Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Polityczne - Gry

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce polityczne ułożone według popularności.

PC
PC Windows19
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 4
Sony PlayStation 31Sony PlayStation 21Sony PlayStation 12PlayStation Portable1
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 3601
Microsoft Xbox
Mobile
Android2Apple iOS4
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG3 Strategiczne16 Przygodowe1
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
MMO
Urban Empire
Urban Empire

Strategiczne 20 stycznia 2017

Opracowana przez znane z serii Rescue, fińskie studio Fragment Productions strategia ekonomiczna, traktująca o zarządzaniu miastem na przestrzeni dwóch kolejnych wieków, począwszy od roku 1820. W grze Urban Empire kierujemy całym rodem, z którego wywodzą się kolejni włodarze miasta, a do naszych obowiązków należy rozbudowa infrastruktury, zagospodarowanie kolejnych dzielnic miasta, napędzanie rozwoju ekonomicznego oraz dbanie o zadowolenie mieszkańców. Zabawę urozmaica zaś fakt, że wraz z upływem kolejnych dekad zmianom ulegają wykorzystywane technologie, a także warunki geopolityczne, cały czas dostarczając nam zupełnie nowych wyzwań. Ciekawy element stanowi też uwzględnienie nieoficjalnych aspektów bycia burmistrzem, dzięki czemu w toku rozgrywki możemy uciekać się do rozmaitych rozgrywek politycznych i osobistych oraz korumpowania i szantażowania nieprzychylnych nam osób.

PC

Realpolitiks
Realpolitiks

Strategiczne 16 lutego 2017

Rozgrywana w czasie rzeczywistym gra strategiczna autorstwa rodzimego studia Jujubee, w której stając na czele jednej z nacji XXI wieku, staramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom. Pod względem mechaniki, Realpolitiks może budzić skojarzenia z popularną serią Europa Universalis, jednak gra osadzona została w czasach współczesnych i uwzględnia specyfikę polityczną oraz realia naszego stulecia. Rozgrywka opiera się tu przede wszystkim o zarządzanie państwem we wszystkich kluczowych aspektach i wymaga podejmowania licznych decyzji strategicznych oraz politycznych, znajdujących swe odzwierciedlenie w skali makro. Na barkach gracza spoczywają m.in. takie wyzwania, jak prowadzenie polityki wewnętrznej oraz dyplomacji, zarządzanie gospodarką, udział w konfliktach zbrojnych czy szpiegostwo. Całość kładzie zaś szczególny nacisk na jasne i ciemne strony władzy, pozwalając graczom na sporą swobodę w dążeniu do celu oraz wybór pomiędzy działaniem prawym, a cynicznym i wątpliwym moralnie.

PCANDiOS

Demokracja 3: Edycja (Nie)Parlamentarna
Demokracja 3: Edycja (Nie)Parlamentarna

Strategiczne 14 października 2013

Trzecia odsłona cyklu rozbudowanych, turowych strategii ekonomicznych, rozwijanego od 2005 roku przez ekipę studia Positech Games. W Democracy 3 ponownie stajemy na czele fikcyjnego demokratycznego państwa, a naszym zadaniem jest podejmowanie szeregu działań, które pozwolą zaspokoić, często sprzeczne, oczekiwania wirtualnego społeczeństwa i dzięki temu utrzymać się u władzy. Rozgrywka odznacza się złożonym mechanizmem symulacji procesów społeczno-ekonomicznych, zgodnie z którym każda podjęta przez nas decyzja pociąga za sobą określone konsekwencje w wielu sferach funkcjonowania państwa. Całość pozostała wierna mechanice poprzednich odsłon serii, a wprowadzone przez twórców zmiany objęły zaś głównie takie aspekty jak wpływ sektora prywatnego na życie społeczne oraz problemy i wydarzenia obecne we współczesnym świecie polityki (np. zmiany klimatyczne czy kryzys gospodarczy). Poprawie uległa też warstwa wizualna gry, choć nadal składa się ona głównie z szeregu wykresów, statystyk itp.

PCiOS

Masters of the World: Geo-Political Simulator 3
Masters of the World: Geo-Political Simulator 3

Strategiczne 11 marca 2013

Trzecia odsłona cyklu rozbudowanych strategii ekonomicznych, rozwijanego przez studio EverSim. Gracze ponownie wcielają się w role przywódców państw, a ich zadaniem jest kierowanie gospodarką i polityką wewnętrzną, prowadzenie działań na arenie międzynarodowej, rozwiązywanie konfliktów zbrojnych itp. Produkcja wyróżnia się złożonymi mechanizmami rozgrywki, obejmującymi wiele aspektów sprawowania władzy we współczesnym świecie.

PC

Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2
Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2

Strategiczne 28 września 2010

Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2 to kontynuacja rozbudowanej strategii autorstwa studia Eversim. Gracze mają okazję wcielić się w rolę przywódcy jednego ze światowych mocarstw i pokierować losem świata. Twórcy gry zadbali, by nie zabrakło wyzwań politycznych, społecznych, ekonomicznych i militarnych.

