Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Portal 2 przegra przez Source'a

27.12.2011 19:20
1
zanonimizowany639270
31
Generał

Pomimo tego, że Valve zrobiło wokół niej wspaniałą otoczkę fabularną to wciąż gra logiczna a gry logiczne nagród nie zbierają w takim stopniu jak gry akcji. Silnik source to raczej nie powód a na pewno nie główny, minecraft piękny nie jest a nagród ma w cholere.

27.12.2011 19:24
eJay
2
odpowiedz
eJay
205
Quaritch

gameplay.pl

Minecfart zdobywa nagrody przede wszystkim tam gdzie może czyli:
- na festiwalach indie
- w dziwacznych kategoriach stworzonych specjalnie dla Minecrafta

Portal 2 to już tytuł AAA i mając takie oceny i takie plecy powinien sięgać po wyróżnienia. Gry nie robił jeden fascynat, a zespół odpowiedzialny za najlepsze FPSy w historii.

27.12.2011 19:35
3
odpowiedz
zanonimizowany639270
31
Generał

No ok ale Portal 2 ma nagrody u IGN, gamespot, VGA znalazł się też w waszym redakcyjnym podsumowaniu 2011 więc o co halo ? Minecraft wygrał w VGA 2011.

27.12.2011 19:47
eJay
4
odpowiedz
eJay
205
Quaritch

gameplay.pl

Ma, ale jak wspomniałem jest nie jest tego tak dużo, jak mogłyby wskazywać oceny. W ważniejszych rankingach Portal 2 ląduje często poza podium. W zakładce Awards - http://www.thinkwithportals.com/awards.php musieli poupychać znaczki i pierdółki z kompletnie nieznanych serwisów, aby lista "robiła wrażenie".

27.12.2011 19:52
5
odpowiedz
zanonimizowany639270
31
Generał

Czy jakakolwiek inna gra logiczna osiągnęła tak DUŻO jak Portal 2 ? To świetna gra w swojej kategorii. Gry wyścigowe też nie zbierają nagród z innych półek jak kategoria gier wyścigowych...

27.12.2011 19:54
raziel88ck
6
odpowiedz
raziel88ck
160
Reaver is the Key!

Przyczyną nie jest silnik graficzny, a tematyka gry. Spójrz eJay na Call of Duty. Seria, która od lat produkuje kolejne odsłony na tym samym silniku. Pod względem archaiczności stoi on mniej więcej na podobnym poziomie co Source, zaś pod względem fizyki stoi daleko w tyle, aż chciałoby się rzec, sto lat za murzynami, za Havokiem.

Przed chwilą oglądałem walkthrough z Portal 2, gdzie gracz próbował przerzucić kwadratową kostkę przez malutką, okrągłą dziurkę. W Call of Duty nie trzeba myśleć, wręcz nie wolno, stąd ma większą rzeszę fanów.

Co do Half-Life 3. Nie wytrzymam już dłużej z tym czekaniem, to dla mnie zbyt frustrujące.

27.12.2011 20:00
hedasw
7
odpowiedz
hedasw
106
Generał

tvgry.plRedakcja

Z ciekawości zajrzałem na stronę z nagrodami dla Portala 2, którą podałeś - znam każdy portal, który użyczył tam znaczka, więc tego argumentu bym akurat nie używał w bronieniu swojego zdania.

27.12.2011 20:32
8
odpowiedz
Likfidator
120
Senator

Nie rozumiem w czym problem? Twórcy stworzyli grę według swojej własnej wizji, nikt nie wymusił na nich dodania elementów, które przyciągnęłyby przypadkowych graczy. Fani dostali grę, która spełniła ich oczekiwania. Było ich zaś tak wielu, że gra zarobiła na siebie. Czego chcieć więcej? Chyba tylko Portala 3 i HL 3 :)

Poza tym, skoro gry sprzedają się w milionach egzemplarzy, to najlepiej sprzedające się tytuły muszą być dostosowane do mas. Nie ma sensu narzekać, że najlepiej sprzedają się gry wtórne i prymitywne, choć technicznie bezbłędnie wykonane. Podobne zjawisko występuje w TV, czy kinematografii. Nawet na naszym rodzimym rynku TV największą oglądalnością cieszą się prymitywne telenowele, które wymagają od widza mniejszego zaangażowania niż kreskówki dla kilkuletnich dzieci.

