Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Prawdziwy zamek Wolfenstein

13.01.2012 19:39
tommik85
1
tommik85
25
The End of the Line

Takie uczące wpisy lubię - krótko i konkretnie, dość już mam ludologicznych wywodów o pupie maryni. Dzięki!

13.01.2012 21:12
Stalin_SAN
2
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Kiedyś oglądałem na discovery 2 godzinny dokument o akcji okultyzmu prowadzoną przez himmlera, był tam właśnie ten zamek uważany za jakąs tam główną świątynie, rzeczywiście wszystkie rytułały o których napisałeś naprawdę miały tam miejsce (były nawet fragmenty czarno białych filmów z tamtego okresu), ogólnie himmler był odpowiedzialny za stworzenie religii III rzeszy, SSmani byli na swój sposób "chrzczeni" i byli uznawani za kapłanów czy coś takiego, religia ta miała łączyć wierzenia pogańskie, szatanizm i szczególnie buddyzm, samo logo SS jak i sfastyka były jakimiś tam buddyjskimi znakami, chore na maxa, ale to całe niemcy, nie ma więc dziwoty że id wykorzystało akurat taki pomysł.

13.01.2012 22:09
hansatan
3
odpowiedz
hansatan
68
Generał

no a teraz maja chore GGG

13.01.2012 22:15
AntaresHellscream
4
odpowiedz
AntaresHellscream
44
Pretorianin

gameplay.pl

Podpisuję się pod komentarzem Tommika ;) "Ludologii" mamy przesyt ostatnio.

13.01.2012 22:57
Matekso
5
odpowiedz
Matekso
96
Generał

jezzzuuuu jak ja bałem się w to samemu grać, nie dlatego że byłem mały i świata nie rozumiałem do dziś lubię ogladać sceny horrory, krwawe jatki i mnie to rusza i nakręca. Ta gra miała zajebistą muzykę i soundtracki, do tego niezłe zombi i hitlerowskie oddziały mini bossowie, odprawy, broń tesla i kopiące zadki misja w koszarach gdzieś na śniegu zamknięci jesteśmy w baraku z Ubersoldierem ubersoldat czy jako tako. No po prostu graliśmy to z 4 lata starszą siostrą ode mnie i każdą misję przeżywaliśmy i komentowaliśmy najczęściej porównywaliśmy fikcję z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi z drugiej wojny i eksperymentami nazistów , że to mogło się tak wydarzyć i coś takiego mogło się tworzyć. to była gra całkiem inna od tych wszystkich i dzisiejszych. Potem jakoś razem graliśmy w Medal of Honor AA pierwsze misje, komentowanie, strzelanie strach panika, że do nas nawalaja, chowaj się! to i ja się chowałem, schylałem, reką zasłaniałem, no to były gry dziś jak ginę w MW poraz enty to się wkur, że grę dłużej przechodzę i nie robi to na mnie różnicy strzelają czy nie. Zresztą nie rzucam się grając czy krzycząc, przeklinając, czy nie używam takich zwrotów typu; Ej gościu, no chodź tu, rozwalę cię , Co?, Dawaj , UUU , Aaaa, dawaj maleńka, rozwal go , zajeb mu, skop mu tyłki, ja jak słyszę jak ktoś tak mówi albo kolega to sie z niego nabijam,drążnie go i dobrze bo jak bym sie słuchał to totalny kretyn.

13.01.2012 23:35
claudespeed18
6
odpowiedz
claudespeed18
154
Liberty City Finest

ja się najbardziej bałem Ubersoldierów, były wielkie, uparte i twarde a oberwanie ich działem 1-2 razy = death, to były emocje :)

13.01.2012 23:39
😁
7
odpowiedz
zanonimizowany807046
4
Generał

no a teraz maja chore GGG

Oj panie hansatanie, to co o żółtkach powiedzieć? Ale ich z kolei Hiroszima usprawiedliwia.

14.01.2012 00:04
lastkill3r
8
odpowiedz
lastkill3r
8
Chorąży

Cóż, ciekawa religia, tym bardziej dla mnie, shinto-buddysty :) Dobrze wiedzieć, że przynajmniej oni nie byli chrześcijanami :)

14.01.2012 11:06
MiszczCzarny
9
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@lastkill

Ponad 50% SS-manów chodziło do protestanckich świątyń, a ponad 20% do katolickich (źródło: oficjalne statystyki Reichswehry).

@Stalin_SAN

Jako historyk byłbym bardzo ostrożny z nadużywaniem słowa "naprawdę". Napisałem tylko o tych rzeczach, które są udowodnione naukowo (posiadamy wiele przekonujących dowodów na ich istnienie).
Spora część tego, o czym piszesz, to tylko domysły. Sama swastyka to zaś symbol możliwy do odnalezienia na całym świecie, nie tylko w Indiach (znaleziono ją np. w starożytnej Troi albo w świątyniach Azteków).

14.01.2012 11:23
ppaatt1
10
odpowiedz
ppaatt1
95
Obieżyświat

Ponad 50% SS-manów chodziło do protestanckich świątyń, a ponad 20% do katolickich (źródło: oficjalne statystyki Reichswehry).
Cyferki. Akurat stosunek Rzesza - Kościół - Himmler i SS były bardzo napięte. Himmler chciał w SS niebieskookich blondynów, skończyło się na tym że w SS ludzi o takich cechach było bardzo mało.

Ogólnie postać Himmlera jest bardzo przysłonięta Hitlerem. Niesłusznie wg. mnie. To on powinien nosić miano największego "skurwysyna" Rzeszy. A za większość cudownych pomysłów Himmlera dzisiaj Hitlerowi się zbiera. :D Pod koniec wojny to w ogóle Himmlerowi odbiło, kazał nazywać się reinkarnacją Henryka I Ptasznika.

Dla zainteresowanych tematem polecam książkę "Zakon trupiej czaszki". Książka stricte historyczna analizująca dogłębnie historię, struktury i ideologię SS wraz z Himmlerem na czele. Pojawia się tam na krótko kwestia zamku i rytuałów.

18.01.2012 06:20
11
odpowiedz
Dzikouak
26
Generał

@ppaatt1
Akurat stosunek Rzesza - Kościół - Himmler i SS były bardzo napięte.

A to akurat nie jest dziwne. Faszyzm jest z definicji ustrojem mocno etatystycznym, więc stworzenie własnej, narodowej religii miało całkiem sporo sensu (zarówno w III Rzeszy, jak i w ZSRR pewne formy udziału w życiu politycznym miało formy kultu religijnego). Chrześcijaństwo było (i jest) zaś etatystom nie na rękę, ponieważ Kościół katolicki to de facto osobne państwo, a więc obca siła, trudna do pogodzenia ze skrajnym nacjonalizmem, zaś odłamy protestanckie są zróżnicowane, zdecentralizowane i dość indywidualistyczne, co nie pomaga w budowaniu jednolitej tożsamości "narodowej". Prawosławia nie wliczam, bo w III Rzeszy jego wyznawców było niewielu.

Także fakt, że w III Rzeszy nie walczono z kościołami tak jak w ZSRR sugeruje, że religia była dla Niemców rzeczą dość istotną, którą starali się wykorzystać.

gameplay.pl Prawdziwy zamek Wolfenstein