PC

The Political Machine 2016
The Political Machine 2016

Strategiczne 4 lutego 2016

Kolejna edycja popularnej gry strategicznej firmy Stardock, wznawianej regularnie co 4 lata przy okazji kolejnych zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. W grze możemy po raz kolejny wziąć udział w rozpoczynającym się właśnie wyścigu do Białego Domu, wcielając się w rolę jednego z 15 realnie istniejących pretendentów, takich jak Bernie Sanders, Donald Trump czy Hilary Clinton. Możemy także wykreować od podstaw własnego kandydata. Mechanika zabawy w The Political Machine 2016 w niczym nie odbiega od rozwiązań, do których przyzwyczaiły nas poprzednie odsłony cyklu. Zabawa koncentruje się więc na umiejętnym prowadzeniu kampanii wyborczej i przekonaniu do siebie jak największej liczby obywateli. W tym celu musimy zaś podróżować po całym kraju, brać udział w spotkaniach z wyborcami, pozyskiwać fundusze i dbać o otoczkę marketingową kampanii, a także uczestniczyć w publicznych debatach, zabierając swój głos w najważniejszych kwestiach nurtujących amerykańskie społeczeństwo.

PC

Disgaea PC
Disgaea PC

RPG 27 sierpnia 2003

Pierwsza odsłona serii strategiczno-taktycznych gier jRPG, która ukazała się pierwotnie na konsolach PlayStation 2 i PlayStation Portable, a po ponad dekadzie doczekała się ulepszonego portu na komputery PC. W grze Disgaea wcielamy się w postać demonicznego księcia podziemi imieniem Laharl, który po przebudzeniu z dwuletniego snu dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Jako jego następca, postanawia odzyskać tron i lojalność poddanych, wyruszając w długą i niebezpieczną przygodę, podczas której pozna zarówno wielu sojuszników, jak i śmiertelnych wrogów. Cała kampania podzielona została na epizody przypominające typowe seriale anime. Podczas zabawy większość czasu spędzamy na pokrytych siatką planszach, tocząc kolejne turowe pojedynki z przeciwnikami. Pod naszymi rozkazami znajdują się zaś zróżnicowane jednostki, korzystające z odmiennych kombinacji ataków, combosów, czarów i zdolności specjalnych, które, podobnie jak w klasycznych grach RPG, możemy rozwijać wraz z postępami rozgrywki.

PCPS2PSP

Commander in Chief: Geo-Political Simulator 2009
Commander in Chief: Geo-Political Simulator 2009

Strategiczne 22 lipca 2008

Rozbudowany symulator polityczny, w którym podejmujemy szereg skomplikowanych decyzji. Zabawa została podzielona na trzy tryby rozgrywki. W pierwszym z nich musimy pozostać u władzy jak najdłużej. Drugi, czyli scenariusze, przedstawia konkretne sytuacje. Wargame, ostatni tryb, jest przeznaczony do meczów wieloosobowych i stanowi strategię czasu rzeczywistego.

PC

1979 Revolution: Black Friday
1979 Revolution: Black Friday

Przygodowe 5 kwietnia 2016

Opracowana przez amerykańskie studio iNKstories nieszablonowa gra akcji, skupiająca się na rewolucji islamskiej, czyli wydarzeniach z roku 1979, które doprowadziły do obalenia dyktatorskich rządów szacha Mohammada Rezy Pahlavi w Iranie. Akcja gry 1979 Revolution osadzona została w otwartym świecie przypominającym produkcje z serii Grand Theft Auto. Podczas rozgrywki wcielamy się w kilka niezależnych postaci, a intencją twórców jest próba przedstawienia historycznych wydarzeń z kilku kontrastujących ze sobą punktów widzenia i ukazanie moralnych kontrowersji wokół dokonującej się rewolucji. W zależności od tego, jaką postać w danej chwili kontrolujemy, rozgrywka odznacza się nieco inną mechaniką. Część z kierowanych przez nas bohaterów specjalizuje się bowiem w otwartej walce, podczas gdy pozostali wymagają zastosowania umiejętności negocjacji, skradania się, a nawet handlu.

PCX360PS3iOS

Economic War
Economic War

Strategiczne 21 lutego 2001

Economic War to wyprodukowana i wydana przez firmę Monte Cristo Multimedia strategia ekonomiczna. Gracz wciela się w rolę ambitnego szefa rządu jednego z państw i różnymi metodami stara się zbudować światowe supermocarstwo. Twórcy przygotowali osiem odmiennych scenariuszy, obejmujących okres od 1950 do 2050 roku.

PC

Democracy 2
Democracy 2

Strategiczne 7 grudnia 2007

Kontynuacja wyjątkowo złożonej gry strategicznej. Ponownie wcielamy się w postać przywódcy fikcyjnego państwa. Dążymy do zwycięstwa w każdych kolejnych wyborach.

