Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. Gry Strategiczne przed premierą

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry przed premierą z gatunku strategiczne ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Przed premierą 152
Strategiczne
Tematyki
Czas
PlayStation
Sony PlayStation 421
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita4
Xbox
Microsoft XBOX ONE22
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android35Apple iOS31Windows Phone2
Nintendo
Nintendo Switch16
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U1Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Project Hospital
Project Hospital

Strategiczne 2018

Project Hospital jest stworzoną przez niezależne studio Oxymoron Games grą strategiczną, w ramach której możemy pokierować wirtualnym szpitalem. Produkcja ta może przywodzić na myśl wydane w latach 90. Theme Hospital autorstwa słynnej firmy Bullfrog.

PC

Scythe: Digital Edition
Scythe: Digital Edition

Strategiczne 2018

Adaptacja gry planszowej osadzonej w wykreowanym przez Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, w którym na polach bitew z pierwszej połowy XX wieku można spotkać nie tylko jednostki znane z podręczników do historii, lecz także mechy. W Scythe: Digital Edition gracz wciela się w lidera wybranej frakcji, a jego nadrzędnym celem jest poprowadzenie swoich sił do dominacji nad Europą Wschodnią. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę, jednak rozwija skrzydła w trakcie zmagań z innymi graczami.

PCANDiOS

Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War
Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War

Strategiczne 2018

Klasyczna turowa strategia 4X, której akcja osadzona została w uniwersum Warhammera 40,000. Produkcja pozwala nam na pokierowanie jedną z czterech grywalnych frakcji, które walczą ze sobą o kontrolę nad planetą Gladius Prime. Gra posiada bogatą kampanię fabularną, a także tryb multiplayer.

PC

Abandon Ship
Abandon Ship

Strategiczne 2019 (wczesny dostęp od 21 lutego 2018)

Sandboksowa strategia morska osadzona w złotym wieku żaglowców. W Abandon Ship wcielamy się w kapitana który udaje się z załogą na dalekie wyprawy morskie. Świat gry ma otwartą strukturę i sami decydujemy, których misji się podjąć i jak rozwinąć naszą karierę. Jednocześnie pojawia się również główny wątek fabularny, w ramach którego próbujemy pokrzyżować plany tajemniczego kultu chcącego doprowadzić do apokalipsy. Abandon Ship oferuje rozbudowany taktycznie system bitewny, który rozgrywany jest w czasie rzeczywistym. Wymaga on stosowania różnorodnych manewrów oraz sprawnego zarządzania załogą. W trakcie podróży kapitan i jego załoga zdobywają doświadczenie. Rozwijać możemy nie tylko naszych ludzi, ale również sam statek. Tym bardziej więc należy dbać o okręt, gdyż jego zatopienie jest nieodwracalne. W takim przypadku należy od podstaw odbudować swoją pozycję, o ile utrzymamy kapitana przy życiu – w przeciwnym razie jesteśmy zmuszeniu rozpocząć rozgrywkę od nowa. Abandon Ship oferuje również ciekawy styl graficzny, przypominający obrazy olejne z XIX wieku.

PC

Automation: The Car Company Tycoon Game
Automation: The Car Company Tycoon Game

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 12 marca 2015)

Przygotowana przez debiutujące studio Camshaft Software gra strategiczno-symulacyjna, w której wcielamy się w rolę właściciela korporacji produkującej samochody. Akcja Automation: The Car Company Tycoon Game rozgrywa się na przestrzeni lat 1946-2020, zaś zadaniem gracza jest rozwijanie firmy w taki sposób, aby stała się jednym z potentatów swojej branży. Rozgrywka oparta jest na dwóch zasadniczych filarach. Pierwszym z nich jest zarządzanie korporacją na gruncie ekonomicznym, co wymaga m.in. budowania nowych fabryk i rozwijania tych już posiadanych, a także dynamicznego dostosowywania się do zmieniającego się rynku i panujących na nim trendów. W przeciwieństwie do większości produkcji z gatunku popularnych tycoonów, w grze mamy jednak również możliwość projektowania od podstaw produkowanych przez nas pojazdów. Możemy więc decydować nie tylko o ich wyglądzie, wariantach kolorystycznych czy dostępnym wyposażeniu, ale także o całej masie detali i parametrów technicznych.

PC

PixelJunk Monsters 2
PixelJunk Monsters 2

Strategiczne 25 maja 2018

Kontynuacja gry typu tower defense z 2008 roku od studia Q-Games. Podczas zabawy w PixelJunk Monsters 2 bronimy mieszkańców lasu przed napastnikami. W tym celu wykorzystujemy drzewa, które zamieniamy w wieże obronne.

