Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA Manager 09 - poradnik do gry

FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ustalanie taktyki i składu (cz.1) | Drużyna poradnik FIFA Manager 09

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Ustalanie taktyki i składu

USTALANIE SKŁADU

Ustalanie składu to jedna z najbardziej banalnych czynności w grze. Wystarczy uszeregować piłkarzy względem poziomu przeciągnąć na pozycje tych, którzy dysponują najwyższym poziomem. Warto przy tym zwrócić uwagę na wskaźniki Formy i Energii. Do gry w pierwszej jedenastce najlepiej nadają się gracze w możliwie najwyższej formie i o jak najwyższym poziomie energetycznym.

Optymalna ławka winna składać się z następujących pozycji: Bramkarz, 3 obrońców (lewy, środkowy, prawy), 3 pomocników (lewy, środkowy, prawy) i jednego napastnika.

USTALANIE TAKTYKI

Formacja jest jednym z najmniej znaczących elementów w nowym Fifa Managerze. Jako, że silnik gry kalkuluje mecze głównie w oparciu o przypadek (3D) i zbiorczą siłę zespołów (tekst), wystarczy ustawić zespół w klasyczne 4-4-2, z ewentualnym przesunięciem nieco do góry skrzydłowych (nie jest to jednak konieczne).

Inne zabawy taktyczne nie mają tu większego znaczenia. W trybie 3D piłkarze nie stosują się do zaleceń taktycznych, a w trybie tekstowym nie ma żadnych narzędzi pozwalających jasno i skutecznie zmierzyć skuteczność poszczególnych taktyk.

Aby zmodyfikować ustawienie piłkarzy, należy kliknąć na wybranej pozycji i przeciągnąć ją do pożądanego miejsca. Do definiowania poleceń taktycznych służą ikony po prawej.

Ustalanie taktyki - Taktyka drużyny

Za pomocą ogólnych ustawień taktycznych, zdefiniować można ogólny styl gry drużyny. Warto pamiętać, iż większość z ogólnych ustawień taktycznych związana jest z zdolnościami taktycznymi, o których była mowa przy okazji treningu. To, jak zostaną wykonane poszczególne zalecenia, zależne jest właśnie od poziomu drużyny w ich wykonywaniu (przynajmniej w teorii).

Oto lista ogólnych ustawień taktycznych - Ustalanie taktyki i składu (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Oto lista ogólnych ustawień taktycznych:

Poświęcenie

Za pomocą tej opcji zdefiniować można ogólną agresję zespołu. Im wyższe pole, tym bardziej agresywnie i nieustępliwie będą grali piłkarze. Odbija się to przede wszystkim na ich poziomie energetycznym (szybciej się męczą). Może też jednak zaowocować narzuceniem przeciwnikowi własnego stylu gry, a co za tym idzie zwycięstwem w meczu. Warto mieć na uwadze, iż nieustępliwa gra może owocować również faulami.

Pressing

Pressing to inaczej gra przy przeciwniku. Wszelkie działania, które zmuszają go do popełnienia błędu i utraty piłki. Ustawienie to wpływa przede wszystkim na poziom energetyczny piłkarzy (szybciej się meczą). Jako, że wiąże się z nieustannym bieganiem, drużyna powinna być przygotowana nie tylko pod względem taktycznym, ale i kondycyjnym. Jest to szczególnie istotne, jeśli wybrano wysoki wskaźnik poświęcenia. Optymalnym ustawieniem jest pressing na własnej połowie. Jeżeli jednak drużyna doskonale czuje się w takim stylu gry i wytrzyma kondycyjnie trudy spotkania, stosować należy pressing na całym boisku. Należy pamiętać, iż skutkiem błędu w egzekucji pressingu może być bolesna kontra ze strony przeciwnika.

Gra na czas

Opcja ta określa ogólne tempo gry. Im wyższy przycisk, tym prędzej piłkarze zaczną grać tak, by dowieźć do końca nawet minimalne prowadzenie. Gra na czas sprawdza się o ile drużyna dysponuje wysokimi zdolnościami w ataku pozycyjnym i kontroli. W innym przypadku chwila dekoncentracji może skończyć się wyrównaniem lub wręcz porażką. Nie wspominając już o tym, iż gra na czas równoznaczna jest z oddaniem inicjatywy przeciwnikowi, który mógłby się nie podnieść z kolan, gdyby nie dano mu takiej szansy.

