Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Wiadomość Twórca Ori ostro o oszustwach gamedevu; obrywa się Cyberpunk 2077 i No Man's Sky

04.02.2021 17:40
3
9
odpowiedz
8 odpowiedzi
SylwesterZ
30
Pretorianin

bmwbmw2 : Ano fałszywy, bo oparty o kłamstwo. I to nie o trailery chodzi, a o gameplay, który został zaprezentowany, a jak się okazuje, jego nie ma.
I nie 3 miesiące, a rok lub później. Ciekawe kiedy doczekamy się AI policji? Pewnie nigdy...

PS. W zasadzie to nawet nie jest ważne, ile zabrakło z obietnic i kto jak sobie to liczy, ale sam fakt, że do ostatnich dni przed premierą dział marketingu i PR pięknie się uśmiechali i zapewniali, że oczywiście "będzie pan zadowolony".

post wyedytowany przez SylwesterZ 2021-02-04 17:43:15
04.02.2021 18:03
Dzienciou
9
7
odpowiedz
1 odpowiedź
Dzienciou
124
Generał

Dobra, dobra trochę się rozpędził w tych zarzutach. Murray zapędził się we własnych ambicjach i jak się pośledzi z nim wywiady to widać czy "uwielbia być w centrum uwagi" czy nie. Nagrodę dostali za to za chyba największy "redemption arc" w branży i to jest jednak coś co się nie zdarza często.
Druga rzecz do Geoff - ile trzeba tłumaczyć, że on tych nagród nie wręcza tylko wybrani przedstawiciele branży? to nie jest fair rzucać w kierunku Geoffa oszczerstwa.
Trzecia to CP2077 - przepraszam, ale gra roku redakcji GOL i czytelników tego portalu... i to zostało zdecydowane już po premierze.
....a pamiętacie jeszcze trailery z E3? Ubi?

post wyedytowany przez Dzienciou 2021-02-04 18:03:57
04.02.2021 18:35
12
7
odpowiedz
3 odpowiedzi
Endersik
8
Chorąży

Ale jak Bethesda lub EA oszukuje graczy przez 10 lat to luj z tym ale jak CDP popełnił jeden błąd to trzeba krytykować maksymalnie jak się da

04.02.2021 17:23
bmwbmw2
1
bmwbmw2
26
PAPIEŻ GIER IV

Jaki fałszywy hype. xD jak ktoś nie chce to sie nie jara. Ludzie jarali sie cyberpunkiem tylko ze względu na wiedźmina. Każdy chyba zdaje sobie sprawę że trailery to bajka dla dzieci.:P no chyba ze mowa o ludziach którzy nie mają nic wspólnego z grami nie znają się ale i tak sie zahypowali bo coś usłyszeli :P Jak dla mnie akcja była czysta idealnie nie licząc tego co się działo na konsolach i tego że gra powinna być wydana 3 miechy później

04.02.2021 17:39
Kord
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Kord
26
Legionista

"Pojawił się Sean Murray, który najwidoczniej nauczył się wszystkich złych nawyków Molyneux. Ten gość po prostu uwielbia być w centrum uwagi." No jakoś mi się nie wydaje by Murray uwielbiał być w centrum uwagi, co widać po wywiadach z nim xd

05.02.2021 08:10
😒
2.1
2
crafciak31
34
Chorąży

Murray to bardziej żywy dowód, czemu Hello Games desperacko potrzebowało PR-owców. Wkopali się ze swoimi zapewnieniami bardzo głęboko, a to wszystko przez galopujący hype, który zaczął otaczać No Man's Sky. Małe studio nagle znalazło się w centrum burzy, której ni diabli nie byli w stanie powstrzymać... I dali radę ogarnąć całą tą sytuację i przemienić No Man's Sky w świetną produkcję dla fanów eksploracji kosmosu.

Cyberpunk za to jest również ofiarą własnego hype'u, ale w odróżnieniu od małego studia mieli wiele środków, żeby powstrzymać nadchodzącą katastrofę, co udało się CDPR tylko częściowo - w końcu wyszła gierka, której daleko do idealności, ale jeśli grasz na nowej generacji czy pecetach to zdecydowanie warto przy grze przysiąść. Szkoda tylko, że wiele innych rzeczy poszło tak źle - od PR-u, który czytając przecieki z sytuacji w studiu musiał pewnie rwać sobie głowy z włosów, po crunche i opóźnianie premiery, na stanie wersji oldgenowych kończąc. Wyszedł koszmarek, jedna z najlepszych i jednocześnie najgorszych gier ubiegłego roku, reputacja CDP została zszargana już na stałe, fani są wkurwieni, no ogółem jedno wielkie wkurwienie :/

04.02.2021 17:40
3
9
odpowiedz
8 odpowiedzi
SylwesterZ
30
Pretorianin

bmwbmw2 : Ano fałszywy, bo oparty o kłamstwo. I to nie o trailery chodzi, a o gameplay, który został zaprezentowany, a jak się okazuje, jego nie ma.
I nie 3 miesiące, a rok lub później. Ciekawe kiedy doczekamy się AI policji? Pewnie nigdy...

PS. W zasadzie to nawet nie jest ważne, ile zabrakło z obietnic i kto jak sobie to liczy, ale sam fakt, że do ostatnich dni przed premierą dział marketingu i PR pięknie się uśmiechali i zapewniali, że oczywiście "będzie pan zadowolony".

post wyedytowany przez SylwesterZ 2021-02-04 17:43:15
04.02.2021 18:29
3.1
Sarseth
8
Konsul

Jak wyłączą policję to uznam też to za sukces ;) Będzie to piękne przyznanie się do błędu, że feature nie powinien być wydany. W tej chwili on psuje rozgrywkę, zamiast ja wzbogacać.