Mnie cieszy to, że pośród zalewu tej komercyjnej tandety uda mi się od czasu do czasu wypatrzeć jakąś niezależną perełkę czy niszową grę AAA, która da mi więcej frajdy niż wszystkie wielkie premiery z całego roku.

27.12.2011 20:37
eJay
9
odpowiedz
eJay
205
Quaritch

gameplay.pl

hedasw--->Z racji tego, że jesteś newsmanem to ten argument faktycznie mogłeś spokojnie obalić :) Ale polski gracz masowy nie zna (tak podejrzewam) God is a Geek czy Paste Magazine.

Likfidator-->W niczym nie ma problemu, ubolewam jedynie nad opcją, że tak fajna gra jak Portal 2 może być zapomniana, a polityka Valve odnośnie wymęczonego Source'a pozostaje niezmienna. To rodzie pewne obawy w kontekście HL 3.

27.12.2011 20:59
Kreek
😊
10
odpowiedz
Kreek
65
Senator

Tak jak pisze Raziel, problem tkwi raczej w tym, że Portal 2 nie kipi od akcji ani superefektów, reprezentuje natomiast rzadko spotykany w maintreamie gatunek gier logicznych.

A co do HL3: Nie widzę innego, sensownego powodu dla którego Valve od tylu lat milczy na temat całej serii. Myślę że zapowiedzi możemy się spodziewać już na tegorocznym E3 (pod warunkiem, że M$ lub Sony ujawni swoje nowe cacuszka).

27.12.2011 21:18
gamesiarz
11
odpowiedz
gamesiarz
15
Chorąży

Portal 2 nie odbiega graficznie jakoś mocno od wspomnianego Deux Exa. A co do HL3 dla mnie rzeczą oczywistą jest to, że będzie to gra na nowym silniku. Każda część half life'a jak dotąd oferowała nową wersję silnika Source. Gdyby było inaczej nie czekalibyśmy, aż tyle na kolejną cześć... Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i zaufać Valve, że nie zniszczą legendy :)

27.12.2011 21:22
_MaZZeo
12
odpowiedz
_MaZZeo
41
Legend

Dziwią mnie słowa Gabe Newella, który w maju stwierdził, że bardziej opłaca im się robić gry na obecnej wersji Source i go rozwijać, niż zacząć wszystko od nowa.

Gabe dużo rzeczy mówił. W 2007 roku wspominał że EP3 wyjdzie w 2008 roku, a episodic content to dobrodziejstwo które jest możliwe tylko dzięki dystrybucji sieciowej (czyt. steam).

W tym roku zaś powiedział, że wydawanie gry w epizodach to duży błąd. Także brałbym trochę poprawkę na jego wypowiedzi.

Weźmy pod uwagę, że od czasów Orange Boxa Valve nie wydało tak naprawdę ani jednego "pełnego produktu". L4D i L4D2 to produkcje zrobione pod multiplayer. Portal 2 to też inny przypadek, ponieważ pomimo rozbudowania i długiego singleplayera to nadal jest jedynie gra logiczna, pierwsza część z założenia miała przypominać mały, wręcz amatorski dodatek. Może właśnie dlatego Portal 1 osiągnął taki sukces, więc trudno żeby Valve zmieniało design czy klimat z pierwszej części.

A w najbliższym czasie wydają Counter-strike oraz Dotę 2. Można powiedzieć że mają podejście podobnie jak blizzard, niskimi wymaganiami chcą by ich gry multiplayer miały jak największe community.

Likfidator-->W niczym nie ma problemu, ubolewam jedynie nad opcją, że tak fajna gra jak Portal 2 może być zapomniana, a polityka Valve odnośnie wymęczonego Source'a pozostaje niezmienna. To rodzie pewne obawy w kontekście HL 3.

