Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Czy Wiedźmin odniósł sukces jedynie w Polsce?

04.03.2012 17:29
1
Kazioo
86
Senator

Ta notka nic nie obrazuje. Ludzie głosują portfelem i to kasa ma znaczenie dla producenta. Wolałbym jakieś zestawienie statystyk sprzedaży RPG-ów na platformę PC (wyłącznie) wraz z ich budżetami i kosztami marketingu - CDP to nie ten kaliber co Bioware ze swoją gigantyczną mamuśką EA, nie te pieniądze i nie te marketing, ale może dałoby się te dane jakoś zebrać do kupy i porównać.

No i czy W2 w ogóle się spłacił, bo mam wrażenie, że może być na granicy spłaty, jeśli włączyć koszta stworzenia silnika, ale podejrzewam, że CDP tego tak nie liczy - silnik to inwestycja na przyszłość i inne projekty.

04.03.2012 17:30
Keii_GP
2
odpowiedz
Keii_GP
17
Chorąży

Biorąc pod uwagę odzew graczy na przykład na NeoGAFie i wychwalanie produkcji CDPR pod niebiosa, szczególnie w porównaniu do innych RPG, o Wieśku mówi się dobrze raczej nie tylko w Polsce. :)

04.03.2012 17:34
3
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Tak, to jest miłe, gdy się czyta pochlebne opinie o CDP i Wieśku na zagranicznych forach, ale jednak światem rządzi pieniądz. Chwaleniem nikt się jeszcze nie najadł.

04.03.2012 18:35
Darth Mario
4
odpowiedz
Darth Mario
54
Pretorianin

Taka uwaga ściśle związana z dyskusją ;p - polskie znaki w tagach dostały strzały w kolana, więc warto by je poprawić ;)

04.03.2012 18:55
Matekso
5
odpowiedz
Matekso
96
Generał

nie prawda godnym uwagi jest Witcher 1! Witcher 2 który leży na półeczce i skończyłem dwa razy grę już nie! Mieszkasz w Polsce to słuchaj i czytaj po polsku. Lektor to zajebista rzecz i nic go nie przebije. Dubb w grach na wagę złota. Wieśkiem to się tam nikt nie przejął pewnie jeśli chodzi o zachód, a za pewno tak uważacie. Ważne, że w Polsce odniósł rozgłos w mediach a tam ameryka to niech się goni...

04.03.2012 19:01
marcus alex fenix
6
odpowiedz
marcus alex fenix
80
Marcus

Kazioo - niby tak, samymi ocenami się nie najesz, jednak one również są ważne. Oba Wieśki sprzedały się bardzo dobrze, ostatnio zostały podane dane dot. wyników, jakie uzyskały. :)

Keii_GP - ano, racja, racja. :D

Darth Mario - poprawione, nie wiem, co się dzieje z tymi tagami.

Matekso - mógłbyś napisać jeszcze raz, tylko mniej chaotycznie? :D Bo nie rozumiem, o co Ci chodzi do końca. :)

04.03.2012 19:03
fan realu madryt i raula
7
odpowiedz
fan realu madryt i raula
63
Manolito

No i czy W2 w ogóle się spłacił, bo mam wrażenie, że może być na granicy spłaty

Zamiast pisać takie rzeczy może lepiej poznać nieco sytuację, co nie? Wprawdzie CD-P RED nie publikował sprawozdań finansowych za cały 2011 rok, ale wyniki kwartale zawsze pokazywały zyski i to dosyć spore. Oczywiście wpływ na nie miała dystrybucja gier i filmów w Polsce oraz GOG, ale mimo wszystko o czymś to świadczy.

Jeśli ktoś nie wierzy, że W2 zarobił i to nie mało podam kilka liczb. Wg tego co przed premiera gry mówił pan prezes Kiciński, marża z jednego egzemplarza wersji pudełkowej to dla nich 20 dolarów, ale już ze Steama mają 35 dolarów, a GOGa aż 50 dolarów. Oczywiście ceny z czasem poszły nieco w dół, ale mimo wszystko bardzo realistycznym założeniem będzie średnia marża na poziomie 20 dolarów z jednego egzemplarza. Grę kupiło już 1,1 mln osób. Nawet jeśli odejmiemy sprzedaż z Polski (niższa cena, relatywnie wysokie koszty pudełka i dodatków, marża Agory, wysoki VAT, ich marża jest pewnie niewielka) wychodzi bardzo duża ilość sprzedanych egzemplarzy. Mnożąc to razy ich średnia marża z jednego egzemplarza wychodzi nam bardzo wysoka suma, na pewno większa niż 30 mln złotych kosztów produkcji. Zresztą niedługo powinno pojawić się sprawozdanie finansowe spółki za 2011 rok, wtedy wszystko się wyjaśni.

