Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Komputer Świat GRY 1/2013 - ostatni numer w historii

11.12.2012 16:07
Backside
📄
1
Backside
78
Senator
Image

Komputer Świat GRY 1/2013 - ostatni numer w historii

W kioskach powinien już pojawić się Komputer Świat GRY 1/2013. Niestety jest to też numer ostatni w historii. A przynajmniej chwilowo nie ma żadnych dalszych planów wydawniczych i nic nie wskazuje na to, aby papierowe pisma o grach były przez wydawnictwo RASP nadal wydawane.

Numer ostatni, wydaje mi się - z klasą. Niech świadczą o tym tematy w środku, "zwyczajne" wydanie, z normalnymi pełnymi wersjami (w tym świetnym PoP: Warrior Within), a nie tak zwane "czyszczenie magazynów". Także okładka z wyrazistym "Remember Me" (jak i lokalizacja napisu nad tyłkiem) to nie przypadek :).

Pismo przechodziło różne fazy - ostatnio nie cieszyło się ani najlepszą popularnością, ani dobrą opinią z powodu archiwalnych numerów pism dodawanych jako bonus. Fajnie by było, gdyby zostało jednak zapamiętane jako jeden z ostatnich weteranów prasy o grach, który trzymał się na rynku 12 lat, przez większość tego czasu dostarczał solidne pełne wersje, a przede wszystkim - wyróżniał się na tle konkurencji podejściem do przekazywania informacji. Wszystkie rozbudowane tabelki, dokładne rankingi i ilustrowane poradniki, publicystyka pomagająca zrozumieć przemiany i nowości na rynku gier oraz technologii - zamiast skrótów z prywatnego życia redakcji - tworzyły klimat KŚG.

KŚG to także liczne mniejsze pisma, w tym cyklicznie wydawane GRY Dla Dzieci i numery specjalne, które często poruszały fajne tematy (np. "25 lat polskich gier") czy wcześnie dostarczały obszerne recenzje oraz poradniki do ważnych, oczekiwanych tytułów.

Miałem przyjemność współpracować z pismem od 2006 roku (chyba zaczynałem od poradnika do Gothika 3) i będę ten czas zdecydowanie świetnie wspominał. Chociaż zawsze miałem siebie za hardkorowca i sam nie korzystałem z tabelek w piśmie, sprawiało mi przyjemność dzielenie się swoimi opiniami oraz wiedzą z innymi, tworzenie porad i tekstów, które będą w stanie dotrzeć do każdego gracza.

Mam nadzieję, że znajdzie się chociaż garść osób, które KŚG mile wspomną :).

11.12.2012 16:41
seba920602
2
odpowiedz
seba920602
130
Team Bring It

Nie mogę uwieżyć, że to już koniec. Kupowałem tę gazetę od sierpnia 2001 roku, nawet raz kupiłem parę wydań archiwalnych z początków gazety. Będę wspominał gazetę bardzo dobrze.

11.12.2012 16:56
3
odpowiedz
kupa211
60
Generał

pewnie ostatni bo uwierzyli w koniec swiata

11.12.2012 17:03
NewGravedigger
4
odpowiedz
NewGravedigger
155
spokooj grabarza

czekam na taki artykuł o CDA

11.12.2012 17:10
Stra Moldas
5
odpowiedz
Stra Moldas
97
Wujek Samo Stra

Kupowałem regularnie od 2003 roku. Było trochę bezpłciowo i strasznie oficjalnie, ale jednak dobre pismo. Fajne były też testy, czy to pomocy technicznych, czy sklepów stacjonarnych, czy internetowych. Chociaż wolałem "luźnego" Playa, bardziej asymilującego się z czytelnikami, który też padł.

Szkoda, że się tak wykruszyły pisma o grach. Kiedyś kupowałem kilka, teraz zostanie samo CD-Action... To co, w RASP tylko Gamezilla została? Mam nadzieję, że się redaktorzy "nie zmarnują" i będzie można ich gdzieś poczytać, po paru autorów dawnego Playa/KŚG bardzo dobrze mi się czytało.

11.12.2012 17:13
gnoll
6
odpowiedz
gnoll
153
Simple Man

czekam na taki artykuł o CDA

To wtedy zostanie ci czytanie gry-online czy innego serwisu na necie - nie chciałbym tego za cholerę.