HL i HL2 pod względem technologii wyprzedzały inne gry i graficzne wprawiały w zachwyt przez dłuuugi czas od premiery. Nie sądzę by HL3 nie zrobił tego samego, tym bardziej że Valve teraz ma po prostu nieograniczony budżet dzięki wieloletnim zyskom ze steama. Myślę, że gdyby Valve prezentowało podejście o którym wspomniałeś, to dawno już byśmy widzieli Episode 3. Tymczasem od 4 lat poza stwierdzeniem że "Gordon nie powiedział ostatniego słowa" nie ma info o kontynuacji. Jak dla mnie to wskazuje właśnie że Valve siedzi, dłubie nad HL3 i nowym silnikiem. Innego wytłumaczenia zaniedbania tej serii nie ma, a wydanie EP3/HL3 na starutkim source sprawiłoby, że zostali by zjedzeni przez wszystkich: media, fanów, klientów etc

Powiem więcej, Valve olewając kompletnie cały fandom Half-life'a (który jest ogromny, bo która gra posiada taką ilość półprofesjonalnych filmów?) jest same sobie winne tej trudnej sytuacji. Tworząc HL3 po prostu muszą znowu zatrząsnąć branżą i gatunkiem, stworzyć grę epicką, fenomenalną, która dorośnie do swojej legendy i hype'u. Inaczej to będzie największy zawód od lat.

Oczywiście nie ma mowy o 2020 roku, jeśli miałbym obstawiać to sądzę że 2013 rok to będzie rok HL3, a na E3 2013 będzie on gwiazdą, tak jak HL2 dziesięć lat wcześniej :)

27.12.2011 21:27
13
odpowiedz
zanonimizowany639236
28
Chorąży

Nie zgadzam się że to wina silnika - dla mnie najlepszy na rynku - po za tym nie sądzę też aby Portal 2 "przerżnął". Zarobił na siebie, ma wierne grono fanów i zakorzenił się w kulturze internetowej mocniej niż kolejne części coda - czego chcieć więcej. Jeśli miał bym marzyć lub gdybać nad przyszłością silnika to chciałbym aby zrobili to co DICE z FB - wzięli jedynkę, rozwinęli, dopisali moduły, dodali efekty i do nazwy dorzucili 2. Po co zmienić coś co działa skoro można to po prostu rozwinąć czy tez udoskonalić. Większość gier które wymieniłeś to o ile nie grałeś w nie tylko na konsolach to na PC stwarzały spore problemy właśnie z powodu swoich nowych silników - nawet BF3 mimo że jak pisałem on działa na rozwinięciu idei. Mam nadzieje że HL3 będzie na silniku Source który w pełni będzie wspierał sli/cross, 4 rdzenie i więcej niż 4gb pamięci

27.12.2011 21:29
kwiść
14
odpowiedz
kwiść
128
Generał

GRYOnline.plRedakcja

1. Gra logiczna nigdy nie wygra z RPGiem czy typową grą akcji w tego typu rankingach.
2. Twórcy wybrali taką stylistyke, że silnik nie miał żadnego znaczenia. Wszystko wyglądało sterylnie i tak miało wyglądać. Ja przynajmniej nie zauważyłem braku wodotrysków :)
3. Gry z pierwszej połowy roku mają zawsze mniejsze szanse od tych wydawanych na jesień. Połowa ludzi pewnie myślała, że Portal wyszedł rok temu, albo jeszcze wcześniej ^^

Nie widze też żadnego powodu do rozpaczy. Większość sprzedanych kopii gier przypada na pierwsze kilka tygodni. Wątpie, żeby po tego typu rankingach miliony graczy rzuciły się nagle do sklepu po zwycięską gre :>

Masz jednak 100% racji w jednej kwestii - HF3 musi wyjść na nowym silniku. No chyba, że Gordon odwiedzi Glados w jej królestwie ^^

PS. Nowy CoD też sprzedał się słabo przez stary silnik? ;D

27.12.2011 21:37
Goozys[DEA]
😊
15
odpowiedz
Goozys[DEA]
137
Legend

Ale czy grafika tak naprawdę jest aż tak ważna?

