Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2009 - poradnik do gry

Football Manager 2009 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Działania na rynku (cz.1) | Rynek transferowy w Football Manager 2009 poradnik Football Manager 2009

Ostatnia aktualizacja: 26 września 2019

Działania na rynku transferowym

Aby kupić zawodnika, naturalnie najpierw trzeba go znaleźć. Są na to dwa, a właściwie trzy sposoby. Pierwszy z nich polega po prostu na wpisaniu nazwiska w wyszukiwarce, a następnie wejściu w jego profil i określeniu, czy to rzeczywiście jest ten pan, którego szukamy.

Drugi, zwykle przynoszący oczekiwane efekty, to skorzystanie z wielofunkcyjnej opcji Szukaj:

Tryby widoku są identyczne, jak w opisywanym wcześniej ekranie skład, więc ich komentowanie sobie odpuszczę - Działania na rynku (cz.1) | Rynek transferowy w Football Manager 2009 - Football Manager 2009 - poradnik do gry

Tryby widoku są identyczne, jak w opisywanym wcześniej ekranie skład, więc ich komentowanie sobie odpuszczę. Tutaj interesuje Cię raczej przycisk Filtr , pozwalający na kustomizację opcji wyszukiwania. Kryteriów jest naprawdę sporo - od pozycji i narodowości, przez wiek, poszczególne statystyki, aż po status kontraktowy czy transferowy. Pozwalają one odpowiednio zawęzić grupę poszukiwanych graczy.

Porada:

Nawet jeśli kierujesz molochem pokroju Chelsea czy Realu Madryt, którego zasoby finansowe są ogromne, wyszukiwanie zawodników zawsze rozpoczynaj od rzutu okiem na tych z list transferowych. W klubach często jest ogromna konkurencja, przez co walkę o pozycję przegrywają nawet świetni gracze. Wtedy menedżer chce się takiego pozbyć, więc cena jest odpowiednio niższa, a i sam zawodnik chętniej przyjmie naszą ofertę kontraktową, gdyż w obecnym klubie czuje się nieszczęśliwy i niespełniony.

W Football Manager na listach transferowych naprawdę można znaleźć perełki, i to za małe pieniądze. Warto zaoszczędzić trochę grosza, zamiast rzucać się od razu na największe gwiazdy kosztujące krocie. Rola opisywanej tutaj opcji rośnie wraz z malejącym budżetem, także im mniej masz pieniędzy, tym częściej z niej korzystaj.

Koniecznie staraj się wyszukiwać jak najwięcej młodych talentów. Przeglądaj kadry zespołów z Ameryki Południowej lub słabszych lig europejskich, gdyż często można tam natrafić na naprawdę perspektywicznych graczy za śmieszne pieniądze. Pomocni okażą się scouci, ale im nigdy nie wolno do końca zaufać, ponieważ potrafią się srogo mylić.

Ciekawym patentem jest też budowanie drużyny na bazie przygasających gwiazd wielkich klubów bądź wypożyczanych z nich graczy, którzy nie mogą się przebić do podstawowego składu. Zasada powinna być stosowana przede wszystkim wtedy, gdy grasz mniejszym klubem z bardzo ograniczonym budżetem. Mający grubo ponad 30 lat gwiazdor z chęcią pokopie w mniej wymagającej lidze, gdyż nie wyrabia już z graniem na najwyższych obrotach, a i pracodawca oczekuje zbyt wiele. Wypożyczanie zawodników to praktycznie darmowa impreza, chociaż na bardzo krótką metę. Ale jeśli natrafisz na gwiazdę, która poprowadzi twoją drużynę do sukcesów, to po jednym sezonie spokojnie może ona wrócić do macierzystego klubu - Ciebie będzie wtedy stać na zakup kogoś odpowiedniego na jej miejsce.

Istnieje też filtr Status kontraktowy , dzięki któremu możemy odsiać zawodników nie mających zatrudnienia bądź też takich, którym umowa z pracodawcą kończy się po obecnym sezonie. Takich delikwentów, o ile tylko kontrakt nie jest chroniony, możemy zgarnąć bez względu na reakcję klubu za darmo (lub za opłatą, jeśli jest taki zapis).

Porada:

Zawsze w okolicach środka sezonu, czyli w momencie, gdy do końca kontraktów graczy zostaje mniej niż sześć miesięcy, uruchamiaj wyszukiwarkę z włączonym filtrem Status kontraktowy, ustawionym na Wygasający. Staraj się oferować kontrakty wszystkim wartym uwagi zawodnikom - czas na przebieranie w nich będzie później.