04.02.2021 22:19
krzycho19
3.2
1
krzycho19
75
Pretorianin

pamiętam gdy prezentowali rozgrywkę mówione było, że gra może się różnić od tego jaka będzie w ostateczności

05.02.2021 01:59
bmwbmw2
3.3
1
bmwbmw2
26
PAPIEŻ GIER IV

no ja nie mówie że gra działa dobrze . Ale moim zdaniem to dobra produkcja. Ale mój hype ogólnie nie istniał bo jako doświadczony gracz wiem że czeka sie na gameplaye zanim coś kupi. :P więc szczerze dostałem co chiałem. Ale jak mówiłem nie przeczę że robili nas w h. Ale na pewno nie hypem. Hype sami ludzie zbudowali. Oni po prostu dali na to hajs by się to sprzedało. Tak działa wiele rzeczy. Np popatrzmy na pokemony gra iście super prosta bez zbyt wielu nowości od lat fabuła sztampowa a jednak hype się trzepie

05.02.2021 07:20
krzycho19
3.4
1
krzycho19
75
Pretorianin

ja jeszcze tylko dodam że na gameplayu CDPR uprzedzał że gra może ulec zmianie, więc gdzie tu oszustwo?, a materiały pochodziły z realnej gry, poza tym każdy producent reklamuje, pokazuje swój produkt z jak najlepszej strony, co mieli pokazywać glitche? xD, każdy sprzedawca zachwala swój towar aby jak najlepiej go sprzedać, jeżeli ktoś wierzy reklamom w 100% jest naiwnym idiotą.

post wyedytowany przez krzycho19 2021-02-05 08:22:39
05.02.2021 08:43
3.5
1
Sarseth
8
Konsul

Nie no jasne krzycho19 . Oczywiście że to zawsze jest reklama. Ale na tym się buduje zaufanie klientów. Daje się obietnice i ich dotrzymuje, budująć swoją reputację, albo kłamie się i nisczysz swoją reputację. CDPR wybrało tym razem drugą ścieżkę. Kłamiąć przed releasem że gra wszędzie działa super. Dla mnie to już jest oszustw, nawet uokik nie brzmi głupio tutaj. Jak ktoś mówi że wyprodukuje napój o smaku jabłka, ale może się różnić. I zacznie to sprzedawać, a dostarczy jabłkowy napój ale z pleśnią.. sorry, ale jak już zaczęli sprzedać produktu, to znaczy że w tej chwili kłamać już nie mogli, albo jak ktoś się uprze, mogli, ale według mnie, nie powinni. Tym bardziej, jak chcą być najlepszym studiem gamedeveloperskim, zawze miałem wrażenie że mieli takie ambicje.. ale okazało się inaczej, że pieniądz jak zwykle wygrał - wiem, wiem, jedna z najważniejszych rzeczy, ale mam wrażenie, że najlepszy producent gier z automatu miałly dużo kasy, gdyby na każdego ustach był dokładnie w ten sposób przedstawiany, a dla mnie byli przodującymi do tej pory, przecież ich Wieśka to kilka razy kupiłem. Więc zostaje pytanie, czy im ambicje spadły, czy może już CDPR skończył się i teraz liczy się już tylko kasa. Ja już ich stawiam obok EA, ale to mój ranking ;)

post wyedytowany przez Sarseth 2021-02-05 08:44:52
05.02.2021 08:49
SpecShadow
3.6
SpecShadow
90
Silence of the LAMs

ja jeszcze tylko dodam że na gameplayu CDPR uprzedzał że gra może ulec zmianie, więc gdzie tu oszustwo?,
tym że reklamowali grę funkcjami i zawartością która się nie pojawiła w grze?
Jeśli przez „gra może ulec zmianie" mieliby na myśli dodanie czegoś czy pozbycie się czegoś co z pewnością nie polubiliby gracze - to nie byłoby problemu, raczej?

05.02.2021 09:24
krzycho19
3.7
krzycho19
75
Pretorianin

Sarseth tak rozumiem, masz rację, ale według nich gra działała super, może naprawdę byli przekonani że tak jest lub że do premiery uporają się z problemami, niestety w praniu wyszło inaczej, zapłacili za to i będą płacić. wierze że na pewno chcieli aby gra była jak najlepsza, nie chcieli stracić zaufania graczy, była już tak duża presja że nie mogli dalej odwlekać premiery, w końcu rok 2020 to symbol RPG papierowego, i na święta najlepszy moment. chcieli jak najlepiej, pewnych rzeczy nie mogli zaimplementować bo to okazało się nie możliwe lub zbyt trudne. w całym tym zamieszaniu najważniejsze dla nas aby gra była bez błędów i niedoróbek, niech poprawią AI npców, np. osiłek niech przywali nam a nie ucieka lub kuli się xD. w DLC może dodadzą coś co teraz brakuje i będzie super.

post wyedytowany przez krzycho19 2021-02-07 19:01:09
05.02.2021 09:37
3.8
Sarseth
8
Konsul

krzychu19 też wierzę że chcieli najlepiej, nie ma innej opcji ;) Ale brakuje mi jeszcze takiego mocnego przyznania się do tego. Bo mam wrażenie, że grają na Wałęsę mocno, że im wolno było. Przeprosili, tak. CEO przeprosił tak. Ale nawet w przeprosinach pojawiały się kłamstwa. Że pracowali nad next-genami, dlatego stara konsola tak źle wyszła. Kiedy moje PS5 co 3h crashowało grę w tym trybie kompatybilnosći, a trybu next-gen nie zobaczymy jeszcze długo. A to że QA nie wykryło błędów ;p JAK XD chyba że nie mieli na stanie żadnego PS4/PS4PRO/PS5 - to uwierzę. Ale zacznę się obawiać innych rzeczy.
Gra miodna, mimo bólów. Chcę drugi raz przejść jak poprawią ją na tyle, że nie będzie się wywalać, trochę AI poprawią i dodadzą jakieś DLC. Nie spodziewam się fundamentalnych zmian, jak że NC zacznie tętnić życiem jak obiecywali, że będziemy widzieli naprawdę różnych NPCków losowych co to mają stwoje rutyny o których mówili. Gra w tej chwili wyrabia jak wyrabia.. Ale gra i tak jest świetna. Chcę zrobić drugi raz na melee, bo pierwszy to był quickhacking i bawiłęm się świetnie, chociaż za łatwa ta gra była po 20 poziomie nawet na hardest. Nie poprawią wielu fundamentów, bo gra już wydana, to tak jakby wymieniać złe fundamenty w domu, w którym mieszkają ludzie, nie da się.. można robić porpawki na około kilka grubszych przy wkurzeniu ludzi, np że muszą wyjść (savy przestaną działać np) - więc pytanie czy warto. A może da się tymi szpachlami doprowadzić do tego, by jednak wrażenie było i tak lepsze, mimo że wartość obiecana niedowieziona, gra jest świetna, to dowiezli, dobry fun - chałupa jest piękna i ma fajne bajery, tylko czekać aż poprawią w niej te wszystkie dziury i przecieki, ale następnym razem wybiorę innego wykonawcę lub będę patrzył na ręcę i zapłacę po skończonej pracy