27.12.2011 21:42
_MaZZeo
16
odpowiedz
_MaZZeo
41
Legend

Ale czy grafika tak naprawdę jest aż tak ważna?

To zależy. W kontekście gier takich jak Portal czy Counter-strike - nie.

Jeśli natomiast chodzi o sequel Half-life'a jest bardzo ważna, szczególnie po tym co pokazali poprzednicy i ile czasu od tamtej pory minęło.

27.12.2011 21:44
eJay
17
odpowiedz
eJay
205
Quaritch

gameplay.pl

Goozys--->W przypadku tego typu rozgrywki wpychającej gracza w wystylizowane realia - tak. Musi prezentować sobą jakąś jakość, tymczasem w Portalu 2 jest masa naprawdę powtarzalnych rzeczy. I nie chodzi mi o pomieszczenia testowe, które siłą rzeczy muszą być do siebie podobne. W wielu miejscach czuć "moc" Source, zwłaszcza gdy odwiedzamy jakieś większe pomieszczenie (cutscenki) - silnik ewidentnie nie wyrabia z taką ilością fizyki i obiektów, dlatego musi sporo "wyciąć".

kwisc--->Ten artykuł nie dotyczy sprzedaży Portala 2. Po drugie CoD to już twarda i zakorzeniona w rynek marka, a prawo serii mówi, że ta będzie się sprzedawać gdy będzie trzymać właściwy poziom. Portal to wciąż ciekawostka i taki ananas pośród jabłek oraz gruszek.

Mazzeo--->Nie wykluczam takiego scenariusza, ba, nie jest on taki głupi;) Przekładanie HL 3, nawet jego zapowiedzi może świadczyć o tym, że Valve coś kombinuje.

27.12.2011 22:03
kwiść
18
odpowiedz
kwiść
128
Generał

GRYOnline.plRedakcja

Z tym CoDem to ofc żartowałem ;) Wiadomo, że tych gier nie da się porównywać ^^

27.12.2011 22:33
piokos
19
odpowiedz
piokos
100
27 do 1

a ja mam w dupie frostbajty czy inne anrile. mogę grać choćby w grafice z jedi academy, ale chciałbym zagrać... kiedyś...

27.12.2011 22:33
SlyCooper
20
odpowiedz
SlyCooper
58
Kurszok

To nie o grafikę chodzi, tylko o markę. Wspomniany CoD jest cholernie znany, a Portal już niestety trochę mniej.

27.12.2011 22:46
21
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Silnik, jako powód braku nagród, to jedna wielka bzdura.
MW3 ma bardzo podobny silnik (oba są mocnymi upgrade'ami 15-letniego silnika Quake 1, który czerpał garściami z silnika Dooma - ich metoda dzielenia przestrzeni map do renderingu ma prawie 20 lat i nadal się spisuje dobrze...), a nie muszę chyba pisać ile nagród dostało.

Bardziej wypasione silniki jak CE3 czy U3 nie działają na słabszych sprzętach, których jest multum.
Dla Valve priorytetem jest dostępność na szerokiej gamie komputerów, w tym Mac-ów, więc przepakowane silniki są dla nich nie do zaakceptowania.
Gdy HL2 wyszedł działał nawet na nvidii TNT2 i Directx 6. Z HL3 będzie tak samo - nawet 5-letni sprzęt fajnie uciągnie HL3, który będzie najprawdopodobniej na zmodyfikowanym Source.

BTW, Dota2 ma dynamiczne oświetlenie globalne, SSAO, deferred shading i symulację powierzchni ubrań.

