Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Retro Stories - wspomnienia twórców polskich gier

15.05.2018 12:49
1
1
SULIK
188
olewam zasady

Retro Stories - wspomnienia twórców polskich gier

Siema,
kolega który prowadzi kanał na YouTube pod nazwą "Szafa z Grami" już od jakiegoś czasu tworzy serię pod tytułem "Retro Stories". Jest to seria związana ze wspomnieniami z lat 80-90 na temat Polskiego świata gier komputerowych i oprogramowania.
Głównym celem serii jest zarchiwizować wspomnienia twórców polskich gier komputerowych z lat 80 i 90 w postaci wywiadów z nimi, ale też pojawiają się takie wyjątki jak np. wywiad z The Mexican Runnerem (facet ukończył wszystkie gry oficjalnie wydane na NESa, jest speedrunnerem z wieloma światowymi rekordami, a co ważniejsze mieszka w Polsce i jego korzenie są Polsko-Meksykańskie. Świetny wywiad w którym jest masa wspomnień które doprowadziły do tego że TMR stał się speedrunnerem).

W samym "Retro Stories" (https://www.youtube.com/watch?v=1dXrlZ5XX_0&list=PLs5vRLyzzSExs_8_cQLCPt65W-3H1oFs0) już teraz możecie znaleźć kilka wywiadów (kilka następnych jest już nagrane, ale czeka na zmontowanie) np. z:
- Piotr Kulikiewicz - jeden z Twórców komputerowej wersji przygodówki Kajko i Kokosza. Z wywiadu dowiecie się jak się Piotrowi współpracowało np. z Januszem Christą i czemu były problemy z przeniesieniem jego obrazków 1:1 na komputery Amiga.
- Jarek Łojewski - czyli jeden z twórców "Wacki kosmiczna rozgrywka" opowiada czemu akurat taki tytuł i jakie miało to konsekwencje
- Jurek Dudek - czyli twórca firmy Retronics opowiada o swojej firmie w której wydaje reedycje starych polskich gier na Atari oraz jakie są z tym komplikacje :)
Oczywiście jest tych wywiadów więcej, natomiast powyżej to przykłady tych które podobały mi się najbardziej.

Myślę, że powyższym chociaż część z was zachęciłem do rzucenia okiem na kanał Szafa z grami o obejrzenia kilku wywiadów z serii Retro Stories. Pewnie bardziej obeznaniu zauważą również, że większość z zaprezentowanych osób jest z okolic trójmiasta, no właśnie i tutaj pojawia się drobna bariera związana z rozwojem tej serii - wielu twórców starych gier jest rozsiana po całej Polsce, a co z a tym idzie dotarcie do nich może być kosztowne, tym samym ruszyła zbiórka kasy na paliwo dla autora serii, aby mógł dotrzeć do jeszcze większej ilości osób i jeszcze więcej wywiadów wykonać i tym samym podzielić się z nami sporą dawką ciekawej wiedzy, historii i dawki nostalgii.
Zresztą sam autor zaprasza was do uczestnictwa w zbiórce w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=jDKPIOPHAZk
Samą zbiórkę natomiast znajdziecie tutaj: https://wspieram.to/Retrostories (znajdziecie tam też nazwiska osób które wstępnie zgodziły się na udzielenie wywiadów).

Jeżeli nie możecie lub nie chcecie wspomóc gotówką, to zawsze można pomóc Szafie poprzez udostępnianie informacji o serii Retro Stories wśród swoich znajomych czy też zorganizowanej zbiórce.

Dodatkowo jeżeli sami pracowaliście w tamtych latach nad wydanymi tytułami na maszynki z lat 80 - 90 to dajcie znać. Również jak znacie takie osoby osobiście i jesteście w stanie podzielić się z Szafą kontaktami to też mu bardzo pomoże (nie oszukujmy się po tylu latach naprawdę ciężko jest znaleźć kontakt do wielu osób z polskiego gamedevu lat 80-90, a też sporo z tych osób już dawno w tworzeniem gier się nie zajmuje i mam wrażenie uważa to za młodzieńczą głupotkę którą nie warto zaprzątać sobie głowy - ale jak się już zgodzą i zaczynają opowiadać, to słucha się tego niesamowicie dobrze :D).

Z szafą możecie kontaktować się za pomocą:
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC_UOPCflhThA8Xr4JzbZYxg
Facebook: https://www.facebook.com/szafazgrami/
Wspieram.to: https://wspieram.to/Retrostories

15.05.2018 12:59
😜
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
tygrysek
188
porywacz zwłok

a ze mną wywiad się nie podobał?

15.05.2018 13:19
2.1
SULIK
188
olewam zasady

Nie. Dalej Ci zazdroszczę, że Ty udzieliłeś, a ja za bardzo się najebałem aby mówić :D

post wyedytowany przez SULIK 2018-05-15 13:19:58
15.05.2018 13:34
2.2
tygrysek
188
porywacz zwłok

ja zrobię z Tobą wywiad, ale już taki fajny nie będzie

15.05.2018 14:10
2.3
SULIK
188
olewam zasady

Teraz to już nie wiem czy to obietnica czy groźba :D

16.05.2018 10:38
3
odpowiedz
SULIK
188
olewam zasady

pozwolę sobie podbić jak by ktoś chciał dołączyć do tej szczytnej inicjatywy :)

Forum: Retro Stories - wspomnienia twórców polskich gier