04.02.2021 17:42
misterŁŁ
4
4
odpowiedz
misterŁŁ
44
Generał

no chyba ze mowa o ludziach którzy nie mają nic wspólnego z grami - Problemem jest, że takich ludzi jest najwięcej, których łatwo nabić w butelkę. Przecież najłatwiej sprzedać właśnie szarej masie, która nie jest weteranem gier, nie świadoma brudnym taktykom wydawców lub po prostu, której nie obchodzi to i chcąca kupić jedynie rozrywkę. Sorry, że z ponad miliardów graczy na świecie tylko część jest rozważna. Nie wszyscy też co oglądają telewizje lub filmy oglądają najczęściej dobre rzeczy, a tylko te które łatwo skonsumować.

Robi się to co jest opłacalne, niestety

post wyedytowany przez misterŁŁ 2021-02-04 17:45:32
04.02.2021 17:51
kolafon
👍
5
odpowiedz
kolafon
50
Abatur

Wali prawdę prosto między oczy. Dobrze gada, polać mu!

04.02.2021 17:53
Blackthorn
6
odpowiedz
10 odpowiedzi
Blackthorn
136
Legend

Łatwo jest krytykować studia, które chcą wyjść poza oklepane schematy i stworzyć coś bardziej ambitnego, a samemu robiąc "bezpieczne" platformówki...
No Man's Sky jest pierwszą grą, która otwarcie spróbowała stworzyć międzygalaktyczny "sandbox" z możliwością podróżowania po powierzchni planet i nadało to kierunek innym kosmicznym sandboxom. Gra na premierę może i nie oferowała tego co obiecywano, ale wciąż była bardzo ciekawie wykreowana technologicznie - właśnie możliwość międzyplanetarnej podróży. Dziś to już jest kompletnie inna gra. Wszystko byłoby zdecydowanie dużo łagodniej przyjęte gdyby twórcy wydali tą grę jako early access.
Cyberpunk 2077 to też dosyć ambitna produkcja. Jaka jest gra to nie trzeba tłumaczyć, ale za co obrywa to przede wszystkim za bugi i za to, że nie wszystkie mechaniki w grze są w pełni dopracowane. Pomija się oczywiście to, że gra ma bardzo ładną oprawę audiowizualną, ogromną ilość unikatowych animacji, lokacje dosyć szczegółowo i różnorodnie wykonane, duża swoboda w wykonywaniu misji gdzie gra dosyć często reaguje na nasze poczynania i można by wymieniać i wymieniać.
Peter Mollyneux to też była postać pełna pomysłów i nie bojąca się eksperymentować. Miał dużo bardzo dobrych czy nawet świetnych pomysłów np tworząc tzw "symulatory boga" czy m.in. serię Fable oraz wpływ umiejętności, decyzji, czasu i umiejętności samego gracza na wygląd postaci - starzenie się, blizny itp itd. No niestety na koniec jego kariery to już trochę ego przelało czarę goryczy i zakończyła się jego przygoda z gamedevem.
W gamedevie naturalną koleją rzeczy jest eksperymentowanie oraz tworzenie czegoś bardziej ambitnego. Nie zawsze to się udaje i przykłady udanych oraz nieudanych eksperymentów można podawać od samego początku historii gier komputerowych. Gdyby nie te eksperymenty to produkcja gier komputerowych zaliczyłaby upadek jeszcze w latach 80-tych.
Także niech szanowny Thomas Mahler sam zacznie tworzyć coś ambitniejszego, wychodzącego poza znany schemat, a potem niech krytykuje innych, którzy próbowali i im się nie udało albo zaliczyli wpadkę z której w końcu wybrnęli. Jak to zrobi to na pewno zrewiduje swoje poglądy i nabierze nieco pokory.

04.02.2021 18:13
6.1
Persecutor
12
Konsul

No problem nie jest w eksperymentowaniu, ale w mówieniu i reklamowaniu rzeczy których produkt mieć nie będzie, bo ..... tu wkleić wymówki devsów. Doskonały przykład jak branża się zmieniła to Blizzard, który już sporo czasu temu odszedł od swojego motta "it's done when it's done" i przyzwyczaił graczy do tego że sporo z zapowiedzi nie realizują, a ostatnio to nagminnie bety wydają i łatają po starcie :P Część devsów osiągnęła poziom telezakupów mango gdzie prezentuje się cudowne rzeczy, które okazują się w najlepszym przypadku średnie, a najczęściej crapem :P

post wyedytowany przez Persecutor 2021-02-04 18:18:44
04.02.2021 18:14
oo44wo
6.2
9
oo44wo
38
Konsul

że co? Robienie wysokobudżetowej 2D platformówki ma być niby bezpieczne? Jest to cały gatunek porzucony przez studia AAA bo został uznany za nieopłacalny...
NMS absolutnie nie była taką pierwszą grą - była jedynie pierwszą która miała kasę na reklamy by przebić się do świadomości "casualowych" graczy.
I co jest tak specjalnie ambitnego w C77, poza obiecywanym rozmachem, którego w większości nie dostarczono?

