Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Podwodny dron (względnie ROV)

28.02.2021 13:22
Angry Zeus
1
Angry Zeus
33
Generał
Wideo

Podwodny dron (względnie ROV)

Takie mam do Was pytanie:
Czy ktoś z Was posiada może podwodnego drona i/lub korzystał z takiego urządzenia, a mógłby się podzielić swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami odnośnie wykorzystania? Czy spełnia pokładane w nim nadziej?

Niedługo wakacje, więc mam w planie zakup takiej jednostki i jej przetestowania na Zatoce Puckiej w różnych miejscach, a w końcu roku jadę na dwa miesiące do Nowej Zelandii zakosztować tam lata i byłbym chciał wykonać filmy podwodne z miejsc gdzie sam nie będę mógł nurkować.

Tymczasem nie mam doświadczenia z tego typu pojazdami, więc szukam czegoś w miarę dobrego, abym za chwilę nie musiał kupować następnego. Obecnie widzę jednak, że większość takich jednostek (w cenie od kilku tysięcy do USD 10K) to nie są realne drony tylko ROVy.

Zapodałem temat na kilku forach (angielskich i amerykańskich) jednak widzę już pewne problemy:

1. ludzie nazywają dronami pojazdy ROV (sterowane via kabel różnej długości) i zauważam, że takie są najpopularniejsze i (pomimo uwięzi kablowej).

2. z tych, które nie są sterowane przez kabel a RC, dostępne pływają po powierzchni i z tej pozycji wykonują podgląd podwodny, nie zanurzają się głębiej, co gorsza znalazłem takie tylko dwa modele, w tym jeden beznadziejny a drugi przeciętny (raczej są to zabawki)

3. z modeli bezprzewodowych (kabel jest tylko opcją) z wbudowanym sonarem i 6 trybami pracy (zaprogramowanymi i do wyboru) też znalazłem tylko jeden nadający się, ale za to poruszający się pod wodą do 60m.

4. oczywiście nie liczę tutaj profesjonalnych jednostek za kilkaset i wiele więcej tysięcy dolarów, których ruch i trasę podróży można zaprogramować samodzielnie i komunikują z bazą sonarem gdyż na takiego mnie nie stać.

Mam takie pytania odnośnie drona ROV:
a - jeśli ktoś korzysta / korzystał z takiego urządzenia to czy może wypowiedzieć się czy kabel połączeniowy nie jest większym problemem? Chodzi mi o ew. możliwość zaplątania się w np. zerwane sieci czy wystające elementy wraków lub innych przedmiotów leżących na dnie?
b - czy na głębokości większej jak 5m (nie mówiąc o 30 i więcej) światła drona są w stanie naprawdę oświetlić cokolwiek na tyle jaskrawo aby film wykonany przy pomocy takiego urządzenia przedstawiał jakąkolwiek wartość od strony technicznej?
c - czy prądy podmorskie nie "zatrzymają" w miejscu takiego drona? Niektóre widzę mają prędkość nawet 3kts (czyli więcej jak ok. 35m/min), tyle, że niektóre prądy morskie wcale nie są wolniejsze.
d - czy w ciepłych morzach ryby nie mają tendencji do zaatakowania intruza (chociażby taka murena o większych nie wspominając)?

Obecnie zastanawiam się nad zakupem jednego z takich modeli:

1. FIFISH P3, schodzi do 100m (czyli pewnie do 70m max), ale ma w miarę mocne światła i autonomię pracy na bateriach ponad 4h oraz 100m kabel i jak na swoje parametry nie jest drogi (produkt chiński), jest to ROV
https://ozrobotics.com/shop/underwater-robot-fifish-p3/

2. Blueye Pro ma najlepsze opinie w sieci i na forach, nie jest chiński, ale cena w wersji PRO (i z kablem 150m) przekracza USD 13k więc trochę strata gdyby go rekin porwał, także dron ROV
https://www.blueyerobotics.com/shop