04.03.2012 19:38
LordMaster
8
odpowiedz
LordMaster
69
Pretorianin

Myślę że faktycznie największy sukces wiedźmin odniósł właśnie w Polsce przede wszystkim dlatego że tak jak wspomniałeś w którymś argumencie historia przedstawiona w tej grze jest trudna do przełożenia choćby na angielski biorąc pod uwagę fakt że nigdy nie uda się odwzorować wszystkiego dokładnie tak samo. Osobiście mam jeszcze inne wrażenie dlaczego Polacy tak bardzo cenią sobie wiedźmina. W grze Geralt był przedstawiony jako wyrzutek społeczny którego nikt nie lubił i nie doceniał jego umiejętności czy pracy. Czy dzisiaj nie jest tak samo??? Pewnie że jest są ludzie których nikt nie docenia, nie docenia jak ciężką pracę odwalają chociażby dlatego że są grubi i brzydcy czy mają inny kolor skóry. Tak więc historia przedstawiona w wiedźminie miała prawo nie przyjąć się w innych krajach gdyż oni po prostu nie zrozumieli tej gry. Zagraniczne serwisy niech mówią co chcą ale jedno jest pewne wiedźmin ma do x razy fabułę lepszą niż skyrim . To jest tylko moja opinia ale może ją ktoś podziela ???

04.03.2012 20:18
9
odpowiedz
DEFEDos
130
Generał

>>>... i pozycjami obowiązkowymi dla każdego gracza.

I tu szanowny kolega się myli :]
1. gra od 18 lat
2. tylko dla fanów rpg (ewentualnie bijatyk?)

Mi osobiście gra nie przypadła do gustu - co innego skyrim/fallout nw. Więc z tym "obowiązkowa dla każdego gracza" to bym uważał.

04.03.2012 22:25
10
odpowiedz
Rick24
101
Generał

Za granicami o Wiedźminie już się nie pamięta. Takie są fakty i niektórzy muszą się z tym pogodzić. Wystarczy popatrzeć na jakieś rankingi, na próżno tam szukać Wiedźmina. Dla przykładu - jakieś 2 lata temu na stronie PC Gamera zrobiono zestawienie 100 najlepszych gier (głosowali zarejestrowani użytkownicy tegoż serwisu) i Wiedźmina w ogóle nie było na liście. A taki Oblivion był z tego co pamiętam w Top 5. Stary Morrowind też się na listę załapał. U nas hype i lokalny patriotyzm robi swoje. Poza tym nie licząc tego W nie za bardzo mamy się czym pochwalić, bo niby czym, budżetówkami od CI? Sieczkami pokroju Painkillera?
Podsumowując - Wiedźmin do dobra gra, ale jednak nie rewelacyjna, a wskazywanie jej na grę dekady to już kompletne nieporozumienie.

05.03.2012 09:37
Mruqe
11
odpowiedz
Mruqe
7
Geekus Biggus

@Kazioo: Autor może i pominął kwestię finansową, ale GOL pisał o niej nie tak dawno: https://www.gry-online.pl/newsroom/sukces-dwoch-wiedzminow-liczby-nie-klamia/z410289 - wygląda to całkiem nieźle. Kolega "Fan Realu Madryt i Raula" też rzuca konkretami. Zresztą CDP nie zapowiadałby produkcji pięciu nowych tytułów (https://www.gry-online.pl/newsroom/cd-projekt-red-potwierdza-ze-prowadzi-prace-nad-piecioma-tytulami-oraz-nowym-silnikiem-graficznym/z910251), gdyby ostatnia gra się nie zwróciła. Jeden tytuł - na pewno, bo musieliby się "odkuć". Ale pięć - to już świadczy o dobrej kondycji finansowej studia, która pozwala na inwestycje.

@Rick24: "Za granicami o Wiedźminie nikt już nie pamięta. Takie są fakty[...]". Dodanie zdania "takie są fakty" do dowolnej wypowiedzi, nie czyni jej prawdziwą ;-) Rankingi o których piszesz dobrze obrazują działanie rynku - fani ekscytują się najbardziej tymi grami, za którymi stoi machina marketingowa dbająca o ich przywiązanie do marki. Królują w nich więc iteracje znanych serii, których kolejne odsłony od lat wydeptują ścieżki w głowach konsumentów. Wiedźmin nie został może wypromowany na świecie na tyle skutecznie, by gracze pchali go na szczyty podobnych list przebojów, za to, kiedy tylko pojawia się wzmianka o kontynuacji lub wersji konsolowej, jest szeroko i entuzjastyczne komentowana na łamach wielu serwisów i forów.