04.02.2021 18:20
Vortal
6.3
4
Vortal
5
Legionista

Także niech szanowny Thomas Mahler sam zacznie tworzyć coś ambitniejszego, wychodzącego poza znany schemat, a potem niech krytykuje innych, którzy próbowali i im się nie udało albo zaliczyli wpadkę z której w końcu wybrnęli. Jak to zrobi to na pewno zrewiduje swoje poglądy i nabierze nieco pokory.
W całej swojej wypowiedzi skupiłeś się na kompletnie czym innym. Gościu krytykuje fałszywe promowanie produktów a ty wywracasz kota ogonem skupiając się na innym czynniku tych produktów, ambitności. Ambitność gry nie ma nic wspólnego z tym, jak fałszywie produkt można promować. Mahler nie musi tworzyć niczego ambitniejszego by jego zdanie miało fundament. Wielkość, ambitność, rozmach gry, nikomu nie daje prawa na fałszywą reklamę.

Łatwo jest krytykować studia, które chcą wyjść poza oklepane schematy i stworzyć coś bardziej ambitnego, a samemu robiąc "bezpieczne" platformówki...
Nie muszę być kucharzem by krytykować słabą zupe.

04.02.2021 18:52
Blackthorn
6.4
1
Blackthorn
136
Legend

że co? Robienie wysokobudżetowej 2D platformówki ma być niby bezpieczne? Jest to cały gatunek porzucony przez studia AAA bo został uznany za nieopłacalny...
A to, że to wciąż platformówka metroidvania, które wychodziły już przedtem. Za nic w tym nowości i nie znaczy, że są tą gry złe. Wręcz powiem, że świetne.

No problem nie jest w eksperymentowaniu, ale w mówieniu i reklamowaniu rzeczy których produkt mieć nie będzie, bo ..... tu wkleić wymówki devsów.
Tak się bada rynek. Na dodatek inni twórcy gry mogą podłapywać pomysły i je udoskonalać. Przecież nawet taki Grounded wywiódł się z gry Smalland. Zapowiedzianej dużo wcześniej i wciąż niewydanej. Przykładów można znaleźć znacznie więcej.

Nie muszę być kucharzem by krytykować słabą zupe.
Ale możesz być leniwym grubasem żeby krytykować sportowców. xD

W całej swojej wypowiedzi skupiłeś się na kompletnie czym innym. Gościu krytykuje fałszywe promowanie produktów a ty wywracasz kota ogonem skupiając się na innym czynniku tych produktów, ambitności. Ambitność gry nie ma nic wspólnego z tym, jak fałszywie produkt można promować. Mahler nie musi tworzyć niczego ambitniejszego by jego zdanie miało fundament. Wielkość, ambitność, rozmach gry, nikomu nie daje prawa na fałszywą reklamę.
Fałszywe promowanie produktów wśród firm, które mają jakieś większe ambicje by stworzyć coś świeżego. Czemu nie skupić się na "mistrzach" fałszywych reklam czyli EA czy Ubisoft?

I co jest tak specjalnie ambitnego w C77, poza obiecywanym rozmachem, którego w większości nie dostarczono?
To wszystko opisałem w poście wyżej. I to co opisałem nie jest wyłącznie moje zdanie. Bardzo często pojawiało się w recenzjach i to także tych najbardziej krytycznych. Ba, nawet Angry Joe wspomniał o tym samym w swojej recenzji, która nie pozostawiła nawet suchej nitki na Redach.

Możecie mnie krytykować do woli, tak samo minusować, ale zwróćcie uwagę na pewną zależność. Gry komputerowe to bardzo drogi biznes i wymaga nie tylko wybadania rynku czy w ogóle gra się przyjmie i będzie jakiekolwiek zainteresowanie, ale także na znalezieniu równowagi pomiędzy czasem, kosztem produkcji oraz ambicjami. Peter Molyneux nie potrafił tego znaleźć i nie jest on jedyny. Inna legenda - Hideo Kojima też dostał lekcję przy The Phantom Pain. Ogromne ambicje przekładały się na coraz dłuższy czas produkcji, a to generowały koszta, aż wydawca nałożył konkretne terminy i zaczęły się komplikacje - trzeba było wycinać zawartość żeby dokończyć inną.
Cyberpunk 2077 i NMS też zaliczyły komplikacje - terminy. CP 2077 na dodatek zaliczył restart produkcji kiedy wykryto poważny problem w silniku gry. Inna cholernie ambitna gra - Star Citizen też musiało zaliczyć pewien restart po przejściu z silnika Cryengine (powodem był upadek Crytek) na silnik Amazonu Lumberyard.

No i największa ciekawostka - studio Hello Games mające raptem 26 pracowników miało ambicje stworzyć coś znacznie ambitniejszego i wcześniej niespotkanego niż Moon Studios należące właśnie do Thomasa Mahlera i zatrudniające 80 pracowników. :)

post wyedytowany przez Blackthorn 2021-02-04 19:21:11
04.02.2021 21:12
6.5
Shuhuu
1
Centurion

Fałszywe promowanie produktów wśród firm, które mają jakieś większe ambicje by stworzyć coś świeżego. Czemu nie skupić się na "mistrzach" fałszywych reklam czyli EA czy Ubisoft?

Ach ten whatabouthism xd.