PCPS4Switch

Stonehearth
Stonehearth

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 30 grudnia 2013)

Sandboksowa strategia ekonomiczna, opracowana przez debiutujące, 2-osobowe studio Radiant Entertainment. Akcja gry toczy się w średniowiecznej krainie wzbogaconej elementami fantasy, a zadaniem graczy jest zbudowanie wioski i przekształcenie jej w tętniące życiem miasto. W tym celu niezbędne jest gromadzenie surowców i żywności oraz dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców. Autorzy dali jednak graczom sporą swobodę w wyborze własnej drogi. Możemy więc postawić na rozwój wojska, handlu czy religii, bądź połączyć elementy kilku strategii. Kluczowym elementem jest rozwój populacji: każdy z osadników wykonuje swój własny zawód, gromadząc doświadczenie i awansując na wyższe poziomy specjalizacji. W trakcie gry musimy też stawić czoła konkurencyjnym nacjom i potworom, uczestnicząc w toczonych w czasie rzeczywistym potyczkach. Przewidziano również tryb pokojowy, w którym możemy skupić się wyłącznie na rozbudowie miasta. Zabawę urozmaicają łatwe w użyciu narzędzia modderskie.

PC

Airport CEO
Airport CEO

Strategiczne 2018 (wczesny dostęp od 28 września 2017)

Gra ekonomiczna typu tycoon, pozwalająca nam wskoczyć w buty dyrektora lotniska. Produkcja szwedzkiego Apoapsis Studios stawia przed nami zadanie zaprojektowania i rozwijania sprawnie funkcjonującego kompleksu, na który składa się masa współpracujących ze sobą instalacji: pasów startowych, wież kontrolnych, przystanków dla autobusów, łączących to wszystko dróg i chodników itp. Najważniejszym miejscem jest jednak terminal, czyli budynek w którym pasażerowie przechodzą odprawę przed lotem, czekają na samolot, odwiedzają bary, sklepy i toalety. Wolność w projektowaniu wystroju terminala pozwala nam decydować o położeniu każdego pojedynczego fotela i każdej rośliny ozdobnej. Najważniejsze jest jednak umiejscowienie elementów kluczowych: punktów informacyjnych, bramek bezpieczeństwa, ubikacji, a także obsadzenie tego wszystkiego personelem i zatrudnienie sprzątaczy. W pewnym momencie możemy zacząć podpisywać kontrakty z firmami lotniczymi i układać połączenia w rozkładzie lotów. Przybywające samoloty będą przywozić i zabierać niezliczonych pasażerów, którzy posiadają swoje unikalne cechy oraz potrzeby.

PC

Battlefleet Gothic: Armada 2
Battlefleet Gothic: Armada 2

Strategiczne 2018

Battlefleet Gothic: Armada 2 to wydany na pecety kosmiczny RTS, w którym dowodzimy gwiezdnymi flotami toczącymi bitwy w świecie Warhammer 40,000. Gra pozwala pokierować siłami dwunastu frakcji i koncentruje się na taktycznej stronie wojny, oferując kilka kampanii fabularnych oraz potyczki multiplayer.

PC

Thea 2: The Shattering
Thea 2: The Shattering

Strategiczne 2018

Kontynuacja stworzonej przez ekipę MuHa Games turowej strategii 4X z elementami RPG oraz gier karcianych. W Thea 2: The Shattering powracamy do znanej z poprzedniczki krainy fantasy, wzbogaconej elementami zaczerpniętymi z mitologii słowiańskiej. Gracz wciela się zaś w jedno z bóstw, które z pomocą wybranych przez siebie bohaterów próbuje przetrwać w krainie Thea. Pod względem rozgrywki produkcja stanowi rozwinięcie mechanizmów z poprzedniej części cyklu, uzupełniając typową mechanikę strategii 4X o mechanizmy zapożyczone z karcianek, paragrafówek oraz gier survivalowych. Całość pozwala na zabawę zarówno w stylu nomada, gdzie interesują nas głównie wyprawy i przygody, jak i podejście nieco bardziej strategiczne, w ramach którego budujemy wiele wiosek, a przejęte terytoria dołączamy do własnego królestwa. Istotną rolę pełni też gromadzenie surowców i wykorzystywanie ich w rozbudowanym systemie craftingu, w którym listy składników (podobnie jak sam świat gry) generowane są losowo.

PC

Xenonauts 2
Xenonauts 2

Strategiczne 2019

Kontynuacja osadzonej w realiach science fiction turowej gry strategicznej studia Goldhawk Interactive, powstałej jako duchowy spadkobierca klasycznego UFO: Enemy Unknown. Fabuła Xenonauts 2 nie stanowi kontynuacji wydarzeń ukazanych w poprzedniczce, przedstawiając alternatywną wersję pierwotnego scenariusza, opowiadającą o inwazji obcych na Ziemię w okresie trwającej tam zimnej wojny. Ogólne mechanizmy zabawy pozostały niezmienione, a rozgrywka podzielona została na dwie zasadnicze części, tzn. zarządzanie bazą oraz misje bojowe. W trakcie pobytu w bazie zajmujemy się m.in. kontrolowaniem budżetu, prowadzeniem badań naukowych oraz werbowaniem żołnierzy. Podczas misji przejmujemy zaś kontrolę nad kilkuosobowym oddziałem żołnierzy, wykorzystując całą masę dotychczasowych oraz całkiem nowych możliwości taktycznych. W przeciwieństwie do pierwowzoru gra odznacza się także w pełni trójwymiarową grafiką oraz ulepszonym silnikiem fizycznym i sztuczną inteligencją komputerowego przeciwnika.

PC

Software Inc.
Software Inc.

Strategiczne 2019 (wczesny dostęp od 1 maja 2015)

Niezależna strategia ekonomiczna duńskiej ekipy Coredumping, w której zajmujemy się zarządzaniem własnym studiem deweloperskim. W grze Software Inc. do naszych obowiązków należy zaprojektowanie, zbudowanie oraz wyposażenie biura, celem zapewnienia komfortowych warunków pracy naszemu zespołowi. Następnie zajmujemy się rekrutacją odpowiednich ludzi i przydzielaniem im określonych obowiązków, takich jak programowanie, design czy marketing. W miarę rozwoju studia, nieustannie śledzimy liczne rankingi i statystyki rynkowe, dbając o budżet firmy, zapewnienie naszym produkcjom kolejnych kanałów dystrybucji, a także ustawiczne podnoszenie kwalifikacji pracowników i spełnianie ich rozmaitych potrzeb. Rozgrywka łączy więc elementy popularnych simów z rozbudowaną warstwą ekonomiczną. Na szczególną uwagę zasługuje zaś spora swoboda podczas tworzenia nowych aplikacji oraz gier, dla których możemy wybrać nie tylko gatunek i tytuł, ale także scenariusz czy postaci bohaterów.

PC

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition

Strategiczne 2018

Odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires II – drugiej odsłony bestsellerowego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, której premiera odbyła się w 2000 roku. Za jej opracowanie odpowiada zespół Forgotten Empires. Wprowadzone zmiany obejmują przede wszystkim oprawę graficzną i interfejs – sfera wizualna została gruntownie ulepszona, a sama gra może działać nawet w rozdzielczości 4K; zaimplementowano również symfoniczną ścieżkę dźwiękową. W Age of Empires II: Definitive Edition stajemy na czele jednej z kilkunastu nacji i przeprowadzamy ją przez kolejne etapy rozwoju. W trakcie zabawy pozyskujemy surowce, wznosimy budynki i opracowujemy nowe technologie. Oprócz aspektu ekonomicznego istotną rolę odgrywa tutaj walka z siłami przeciwnika, podczas której równie ważne co wystawienie wielkiej i różnorodnej armii (w starciach bierze udział piechota, oddziały konne, a także różnorodne machiny oblężnicze) jest opracowanie skutecznej taktyki. Poza fabularnymi kampaniami dla pojedynczego gracza i możliwością zabawy w trybie szybkiej potyczki tytuł oferuje rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej.

PC

Warhammer 40,000: Mechanicus
Warhammer 40,000: Mechanicus

Strategiczne sierpień 2018

Warhammer 40,000: Mechanicus to opracowana z myślą o pecetach taktyczna turówka, podczas której dowodzimy kilkuosobowymi oddziałami wojowników Imperium należących do zakonu czczącego technologię. W trakcie zabawy zajmujemy się głównie walką, a kluczową rolę w rozgrywce odgrywa możliwość ulepszania ciał podwładnych za pomocą mechanicznych części.

