Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Anno 1404 - poradnik do gry

Anno 1404 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Zbiór porad ogólnych | Podstawy Anno 1404 poradnik Anno 1404

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019

Zbiór porad ogólnych

Poniżej przedstawiam zarówno te oczywiste jak i bardziej zaawansowane porady i wskazówki dotyczące rozgrywki Anno 1404. Dotyczą one i kampanii, i gry potyczki.

 1. Łącz wszystkie nowe budynki gospodarcze i przemysłowe z drogą prowadzącą do magazynu. Bez tej elementarnej rzeczy nie będzie zwiększać się ilość dóbr w Twoim magazynie.
 2. Wszystkie domostwa muszą mieć połączenie z bazarem (Orient), bądź targowiskiem (wyspy północy/europejskie). Inaczej nie będą się rozwijać, a po krótkim czasie zostaną opuszczone.
 3. Jak założyć kolonię na innej wyspie? Pamiętaj, że na pewno nie zdarzy się taka sytuacja, w której na Twojej macierzystej wyspie będą znajdować się wszystkie surowce. Maksymalnie Twoja 1 wyspa może posiadać kilka surowców i warunki do założenia plantacji kilku, różnych roślin. Aby zaopatrzyć się w inne, potrzebne surowce powiedzmy w żelazo lub kamień musisz zasiedlić inną wyspę i stworzyć szlak handlowy. Zasiedlisz nową wyspę tylko wtedy, gdy podpłyniesz do jej brzegu statkiem i wybudujesz na jej plaży magazyn (kosztuje 300 sztuk złota, 3 tony drewna, 2 tony narzędzi).
 4. Jak założyć prosty szlak handlowy? Przypuśćmy, że do awansu społecznego patrycjuszy potrzeba Ci tylko przypraw, które wytwarzasz na wyspie X. Zwożenie przypraw manualnie stanowiłoby duży dyskomfort, nie mówiąc już o stracie czasu. Statek zwozi wybrane towary z wyspy A do B po wcześniejszym założeniu szlaku handlowego. Aby założyć szlak handlowy wciśnij najpierw F6 (domyślnie) lub ikonę gwiazdki w prawym dolnym rogu. Będziesz miał przed sobą następujący widok [#0]. Po prawej stronie kliknij na dodaj nowy szlak, a niżej na dodaj magazyn (dodaj od razu 2). W jednym Twój statek będzie pobierał towary, a w drugim oddawał je. Plus i zielony kolor przy towarze oznacza, że towar z konkretnego magazynu jest pobierany. Minus i pomarańczowy kolor oznacza, że towar jest w magazynie wyładowywany. Zaznacz, wg własnego uznania, ile przypraw ma być stamtąd pobierane. Zalecam ustawić maksimum, czyli np. dla małego statku handlowego załadunek +40 oraz wyładunek -40.
[#0] - Zbiór porad ogólnych | Podstawy Anno 1404 - Anno 1404 - poradnik do gry

[#0]