04.02.2021 21:19
Blackthorn
😒
6.6
Blackthorn
136
Legend

Ach ten whatabouthism xd.
Może zamiast mnie obrażać to podyskutujmy?

post wyedytowany przez Blackthorn 2021-02-04 21:19:30
04.02.2021 22:44
Zdzichsiu
6.7
Zdzichsiu
99
Ziemniak

Thomas Mahler sam zacznie tworzyć coś ambitniejszego
Ori to znacznie ambitniejsza gra od Cyberpunka. Rozumiem, gdybyś ten argument zastosował w przypadku jakiejś gry z Ubisoftu, no ale tu nie idzie się z tym zgodzić.

post wyedytowany przez Zdzichsiu 2021-02-04 22:50:41
05.02.2021 00:19
Blackthorn
6.8
1
Blackthorn
136
Legend

Ori to znacznie ambitniejsza gra od Cyberpunka. Rozumiem, gdybyś ten argument zastosował w przypadku jakiejś gry z Ubisoftu, no ale tu nie idzie się z tym zgodzić.
Mówisz o ambicjach czy o dopracowaniu? Bo jak niby gra 2D oparta o już wytarte szlaki metroidvani może być ambitniejsza? Ori jest grą uroczą, ładną i bardzo dopracowaną, ale gdzie tam ambicja na poziomie stworzenia gry RPG AAA z dużym i szczegółowym światem? Ja nie mówię, że Cyberpunk 2077 jest grą dopracowaną, bo absolutnie nie jest. Sporo elementów w grze jest na poziomie amatorszczyzny (crafting, AI). Ale wciąż skala projektu jest nieporównywalnie większy od indyka jakim jest Ori. Projektowanie gier ogólnie nie jest najprostszym zadaniem, ale produkcja gier 2D jest zdecydowanie łatwiejsze przez prostotę (i też łatwiej można wyłapać bugi).

Tutaj jest porównywanie nie tylko gry z gatunku, który jest na rynku od ponad 30 lat i to na dodatek 2D do gry o ogromnej skali ze światem w 3D oraz ogromną nieliniowością. Grałem w Ori i bardzo mi się podobało, ale to nie jest żaden najambitniejszy projekt w historii gier. To wciąż jest zwykła platformówka metroidvania.

post wyedytowany przez Blackthorn 2021-02-05 00:24:50
05.02.2021 11:27
😂
6.9
1
adi9568
25
Konsul

Nie no zaraz padnę xD Ori ambitniejsze od CP. Tiaa kolejna platformówka 2d łał

05.02.2021 17:28
Zdzichsiu
6.10
1
Zdzichsiu
99
Ziemniak

Blackthorn
No, jeżeli według twojej definicji ambitny = drogi, to tak, Cyberpunk jest ambitniejszy. Ale serio, od kiedy to największe projekty są najbardziej ambitne? Małe gierki mogą mieć w sobie więcej głębi, niż hity AAA. Cyberpunk to w gruncie rzeczy bezpieczny open world, tyle że zrobiony za kupę kasy. Ori to pozornie niszowa platformówka, którą zdecydował się wydać sam Microsoft. Spośród innych gier wyróżnia ją chociażby sposób opowiadania historii. Ambicja twórców polega na tym, że przy projektowaniu chcieli zrobić coś na swój sposób, wbrew trendom rynkowym. Moon Studios zrobiło jedną z najlepszych metroidvanii ostatnich lat i ciekawy produkt pod względem artystycznym, a z twojego postu wygląda to tak, jakby klepali taśmowo bieda platformówki.

post wyedytowany przez Zdzichsiu 2021-02-05 17:42:55
04.02.2021 17:59
7
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Iutz
7
Konsul

To jest stanson?

04.02.2021 19:14
Zelda
😂
7.1
Zelda
5
Pretorianin

Pomyslalem o tym samym, ale mu sie Cyberpunk bardzo podoba.

04.02.2021 18:02
8
odpowiedz
1 odpowiedź
szef504
89
Pretorianin

I takich własnie ludzi brakuje: którzy mówią prosto z mostu, nie ceregielą się z unikaniem nazwisk - zawaliłeś, kłamałeś - ponieś konsekwencje i nie wracaj za parę lat mówiąc że jesteś super.

05.02.2021 09:04
SpecShadow
😁
8.1
SpecShadow
90
Silence of the LAMs
Image

kłamałeś - ponieś konsekwencje
Konsekwencje? W świecie gier video? Mogą być tylko jedne --->

04.02.2021 18:03
Dzienciou
9
7
odpowiedz
1 odpowiedź
Dzienciou
124
Generał

Dobra, dobra trochę się rozpędził w tych zarzutach. Murray zapędził się we własnych ambicjach i jak się pośledzi z nim wywiady to widać czy "uwielbia być w centrum uwagi" czy nie. Nagrodę dostali za to za chyba największy "redemption arc" w branży i to jest jednak coś co się nie zdarza często.
Druga rzecz do Geoff - ile trzeba tłumaczyć, że on tych nagród nie wręcza tylko wybrani przedstawiciele branży? to nie jest fair rzucać w kierunku Geoffa oszczerstwa.
Trzecia to CP2077 - przepraszam, ale gra roku redakcji GOL i czytelników tego portalu... i to zostało zdecydowane już po premierze.
....a pamiętacie jeszcze trailery z E3? Ubi?

post wyedytowany przez Dzienciou 2021-02-04 18:03:57
04.02.2021 19:29
Blackthorn
👍
9.1
1
Blackthorn
136
Legend

Dzienciou - Rozpędził się w krytyce skierowanego do Murray i to bardziej niż sądzisz. Jego studio zatrudnia 3 krotnie więcej pracowników niż Hello Games. Na dodatek stworzyli raptem 2 platformówki. Mam nadzieję, że Mahler ze swoim ego są gotowi na krytykę obecnie produkowanej gry action rpg dla Private Division. I co odpowie jakby mu się noga powinęła tak żeby nie wyjść na hipokrytę?

post wyedytowany przez Blackthorn 2021-02-04 21:07:04
04.02.2021 18:09
hotaf
10
4
odpowiedz
hotaf
5
Legionista

"Pojawił się Sean Murray, który najwidoczniej nauczył się wszystkich złych nawyków Molyneux. Ten gość po prostu uwielbia być w centrum uwagi."

