Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Rondomedia

Firma producent wydawca

Niemiecka firma zajmująca się wydawaniem niskobudżetowych gier oraz wszelkiego rodzaju symulacji. Jej siedziba mieści się w niemieckim Mönchengladbach, a od 2014 roku jej szefową jest Kristina Klooss. Na przestrzeni lat firma wydała kilkadziesiąt tytułów przeznaczonych zarówno na komputery osobiste, jak i konsole oraz na urządzenia mobilne; najpopularniejszą pozycją sygnowaną jej logo jest cykl Truck Simulator. Od 2015 roku rondomedia funkcjonuje jako astragon Sales & Services – część grupy astragon Group.

Historia

Historia firmy sięga 1998 roku, kiedy to André Franzmann założył rondomedia Marketing & Vertriebs GmbH. Jej działalność miała opierać się na wydawaniu tytułów starszych oraz niskobudżetowych. Jeszcze w tym samym roku firma nawiązała współpracę z amerykańskim eGames. Na jej owoce nie trzeba było długo czekać – w ciągu pięciu kolejnych lat udało jej się sprzedać ponad milion pozycji sygnowanych logo amerykańskiego partnera, z których około trzydzieści procent stanowiły rozmaite wersje gry Mahjongg Master. Ponadto, rondomedia podpisało również porozumienia z Atari, Ubisoftem, THQ, Square-Enix i Daedalic Entertainment – starsze pozycje tych wydawców w krótkim czasie pojawiły się na niemieckich sklepowych półkach pod banderą rondomedia (mowa między innymi o serii Ubisoft Exclusive). W 2000 roku została powołana druga jednostka rondomedia, zwana astragon Software, której zadaniem było dostarczanie wszelkiego rodzaju symulacji.

Od 2008 roku firma coraz lepiej radziła sobie na rynku symulatorów. Z uwagi na rosnące podobieństwo pomiędzy profilami wydawniczymi rondomedia i astragon, w 2015 roku podjęto decyzję o fuzji obu komórek. Następstwem przeprowadzonej restrukturyzacji była zmiana nazwy zarówno pierwszej, jak i drugiej dywizji – astragon Software zostało przemianowane na astragon Entertainment, by przejąć funkcję wydawniczą, z kolei astragon Sales & Services, czyli dawne rondomedia, zajęło się marketingiem detalicznym oraz wydawaniem gier na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii.