Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Problem z nowym dyskiem SSD

18.08.2018 17:40
Chriso25
1
Chriso25
151
Generał

Problem z nowym dyskiem SSD

Wczoraj kupiłem mój pierwszy dysk SSD Crucial MX 500 250 GB i nie mogę z niego normalnie korzystać ponieważ jak jest podpięty non stop pojawia się blue screen.
Dzisiaj go podpiąłem do komputera ale nie instalowałem systemu na nowo tylko przez jakiś czas chciałem korzystać z niego jako tylko dodatkowy dysk.

Nie wiem czy to normalne ale po podpięciu dysku przez Sata i po uruchomieniu komputera, system go w ogóle nie wykrył. Musiałem wejść w zarządzanie dyskami i tam dopiero był widoczny ale niestety nie mogłem go zamontować tak żeby był widoczny w mój komputer. Mogłem go sformatować ale po przydziale mu litery dysku E, nagle pojawił się blue screen i reset komputera.
Po resecie znowu wszedłem do zarządzania dyskami i tam przy próbie formatu czy przydzielenia litery dysku pojawił się taki oto komunikat:

"Nie można ukończyć operacji, ponieważ widok konsoli Zarządzanie dyskami jest nieaktualny. Odśwież widok za pomocą zadania odświeżania. Jeżeli problem nie ustąpi, ponownie uruchom konsolę Zarządzania dyskami lub ponownie uruchom komputer".

Sięgnąłęm po zewnętrzne programy do zarządzania dyskami z nadzieją że poradzą sobie lepiej od windowsowego ale też nie dały rady.
W AOMEI Partition Assistant Standard dysk był widoczny ale również nie mogłem przydzielić litery dysku bo wywalał jakiś błąd po angielsku.
Następne co zrobiłem to odpiąłem dysk z Windows wziąłem płytę z Windows 7 i zainstalowałem system na nowym dysku.
Po uruchomieniu komputera wydawało się że dysk będzie działał bez problemu, ale było to do czasu instalacji sterowników z płyty.
Po ich instalacji i restarcie windows, pojawił się jeszcze dymek że system instaluje sterowniki i w tym momencie nastąpił blue screen i niestety co po restarcie sie ten dymek pojawiał to znowu blue screen i tak kółko macieju z 10 razy bo poźniej dałem sobie spokój.

Po podpięciu starego dysku z windowsem, sformatowałem znowu ten dysk SSD w programie AOMEI Partition Assistant Standard i tam postanowiłem podzielić ten SSD na dwie po 116 GB partycje i o dziwo po tej operacji dysk pojawił się w mój komputer, tylko że jakakolwiek operacja np skopiowania na niego jakiegoś pliku kończyła się blue screenem.
Nawet jak nic nie kopiowałęm to po dwóch, trzech minutach blue screen i tak następował wiec dałem sobie całkowicie spokój i go odpiąłem i komputer bez niego działa normalnie.

Teraz się zastanawiam co może być przyczyną tych problemów. Czy mój komputer może być już za stary do dysku SSD?
Ostatni poważny upgrade robiłem w 2013 przechodząc z Core 2 Duo na Haswella.
Do mojej płyty głownej Asus-H87 Plus sterowników najnowszych z tego roku już nie ma a ostatni upgrade UEFI Bios był z 2014 roku i uaktualnienie go też nie przyniosło żadnych rezultatów.
A może ten dysk co kupiłem jest uszkodzony fabrycznie?
W poniedziałek oddam go do serwisu niech zobaczą czy jest sprawny czy nie. Jak się okaże że jest sprawny to i tak będe musiał zażądać zwrotu pieniędzy bo i tak nie będzie z moim komputerem działał.

Nie jestem informatykiem i nie miałem do tej pory żadnego dysku SSD i nie mam pojęcia dlaczego ten dysk po prostu nie chce normalnie działać.

Specyfikacja mojego komputera to:
Procesor Haswell i5-4570 3.2 GHz
Płyta główna Asus H-87 Plus
Grafika Geforce 760 GTX
Dysk Seagate 1 TB 7200
Windows 7 64 Bit

post wyedytowany przez Chriso25 2018-08-18 17:44:15
18.08.2018 18:12
2
odpowiedz
AsXSn
2
Junior

Może trafiłeś na fabrycznie uszkodzony dysk.
Np zimny lut gdzieś.

post wyedytowany przez AsXSn 2018-08-18 18:13:08
18.08.2018 18:27
PanSmok
3
odpowiedz
1 odpowiedź
PanSmok
247
Legend

Wyglada na blad/niezgodnosc jakiegos sterownika. No coz - Windows. Idealnie byloby podpiac ten dysk do innego kompa i zobaczyc jak sie zachowa. Istnieje szansa na walniety dysk ale oceniam ja jako bardzo mala.

18.08.2018 22:30
Chriso25
3.1
Chriso25
151
Generał

Podpiąłem go pod płytkę elektroniczną którą mają dyski USB i jako taki zewnetrzny napęd ten dysk działa. Ale co z tego skoro to tylko USB 2.0.
Wygląda faktycznie na problemy sprzętowe. Obstawiam przestarzałą płytę główną do której już nie ma nowych aktualizacji UEFI.
Spróbuję jutro podpiąć go pod mojego rocznego i zainstalować na nim Ubuntu.
Jak będzie działał to będę miał pewność na 100% że winowajcą jest płyta główna.

post wyedytowany przez Chriso25 2018-08-18 22:33:43
Forum: Problem z nowym dyskiem SSD