Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Test IQ

17.01.2019 11:23
📄
1
niewiedzący
9
Centurion

Test IQ

Zrobiłem sobie dzisiaj z ciekawości test IQ, taki jakiś darmowy online. Dostałem wynik 136 ale nie oto chodzi. Dlaczego testy IQ to z reguły połącz/ dopasuj figurę. Czy naprawdę nasza inteligencja zależna jest od jakichś beznadziejnych kresek/ kółek/ kwadratów gdzie jeden ma trójkąt w środku inny nie ma i trzeba zdecydować jaki będzie ostatni. Skoro test IQ nie może być uzależniony od wiedzy typu gdzie leży Maroko, czym jest dysocjacja jonowa, co to spółgłoski itp... to dlaczego mamy łączyć jakieś figury, nie ma innej metody? Wg mnie powinno dodać się tam zadania na spostrzegawczość, logikę, szybkość myślenia i dlaczego pojawia się tam cholerna matematyka. Wiele jest nawet prostych zadań jak potęgi albo kolejność, czasem coś trudniejszego. Ale skoro inne przedmioty nie mogą być w takim teście to dlaczego majca tam jest? A co jak ktoś jest słaby z majcy i np. nie umie podstawić liczby do potęgi, to co? To ma znaczyć że jest głupszy? Skoro INTELIGENCJA nie zależy od WIEDZY to nie może być głupszy a oni robią z niego idiotę bo nie wiedział że 5^2 daje 25. Nie obchodzi mnie ten wynik 136IQ (bo czasem strzelałem) ale dlaczego dają tam takie zadania, że przez tą godzinę ni wuja ogarniesz co to do diaska jest , jak na obrazku który dodałem:

17.01.2019 11:27
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
12dura
45
Edgelord

A co jak ktoś jest słaby z majcy i np. nie umie podstawić liczby do potęgi, to co
To znaczy, że ma niskie IQ
Czemu masz z tym problem, nie potrafisz zaakceptować, że są na świecie mądrzejsi ludzie?

post wyedytowany przez 12dura 2019-01-17 11:28:03
17.01.2019 11:54
2.1
niewiedzący
9
Centurion

no dobra ale skoro polski, angielski, geografia, wos, chemia, biologia i inne przedmioty świata nie podlegają TESTOM IQ to kto do rukwy nędzy dał na to zezwolenie matematyce? Czyli co jestem wybitny z biologii, japońskiego to jestem idiotą z niskim IQ bo nie potrafię pomnożyć 2x2? Potrafię zaakceptować że są na świecie mądrzejsi ludzie ale moim zdaniem każdy powinien być rozliczany z tego co naprawde potrafii. Niech zrobią testy IQ oddzielne lub z uwzględnieniem geografii itp.. i wtedy każdy będzie szczęśliwy bo patrz mam 140 IQ z gegry a ty 150 z matematyki. Skoro IQ to wiek umysłowy/ wiek życia *100 to czemu oceniają nas za figury? Według mnie wiek umysłu to zdolność radzenia sobie różnych sytuacjach, podejmowania świadomych słusznych decyzji a nie "kwadrat + trójkąt= kwadrat z trójkątem w środku". Średnie IQ Polaka wg. Statistic Brain Institute wynosi 99 na poziomie z Węgrami i Hiszpanami. Najlepsi spośród wybranych krajów świata Hong Kong 107 a najsłabsi Gwinea Równikowa 59? I co z tego, taki mieszkaniec Gwineii wcale nie jest głupi bo nie umie matematyki. On może ma inne zalety jak świetną orientację w terenie lub polować. Jemu IQ Lotto jest szczęśliwy może ma rodzinę, a przyjedzie do niego Europejczyk i wyzwie go od czarnuchów, matołów. Dlatego uważam że takie testy są niesprawiedliwe

17.01.2019 16:43
2.2
siara0000000
2
Chorąży

Nie myl inteligencji z wiedza. Angielski, geografie czy wos mozesz byc z nich dobry bo sie nauczyles i cie interesowalo to zapamietales duzo i masz wiedze na ten temat. Nie znaczy to wcale ze jestes inteligetny.

Jest jeszcze cos takiego jak talent. Tutaj bardziej do rzemieslniczych artystycznych zawodow. To ze jest jakis wybitny zegarmistrz ktory od 50lat po 8 godzin robic cos wysmienice tez nie znaczy ze jest inteligetny.

Logiki chyba nie da sie wyuczyc.

