GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Restarty i program monitorujący temperatury.

19.08.2010
23:24
[1]

Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]

Restarty i program monitorujący temperatury.

Mam problem z komputerem, resetuje się podczas wysiłku w grach oraz BARDZO sporadycznie przeglądając internet.

O ile starsze tytuły nie sprawiają żadnych problemów, to z nowymi bywa różnie.
Przeszedłem całe GTA 3 i Vice City bez pojedynczego restartu, demo Mafii II mimo znacznej przewagi technologicznej też działa ok - no ale np. taki Split/Second resetuje się po jakimś czasie gry.

Pewną wskazówką może być schemat restartu:
Gram w Split/Second przez 20 minut, następuje pierwszy restart.
Komputer uruchamia się ponownie, uruchamiam grę, wyścig się ładuje i kolejny restart następuje już po kilku sekundach.
Można więc przypuszczać, że ma to związek z temperaturą, która wymusza restart PC po osiągnięciu określonej temperatury.

Dodam, że nie doświadczam żadnych artefaktów.

Czy istnieje jakiś program, który tworzy wykresy temperatur na bieżąco - i takie, które będą możliwe do odczytania po nieoczekiwanym restarcie komputera? Najlepiej GPU i CPU.

O ile normalnie mógłbym oddać komputer do serwisu i mieć wszystko gdzieś, to średnio mi się widzi bycie bez komputera przez cały miesiąc - a dokładnie tyle zajmuje serwisowi Komputronika naprawienie sprzętu (tak się składa że ostatnio oddawałem na gwarancji komputer brata i odtwarzacz MP3 - oba sprzęty doszły dopiero po miesiącu)

No a może ktoś z Was miał podobny problem i jest w stanie coś zasugerować?

Edit: No i jeszcze jedno:

Czasem zdarza się, że komputer po resecie nie chce się uruchomić - po naciśnięciu przycisku słychać jak działają wentylatory, ale nie słychać "beepnięcia" które towarzyszy każdorazowemu uruchomieniu komputera. (geez, nie mam pojęcia jak nazwać ten dźwięk :] )
Po odczekaniu 1-2 godzin wszystko wraca do normy.

20.08.2010
08:24
[2]

mirencjum [ operator kursora ]

Orientacyjne temperatury odczytasz w programie Everest:



Zwróć też uwagę na podane tam napięcia. Jeśli masz zasilacz kiepskiej marki to złe napięcia mogą sprawiać problemy, powinny one wynosić tyle, ile przedstawiana wartość - czyli dla 5V powinno być ~5V itp. Możliwe są pewne odchylenia - np. dla 12V wartośc może wynosić 11.98V i też będzie prawidłowo. Ale np. przy 12V, gdy napięcie wynosi 11.40 czy 12.80 - wtedy wiadomo, że linia 12V dla zasilacza nie wyrabia - i przydałaby się jego wymiana.

Jednym z powodów zawieszania i restartów komputera jest niepoprawnie działająca pamięć operacyjna RAM. Powodem może być fizyczne uszkodzenie modułu lub jego zła konfiguracja.

Jeżeli możesz dostać się do środka komputera, to wyjmij jedną kość RAM i sprawdzaj działanie. Następnie to samo z drugą.

Masz gwarancję, że musisz oddawać do komputronika?

Jeżeli możesz zdjąć bok obudowy, to postawienie dmuchania zwykłym wentylatorem stołowym do środka pozwoliło by sprawdzić czy przyczyną restartów jest temp.

Proszę poczytać o restartach itp:









20.08.2010
23:34
[3]

Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]

A więc tak:

Wiem że NIE jest to Ram - po wyciągnięciu jednej kości (i ich zamianie) restarty nadal występują.

Kwestia napięć ->
W BIOS pokazuje +12V jako 11,88V lub 12,08V - nie wiem dlaczego Speedfan wskazuje takie dziwactwa.

Grafika:
Nie udało mi się doświadczyć temperatury powyżej 70*C, może dlatego że zanim karta zdąży się tak nagrzać komputer się restartuje. Najwyższa jaką uchwyciłem to chyba 68 stopni, czyli typowa norma dla GTX260 SP216. Artefakty nie występują, wygląda więc na to że wszystko gra.
(?)

Procesor:
Tutaj nie mam pojęcia jak sprawdzić czy to nie jego wina - jakieś sugestie? Speedfan wskazuje temperatury rzędu 40-50 stopni Celsjusza.
[E8400, nie kręcony]

HDD:
Także nie bardzo wiem jak go sprawdzić.

Jakieś pomysły jak odkryć co się spieprzyło?

Edit: Aby się upewnić że to nie temperatura GPU, ściągnę sobie EVGA Precision Tool i walnę prędkość wiatraczka na MAX, a później pogram. Zdam relację :]

20.08.2010
23:39
[4]

mirencjum [ operator kursora ]

Tutaj nie będzie jakiejś informacji:

Wszystko, co dzieje się w systemie Windows, jest notowane przez narzędzie Podgląd zdarzeń. Dzięki temu w przypadku błędów można przeanalizować tworzony przez nie dziennik. Aplikację znajdziesz w Panelu sterowania, gdzie należy przejść do narzędzi administracyjnych lub w konsoli wpisać polecenie eventvwr. Problemów najczęściej trzeba szukać poprzez rozwinięcie gałęzi Aplikacja i System. Opisane są tam wszystkie zdarzenia, sekunda po sekundzie, z dokładną datą i godziną zaistnienia. Dzięki oznaczeniu błędów poprzez ikony (czerwone kółko) i ostrzeżeń (żółty trójkąt) szybko odizolujesz interesujące cię wpisy wśród pozostałych informacji. Klikając dwukrotnie na wybranym zdarzeniu, otrzymasz dodatkowe informacje, czego ono dotyczy, jaki ma identyfikator i gdzie szukać dalszej pomocy. Dane te mogą posłużyć do dalszych poszukiwań i sposobów rozwiązania problemu w internecie. Co ważne, opisy błędów w przeciwieństwie do Blue screena i WinDbg są tu wyświetlane w języku polskim.

20.08.2010
23:53
[5]

Amadeusz ^^ [ Forgotten son ]

Wygląda na to że występuje krytyczny problem Kernel-Power 41, czyli coś co prawdopodobnie ma związek z nieprawidłowymi napięciami dla kości RAMu.

Kurcze, będę musiał zaraz poczytać nieco więcej jak poprawnie je skonfigurować w BIOSie.

Możliwe, że kiedyś przypadkowo zresetowałem bios a więc utraciłem optymalnie ustawione napięcia i dlatego system świruje.

Cóż, będę się bawił.

Dzięki Mirencjum.

21.08.2010
00:43
smile
[6]

Widzący [ Legend ]

Mirencjum -> nie demonizuj wartości napięć dla PC, normatywne napięcia wyglądają tak:
12V (11,40V - 12,60V)
5V (4,75V - 5,25V)
3,3V (3,14V - 3,47V)
napięcia w tym zakresie kwalifikowane są jako poprawne.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.