Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Napoleon: Total War - poradnik do gry

Napoleon: Total War - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Negocjacje | Dyplomacja w Napoleon Total War poradnik Napoleon: Total War

Negocjacje

Oczywiście masz możliwość pewnego wpływu na to, jak Twój kraj jest postrzegany na arenie międzynarodowej. Dzięki negocjacjom różnych spraw możesz kształtować politykę swojego państwa, wpływać na relacje polityczne z innymi krajami, czy też czerpać bardziej wymierne korzyści majątkowe.

Handel

Handel jest drugim po podatkach istotnym źródłem bogacenia się. Kraj, który posiada wiele umów handlowych, może kupować i sprzedawać towary z zyskiem. Oczywiście im bardziej ekskluzywne i rzadkie towary będą przechodzić przez Twoje porty, tym większe zyski będą generowane. Wynika z tego naturalnie, że największe dochody przyniosą umowy handlowe z odległymi krajami, natomiast wymiana towarowo-pieniężna z sąsiadami już takich dużych pieniędzy nie da (co nie znaczy, że należy ją zaniedbywać). Jeśli szlaku handlowego nie da się utworzyć, na ekranie dyplomacji pojawi się krzyżyk przy symbolu statku danego państwa.

Mały znaczek X zaznaczony kółkiem informuje o problemach z nawiązaniem handlu z danym krajem. - Negocjacje | Dyplomacja w Napoleon Total War - Napoleon: Total War - poradnik do gry
Mały znaczek "X" zaznaczony kółkiem informuje o problemach z nawiązaniem handlu z danym krajem.

Oferowanie regionów

Może zdarzyć się też tak, że będziesz potrzebował jakiegoś regionu, który akurat jest w posiadaniu innego państwa. Jeśli to Twój wróg, zawsze możesz odebrać terytorium siłą, ale jeśli akurat nie masz możliwości wysłania tam armii, bądź zarządzający tym regionem jest Twoim sojusznikiem i nie chcesz dla jednego miasta poświęcać dobrych stosunków dyplomatycznych z takim krajem, możesz spróbować nakłonić go do oddania takiego regionu. W zamian możesz oczywiście próbować zapłacić w złocie, tym niemniej największe szanse powodzenia będziesz miał oferując inny region w zamian. Komputerowa sztuczna inteligencja bywa jednak bardzo często zaborcza i może zdarzyć się tak, że albo będziesz musiał sporo przepłacić za pokojowe przejęcie danego terytorium, albo w ogóle nie uda się nic załatwić. Nie można w życiu mieć wszystkiego ;) Z drugiej strony możliwa jest również sytuacja, gdy inne państwo zwróci się do Ciebie z prośbą o oddanie regionu w zamian za jakieś inne korzyści. Każdą taką sytuację powinieneś rozpatrywać indywidualnie i zastanowić się dobrze, czy w długofalowym wymiarze rzeczywiście jest to opłacalne. Czasami pozornie korzystna wymiana może zablokować potem możliwość osiągnięcia stawianych sobie celów.

Wymiana technologii

Wymieniać możesz się również technologiami. Przydatna sprawa, gdy kosztem rozbudowy armii odłożyłeś badania na dalszy plan a sama armia nie daje już dobrej efektywności w walce z bardziej zaawansowanym technologicznie wrogiem. Czasami wymiana technologiami może okazać się bardziej korzystna, niż cena jej samodzielnego opracowywania, a już na pewno nie musisz czekać tych kilku tur na zakończenie badań.

Podarunki

Porcelana, konie wyścigowe i droga biżuteria to podarki, które mogą na krótko przekonać władcę obcego państwa o naszych przyjaznych zamiarach. Prezenty nigdy nie mogą być częścią szerszej oferty; muszą przynajmniej z pozoru sprawiać wrażenie bezinteresownych podarunków. Poprawione dzięki podarkom stosunki należy szybko wykorzystywać, gdyż władcy często chorują na sklerozę i za parę tur ich uległość nie będzie już taka duża. Podarki mogą być dobrym preludium do rozmów z neutralnie nastawionym krajem w temacie sojuszu, czy też umowy handlowej. Niestety zagorzałych wrogów nie przekonasz w taki sposób, żeby spuścili z tonu.

1 - Negocjacje | Dyplomacja w Napoleon Total War - Napoleon: Total War - poradnik do gry