Gry, które wyszły tylko na PC w ogóle mają problem z utrzymaniem rządu dusz graczy na świecie. USA i Europa zachodnia, bądź co bądź, konsolą stoi. O tym, czy Wiedźmin zaistniał na świecie jako rozpoznawalna, popularna marka, będziemy mogli obowiązująco rozprawiać tak gdzieś rok po premierze wersji X360. Osobiście - jestem dobrej myśli: http://gameplay.pl/news.asp?ID=66269

05.03.2012 15:33
marcus alex fenix
12
odpowiedz
marcus alex fenix
80
Marcus

LordMaster - ciekawa opinia, nie zgadzam się z nią do końca, jednak ma w sobie trochę racji. :)

DEFEDos - "i pozycjami obowiązkowymi dla każdego pełnoletniego gracza, który lubi pograć w RPG", może być? :D
A tak na serio, to nadal uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego dorosłego gracza. Nawet ktoś, kto nie lubi klasycznych erpegów, może się przy Wieśku (szczególnie drugim) dobrze bawić.

Rick24 - nie no, gra na dziesięciolecia to to nie jest, jednak warto o niej pamiętać. Co do tych rankingów - niektóre z nich są robione przez osoby, mające naprawdę mało wspólnego z branżą gier.

Mruqe - dokładnie, firma, której ostatnia gra okazała się porażką finansową raczej nie podejmowałaby prac nad pięcioma nowymi tytułami. :)

05.03.2012 16:09
BFHDVBfd
13
odpowiedz
BFHDVBfd
100
KAPITAN

Głównym czynnikiem tego, że wiedźmin nie odniósł tak dużego sukcesu na zachodzie jest zdecydowanie inny klimat gry. W grze górują słowiańskie klimaty (no przynajmniej w jedynce...) czyli nasze, a zachód nie ma z nimi za dużo wspólnego. Prowadzi to do tego, że trudno im jest się "wczuć" w grę :) Na uwagę zasługuje też język typowy dla twórczości Sapka. Bluzgi, niekiedy zwroty, które ciężko przetłumaczyć na inny język.
Wiedźmin 1 pozostaje najlepszą grą w jaką grałem, a grałem we wiele gier. Coś jest w tym klimacie, że ja jako przeciętny polak nie umiałem się oderwać od monitora. Te wioski, miasto Wyzima, wszystko to przypominało mi nasze klimaty, nasz kraj.

05.03.2012 23:33
14
odpowiedz
Rick24
101
Generał

Mruqe:...ani ekscytują się najbardziej tymi grami, za którymi stoi machina marketingowa dbająca o ich przywiązanie do marki.

To samo można powiedzieć o Wiedźminie w Polsce, bo koło jakiejkolwiek innej gry nie było w naszym kraju tyle szumu jak właśnie o Wieśku. Reklamy dosłownie na każdym kroku.

...za to, kiedy tylko pojawia się wzmianka o kontynuacji lub wersji konsolowej, jest szeroko i entuzjastyczne komentowana na łamach wielu serwisów i forów

Bo to dobra gra. I nic więcej. A z każdej dobrej gry należy się cieszyć. Ale tak jak już pisałem - Polacy są zaślepieni w tym tytule i chyba nawet nie próbują doszukać się w nim wad. Stąd właśnie takie kuriozalne sytuacje jak wybór pierwszej części na grę dekady.

marcus alex fenix: Co do tych rankingów - niektóre z nich są robione przez osoby, mające naprawdę mało wspólnego z branżą gier.

Ten akurat który ja przytoczyłem był robiony przez profesjonalistów, a gry wybierali ZAREJESTROWANI gracze z całego świata. Nie byłą to więc taka komedia jak na stronie cd-action, gdzie to jedna osoba mogła oddać i sto głosów na jeden tytuł na grę roku 2012 roku. I to wypaczyło wyniki głosowania. Gdyby każda osoba mogła oddać tylko 1 głos to mam duże wątpliwości czy Wiedźmin 2 by został tam wybrany grą roku.

06.03.2012 13:42
marcus alex fenix
15
odpowiedz
marcus alex fenix
80
Marcus

Rick24 - niby tak, ale ja nadal nie czuję się przekonany. Te ankiety, szczerze mówiąc, nigdy nie będą doskonałe. Wiedźmin 2 w Polsce ma większą popularność od Skyrima, za granicą jest inaczej, jednak celem artykułu było wyjaśnienie tych różnic. :)

gameplay.pl Czy Wiedźmin odniósł sukces jedynie w Polsce?