PC

Overland
Overland

Strategiczne sierpień 2018

Przygotowana przez studio Finji taktyczna strategia turowa z elementami survivalu. Akcja gry Overland toczy się w niedalekiej przyszłości, kiedy to bliżej nieokreślony kataklizm doprowadził do ruiny niemal całą Amerykę Płn. Gracze obejmują zaś dowództwo nad nieustannie zmieniającą się grupą ocalałych, którzy próbują przebyć samochodem pełną niebezpieczeństw trasę. Rozgrywka kładzie nacisk na aspekt przetrwania, a podczas zabawy nieustannie musimy podejmować rozmaite decyzje oraz radzić sobie z ustawicznym brakiem paliwa, amunicji i zapasów. Największym zagrożeniem są jednak potwory, które polują, posługując się głównie słuchem. Całość ma postać serii wydarzeń, które rozgrywane są w systemie turowym na niewielkich, pokrytych siatką planszach. W trakcie każdej tury otrzymujemy zaś możliwość wydawania rozmaitych rozkazów, jak np. przemieszczenie się, rozpalenie ogniska, odpoczynek, przeszukanie lokacji oraz, oczywiście, walka z potworami.

PCANDiOS

Shadow Corps
Shadow Corps

Strategiczne 2019

Osadzona w odległej przyszłości mobilna gra strategiczna z turowym systemem walki, opracowana przez fińskie studio Brimstone Interactive. W grze stajemy na czele futurystycznego oddziału specjalnego, podróżującego po całej galaktyce i podejmującego się szeregu rozmaitych misji, których jedynym celem jest pokonanie drużyny przeciwnika. Shadow Corps oferuje przy tym batdzo taktyczne podejście do walki. Została ona podzielona na tury, podczas których gracze kolejno wykorzystują punkty na ruch oraz atak. Aby zdobyć przewagę w walce, nie wystarczy jednak tylko przewyższać oponenta liczebnością, ale także aktywnie korzystać z systemu osłon oraz flankowania. Podczas zabawy czynimy użytek z szerokiej gamy futurystycznego ekwipunku, a wraz z postępami rozgrywki, obok broni i pancerzy, regularnie ulepszamy także nasz statek. Od czasu do czasu możemy również natknąć się na pozostałości obcych cywilizacji oraz potężne artefakty, poprawiające zdolności bojowe drużyny.

PCANDiOS

The Universim
The Universim

Strategiczne 2020 (wczesny dostęp od sierpień 2018)

Opracowana przez debiutujące studio Crytivo Games strategia czasu rzeczywistego, w której rozwijamy naszą społeczność - począwszy od małego plemienia, aż do wielkiego galaktycznego imperium. Rozgrywka w The Universim oparta została na typowych dla gatunku fundamentach, zaś do głównych zadań gracza należy poprowadzenie swojego ludu przez kolejne epoki rozwoju technologicznego i przeobrażenie go w mocarstwo zdolne do kolonizowania całych systemów planetarnych. Rozpoczynając w epoce kamienia, zajmujemy się stopniowym kształtowaniem rozwoju naszego społeczeństwa poprzez budowanie miast, gromadzenie surowców, rozwijanie gospodarki i prowadzenie badań nad kolejnymi technologiami. Całość zaprojektowana została zaś w taki sposób, aby gracz miał możliwie dużą swobodę działania, a do zwycięstwa zaprowadzić mogło go wiele alternatywnych ścieżek. Rozgrywkę urozmaicają też liczne zdarzenia losowe, zmuszające gracza do podejmowania decyzji i odpowiedniej modyfikacji strategii rozwoju.

PC

Through the Darkest of Times
Through the Darkest of Times

Strategiczne 2019

Osadzona w realiach historycznych, nietypowa gra strategiczna, w której wcielamy się w przywódcę berlińskiego ruchu oporu w czasach Trzeciej Rzeszy.

PC

ESports Club
ESports Club

Strategiczne 30 czerwca 2018 (wczesny dostęp od 30 czerwca 2017)

ESports Club to gra strategiczna z elementami symulacji, w której kierujemy zespołem e-sportowym rywalizującym w popularnych produkcjach MOBA i FPS. Zadaniem menadżera jest poprowadzenie kierowanej przez niego ekipy do zwycięstw w lokalnych i międzynarodowych rozgrywkach.

