Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Wampirzym tropem dookoła świata

26.09.2011 14:04
1
Papisotoromek
52
Pretorianin

Muszę się przyczepić do kilku rzeczy, bo to jest karygodne, żeby na takim portalu już w nagłówku autorka pisała - "Wampirzyzm". Nie ma takiego słowa. Jest za to słowo "wampiryzm", które pisząca ten artykuł winna poznać, podczas omawiania romantyzmu w liceum, na lekcjach polskiego. Po drugie, polecanie tej książki jest chyba trochę niestosowne. Wystarczy poszukać i okaże się, że rodzima, wybitna autorka, badaczka epoki romantyzmu i nie tylko - Maria Janion, napisała parę lat temu książkę pt. "Wampir. Biografia symboliczna". Ta obszerna, napisana bardzo przystępnym i nowoczesnym językiem lektura, jest kopalnią wiedzy na temat wampirów, wampiryzmu, ich genezy, znaczenia i występowania w sztuce szeroko pojętej, łącznie z filmem. Opatrzona jest licznymi ilustracjami oraz osobną częścią, z mnogimi i obszernymi cytatami z dzieł traktujących o wampirach, na przestrzeni wieków nazwaną "Wampiriada". To dzieło jest obecnie niezwykłym zbiorem wszelakich informacji o wampirach i ich znaczeniu w kulturze. Posiada oczywiście liczne przypisy i bibliografię, gdyż Janion jest poważną badaczką literatury i każda jej pozycja to dzieło zarówno rozrywkowe, ciekawe jak i naukowe.
Polecanie książki to naprawdę poważna kwestia. Jeśli poleca się dziełko kogoś takiego jak Bob Curran - który jest w rzeczywistości osobą anonimową, to trzeba mieć świadomość krzywdy jaką się czyni wszystkim tym, którzy po nią sięgną. Jego praca jest najprawdopodobniej mało rzetelna, być może wprowadzająca czytelnika w błąd, a mniemana wiedza jaką ma nabyć podczas jej czytania będzie stekiem bzdur. Na przyszłość jako "Miłośniczka literatury science fiction, fantasy, horrorów i komiksów", może powinna Pani z szacunkiem podejść do tematu i spróbować polecić coś godniejszego uwagi.

26.09.2011 14:10
Milka^_^
2
odpowiedz
Milka^_^
180
Zjem ci chleb

Papisotoromek => Przeczytaj jeszcze raz nagłówek, bo widzę, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i brak tej umiejętności jest KARYGODNY. A i właśnie zauważyłem twój kolejny problem. Nie potrafisz nawet przeczytać poprawnie jednego słowa.

26.09.2011 17:33
3
odpowiedz
Papisotoromek
52
Pretorianin

Milka^_^ - tytuł został zmieniony po mojej uwadze. Na początku brzmiał inaczej i zawierał nieistniejące słowo - "wampirzyzm".

gameplay.pl Wampirzym tropem dookoła świata