17.01.2019 21:17
2.3
Moby7777
86
Generał

IQ bada tylko niektóre rodzaje inteligencji. Przede wszystkim właśnie logiczne myślenie, szybkość myślenia i takie tam. Z tego powodu zadania matematyczne są jak najbardziej na miejscu: nikt tak naprawdę nie oczekuje, że będziesz pamiętał czym jest wyróżnik trójmianu kwadratowego albo, co wynika z Wielkiego Twierdzenia Eulera - zamiast tego sprawdzane jest czy potrafisz poprawnie coś obliczyć. No bo chyba mi nie powiesz, że wyniki działań zapamiętujesz? :D To nie jest wiedza, tylko umiejętność.

Co do obrazków natomiast to chodzi o dostrzeganie schematów. To, że bada się to za pomocą ilustacji z kółkami i kreskami jest tylko metodą - bardzo podobne obszary mózgu odpowiedzialne są za dostrzeganie analogii w innych dziedzinach życia, choćby podobieństwa argumentacji czy łączeniu faktów. To znowu jest umiejętność.

Wątpliwe moim zdaniem w tym kontekście byłoby badanie spostrzegawczości jako takiej, bo to, że ktoś ma słaby wzrok niekoniecznie jest równoznaczne z niskim intelektem.

Odpowiadając jednak na jedno z Twoich pytań: tak, są inne metody badania inteligencji ale skupiają się one na innych typach. Przykładowo tzw. inteligencji emocjonalnej (wg wielu badaczy znacznie ważniejszej niż IQ dla osiągnięcia w życiu sukcesu) tymi testami nie zmierzysz...

17.01.2019 11:29
😜
3
odpowiedz
Yaca Killer
201
Regent

stawiam na E

17.01.2019 11:37
4
odpowiedz
biernest
14
Konsul
17.01.2019 11:47
5
odpowiedz
tadek[5]
157
pięć

Jeśli w tym teście pojawiła się matematyka to jakaś popierdółka, nie mająca nic wspólnego z testami Mensy.

17.01.2019 11:53
6
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
Yoghurt
63
Legend

Bo wszystkie te testy IQ są klepane od lat z tego samego wzorca i badają tylko niewielki wycinek zdolności kognitywnych. Sami psychologowie i naukowcy zajmujacy się od lat aktywnością mózgów czy też choćby konstruowaniem sztucznych inteligencji, nawet jeśli zgadzają się, ze testy IQ dają jakieś pojęcie o uśrednionej inteligencji, nie są w żaden sposób miarodajne, ponieważ nie uwzględniają wielu innych wypadkowych wynikających ze stu różnych uwarunkowań genetycznych, środowiskowych i kulturowych. Do tego dochodzi jeszcze teoria Gardnera o wielorakiej naturze inteligencji, która postuluje, że ktoś mało rozgarnięty matematycznie może być ukierunkowany na zupełnie inną dziedzinę, w której matematyk sobie nie poradzi (także ze względu na wspomniane uwarunkowania zewnętrzne).

Dla uczciwości należy jednak dodac, że matematyka (i z reguły inne dziedziny ścisłe), w przeciwieństwie do nauk humanistycznych, jest niezmienna w całym wszechświecie. Weźmy na przykład 1+1=2. Inteligentny obcy mieszkający miliony lat świetlnych od nas może nie nazywać "1" jedynką czy cyfrą, tylko blorf, "+" to dla niego nie plus, tylko glorf, a wynik "2" to nie dwa, tylko srong. Cyfry i stawiane między nimi krzaczki to kwestia umowna i rodzaj społecznego kompromisu dopracowanego po tysiącach lat roboty z innymi systemami, ale to, ze korzystamy dziś z cyfr arabskich a nie z indianskich kipu czy rzymskich liter to tylko wypadkowa czynników zewnętrznych - same ilości wyrażane tymi różnymi zapisami się przecież nie zmieniły. Tak samo uwarunkowania na planecie obcego, jego język, kultura, stopień cywilizacyjnego zaawansowania i to, jakimi zmysłami się posługuje nie zmieni tego, że 1+1 zawsze będzie równać się 2. Podobnie ma się sprawa z kodem binarnym - coś jest lub tego nie ma, coś jest "jeden", coś jest "zero" i niezależnie od tego, jak to opiszemy, "jest" i "nie jest" to jedne z najprostszych konceptów w kosmosie.

Stąd zdolności matematyczno-logiczne (dostrzeganie stałych i powtarzalnych wzorców w figurach czy obrazkach) są badane najczęściej w testach IQ - matematyka stanowi pewien uniwersalny, nienaruszalny konstans, nie zmienia się i nie da się w niej wymyślić niczego nowego. Wszystkie działania opisujące mechanizmy napędzające wszechświat jakie można opracowac i rozpisać już istnieją, są z nami od początku świata, tylko jeszcze na nie nie wpadliśmy, bo jesteśmy na to za głupi.

