Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: USB 3.0 sterowniki

11.02.2019 14:57
1
Nyreves
5
Legionista

USB 3.0 sterowniki

Posiadam pendrive 64GB sandisk 3.0. W laptopie mam wejście na USB 3.0, ale prędkość przesyłania plików między portami 2.0 a 3.0 nie robi wielkiej różnicy (3.0 nieco szybciej)
Zastanawiam się, czy aby na pewno wykorzystuję w pełni potencjał pendriva.
Konieczne jest posiadanie sterowników, ewentualnie zewnętrznego programu?

11.02.2019 15:15
2
odpowiedz
Soulcatcher
216
Anthem

Poprawna obsługa portu USB zaczyna się od jego poprawnego wykrycia przez system. Za poprawne wykrycie odpowiadają drivery do chipsetu. One albo są już w windows albo trzeba je doinstalować (bez dodatkowej instalacji też działa ale np. wolniej).
Znajdź na stronie producenta model laptopa i tam znajdź informację czy dla twojego systemu operacyjnego są wymagane dodatkowe drivery.
Jeżeli tak to je zainstaluj, jeżeli nie też dobrze.
Teraz sprawdź czy jest jakiś specjalny driver do twojego portu USB 3.0 również na stronie producenta.
Zidentyfikuj który to jest port fizycznie na twoim sprzęcie - sprawdź w instrukcji czy podpinasz do dobrego. Laptop może mieć jednocześnie obydwa porty 2.0 i 3.0.

Prędkość zapisu plików na laptopie, gdy kopiujesz z pendrive na dysk twardy jest ograniczona przez prędkość zapisu twojego dysku twardego, jak jest wolny to możesz mieć szybki przesył danych ale wolny zapis, więc ogólnie "wolno ci się kopiuje"

Przy kopiowaniu z HDD na pendrive musisz pamiętać że taki peny często maja niesymetryczną specyfikację, czyli szybki odczyt i wolny zapis, więc możesz szybko przesyłać pliki ale wolno je zapisywać.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak ci taki Pendrive naprawdę działa (ale to może być zbyt zaawansowane) zrób sobie RAM Drive (napęd w pamieci) i wtedy spróbuj jaki realnie jest odczyt i zapis na twoim pendrive, bo RAM Drive będzie zdecydowanie szybszy i prędkość samego laptopa nie będzie pływała na prędkość jego odczytu i zapisu.

11.02.2019 15:35
3
odpowiedz
Nyreves
5
Legionista

Z tego co kiedyś wyczytałem, to porty usb 3.0 mają kolor niebieski i to u mnie się zgadza.

12.02.2019 00:50
4
odpowiedz
fenfir
116
Generał

Może zwyczajnie twój pendrive ma taką a nie inną prędkość. Poszukaj sobie testów w internecie swojego modelu albo sprawdź chociaż co podaje producent bo to, że twój pen obsługuje usb 3.0 to jeszcze nie oznacza, że jest demonem prędkości i będzie robił po 100mb/s.

Forum: USB 3.0 sterowniki