Polecam obejrzeć sobie godzinny film na kanale Internet Historian-a i zobaczyć jak to tak naprawdę było. W przypadku No Man's Sky, gra była w słabym stanie, ale twórcy mało mieli wyboru przez nacisk Sony i zrobiony wcześniej hype. A Sean to już w ogóle się do wywiadów nie nadaje, a i tak musieli go brać. To introwertyk co peszył się przy każdym wywiadzie, scena była ogromnym stresem. Aż ciężko sobie wyobrazić jak musiał się czuć wiedząc, że musi skłamać ludziom prosto w twarz. Hello Games zachowało się bardzo odpowiedzialnie i odzyskało zaufanie fanów.

Sytuacja CP2077 jest zupełnie inna i aż boli mnie takie ściąganie No Man's Sky do podłogi. Nie wiem czy inni podzielają moje zdanie, ale mimo wszystko, jeśli ktoś nie obejrzał wcześniej wspomnianego materiału, to bardzo polecam.

04.02.2021 18:31
Polterghost
👎
11
odpowiedz
12 odpowiedzi
Polterghost
10
Chorąży

O Sony i kupowaniu recenzji TLOU2 to już nie wspomina? A no tak, ResetEra by go skasowała na miejscu gdyby spróbował. To forum to śmietnik, wysypisko najgorszych ludzi jacy istnieją. Wszyscy są tam tylko po to by marudzić, cancelować i cenzurować.

04.02.2021 19:31
Guntor
11.1
Guntor
47
Generał

Tak, kupili wszystko xD

I tak Reset jest lepsza od Gol-a.

04.02.2021 20:21
11.2
jakisnick
60
Konsul

A to marketingowcy gdzieś kłamali w sprawie TLOU2? W przypadku tej gry obwiniać można wyłącznie recenzentów którzy rzucali ocenami 10/10, jak się okazało po premierze całkowicie niesłusznie.

04.02.2021 22:16
Polterghost
11.3
Polterghost
10
Chorąży

Guntor Sugerowanie, że ResetEra jest w czymkolwiek dobra to idiotyzm. Jedyne czym się tam zajmują to forsowaniem diversity i cancel culture próbując terroryzować ludzi mających inne poglądy. W każdym razie, jeśli Cyberpunk w tym stanie dostał 9tki w recenzjach to chyba oczywistym jest, że recenzje można łatwo kupić. Alternatywą jest to, że ci wszyscy recenzenci to banda kretynów która nie zna się na tym co robi.

04.02.2021 23:00
Polterghost
11.4
Polterghost
10
Chorąży

jakisnick Nie oglądałeś trailerów TLOU2? Kłamstw na temat elementów fabularnych poprzez manipulowanie scen była masa.

04.02.2021 23:17
11.5
3
AuGanymede
6
Legionista

Aż oczy bolą od czytania tych komentarzy. Istnieję skuteczniejsze formy walki z frustracją niż odreagowywanie jej poprzez zamieszczanie bełkotu na forum.

05.02.2021 00:36
Guntor
11.6
Guntor
47
Generał

Ja wchodzę na ResetEra bo osoby tam mają naprawdę świetny gust growy. Ale doszukuj się wszędzie "poprawności".

"Jedyne czym się tam zajmują to forsowaniem diversity... "
Ain't nothing wrong with that.

05.02.2021 09:10
SpecShadow
📄
11.7
1
SpecShadow
90
Silence of the LAMs

Po co mieliby kupować od kogoś z kim są w dobrych stosunkach, których pismacy raczej nie chcieliby psuć? Niby był przypadek że za niewystawienie 10/10 jakieś pisemko miało wizytę od Sony ale to pewnie plotki rozsiewane przez hejterów stawiających niższe oceny niż dozwolone 10/10. Gra nie ma wad i nie zasługuje na 8 czy 9. Każdy kto się nie zgadza w 100% niech spodziewa się wylewania pomyj ze strony graczy i wyśmiewania ze strony pismaków i tego że oglądałeś na YT. Dobrze że sprzedałem konsolę bo skoro tak mają wyglądać „rozmowy" o grach to ja dziękuję...
To akurat jest patologia. No ale premiera dawno za nami, sprzedaż dobra więc można trochę chyba krytyczniej o grze gadać w bardziej cywilizowanej atmosferze?

Mamy 2021 rok i pisanie o kupowaniu recenzji już dawno nie powinno istnieć. Wydawcy wyciągnęli wnioski z przypadku Driv3r oraz Kane & Lynch.
Może jakby w Polsce aftera GamersGate nie przeszła cichaczem to by się takie brednie jak twoje nie pojawiały? Jej smród do dzisiaj się ciągnie w końcu...

Poza tym odczep ty się od REsetEra, to porządne forum z dużą swobodą, i niech cię nie zwiodą tematy z masą banów, wątpienie = psucie hype'u a to (tak jak na forum z którego pouciekali - neogafie) jest niemile widziane.

"Jedyne czym się tam zajmują to forsowaniem diversity... "
Ain't nothing wrong with that.

Problem nie jest wtedy gdy to jest wprowadzane a wtedy, gdy jest to wprowadzane źle. Różnorodność postaci w produkcjach video czy filmach była zawsze, może chodzi mu o postacie, które wprowadzono dla większej różnorodności ale nie nadano im czegoś, co usprawiedliwiałoby ich obecność w produkcji... przez co są jedynie ruchomymi słupami a lista u producenta z postaciami x/y/z jest odfajkowana.

Poza tym jak można mówić o „forsowaniu" gdy wystarczy złożyć wizytę w studiu developera na zachodzie by przekonać się, że „diversity" to już tam dawno jest.
Jak pracownik kompetentny to nie ma problemu, jeśli jednak wciśnięto ich dla odfajkowania jakieś listy - to już nie jest zabawnie. Ale niższy szczebel to pikuś, gorzej jak pracujesz w firmie, gdzie w wyższych szczeblach pracują znajomi królika. I na nic twoje efekty prac gdy góra zarządza nieporadnie...

post wyedytowany przez SpecShadow 2021-02-05 09:30:09
05.02.2021 10:37
arianrod
😐
11.8
arianrod
31
Konsul

Jezu, czy na tym forum już pod każdym tematem musi się znaleźć jakiś męczennik uciśniony lewactwem?

