Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Iron Lore Entertainment

Firma producent

Studio deweloperskie z siedzibą w Maynard w amerykańskim stanie Massachusetts. Zespół zdobył światową sławę dzięki wydanej w 2006 roku grze Titan Quest, co jednak nie uchroniło go przed zakończeniem działalności po niecałych ośmiu latach.

Historia

Studio Iron Lore Entertainment zostało założone w październiku 2000 roku przez Briana Sullivana (byłego pracownika Ensemble Studios, a zarazem jednego z twórców kultowej serii Age of Empires) oraz jego przyjaciela z dzieciństwa – Paula Chieffo. Przez kolejne lata deweloperzy zajmowali się pracą na zlecenie dla zewnętrznych firm, a na ich debiutancki projekt gracze musieli czekać do 2006 roku.

Od Titan Questa…

W czerwcu 2006 roku ukazała się pierwsza produkcja stworzona w całości przez Iron Lore Entertainment. Mowa o hack'n'slashu zatytułowanym Titan Quest, którego akcję osadzono w fantastycznym świecie zawierającym elementy zaczerpnięte z mitologii starożytnej Grecji, Egiptu, Mezopotamii oraz Chin. Gra doczekała się na tyle ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, że w marcu 2007 roku otrzymała pierwsze rozszerzenie, Immortal Throne.

Chcąc zdobyć środki na sfinansowanie kolejnego dużego projektu, studio pomogło zespołowi Relic Entertainment w stworzeniu Soulstorma – dodatku do gry Warhammer 40,000: Dawn of War. Niestety add-on nie sprzedał się tak dobrze, jak oczekiwano, w związku z czym wydawca obu pozycji, czyli firma THQ Inc., nie był zainteresowany sfinansowaniem kolejnego dzieła Iron Lore Entertainment.

…do zamknięcia

27 lutego 2008 roku szefostwo firmy zostało zmuszone do zwolnienia wszystkich pracowników. Byli członkowie tego zespołu nie zamierzali jednak składać broni i założyli własne studio deweloperskie – pierwsza gra, pod którą podpisało się Crate Entertainment, czyli Grim Dawn, trafiła do sprzedaży w 2016 roku. W 2013 roku prawa do marki Titan Quest trafiły natomiast w ręce firmy Nordic Games (później przemianowanej na THQ Nordic).


Wydawcy gier Iron Lore Entertainment

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Iron Lore Entertainment:


THQ Inc.

THQ Nordic / Nordic Games