Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

ACE Team

Firma producent

Niezależne chilijskie studio deweloperskie z siedzibą w Santiago. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a rozpoznawalność na całym świecie zawdzięcza serii Zeno Clash.

Historia

Studio ACE Team zostało założone w 1997 roku przez braci Andresa, Carlosa i Edmunda Bordeu. W pierwszych latach działalności deweloperzy koncentrowali się na tworzeniu rozbudowanych modów między innymi do takich gier, jak Doom II: Hell on Earth (Batman Doom, ZanZan) oraz Quake III: Arena (The Dark Conjunction). W 2002 roku zespół rozpoczął pracę nad swoim debiutanckim projektem noszącym miano Zenozoik, który miał działać w oparciu o autorską technologię LithTech Jupiter.

Dwa lata później Andres i Carlos Bordeu odeszli z firmy, dołączając do Wanako Games, a wspomniany projekt został zamrożony. Kiedy jednak w lutym 2007 roku Wanako Games zostało wchłonięte przez firmę Vivendi Games, bracia powrócili do swojej wcześniejszej działalności, dzięki czemu Zenozoik doczekał się reaktywacji i przeprowadzki na silnik graficzny Source.

Z czasem Zenozoik zmienił się w brutalną grę akcji, którą znamy jako Zeno Clash. Tytuł trafił na komputery osobiste w 2009 roku, a rok później doczekał się bogatszej edycji wydanej na Xboksa 360. Studio ACE Team ostatecznie nabrało wiatru w żagle, dzięki czemu w 2011 roku świat ujrzał jego kolejne dziełoRock of Ages. Tym razem mowa o hybrydzie strategii i produkcji typu tower defense, opracowanej z myślą o multiplayerowej zabawie. Gra zadebiutowała na komputerach osobistych oraz Xboksie 360, a po kilku miesiącach pojawiła się również na PlayStation 3. Na te same platformy w 2013 roku trafiło Zeno Clash 2, które, podobnie jak pierwsza część serii, doczekało się ciepłego przyjęcia.

Rok 2014 przyniósł premierę czwartego tytułu w portfolio ACE Team, czyli Abyss Odyssey. Mowa o oryginalnej platformówce z systemem walki zaczerpniętym z bijatyk. Pozycja zadebiutowała na komputerach osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksie 360, a rok później doczekała się bogatszej wersji przeznaczonej na PlayStation 4.

W 2016 roku studio Ace Team oddało w ręce graczy swoje piąte dzieło. The Deadly Tower of Monsters było grą akcji utrzymaną w retrofuturystycznej stylistyce, która trafiła na pecety i PlayStation 4. Rok później kontynuacji zatytułowanej Bigger and Boulder doczekało się natomiast Rock of Ages, wydane na komputery osobiste oraz konsole Sony i Microsoftu.

Na 2019 rok zaplanowano premierę gry The Endless Cylinder, czyli niezależnego projektu Carlosa Bordeu, tworzonego z myślą o komputerach osobistych.