11.12.2012 17:20
NewGravedigger
7
odpowiedz
NewGravedigger
155
spokooj grabarza

serwisy internetowe zawierają multum informacji, o posiadaniu których wydania papierowe mogą marzyć. Dla mnie osobiście właśnie CDA jest takie czerstwe i bezpłciowe. Czytać z rozbawieniem to można to było jak się miało 15 lat. Koniec końców przejście na cyfrowe zdobywanie informacji jest nieuniknione

11.12.2012 17:23
gnoll
8
odpowiedz
gnoll
153
Simple Man

Tak samo jak cyfrowa dystrybucja w grach, jednak jeszcze długo to nie nastąpi, aby był tylko jeden sposób.

11.12.2012 17:26
Backside
9
odpowiedz
Backside
78
Senator

Stra Moldas ---> miło to czytać :).

Generalnie towarzystwo porozchodziło się w bardzo, bardzo różne miejsca. Część już praktycznie w ogóle nie pisze (bo po wielu latach pracy w branży po prostu miała ochotę zająć się czymś innym), część robi to jak ma okazję albo dostanie zlecenie, ale chyba nikt nie ma takiej stałej, typowej pracy w której codziennie dostarcza newsy, recenzje i publicystykę.

11.12.2012 17:26
Stra Moldas
10
odpowiedz
Stra Moldas
97
Wujek Samo Stra

Radio nie wyparło prasy, telewizja nie wyparła radia, internet nie wyprze telewizji - mnóstwo jest takich łańcuchów. I żaden się nie "zerwał".

Backside -> No, albo poszli gdzieś indziej jeszcze - Elektrycznego, Zooltara, Swetra i Knicza "wziął cdp.pl/Gram, Cubituss wiem, że poszedł w blogi... Z tej "najstarszej" ekipy mam nadzieję, że będzie można gdzieś poczytać Banana, RGB i Haszaka.

Tobie też powodzenia rzecz jasna. :D

11.12.2012 17:46
Mutant z Krainy OZ
11
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
221
Farben

Swego czasu kupowałem, jednak bardziej byłem za Clickiem. Takie życie niestety, papierowe magazyny o grach, w formie miesięcznika, nie mają już racji bytu. CDA nie wiem jakim cudem się utrzymuje, ale też spodziewam się rychłego upadku.

11.12.2012 18:31
Backside
12
odpowiedz
Backside
78
Senator

Stra Moldas --> Cubituss zmienił zupełnie działkę (blog Zagraceni to tylko hobby), ale i tak do ostatniej chwili zalewał redakcję tekstami :). Można też znaleźć w sieci jego artykuły dla rodziców o grach dla dzieci. RGB i Haszak już od dawna nie zajmują się grami, natomiast Banan jest od pewnego czasu naczelnym Maxima :).

Co do tej układanki: radio, tv, prasa, internet. To niestety nie jest takie proste. Załamanie rynku prasy drukowanej jest faktem od bardzo dawna. Przez pewien czas upatrywano problem m.in. w światowym kryzysie, ale nawet polepszenie sytuacji ekonomicznej nie wpłynęło na poprawę.

Prasa najpewniej będzie jeszcze przez lata żyła, ale coraz mniej w tej formie, jaką znamy sprzed 5, 10 lat.

11.12.2012 18:37
Stra Moldas
13
odpowiedz
Stra Moldas
97
Wujek Samo Stra

O Bananie nie wiedziałem, o Cubitussie faktycznie sobie przypomniałem, że było coś na Media2, że został dyrektorem od marketingu gdzieś tam. :D

"Papierowych" rysunków Śledzia też będzie brakować (8Bit!), a ostatnio widziałem też teksty Pooha, którego dawno nie było. No i gdzie teraz będziesz recenzował Simsy Backside, haha? :P

11.12.2012 19:24
SpecShadow
14
odpowiedz
SpecShadow
96
Silence of the LAMs

KŚG zdecydowanie się wyróżniał na tle „ziomalskich" czasopism o grach. Bardziej techniczny, szczegółowe tabele...
Pozostało CDA którego nie daję rady zdzierżyć i którego recenzje rzadko zgadzały się z moimi odczuciami w grach.

BTW. wiecie gdzie mogę znaleźć teksty Śledzia o jego grze w Monster Hunter?

11.12.2012 19:30
.:Jj:.
15
odpowiedz
.:Jj:.
141
    ENNIO MORRICONE    

To wtedy zostanie ci czytanie gry-online czy innego serwisu na necie - nie chciałbym tego za cholerę.

Ja też nie ale, niespodzianka, stało się to lata temu w moim przekonaniu. Jak ostatnio kupiłem CDA po 1,5 rocznej przerwie (Painkiller) to strasznie się irytowałem czytając zamieszczone tam recenzje gier i niektóre inne teksty. Zdecydowanie nie jestem już targetem.