Wysokość dośrodkowań

Opcja ta umożliwia zdefiniowanie charakteru dośrodkowań. Górne są skuteczne, gdy dysponujemy wysokimi napastnikami. Niskie, gdy dysponujemy piłkarzami o dużych umiejętnościach technicznych. Z reguły najlepiej sprawdza się wartość pośrednia.

Linia obrony

Opcja ta umożliwia zdefiniowanie tego, jak daleko wysunięta ma być linia obrony. Wysunięta linia obrony sprzyja agresywnemu atakowi i grze na pułapkę ofsajdową. Rzecz jasna zespół musi dysponować zdyscyplinowanymi i szybkimi obrońcami oraz wysokim poziomem w grze na ofsajd. W innym przypadku każdy błąd może zakończyć się sytuacją sam na sam z bramkarzem. Z kolei linia cofnięta potrafi skutecznie radzić sobie nawet z silnymi atakami przeciwnika. Minusem jest jednak duża przestrzeń między linią pomocy i obrony. Może to zostać wykorzystane do oddania strzału z dystansu lub skonstruowania koronkowego ataku.

Kierunek gry

Schemat ten (górny-prawy róg) umożliwia określenie kanałów, którymi będą prowadzone ataki. Wybrać można skrzydła, bądź środek boiska. Uwaga! Należy pamiętać, by nie grać na skrzydłach, jeżeli wybrany został rozgrywający, który gra w środku. Spowoduje to zbyt częste zgrywanie piłek do strefy środkowej.

Strzały z dystansu

Ta opcja umożliwia zdefiniowanie częstotliwości strzałów z dystansu. Ryzyko warte jest podjęcia tylko, jeżeli dysponujemy graczami potrafiącymi mocno i celnie uderzyć z odległości. W innym przypadku przyniesienie to więcej zmarnowanych okazji, niż strzelonych bramek.

Pułapki ofsajdowe

Zaznaczenie tego pola spowoduje, iż drużyna będzie grała na spalonego. Skuteczność tej taktyki uzależniona jest od ustawienia linii obrony, umiejętności defensorów i biegłości taktycznej w wykonywaniu tego manewru. Nie radzę stosować tej opcji, gdy obrońcy są wolni lub nie dysponują odpowiednim przeszkoleniem taktycznym. Najmniejszy błąd może kosztować tu bramkę.

Kontrataki

Ta opcja umożliwia grę na kontrę. Warto ją stosować, gdy dysponujemy szybkimi napastnikami i kreatywnymi pomocnikami. Oczywiście ważny jest też poziom taktyczny dla tego elementu. Błąd w kontrataku może zaowocować utratą bramki. Z drugiej strony, drużyna biegła w kontrach będzie w stanie wygrywać nawet te mecze, w których przez większość czasu będzie zmuszona do obrony.

Mecz sezonu

Nadanie danemu meczowi miana "meczu sezonu" budzi w zawodnikach (i kibicach) dodatkową motywację. Niestety nie można tej funkcji nadużywać, gdyż z czasem zawodnicy przestaną zwracać uwagę na nasze deklaracje.

Premia

Premię meczową ustala się zawsze przed meczem. Potrafi ona zachęcić piłkarzy do dodatkowego wysiłku. Kwota premii dzielona jest między wszystkich graczy 1 składu.

Rozgrywający

Można tu wybrać gracza, który będzie odpowiadał za dystrybucję piłek. Ogólnie rzec biorąc, powinien być to kreatywny i biegły w podaniach pomocnik. Warto jednak pamiętać, by nie wyznaczać rozgrywającego, gdy gra ma iść skrzydłami. Zaowocuje to bowiem niekonsekwencją w organizacji ataków.

Snajper

Snajper to główny napastnik drużyny. Będzie on otrzymywał większość podań w ofensywnej strefie boiska. Powinien być szybki i bramkostrzelny.