 1. Każda z grup społecznych posiada własne zapotrzebowania. Jeśli spełnimy je wszystkie jednocześnie obniżając podatki umożliwimy awans społeczny poszczególnym grupom np. chłopi staną się mieszczanami i będą przez to w stanie wpłacić do Twojego skarbca większy podatek.
 2. Należy jednak pamiętać że do powyższej nobilitacji potrzeba również kilku ton narzędzi i drewna potrzebnych do przebudowy domostwa. Na wyspach orientu przebudowa namiotów dla nomadów do arabskich domostw kosztuje 1 tonę drewna, 1 tonę narzędzi i 4 tony mozaiki.
 3. Zapotrzebowania chłopów: jedzenie (ryby), picie (cydr), religia/wiara (kaplica), wspólnota (targowisko).
 4. Zapotrzebowania mieszczan: jedzenie (ryby, przyprawy), picie (cydr), religia/wiara (kaplica), wspólnota (targowisko).
 5. Zapotrzebowania patrycjuszy: jedzenie (ryby, przyprawy, chleb), picie (cydr, browar), religia/wiara (kościół, kaplica), wspólnota (targowisko), rozrywka (tawerna), bezpieczeństwo (loch dla dłużników), własność (księgi), ubrania (odzienie, skórzane kaftany).
 6. Zapotrzebowania arystokratów: jedzenie (ryby, przyprawy, chleb, mięso), picie (cydr, browar), religia/wiara (kościół), wspólnota (targowisko), rozrywka (tawerna), bezpieczeństwo (loch dla dłużników), własność (księgi), ubrania (odzienie, skórzane kaftany).
 7. Zapotrzebowania rosną w wyniku napływu coraz większej liczby ludności na wyspę.
 8. Świat gry dzieli się na Północ i Orient. Na wyspach Północy występują surowce, drzewa, roślinność, klimat itp. charakterystyczne dla krajów europejskich. Na wyspach Orientu dla krajów arabskich.
 9. Do awansu społecznego chłopów można doprowadzić opierając się wyłącznie na wyspach Północy. Jednak aby zaspokoić kolejne, wyższe grupy społeczne (mieszczanie, patrycjusze, arystokraci) będziesz potrzebował coraz to więcej towarów i surowców, które pozyskasz wyłącznie na obszarach orientalnych.
 10. W Anno 1404 występuje duża ilość ciekawych przedmiotów o różnych właściwościach. Część z nich, żeby działały, musi zostać dodana albo do magazynu, albo na pokład statku. Przedmioty podnoszą wartość ataku, obniżają koszty utrzymania budowli, zwiększają szybkość statków itp.
 11. Pamiętaj, że ilość budynków gospodarczych wystarczająca do wyżywienia osady czy małego miasta, nie wystarczy jeśli jeszcze bardziej rozwiniesz swoją wyspę. Trzeba będzie wybudować dodatkowe chaty dla rybaków, tłocznie cydru, farmy zbożowe, piekarnie itp., lub kupować poszczególne produkty u sąsiadów.
 12. Warto ulepszyć posiadane magazyny na dostępnie najwyższy poziom. Wpłynie to na zwiększenie szybkości pobierania gotowych surowców przez ludzi z wózkami (to oni automatycznie zwożą je do magazynów). Ponadto, pojemność magazynu po ulepszeniu stanie sie większa. Stworzy Ci to większe możliwości handlu towarami.
 13. Handel. Możesz kupować/sprzedawać towary ustawiając w ostatniej zakładce magazynu odpowiednie opcje. Znakiem + dodajesz towary, które chcesz nabyć, a - dodajesz te, które chcesz sprzedać. Oczywiście kupuj deficytowe produkty, a do sprzedaży przeznaczaj te jakich masz najwięcej.
 14. Na wyspach północnych, wg mnie, typowymi towarami nadającymi się na sprzedaż w trakcie gry jest: drewno, kamień, ryby, liny, pszenica, browar, węgiel, rudy żelaza.
 15. Na wyspach orientalnych, wg mnie, typowymi towarami nadającymi się na sprzedaż w trakcie gry jest: kwarc, kamień, jedwab, indygo, daktyle, mleko, glina i na bardziej porośniętych także drewno.
 16. Dostęp do nowych budynków zdobędziesz, gdy na Twojej wyspie zasiedli się wymagana, do budowy poszczególnych obiektów, liczba mieszkańców.
 17. Pożądane produkty możesz kupować w magazynach sąsiednich skolonizowanych wysp - o ile będą oni posiadać dany produkt na składzie.
 18. Dbaj o swoich mieszkańców. To oczywiste, że rebelie wywołane (najczęściej) brakiem jedzenia, bądź picia nie przynoszą żadnych korzyści. Chyba, że wrogom.
 19. Przydatną umiejętnością jest przyspieszanie czasu gry za pomocą klawisza + na klawiaturze numerycznej (domyślnie). Będąc niecierpliwym i czekając np. na priorytetową dostawę, naciśnij i przytrzymaj +. Zwiększysz w ten sposób szybkość gry i tym samym szybkość pływających statków dostawczych.
 20. Na wyspach Orientu, w większości miejsc, aby rozpocząć uprawę określonej rośliny, musisz wcześniej wybudować małą, bądź dużą norię. Sprawi ona, że fragment pustyni porośnie bujna roślinność, a ziemia stanie się odpowiednio żyzna.