28.12.2011 03:18
😉
22
odpowiedz
zanonimizowany507660
52
Generał

Też mam wrażenie że to jednak nie silnik. IMO to wynika po prostu z samej gry. Jakby nie patrzeć są to puzle (bardzo odjechane ale jednak), a więc gra logiczna.
Ma wiele świetnych elementów (humor, grywalność, fabułę) ale brakuje jej epickości, jakichś elementów zapadających w pamięć na lata (jak skrypty, grafika czy zwroty akcji). Grając w nią bawiłem się doskonale, ale miałem wrażenie obcowania z modem czy grą niezależną... Jakoś nie ma tego rozmachu jak Call of Duty czy Assassin's Creed, i ciężko przestawić się na właściwe myślenie, by traktować Portala jako produkt klasy aaa.

Spokojnie mogę zaliczyć Portala 2 do najlepszych gier w jakie grałem w tym roku, ale zwyczajnie o niej zapominam. Gdy myślę o wielkich grach i premierach 2011, to P2 nawet mi się nie kojarzy...

28.12.2011 09:31
😍
23
odpowiedz
zanonimizowany818853
6
Konsul

Co ty za przeproszeniem pieprzysz? Tak jak wyżej piszą - tematyka gry. Gra logiczna nigdy nie będzie tak popularna jak RPG czy gra akcji.
Sama grafika technicznie może i jest przeciętna, ale artystycznie jak dla mnie to najładniejsza gra tego roku. Nie wiem jak w ogóle można przy "starannie wykonane" wywoływać Deus Ex, Dark Souls skoro te gry nie dość że słabe artystycznie to przeciętne technologicznie. Skyrim to też nędza technologiczna, ale przynajmniej świat jest ładny ^^

28.12.2011 10:02
Stalin_SAN
😍
24
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Bzdury pleciesz ośle, aż żal dupę ściska żeby to inaczej skomentować.

28.12.2011 10:12
HETRIX22
25
odpowiedz
HETRIX22
160
PLEBS

Silnik source powodem niższych notów gry? HA ! Czy ktoś jeszcze tak uważa oprócz eJay'a?

Nawet nie wiesz jak dużo można jeszcze wyciągnąć z tego silnika. Portal 2 ma swoją szate graficzną której się trzyma. Miejscami się naprawde nie postarali, ale to już wina twórców, a nie Sourca.

28.12.2011 10:30
Orlando
26
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

Panowie, można się nie zgadzać, ale żeby od razu wyzywać?

28.12.2011 10:31
berial6
27
odpowiedz
berial6
125
Ashen One

Co wy macie do Source'a? To poczciwy staruszek, bardzo dobrze wyglądający i zoptymalizowany!

28.12.2011 10:34
raziel88ck
28
odpowiedz
raziel88ck
160
Reaver is the Key!

Hetrix22 - Nie popadajmy w skrajność. Source w dzisiejszych czasach nie ma potencjału za grosz, co widać po Portal 2. W końcu skończył 7 lat. Potencjał to ma Cry Engine 3, czy nawet 2, choć mniejszy, ale nie Source. To tak, jakbyś napisał, Cry Engine 1 ma potencjał i można wiele z niego wycisnąć...

A Portal 2 to produkcja jedyna w swoim rodzaju, tyle w temacie.

berial6 - Szkoda aby silnik, na którym dawały spokojnie radę sprzęty na poziomie Geforce FX5xxx, 512MB RAM, Procek w okolicach 2 GHz, miał sprawiać problem dzisiejszym potworom.

28.12.2011 10:56
g40st
29
odpowiedz
g40st
152
Three headed monkey

GRY-Online.plAdmin forum

Chyba eJay za bardzo pojechałeś w użytych stwierdzeniach :) Mnie sie Portal 2 nawet podobał, ale jako główna przyczynę jego braku w zestawieniach podałbym przede wszystkim wtórność względem części pierwszej. To powtórka z rozrywki, gdzie ponad pół gry jest jota w jotę podobna do jedynki, tyle tylko, że z bardziej rozbudowanym tłem fabularnym.