05.02.2021 13:11
Polterghost
😂
11.9
Polterghost
10
Chorąży

Guntor Czyli popierasz forced diversity? To tylko potwierdza jakim idiotą jesteś.

05.02.2021 15:12
Guntor
11.10
Guntor
47
Generał

No, ty jak zobaczysz kogoś innego niż mężczyznę w grze to już chyba ciśnienia nie wytrzymujesz.
"Forced Diversity"
Ja pie**ole...

post wyedytowany przez Guntor 2021-02-05 15:15:29
05.02.2021 15:19
Kaniehto
😢
11.11
Kaniehto
25
Konsul

może napisz coś jeszcze o poprawności politycznej bo argumentów ci zaraz braknie

05.02.2021 17:59
Polterghost
😂
11.12
Polterghost
10
Chorąży

Guntor Ty zakładam wolisz kobiety w stylu Abby, bo brakuje mocnej ręki w twoim życiu.

04.02.2021 18:35
12
7
odpowiedz
3 odpowiedzi
Endersik
8
Chorąży

Ale jak Bethesda lub EA oszukuje graczy przez 10 lat to luj z tym ale jak CDP popełnił jeden błąd to trzeba krytykować maksymalnie jak się da

04.02.2021 19:25
12.1
TobiAlex
159
Legend

Właśnie jest na odwrót. Jak EA coś odwali lub Bethesda to jest hurr durr, ale jak redi odwali to jest "ej to ci od Wiedźmina, odwalta się od nich, za 5 lat połatają i będzie śmigać".

04.02.2021 19:42
MineBeziX
12.2
MineBeziX
26
Konsul

Ah tak, przecież Anthem czy Fallout 76 okazały się takim sukcesem... A nie, czekaj.

05.02.2021 09:24
SpecShadow
12.3
1
SpecShadow
90
Silence of the LAMs

ale jak redi odwali to jest "ej to ci od Wiedźmina, odwalta się od nich, za 5 lat połatają i będzie śmigać".
A w tej bajce były smoki?
To był przypadek podobny co ze wspomnianą przez ciebie Bethesdą - studia lubiane po wydaniu kolejnej oczekiwanej mocno gry przestali być lubiani
Dziwne że nikt nie narzekał na FO3 i 4 ani na W3 na premierę... a nie czekaj, narzekali a na Fallouty od Beth tylko hejterzy narzekali nawet jak mieli obiektywnie rację - zabugowane miałkie gry.

04.02.2021 19:26
13
3
odpowiedz
dwapierogi
4
Legionista

Myślę, że ludzie nie są na maksa wkurzeni na wydawców gier... Bo ich rozumieją. Komu nie zdarzyło się powiedzieć szefowi, że już tego maila dawno wysłał, gdy tak naprawdę o nim zapomniał. Albo nakłamać matce, że już się nauczył na sprawdzian z przyrki, kiedy jeszcze nie zaczął się uczyć. Ale wierzył, że zdąży się nauczyć i będzie dobrze.
Wydawca chciał coś zrobić, ale trafił na dużo problemów. Z drugiej strony terminy zaczynały cisnąć, a do premiery coraz mniej czasu.
Czy taki wydawca zasługuje na wilczy bilet w branży? A może zasługują na drugą szansę, bo mają know how?
Jedna zasada. Nigdy preorder.
Jak ktoś kogoś oszukał, to jest oszustem. Jak ktoś oszukał tę samą osobę dwa razy, to oszukany jest głupkiem.

04.02.2021 19:29
A.l.e.X
14
1
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
132
Alekde

życzymy sobie i wam aby CP2077 przeszedł taką samą drogę co No Man' Sky i przede wszystkim dostał tryb VR bo gry bez VR to jak dziewczyny bez ...

05.02.2021 00:19
Dzienciou
14.1
Dzienciou
124
Generał

przed premierą miałem cichą nadzieję, że dzięki trybowi FPP pokuszą się o VR w przyszłości. Bo to aż pasuje do Cyberpunka. No ale teraz niestety nie mam złudzeń.

04.02.2021 19:53
15
odpowiedz
2 odpowiedzi
leggo
50
Centurion

W końcu ktoś kto nie boi się otwarcie krytykować takich sytuacji.
Tego w jaki sposób udało się wykręcić Hello Games od odpowiedzialności do dziś nie potrafię zrozumieć...

04.02.2021 20:15
Blackthorn
15.1
Blackthorn
136
Legend

Tego w jaki sposób udało się wykręcić Hello Games od odpowiedzialności do dziś nie potrafię zrozumieć...
Przecież to Sony naciskało na wydanie wcześniej gry... Do tego można było bez przeszkód zwracać grę, a studio na dodatek uwolniło się od wydawców i sami dokończyli grę. Nawet wciąż pracują nad grą i udostępniają co jakiś czas nową zawartość całkowicie za darmo.

05.02.2021 22:54
15.2
leggo
50
Centurion

No pewnie naciskało, tak jak to mają w zwyczaju naciskać duzi wydawcy na małych deweloperów.
W jaki sposób miałoby to tłumaczyć oczywiste kłamstwa zaraz przed premierą? I czemu miałbym ich chwalić za to, że wywiązali się z własnych obietnic?

post wyedytowany przez leggo 2021-02-05 22:55:03
04.02.2021 21:11
16
1
odpowiedz
wcogram
119
Generał

Gość też jest hipokrytą.

Jeździ Teslą i jakoś nie śpiewa o tym, że co aktualizacje ma mniej koni w aucie aby zrównoważyć spadki wydajności na baterii. Czy nie czuje się okłamany za zasięg, którego nie może przejechać.

