Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Czy kiedyś też były kleszcze?

06.05.2019 14:17
1
Herr Pietrus
174
Ubecka Wdowa

Czy kiedyś też były kleszcze?

<Miejsce na mem z nosaczem i tekstem "Kiedyś to kurła (nie) było"

https://wiadomosci.wp.pl/kleszcze-i-borelioza-od-poczatku-roku-odnotowano-juz-ponad-3800-zachorowan-6378032843105921a

Kolejny alarmujący artykuł o kleszczach i boreliozie, czyli tym, czym w każde wakacje żyje od kilku lat cała Polska. Choroba nie jest wcale zabawna, o czym wiem i z pierwszej (znajoma rodziny jest poważnie chora) i z drugiej ręki (z racji odwiedzania swego czasu przychodni przy oddziale zakaźnym jednego ze szpitali).

Oczywiście można powiedzieć, że to początek sezonu ogórkowego, a portale nastawione na klikalność będą siać panikę (do spółki z Sanepidem, he he).
Jest też kwestia sporną, jaki procent kleszczy przenosi boreliozę.

Czytałem też niedawno, że kleszcze namnażają się falami co kilka lat, co ma mieć rzekomo związek z rokiem nasiennym dębów i zwiększeniem populacji małych gryzoni w lasach.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2019-03-18/polscy-naukowcy-ostrzegaja-najpierw-czeka-nas-plaga-myszy-a-pozniej-kleszczy-dlaczego/

No ale jednak dęby i myszy żyły też wcześniej, a wiadomo, co mówią Janusze i Grażyny: "Kto tam kiedyś o jakichś kleszczach słyszał, panie...".
Opowieści o obozach harcerskich też kojarzą się raczej z komarami i mrówkami, a nie kleszczami.

https://gloswielkopolski.pl/harcerz-z-poznania-mial-na-ciele-62-kleszcze-po-dwoch-dniach-obozu-jak-sie-chronic/ar/10385570

Zresztą, o popołudniu w przydomowym ogrodzie albo miejskim parku tak samo...

O co chodzi? Jakaś migracja z innych krajów, ekologia, brak wypalania traw, mniej szkodliwych oprysków, więcej zwierzyny w lasach?

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2019-05-06 14:18:56
06.05.2019 14:20
2
odpowiedz
Yarpen z Morii
26
Qverty

O co chodzi?

O dostęp do mediów. Zdradzę ci tajemnicę - kiedyś też byli księża pedofile, kleszcze, komary, zatrucie barszczem sosnowskiego, po prostu kiedyś nie było fejsika, instagramka, onetu a jeszcze wcześniej nie było internetu a jak był to w Polsce jeszcze do niedawna komputer z dostępem do sieci miał promil mieszkańców a ten profil który już internet miał grał w Quake 3 Arena a nie smarował artykuły o boleriozie.

Druga sprawa, że ja za dzieciaka biegałem po drzewach jak głupi i tarzałem się w liściach jak małpa biegając po lasach z kolegami i bawiąc się w strzelanie z patyków, kleszcz nie raz, nie dwa i nie 10 razy ugryzł mnie w dupsko i boleriozy nie złapałem.

post wyedytowany przez Yarpen z Morii 2019-05-06 14:22:59
06.05.2019 14:23
3
odpowiedz
DanuelX
80
Kopalny

Skrótowo: tak kiedyś (te 20-30 lat temu) były. Było ich mniej.
1. To z myszami i dębami nie jest tylko hipotezą to fakt. Przy okazji też jest faktem, że mamy w lesie mniej drapieżników zjadających nornice.
2. Monokultury drzewne (sosny) plus częste wycinki sprawiają, że jest mniej ptaków gniazdujących zżerających kleszcze. podobnie sprawa m a się w miastach - betonowanie wentylacji w blokach (jeżyki) czy wycinanie starodrzewia i sadzenie małych pipidówek w ich miejsce - mniej ptactwa.
3. Ciepłe i krótkie zimy to kolejny powód.

06.05.2019 15:29
4
odpowiedz
Herr Pietrus
174
Ubecka Wdowa

Yarpen - no właśnie nie jestem przekonany, że chodzi o dostep do mediów.

W tych czasach bez internetu ludzie możne nawet częściej niż teraz jeździli na grzyby, zbierali jagody, dzieciaki na wakacie wysyłano na obozy harcerskie i inne zielone szkoły. Z jakichś powodów komary czy mrówki w masowej świadomości były, kleszcze niekoniecznie.

Już odsuwając na bok humor, wielu z tych ludzi twierdzi, że musiało być tych kleszczy mniej, bo niejednokrotnie stykali się z nimi rzadko albo wcale.

Mam rodzinę na wsi mieszkającą "za lasem" i też twierdzą, że te 20 lat temu koty czy psy nigdy tylu kleszczy z lasu nie przynosiły, o ile w ogóle jakieś miały.

DanuelX - A co zjada nornice? :P Rozumiem, że nie lisy i wilki? :)

Monokultury brzmią przekonująco, to fakt.
Ale swoją drogą ciekawe, dlaczego kleszcze są w parkach, gdzie ptaków jest zatrzęsienie, także tych małych, nie tylko kawek, gołębi i srok? :)

O zimach faktycznie się wspomina, że są mało mroźne, z drugiej strony dawne mroźne, ale śnieżne, też ponoć średnio pomagały, bo śnieg ułatwiał przezimowanie.

06.05.2019 15:39
5
odpowiedz
niewiedzący
11
Zimnoręki Bandyta

Nie, nie było dopiero zmaterializował je MEGAWONSZ9 ponieważ ludzie nie byli mu posłuszni

A tak na serio były ale było ich znacznie mniej. Często słuchałem opowieści babci na wsi jak to chodzili do szkoły boso i jakoś żadna pszczoła, kleszcz, mrówka ich nie gryzła. Albo jak wychodzili ze szkoły bo były wykopki i wszyscy szli na pole zbierać ziemniaki lub gdy były zbiory to kosić albo wiązać snopki siana. Ilekroć leżeli na kocach na polanie albo spacerowali w lesie i żaden kleszcz ich nie ugryzł. Pewnie to genialni naukowcy spowodowali to, że jest ich aż tyle tak jak to było z biedronkami azjatyckimi które miały zjadać mszyce a teraz gdy jest ciepło to jest ich masa na oknach, ścianach , gryzą ludzi i zabijają zwykłe polskie biedronki. Nie wspominając o tych ślimakach bez muszli które jak się posypie solą to się rozpuszczają a tak poza tym to szkodniki na dodatek są obślizgłe że nawet samochód może wpaść w poślizg jak na niego wjedzie i strasznie śmierdzą.

Forum: Czy kiedyś też były kleszcze?