Dodam, ze sam we wszystkich tych testach zawsze mam wyniki dwucyfrowe. Albo jestem zbyt durny (niewykluczone), albo brakuje mi cierpliwości do wypatrywania wzorców i ukrytych działan matematycznych wspomnianych wyżej. Do matematyki nigdy nie starczało mi wytrwałości i liczyć potrafię tylko i wyłącznie pieniądze.

Co ciekawe, w grach wygląda to zupełnie inaczej - jestem w stanie zauważyć choćby schematy zachowania bossów i inne sygnały, które wskazują, ze postać na ekranie coś zrobi lub czegoś nie zrobi (a teraz typ odwrócił się na chwilę plecami i zamigał na czerwono, pierdnie fajerbolem, więc musze uciec w prawo, bo tam mam więcej miejsca), nie mam też problemu z łamigłówkami w przygodówkach czy też bojami w strategiach (które przeciez także oparte są na powtarzających się wzorcach) i dokonuję tych analiz w ułamku sekundy. Widocznie testy IQ po prostu mnie nudzą i są zbyt mało interkatywne. Nigdy nie byłem najlepszy w skupianiu się na jednym.

Albo faktycznie jestem za durny na rozpoznawanie kwaddratów i kresek, bo potrzebuję do zauważenia pewnych prawidłowości wirtualnych kolorowych ludków nakurwiających się po łbach.

post wyedytowany przez Yoghurt 2019-01-17 12:14:30
17.01.2019 18:04
6.1
siara0000000
2
Chorąży

Zadam pytanie inaczej. Mozna byc geniuszem matematycznym i jednoczesnie miec niskie iq?

17.01.2019 18:17
6.2
Yoghurt
63
Legend
17.01.2019 20:48
6.3
siara0000000
2
Chorąży

a poza Rain-menami?

17.01.2019 21:16
6.4
Yoghurt
63
Legend

Słowo geniusz samo w sobie implikuje nadzwyczajne zdolności kognitywne w jakimś zakresie, więc wyłączając rejnmenów rzadko zdaża się, by mistrz matematyki był jednocześnie kretynem.

Moze być dupą wołową, niezaradnym pierdołą i życiowym przegrywem, ale mimo wszystko łeb będzie mu działał na wyższym poziomie.

17.01.2019 11:54
7
odpowiedz
1 odpowiedź
DEXiu
148
Senator

Ale gdzie tam masz matematykę? Testy są zawsze w formie matryc z symbolami właśnie po to, aby były kulturowo, językowo, rasowo, religijnie, wiekowo i wiedzowo neutralne. I to właśnie jest sprawdzanie spostrzegawczości, logiki, szybkiego myślenia i kojarzenia schematów

17.01.2019 11:58
😁
7.1
niewiedzący
9
Centurion

podałem przykład tego co nie ogarniałem. Ale w tym teście co robiłem była matematyka, kolejność, potęgi itp..

17.01.2019 16:34
8
1
odpowiedz
siara0000000
2
Chorąży

Tiaa propaganda szkolnictwa. Zawsze tak nawet w szkole bylo, jak ktos byl dobry z matematyki to wszyscy uznawali go za geniusza, a jak ktos umial super rysowac to za ciamajde i debila co zamiast sie uczyc bazgrze cos.

17.01.2019 21:07
9
odpowiedz
twostupiddogs
185
Legend

"Zrobiłem sobie dzisiaj z ciekawości test IQ, taki jakiś darmowy online. Dostałem wynik 136 ale nie oto chodzi. Dlaczego testy IQ to z reguły połącz/ dopasuj figurę. Czy naprawdę nasza inteligencja zależna jest od jakichś beznadziejnych kresek/ kółek/ kwadratów gdzie jeden ma trójkąt w środku inny nie ma i trzeba zdecydować jaki będzie ostatni. Skoro test IQ nie może być uzależniony od wiedzy typu gdzie leży Maroko, czym jest dysocjacja jonowa, co to spółgłoski itp... to dlaczego mamy łączyć jakieś figury, nie ma innej metody? Wg mnie powinno dodać się tam zadania na spostrzegawczość, logikę, szybkość myślenia i dlaczego pojawia się tam cholerna matematyka. Wiele jest nawet prostych zadań jak potęgi albo kolejność, czasem coś trudniejszego. Ale skoro inne przedmioty nie mogą być w takim teście to dlaczego majca tam jest?"

W prawdziwych psychometrycznych testach nie ma działań matematycznych ciągów etc.

Forum: Test IQ