Naturalnie nie ściągaj do zespołu wszystkich, nawet pomimo tego, że zdecydowaną większość z nich będziesz mógł mieć u siebie całkowicie za darmo. W Football Manager 2009 łatwiej sprzedać gracza, niż w poprzedniej edycji, ale otwieranie firmy handlowej wciąż wiąże się z ryzykiem nadmiaru kopaczy w zespole. Jak poważny może być to problem, pisałem w poprzedniej części. Chociaż w najnowszych odsłonach FM sztuczka z zarabianiem kroci na sprowadzonych za darmo gwiazdeczkach, nadal korzystanie z niej jest bardzo opłacalne. Osobiście zawsze z niej korzystam i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. No chyba, że poniósł mnie szał zakupów.

Znalezienie interesującego zawodnika to dopiero początek długiej drogi do jego pozyskania. Kolejny krok to złożenie oferty kupna. W tym celu kierujesz się w lewy dolny róg ekranu i z menu wybierasz opcję Złóż ofertę .

W polu Ogólne znajdują się informacje o wartości rynkowej zawodnika, cenie wystawionej za niego przez klub oraz Twoim budżecie transferowym - Działania na rynku (cz.1) | Rynek transferowy w Football Manager 2009 - Football Manager 2009 - poradnik do gry

W polu Ogólne znajdują się informacje o wartości rynkowej zawodnika, cenie wystawionej za niego przez klub oraz Twoim budżecie transferowym. Poniżej masz obok siebie dwie tabelki.

W polu Oferta podstawowa ustalasz elementarne rzeczy. Najistotniejszy jest Rodzaj oferty (nie musi to być tradycyjny zakup - możesz zaoferować wypożyczenie, testy czy pierwokup) oraz Opłata . Oznacza ona kwotę, jaką zapłacisz w dniu transferu. Może to być nawet okrągłe zero - dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych polach. Dodatkowe klauzule umożliwiają wprowadzenie opcji, na zasadzie której oddasz klubowi od którego kupujesz gracza (w sytuacji ze screena Betisowi) dany procent zysków z jego sprzedaży. W tabelce Dodatkowe opłaty możesz ustalić wysokość rat za zawodnika, które będziesz spłacał co miesiąc. Istnieje także opcja zapłaty określonej kwoty po ustalonej ilości występów piłkarza w lidze czy reprezentacji, lub gdy strzeli odpowiednią liczbę bramek. Kombinacji jest więc co nie miara.

Porada:

Football Manager jest naprawdę niesamowicie bogaty w przeróżne opcje transferowe, więc warto sprytnie je wykorzystywać. Brak pieniędzy w klubowej kasie wcale nie musi oznaczać konieczności sprzedania jakiejś gwiazdy, bądź błagania zarządu na kolanach o dodatkowe fundusze.

Staraj się zawsze o kupno zawodnika na raty. Lepiej obciążać budżet systematycznie mniejszymi kwotami, niż raz ogromną. W dodatku zostanie Ci więcej kasy na graczy, których kluby nie są usatysfakcjonowane sprzedażą ratalną i żądają gotówki. Oczywiście najlepiej jest rozłożyć należność na jak największą liczbę miesięcy.

Klauzule to opcja ciekawa, ale należy z niej korzystać rozważnie. Nie ustalaj niebotycznych kwot za ilość występów czy bramek, gdyż wcale nie działają one na potencjalnych sprzedawców w stopniu, który byłby wart grubych milionów, jakie wypłacisz po tym, jak dany gracz po raz trzydziesty wybiegnie na boisko w barwach Twojego zespołu.

Warto spojrzeć na pole Uwagi. Nie zapominaj o restrykcjach kadrowych dla danej ligi (ograniczona ilość obcokrajowców, graczy spoza Unii Europejskiej etc.), gdyż nawet największa gwiazda staje się bezużyteczna, jeśli w zespole nie będzie się mogła udzielać ze względu na przepisy. W tabelce pojawiają się też informacje odnośnie zawodników, jakich poszukuje twój partner handlowy. Czasem może się zdarzyć, że akurat posiadasz zawodnika, jakiego potrzebuje kontrahent, więc warto zaoferować wymianę.