PC

Age of Empires III: Definitive Edition
Age of Empires III: Definitive Edition

Strategiczne 2018

Odświeżona i poprawiona wersja gry Age of Empires III, czyli trzeciej odsłony bestsellerowego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego z 2005 roku. Produkcja jest dziełem studia Forgotten Empires, w którego portfolio można znaleźć między innymi remastery pierwszej i drugiej części serii. Wprowadzone przez deweloperów zmiany objęły przede wszystkim oprawę graficzną i interfejs – dostosowano je do możliwości współczesnych komputerów i wyświetlaczy, dzięki czemu tytuł może działać w rozdzielczości 4K. W porównaniu z pierwowzorem trzon rozgrywki w Age of Empires III: Definitive Edition pozostał niezmieniony. Zmagania w dalszym ciągu polegają na zarządzaniu oddaną w nasze ręce osadą, co wiąże się z koniecznością pozyskiwania surowców, wznoszenia nowych budowli, odkrywania zaciemnionych części map i wreszcie przeprowadzania dowodzonej przez nas nacji przez kolejne epoki. Ważną rolę odgrywa również walka z siłami przeciwnika – w starciach bierze udział zarówno piechota i formacje konne, jak i machiny oblężnicze oraz potężna artyleria. Oprócz trybów gry przeznaczonych dla samotników opisywany tytuł oferuje rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej.

PC

Empires of the Undergrowth
Empires of the Undergrowth

Strategiczne 2018 (wczesny dostęp od 1 grudnia 2017)

Empires of the Undergrowth to stworzona przez niezależne studio Slug Disco nietypowa strategia czasu rzeczywistego, która oddaje graczom kontrolę nad… mrowiskiem. Grze towarzyszy komentarz przypominający narrację w filmie dokumentalnym, zawierający wiele ciekawych informacji na temat tych zwierząt.

PC

Train Valley 2
Train Valley 2

Strategiczne 2019 (wczesny dostęp od 29 marca 2018)

Kontynuacja ciepło przyjętej strategii ekonomicznej z 2015 roku. W trakcie zabawy w Train Valley 2 wcielamy się w zarządców sieci kolejowej, a naszym zadaniem jest rozbudowa i unowocześnianie całej infrastruktury; poza tym musimy nieustannie doglądać wytyczonych przez nas tras oraz interweniować w sytuacjach alarmowych. Wszystko po to, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi transportowe.

PC

Soviet City
Soviet City

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 31 marca 2016)

Kontrowersyjna gra z gatunku city builder, przedstawiająca absurdy i okrucieństwo radzieckiego ustroju komunistycznego. Produkcję stworzyło polskie studio Chicken in The Corn, twórcy mrocznej przygodówki 1heart. W Soviet City wcielamy się w sowieckiego burmistrza, którego zadaniem jest rozwój miasta i utrzymanie rządów silnej ręki. Wymaga to nie tylko wznoszenia budynków i odpowiednich infrastruktur. Ważnym czynnikiem jest umiejętne korzystanie z różnych metod wpływania na mieszkańców – a nawet terroru – tak, aby realizować założenia ustroju, a jednocześnie nie doprowadzić do wybuchu buntu. A zatem do właściwego funkcjonowania miasta konieczne jest nie tylko sprawne zarządzanie, ale także sprawowanie nieustannej kontroli nad obywatelami, a nawet uciekanie się do bezwzględnego zastraszania. Soviet City zawiera wyłącznie tryb dla jednego gracza, nastawiony na krótkie sesje, z których każda oferuje losowo wygenerowane miasto i nieco odmienne cele. Ponurą tematykę podkreśla ciemna, brunatna kolorystyka i klimatyczna oprawa dźwiękowa.

PC

Party Hard 2
Party Hard 2

Strategiczne 2018

Kontynuacja stworzonej przez studio PinoklGames brutalnej gry taktycznej z elementami skradanki. Akcja Party Hard toczy się 10 lat po wydarzeniach z poprzedniczki, a podczas zabawy wcielamy się w nowego bohatera – sfrustrowanego pracownika korporacji, który ma nadzieję załapać się na świąteczny bonus od swojego pracodawcy. Kiedy okazuje się, że premia nie zostaje mu przyznana, postanawia on wziąć krwawy odwet na swych chlebodawcach i współpracownikach, a jako miejsce rzezi wybiera okolicznościową imprezę firmową. Rozgrywka stanowi kontynuację rozwiązań znanych z pierwszej części, a celem naszego protagonisty jest eliminowanie kolejnych uczestników imprezy w taki sposób, aby nie zostać przyłapanym na gorącym uczynku. Aby osiągnąć cel, musi on więc działać taktycznie oraz czynić użytek z różnych broni, pułapek i innych gadżetów. W porównaniu do pierwowzoru, sporą zmianę stanowi przeniesienie akcji w trzy wymiary, dzięki czemu nasz bohater zyskał kilka zupełnie nowych możliwości.

PC