04.02.2021 23:38
Paffcioo
17
1
odpowiedz
Paffcioo
37
Pretorianin
Wideo

Linia między ambitną wizją, a kłamstwami jest bardzo cieniutka.

Krytykowałbym przez to bardziej CD Projekt Red, który miał 100% wpływu o czym słyszymy, a o czym nie.
Natomiast Halo Games, z No Man's Sky niekoniecznie.

Poza tym jak fanom nie spodoba się gierka, którą dostali to uwielbiają wskoczyć w przeszłość i każde słowo stojące za nieudaną wizją dewelopera uznać za wierutne kłamstwo.

Polecam ten filmik: https://youtu.be/O5BJVO3PDeQ

05.02.2021 08:59
18
odpowiedz
1 odpowiedź
leonekwolfik
22
Pretorianin
Wideo

Ori tez mocno mulił na Xbox One X w dniu premiery, trzeba było grać na PC.
Więcej szczegółów w recenzji: https://youtu.be/mzcYYGTmtFQ

05.02.2021 09:09
Blackthorn
18.1
Blackthorn
136
Legend

Pierwsza część też do dziś nie została naprawiona. Animacje w grze są zablokowane na 30 fps na każdej platformie z wyjątkiem Nintendo Switch, bo tam animacje są normalnie w 60 fps.

post wyedytowany przez Blackthorn 2021-02-05 09:10:04
05.02.2021 10:51
19
odpowiedz
;-p
58
Generał

Widać w tej branży potrzebujecie kogoś takiego jak REDzi, którzy będą jakimś wzorcem "dobrej branży gier". Wybaczcie, ale niektórzy muszą zdjąć wam te "różowe okulary"- brutalnie. Ktoś tu napomknął cytat że "Angry Joe w swoim materiale daje szansę na rehabilitację CP2077, czeka na patche i zagra za jakiś czas znowu", ale już zapomniał o kolejnym cytacie w tym samym filmiku- że "wszelka krytyka i zawód są uzasadnione, bo premierę mieli słabą". Dodatkowo dodał, że "gdyby to było studio typu Ubisoft/EA/Activision Blizzard- to nie byłoby problemu z negatywną opinią". Hajp przerósł grę i to tyle, a wszelka krytyka tego "złotego cielca" tylko pokaże że pamiętamy i nie lubimy być oszukiwani.

05.02.2021 10:55
20
odpowiedz
1 odpowiedź
Sarseth
8
Konsul

A wiecie że CDPR jeszcze okłamało w sprawie exploitu? XD
https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/important-pc-version-vulnerability.11078852/#post-12855656

Co się stało z tą firmą?

05.02.2021 11:35
Bukary
👎
20.1
Bukary
192
Legend

Bodaj wczoraj właśnie pisałem, że CDPR to jest w tym momencie rakieta, która wystartowała w kosmos, ale chyba zaraz spadnie z hukiem. Sposób, w jaki załatwiają różne sprawy z CP2077, woła o pomstę do nieba. Nie wiem, czy się jeszcze podniosą, bo chyba uważają, że mogą być dumni ze swoich poczynań.

05.02.2021 11:38
Kagrunmez
21
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
Kagrunmez
7
Pretorianin

NMS bardzo ładnie naprawili to i Cybera naprawią

05.02.2021 12:12
Bukary
21.1
Bukary
192
Legend

Obstawiam, że zbyt szybko nie naprawią. Priorytetem stanie się tryb multiplayer.

05.02.2021 12:45
Blackthorn
21.2
Blackthorn
136
Legend

Obstawiam, że zbyt szybko nie naprawią. Priorytetem stanie się tryb multiplayer.
Ale tryb multiplayer przecież tworzy zupełnie inne studio.

05.02.2021 13:50
Bukary
21.3
Bukary
192
Legend

Co masz na myśli? O ile wiem, to CDPR tworzy multiplayerową wersję gry (jako osobny produkt, a nie dodatek do CP2077).

05.02.2021 22:46
Blackthorn
21.4
Blackthorn
136
Legend

Co masz na myśli? O ile wiem, to CDPR tworzy multiplayerową wersję gry (jako osobny produkt, a nie dodatek do CP2077).
Tak, ale jest zupełnie inny zespół powołany do tego. Już od dawna informowali, że to będzie praktycznie osobna gra AAA, a premiera najwcześniej w 2022 roku.

05.02.2021 11:42
22
odpowiedz
adi9568
25
Konsul

Hipokryty to aż miło posłuchać

05.02.2021 11:46
23
odpowiedz
foxu23
59
Centurion

Zapomniał o ubisofcie
The division watchdogs farcry gierki odbiegały gameplayowo od prawdy dużo mocniej niż w przypadku cyberpunka, nawet dzisiaj pierwszy gameplay watchdogs1 robi wrażenie, a gra finalnie wygląda dardzo kiepsko, dziś zupełnie nie da się w nią grać

05.02.2021 12:34
24
odpowiedz
gerwaltzrybii
22
Pretorianin

No dali tyłka z premierą Cyberpunka 2077, ale mimo to jest to dla mnie gra w TOP 3 tej generacji. Jedynie bawiłem się lepiej w RDR 2 i Wiedźmina 3, może jakiś ex SONY by ukradł miejsce Cyberowi, ale niestety nie mam PS4/PS5 ;c

05.02.2021 15:38
Bukary
😂
25
odpowiedz
Bukary
192
Legend

Chyba się już korpoludki dobrały do tyłka twórcy "Ori", bo przeprasza za ton swojej wypowiedzi:

https://twitter.com/i/web/status/1357445038142324737

05.02.2021 18:33
enrique
26
odpowiedz
enrique
4
Pretorianin

U lala co za oświadczenie prawie jakby przepraszał że kogoś zabił.
Ktoś bardzo wpływowy musiał zareagować że koleś wydał tak paniczne oświadczenie.

Wiadomość Twórca Ori ostro o oszustwach gamedevu; obrywa się Cyberpunk 2077 i No Man's Sky