Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Raspberry Pi - którą wybrać

11.05.2018 15:16
1
dexapini9
87
veritas odium parit

Raspberry Pi - którą wybrać

Cześć, chciałem sobie kupić taki urządzonko i zdobyć wiedzę na temat systemów wbudowanych, to jest dobra droga by na czymś takim to trenować? Którą wersję polecacie i znacie jakiś blog, który posiada przydatne artykuły? Z góry dzięki.

11.05.2018 15:33
2
odpowiedz
Likfidator
101
Senator

To zależy co chcesz robić. Jeśli chcesz bawić się linuxem i podłączać różne rzeczy do portu GPIO, to śmiało bierz "Zero" za 26 zł, choć lepsza jest Zero W za ok. 50 zł, bo ma WIfi i bluetooth, co ułatwia aktualizację softu i możesz sterować urządzeniem zdalnie.
Ja Zero W kupiłem z https://botland.com.pl/399-raspberry-pi

Miej jednak na uwadze, że Raspberry Pi czy ogólnie te wszystkie komputerki to po prostu komputery z wbudowanymi ogólnoużytkowymi pinami. Dobre na początek zabawy, jak nie miałeś większego kontaktu z linuksem, choć równie dobrze mógłbyś użyć zwykłego PC do tego celu. Najlepiej jakiegoś starego, gdzie trzeba się trochę pomęczyć z konfiguracją, by system działał płynnie.

Jak interesują Cię typowe systemy wbudowane, to zainteresuj się https://www.arduino.cc/ ale tu już jest wyższy próg wejścia. W Raspberry Pi możesz mieć pełnego linuksa z GUI i programować w wygodnym Pythonie, a Arduino to mikrokontroler, gdzie kod zarządza całym sprzętem.
Są tony tutoriali, ale trzeba mieć jakieś pojęcie o programowaniu niskopoziomowym, by tam działać.

Główną zaletą Arduino nad Raspberry Pi są wbudowane piny analogowe. GPIO na Raspberry przetwarza tylko cyfrowe sygnały. Arduino może komunikować się analogowo z różnymi czujnikami, czy innymi gadżetami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać Arduino i Raspberry jednocześnie. Prawdę mówiąc jak się w to wciągniesz, to będziesz tworzył urządzenia, które składają się z najróżniejszych komponentów.

Raspberry Pi jest jednak najlepsza na początek i zawsze znajdziesz dla niej jakiś użytek. Mi w Raspberry Pi Zero podoba się to, że można podłączyć ją do TV i brać prąd bezpośrednio z gniazda USB TV. Do tego pad od XO po bluetooth i mam NES/SNES/Genesis Mini za kilkadziesiąt złotych.

11.05.2018 16:48
3
odpowiedz
dexapini9
87
veritas odium parit

Mnie interesuje temat czujników - na początek np. powietrza, by sobie coś takiego zrobić. Chcę trenować język C/C++ i w sumie tworzyć fajne rzeczy :) Dzięki Likfidator za wyczerpującą odpowiedź. Mam aktualnie przedmiot Systemy Operacyjne, gdzie poznaję Linuxa na takim troszkę wyższym poziomie niż zwykły użytkownik, więc też fajnie jest się pobawić.

Forum: Raspberry Pi - którą wybrać