Jako gracz PC nie ma już niczego poważnego do czytania, nigdy nie miałem problemu z cenami, 'opóźnieniami' w stosunku do tego co jest w Necie ale dobry czas mamy już dawno za nami.

Kupię ten numer z ciekawości i nostalgii, swego czasu też sporo numerów kupiłem, zwłaszcza w początkowej fazie laaata temu. Szkoda mimo wszystko.

Pozostaje czytanie Kompendium Secret Service pod pierzyną i płacz za 1998 rokiem :(

11.12.2012 19:40
jaro1980
16
odpowiedz
jaro1980
78
Amiga User

Eeeee tam narzekacie. Ja tam lubię CDA i nie traktuję ich recenzji jako wyznacznika bo wszak każdy ma inny gust. Jako, że swoje lata mam i trochę na głowie to lubię sięgnąć po papierową gazetę i spokojnie poczytać artykuły w chwili wolnego.

11.12.2012 19:47
17
odpowiedz
underQ
37
Centurion

Trochę szkoda - nadal mam w domu komplet pierwszych trzech roczników KSGRY. Niestety, ale jak dla mnie czasopismo to z numeru na numer obniżało swój poziom.
Kupowałem go z większymi (2 lata) czy mniejszymi (jeden numer na kilka) przerwami aż do lipca 2011 - wtedy to ostatecznie przerzuciłem się na CD-Action.

Dlaczego?
Poważny, oficjalny styl KSGRY po prostu zaczął mnie męczyć. Gdy chcę poczytać coś poważnego wchodzę na gry-online, a styl CDA bardzo mi się spodobał. Tabele testowe gier moim zdaniem są dużo gorszym rozwiązaniem niż oceny w skali 0-100% (kwestia gustu). Poza tym czasopismo to jest takie... bezpłciowe, a już kompletną porażką było dodawanie archiwalnych wydań w ramach "czyszczenia magazynu". Żenada. Nie wspominając o pełniakach - darmowe gry na krążku jako jedne ze sztandarowych pełniaków? No ja przepraszam...

Podsumowując:
tęsknię i z nostalgią wspominam KSGRY z okresu 2000-2004. Sami sobie są niejako winni swego upadku.

11.12.2012 20:12
Darth Mario
18
odpowiedz
Darth Mario
55
Pretorianin

Nie kupowałem zbyt wielu pism komputerowych, ale większość tego, co nabyłem, stanowią właśnie wydania KŚGry i zawsze myślę o tym magazynie z nostalgią, nawet jeśli forma wprowadzona w ostatnich latach mi nie odpowiada. Na początku 2004 roku zacząłem interesować się grami (pierwszy komputer) i jako "zielona" osoba strasznie jarałem się gazetką wprowadzającą mnie w nowy, nieznany świat. Mój komp był też stosunkowo słaby, więc pełniaki cieszyły i dawały sporo frajdy - chociażby Kurka wodna czy Wormsy ;) Nie kupowałem regularnie (poza wakacjami ;)), ale raz na kilka miesięcy, gdy zainteresowała mnie jakaś pełna wersja. Potem były coraz większe przerwy i "zrywy", gdy kupowałem po kilka numerów. Potem skończyło się na jednym na rok (jakiś jubileuszowy z Gothikiem II, potem z Nostradamusem) a ostatni kupiłem w 2010 roku (z Baldurem II).

Niestety, wzrost ceny i zmiana formy nie zachęcały mnie do sięgania po kolejne numery - na dwie strony numeru przypadał olbrzymi artwork, 10 screenów i pięć linijek, co trochę zniechęcało. Niemniej, mimo iż większość osób wieszała na KSG psy, ja wciąż miałem do niego sentyment, chociaż czułem, że tak to się skończy - darmowe MMO i wirtualna kasa jako dodatki do gazetki, tytuły, o których nikt w życiu nie słyszał, dorzucanie archiwalnych numerów... Jakoś mnie to nie przekonywało i nie trudno było zauważyć, że poprawa raczej nie nastąpi.

Niemniej, szkoda pisma - po ostatni numer na pewno sięgnę, bardziej na pamiątkę niż z "materialnych" pobudek. Na pewno miło będę wspominał wydania z lat 2004-2007/8, długie, rzeczowe teksty, przejrzyste i profesjonalne tabelki z komentarzami recenzentów, ciekawe zestawienia - dla mnie jako gracza-nowicjusza była to niezapomniana przygoda i drzwi do świata gier ;) No i ta muzyczka na płytach z pełnymi wersjami :D

Forum: Komputer Świat GRY 1/2013 - ostatni numer w historii