Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mount & Blade - poradnik do gry

Mount & Blade - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Handel | Zarobki | Mount & Blade poradnik Mount & Blade

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2019

Handel

Handel

W grze mamy do czynienia z różnymi przedmiotami np. narzędzia, czy jedwab. W każdym ze sklepów ich ceny różnią się od siebie, więc operowanie towarami między miastami i wioskami, może przyprawić o spore spuchnięcie sakiewki. Wymaga to jednak nie lada cierpliwości. Osobiście szczerze polecam zagłębienie się w tą sferę mnożenia denarów, ponieważ przynosi najwyższe dochody, analogicznie z trudnościami, jakie za sobą niesie.

Polecam:

  1. Rabować karawany i plądrować wioski nieprzyjaciół, a potem sprzedawać towary.
  2. Kupować w wioskach bydło, po niskich cenach, a potem uprzednio podprowadziwszy krówki pod miasto, zarżnąć je i sprzedać miastowym świeże mięso. (Ważnym jest, by wołowina jak najkrócej leżała w naszym ekwipunku, ponieważ się psuje.)
  3. Kupować np. przyprawy i jedwab w Chanacie Khergickim, gdzie są najtańsze, a sprzedawać na północy. Południowcy natomiast chętnie kupią futra czy też wełnę.

Na ceny wpływają:

  1. Najwyższa posiadana przez jakiegoś bohatera umiejętność Handel .
  2. Nastawienie danego miasta do naszej osoby, więc warto robić zadania dla sołtysów, w miastach stawiać w karczmach kolejki mieszkańcom lub wygrywać jak najwięcej zawodów rycerskich. (Radzę skupić się na miastach z naszego królestwa, ponieważ na wojnie różnie bywa i któryś z przyjaznych nam Lordów może spalić wioskę, o którą dbaliśmy).
  3. Krótko mówiąc, popyt, czyli im więcej sprzedajemy danego towaru w jednym miejscu jednocześnie, tym mniej dostaniemy za kolejny.

Ponieważ na ceny wpływają powyższe czynniki, nie sposób wypisać idealnego sposobu na zarobienie pieniędzy. Trzeba samemu wczuć się w ekonomię gry, kupować i sprzedawać drożej. Przy okazji kampanii wojennej lub w ogóle poświęciwszy temu całą uwagę.

Jeśli nie będzie nam się chciało bawić w kupca, możemy po prostu rabować karawany lub plądrować wioski. Z rzadka może się zdarzyć, że jednemu z naszych towarzyszy to się nie spodoba. Nie warto trzymać w drużynie takiej miernoty.

Handel ludźmi

W wielu karczmach znajdziemy tzw. Wykupicieli, czyli facecików odpowiedzialnych za handel żywym towarem. Bez względu na to, jakich więźniów mu dostarczymy, za każdego zapłaci po 50 denarów. (Nie wliczając w to królów i lordów, bo ich nie da się sprzedać jako niewolników). O czym należy pamiętać:

  1. Podnieść możliwie najwyżej umiejętność Zarządzanie Więźniami , co umożliwi jednorazowe chwytanie większej ilości ludzi.
  2. Wyposażenie bohaterów z drużyny w bronie obuchowe (pałki, buzdygany), dzięki którym nasze ofiary nie umrą od uderzenia, lecz zostaną ogłuszone, co jest kluczowym w sprawie późniejszego schwytania ich lub nie, jako więźniów.
  3. Jak wyżej wspomniałem, bez znaczenia, jaką jednostkę sprzedajemy, zawsze dostajemy po 50 denarów. Nie warto w takim razie szukać daleko, tylko siać spustoszenie w szeregach pierwszych lepszych bandytów.

Na lordach i królach schwytanych w bitwie, da się zarobić, lecz w inny sposób. Jeżeli owi szlachetnie urodzeni, nie zdołają nam umknąć, po jakimś czasie ich sojusznicy odezwą się do nas z prośbą o odsprzedanie drogocennych dowódców. Sumy, jakie oferują w zamian, są różne, ale generalnie orbitują w okolicach między 2000, a 12.000 denarów (najwięcej rzecz jasna, za króli). Jest to pyszny sposób na dodatkową gotówkę, z tym, że należy pamiętać, by nie wypuszczać lordów, z którymi prowadzi się właśnie wojnę, ponieważ dzięki temu, że są w niewoli, siły ich królestwa są chwilowo osłabione, co daje większą szansę na zwycięstwo.