3. Chasing M2 200M, ten ma jedną podstawową zaletę, dostępny jest w Polsce (z gwarancją lokalną podobno), ale wygląda kiepsko (pozbawiony jest opływowego kształtu, a co gorsza zawiera szczeliny, dzięki którym jest bardziej podatny na "uwięzienie" gdyby zahaczył o coś (za ok. PLN 10K więcej, można kupić CHASING M2 PRO, który niestety posiada wady w konstrukcji bazowego modelu, za to porusza się z prędkością 4kts), także jest to dron ROV
https://www.komputronik.pl/product/691417/chasing-m2-200m.html
https://fotoforma.pl/dron-podwodny-chasing-m2-pro-200m

4. Natomiast najciekawszym jest (posiada sonar, ale i możliwość sterowania poprzez kabel opcjonalnie) jest francuski wcale niedrogi Bubble. Niestety nie jest pozbawiony wad (wolny, kiepskie światła, krótka praca pod wodą, pre-programowane tryby filmowania do wyboru) natomiast schodzenie na 60m jest jak dla mnie w zupełności wystarczające
https://ibubble.camera/product/ibubble-evo-autonomous-underwater-drone/

5. Z RC znalazłem praktycznie tylko jeden, wygląda jak zabawka (i nie zanurza się, też ma raczej kiepskie opinie). Nazywa się PowerDolphin, i jest bezprzewodowo sterowany, ale niestety pływa tylko po powierzchni (acz kamera pracować może pod wodą jednak filmuje z dystansu powierzchni), z czego pewnie wynika jego niska cena:
https://www.amazon.com/dp/B07R27LWVJ?tag=staakercompany-20&linkCode=ogi&th=1

Gdyby ktoś miał doświadczenie z takimi dronami bardzo proszę o informację. Tymczasem sprawdzam na YT czy są jakieś dokładniejsze testy tych urządzeń niż tylko ogólne "zajawki":
https://www.youtube.com/watch?v=8A2bvbV3Wx4

28.02.2021 17:27
Deton
2
odpowiedz
Deton
195
Know thyself

Zgaduję, że nie są bezprzewodowe właśnie ze względów technicznych i wygody.
Fale radiowe w powietrzu potrafią być zakłócane, nie mówiąc o wodzie.
W razie czego też po takim kablu to wyłowisz.

Co do wyboru to nie pomogę, ale fajna sprawa. Choć nie wiem czy gra warta świeczki dla amatorskich zastosowań

28.02.2021 17:52
Persecutor
3
odpowiedz
Persecutor
43
Tosho Daimosu

Nr 4 płynie i filmuje nurka i dlatego jest bezprzewodowy i wolny :) Dopiero po zakupie opcjonalnego kabla zmienia się w R.O.V. czyli siedzisz sobie na brzegu i pływasz dronem.
btw. takie pytanie to lepiej na forum o nurkowaniu zadać.

post wyedytowany przez Persecutor 2021-02-28 17:56:45
02.03.2021 00:18
Angry Zeus
4
odpowiedz
Angry Zeus
33
Generał

Dzięki za opinie,

Deton - tak jest, ale już w WW2 amerykańskie okręty podwodne wysyłały transmisje radiowe będąc w zanurzeniu peryskopowym (60 stóp, niespełna 20m pod lustrem wody, co prawda często były z tym problemy) więc liczyłem, że ponad 75 lat później będzie lepiej - jednak jest tak jak mówisz - w tym zakresie niedużo się zmieniło. Bezprzewodowe komunikowanie się w w wodzie via RC jest nadal problemem pomimo istnienia kilku systemów ją umożliwiających, ale nie do szerokich zastosowań (z komercyjnych np. Seathooth, który korzysta z częstotliwości 100-200 kHz i umożliwia transmisję danych z prędkością 100 Kbps, ale... na odległość do 10 metrów).