PC

Democracy 3: Africa
Democracy 3: Africa

Strategiczne 12 kwietnia 2016

Samodzielny dodatek do trzeciej odsłony serii Democracy, która ukazała się jesienią 2013 roku za sprawą studia Positech Games, odpowiedzialnego za wszystkie dotychczasowe części cyklu. W odróżnieniu od gier z głównego nurtu serii, akcja Democracy 3: Africa przenosi nas tym razem na kontynent afrykański, gdzie wcielając się w przywódcę jednego z dziesięciu krajów, stawiamy czoła zupełnie nowym wyzwaniom, związanym ze specyfiką życia w tym rejonie świata. Tocząca się w systemie turowym rozgrywka opiera się na nieustannym podejmowaniu rozmaitych decyzji o kluczowym znaczeniu dla kraju oraz społeczeństwa, w oparciu o całą masę szczegółowych tabel, schematów i wykresów. W trakcie zabawy zmagamy się m.in. z takimi problemami jak ubóstwo, niedożywienie, korupcja, a także dostęp do wody pitnej, edukacji oraz służby zdrowia. W sukurs przychodzą nam zaś nierzadko kraje wysoko rozwinięte, oferując niezwykle cenną pomoc materialną lub inwestycje w naszą gospodarkę.

PC

Tom Clancy's Politika
Tom Clancy's Politika

Strategiczne 30 listopada 1997

Firmowana nazwiskiem Toma Clancy'ego turowa gra strategiczna, wzorowanej na popularnej planszówce Risk firmy Hasbro. Akcja gry toczy się w 1997 roku w Rosji, gdzie nie po nagłej śmierci prezydenta Jelcyna osiem konkurencyjnych frakcji rozpoczyna morderczą rywalizację o przejęcie władzy w państwie.

PC

Democracy
Democracy

Strategiczne 17 kwietnia 2005

Należąca do kategorii symulatorów politycznych turowa gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę prezydenta lub premiera fikcyjnego demokratycznego kraju. Podejmując szereg decyzji w siedmiu kluczowych aspektach funkcjonowania państwa staramy się sprostać oczekiwaniom wielu zróżnicowanych stronnictw politycznych, a także grup społecznych i zawodowych.

PC

Sigma Theory
Sigma Theory

Strategiczne 2018

Rozgrywany w systemie turowym thriller polityczno-szpiegowski, wzbogacony elementami science-fiction. W grze wcielamy się w szefa potężnej organizacji wywiadowczej, a naszym zadaniem jest uczestniczenie w ogólnoświatowym, technologicznym wyścigu zbrojeń i sabotowanie działań konkurencji.

PCANDiOS

The Political Machine 2008
The Political Machine 2008

Strategiczne 17 czerwca 2008

The Political Machine 2008 to strategia przygotowana przez studio Stardock, odpowiedzialne m.in. za stworzenie Galactic Civilizations czy poprzedniej gry z cyklu The Political Machine.

PC

The Political Machine 2012
The Political Machine 2012

Strategiczne 5 lipca 2011

Gra strategiczna pozwalająca poprowadzić wirtualną kampanię jednego z kandydatów do najwyższego urzędu Stanów Zjednoczonych w wyborach organizowanych w roku 2012. Musimy m.in. ustalać cele podróży, pozyskiwać fundusze, organizować wywiady telewizyjne, kupować reklamy, prowadzić debaty i spotykać się z wyborcami.

PC

The Political Machine 2004
The Political Machine 2004

Symulacje 10 sierpnia 2004

Kolejna, po znakomitej gwiezdnej strategii Galactic Civilizations, ambitna produkcja zespołu Stardock Systems Inc. Ambitna, ponieważ autorzy postanowili przedstawić graczom interesujący i trudny temat amerykańskich wyborów prezydenckich, rzecz jasna, w ujęciu bardzo realistycznym, stawiając na treść, a nie efektowne audiowizualne wodotryski.

PC

The Race for the White House
The Race for the White House

Strategiczne 11 lipca 2012

The Race for the White House to rozbudowana strategia polityczna, stanowiąca symulację kampanii w wyborach na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gracz kieruje poczynaniami jednego z kandydatów i stara się zdobyć poparcie wyborców. Tytuł wyprodukowany został przez specjalizujące się w tego rodzaju grach francuskie studio Eversim.

PC

Suikoden II
Suikoden II

RPG 17 grudnia 1998

Druga część serii japońskich RPG, która wyróżnia się liczbą dostępnych bohaterów do przyłączenia oraz trudną, poruszającą m.in. problemy niewolnictwa i tyranii, historią. Suikoden II jest uznawany za jeden najlepszych reprezentantów gatunku wszech czasów.

PS1

Suikoden
Suikoden

RPG 15 grudnia 1995

Japoński RPG stworzony przez Konami, w którym charakterystyczne mechaniki gatunku zostały wymieszane z nowatorskimi elementami. Produkcja opowiada o losach młodego chłopaka, który na skutek zbiegu okoliczności dołącza do rebeliantów i wkrótce staje na czele sił mogących oswobodzić imperium z rąk tyranów.

PS1