28.12.2011 11:03
30
odpowiedz
corell
78
Pretorianin

co mi z tych nagród? gra jest dla ludzi, a nie dla prasy
oczywiście jest to jakiś wyznacznik, ale nie dajmy się zwariować. wygląda to na tekst pisany pod z góry założoną tezę.

28.12.2011 15:46
31
odpowiedz
ozoq
59
Generał

a ja sie teraz naraze na ataki, szczegolnie tych osob, dla ktorych ukonczenie portala 2 bylo jednoznaczne z przyjeciem do mensy.
W moim odczuciu portal 2 zwyczajnie nie zaslugiwal na oceny, ktore dostal. Nie bede teraz go recenzowal i opisywal poszczegolnych jego czesci skladowych, bo nie taka jest moja intencja. Moim jednak zdaniem ani fabularnie, ani gameplayowo, ani audiowizualnie nie powalal. Byl ciekawostka, ktora modnie bylo oceniac na 9,5/10. Portal byl wszedzie, do obrzydzenia i zarzygania. Grał w niego obama, byl na okladkach gazet i huczalo od niego w sieci. Nazwalbym to wrecz histeria w branzy gier. Teraz przyszlo sie jednak z niej obudzic i zrobic podsumowanie roku. I jak to sie stalo, ze portal prezgrywa z grami "ósemkowymi" i "dziewiątkowymi" jak uncharted, skyrim czy mw3? To przeczy logice. Chyba, że padliśmy ofiarą zmowy mającą na celu zniszczyć Valve lub moja teoria powyzej sie sprawdza, a wiec oceny zostaly zawyzone pod wplywem mody na cos niby swiezego (niby bo to juz jednak sequel). Podobna histeria dotyczyla starcrafta 2.

28.12.2011 15:57
😁
32
odpowiedz
Lutz
173
Legend

Portal jest dla pecetow tym czym angry birds dla smartfonow...

dobra, dobra, to tylko sarkazm ;)

28.12.2011 17:01
eJay
33
odpowiedz
eJay
205
Quaritch

gameplay.pl

Ghost--->

Mnie sie Portal 2 nawet podobał, ale jako główna przyczynę jego braku w zestawieniach podałbym przede wszystkim wtórność względem części pierwszej.

Batman, Skyrim, Deus Ex to grzeszą oryginalnością;) Też jadą na takich schematach że głowa boli, ale oferują znacznie ciekawszy świat nawet przy gorszej grafice (vide Deus Ex), a wtym właśnie kuleje Portal. To co budziło fajne uczucia przy pierwszej części, zdecydowanie irytuje w sequelu. Motyw z zarośniętymi laboratoriami uważam za zupełnie niewykorzystany. Gra się bardzo dobrze, ale to inne gry oferują lepszy klimat oraz wykonanie.

Do innych--->Mam swoje zdanie, może wyglądać co najmniej dziwnie, ale uważam, że Source to główny powód dla którego drugi Portal wygląda jak wygląda. Setki optymalizacji nie zdadzą się na nic gdy technologia nie pozwoli na przeskoczenie wyższego murka.

28.12.2011 18:41
g40st
34
odpowiedz
g40st
152
Three headed monkey

GRY-Online.plAdmin forum

@eJay

Akurat przykładami tych tytułów potwierdziłeś moją tezę :) To sequele, które w doskonały sposób udowodniły, że bycie kontynuacją wcale nie musi być wtórne (nawet pomimo pozostawania nadal w obrębie danego gatunku) i bazując na starym pomyśle można go znacznie rozwinąć. Portal 2, jak już pisałem, to przez większość czasu najzwyklejsza kalka jedynki.

28.12.2011 18:44
35
odpowiedz
zanonimizowany740676
69
Legend

ja do Portal 2 nie mam zadnych zastrzeżeń, nie dość ze swietna gra to ruszyła na moim sprzęcie :D tyle w tym temacie :D

28.12.2011 21:11
vojak_2
👍
36
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

dokładnie, dodatkowo pozwala pogłówkować trochę heh

gameplay.pl Portal 2 przegra przez Source'a