Dowiedziałem się już, że wszystkie zaawansowane (tj. bezprzewodowe, głównie do zastosowań naukowych i komercyjnych) drony podwodne korzystają z sonaru, więc kluczową dla nich jest możliwość detekcji, a jej podstawą jest wszak propagacja fali między celem a odbiornikiem.

Właśnie tego kabla "obawiam" się najbardziej. Tzn. nie samego kabla, ale możliwości jego zaplątania się w "podwodne przeszkody" (w szczególności przy oglądaniu podwodnych wraków), acz tak jak zwróciłeś na to uwagę jest to pewne zabezpieczenie pozwalające odzyskać drona w razie problemu.

Persecutor - tak też zrobiłem, głównie fora (a raczej kontakt poprzez strony) dla nurków, a także podwodnej archeologii oraz biologii (biologii morza) były moimi faworytami i z nich też dostaje / dostałem najwięcej wyczerpujących (tj. konkretnych informacji). Także prawie "wypracowanie" odnośnie dronów podwodnych (zarówno komercyjnych jak i do zastosowań hobbystycznych) dostałem ze strony dronerush. Tutaj liczyłem, że znajdę być może amatora, który ma takie (lub korzystał z takiego) urządzenia.

Te wszystkie drony, które wymieniłem są raczej "ciekawymi zabawkami" (w mniejszym lub większym stopniu) acz umożliwiają filmowanie podwodnego świata i docieranie do miejsc gdzie akurat nie nurkujesz lub nurkować nie możesz bez odp. przygotowania (zasadniczo tradycyjne tj. rekreacyjne nurkowanie jest ograniczone do ok 30-40m, głębiej musisz być odpowiednio przygotowany). Mają też praktyczne zastosowanie - np. dla oceny uszkodzeń lub stanu zanurzonej części kadłuba jednostki, którą się poruszasz po powierzchni wody. Tak więc ułatwiają życie.

Tak - zdecyduję się pewnie na zakup tego francuskiego bąbelka. Bardzo dobry kontakt jest z nimi, a co równie ważne kopalnia wiedzy zarówno dot. nurkowania jak i korzystania z drona oraz support (to grupa nurków, podwodnych entuzjastów). Mają biuro w Marsylii. Odpowiedzieli mi dziś na wszystkie moje podstawowe pytania dot. urządzenia. Jednak bąbelek do wykorzystania bez kabla wymaga "wspólnego nurkowania" - musisz być w jego zasięgu (czyli musisz nurkować razem z nim, masz specjalne urządzenie komunikujące via sonar, taką bransoletkę / pasek na rękę), ale jeśli nie chcesz / nie możesz akurat się zanurzyć to wykorzystujesz kabel. Maksymalny zasięg komunikacji bezprzewodowej z nurkiem (via sonar) to 25 metrów (w ogóle jest zaprojektowany dla współpracy z nurkami).

02.03.2021 14:27
👍
5
odpowiedz
zanonimizowany1356826
1
Legionista

Dron wygląda fajnie.

02.03.2021 15:54
SpoconaZofia
6
odpowiedz
1 odpowiedź
SpoconaZofia
80
Legend
Image

Jak był byś zainteresowany kupnem łodzi podwodnej daj znać. Mam w ofercie np. Deepflight Dragon, Seabreacher X czy SEAmagine

12.03.2021 11:08
Angry Zeus
6.1
Angry Zeus
33
Generał
Wideo

No stary (btw niezły nick masz) ale po co się ograniczać do takich plastików -) tutaj masz prywatną łódź podwodną: Migaloo Submarine. Zwróć uwagę na cenę w porównaniu np. do bojowego okrętu podwodnego USN -)
https://www.youtube.com/watch?v=xkuynK23nQA

Do tego - już tak abstrahując od zakupów -) - tutaj goście powtórzyli zanurzenie z 1960:
https://en.wikipedia.org/wiki/Deepsea_Challenger
tego to naprawdę chciałbym doświadczyć.
Zwróć uwagę w opisie z czego jest zrobiony kadłub jednostki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Syntactic_foam

Forum: Podwodny dron (względnie ROV)