Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Europa Universalis III - poradnik do gry

Europa Universalis III - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Plan gry | Zarządzanie państwem w Europa Universalis III poradnik Europa Universalis III

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019

Europa Universalis 3 wymaga długofalowego planowania. O ile w wielu grach takie stwierdzenie jest prawdziwe, EU3 czyni z niego podstawę wszelkiego działania. Skala i złożoność rozgrywki myślenia o posunięciach z kilkuletnim przynajmniej wyprzedzeniem.

Dobrym przykładem na jest budowa jakiejkolwiek manufaktury. Koszty związane z taką inwestycją są ogromne - 1000 dukatów (gdy roczny zysk nieźle sytuowanego państwa na początku gry to ok. 50 dukatów) sprawia wrażenie ogromnego majątku. Zysk jest stosunkowo niewielki - 6 lub 12 dukatów miesięcznie. Rocznie mamy z tego (w przypadku bardziej zyskownego wariantu) 144 dukaty. Łatwo więc obliczyć, iż koszty inwestycji zwrócą się nam w idealnej sytuacji już po 7 latach, po czym manufaktura zacznie na siebie zarabiać.

Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana - bowiem dochody dzielą się na miesięczne <br>(i tutaj mamy właśnie dochody z manufaktury) i na roczne (dodatkowa pula z które najczęściej pokrywamy inwestycje). Problem w tym, że dochody miesięczne należy dość ostrożnie przeznaczać na zwiększanie zasobów naszego skarbca (więcej o tym będę pisał w dziale Ekonomia) - istnieje tu bowiem ryzyko inflacji. Okazuje się więc że inwestycja w manufakturę nie owocuje bezpośrednim zyskiem finansowym a "jedynie" w praktyce poprawia poziom finansowania naszych badań naukowych, co pośrednio oczywiście przekłada się na większą zasobność skarbca, ale nie działa w tak oczywisty sposób jakby mogło się wydawać. Budowa tego rodzaju budynku jest więc tak naprawdę raczej inwestycją w naukę, szczególnie że każda manufaktura obok dochodów daje też niewielki, ale dostrzegalny przyrost tempa miesięcznych badań naukowych.

Podobnie wygląda kwestia budowy sieci sojuszy, uzyskania za sprawą kupców sensownych dochodów z handlu międzynarodowego, kolonizacja czy nawracania podbitych pogańskich ziem na naszą religię - zyski z ogromnych niekiedy inwestycji (nie tylko finansowych) widzimy po latach.

Takie rozwiązanie powoduje, że nasze państwo ma często bardzo dużą bezwładność. Każda poważniejsza zmiana polityki zagranicznej czy kierunku ekspansji może wymagać wielu lat przygotowań nim zobaczymy efekty naszych działań.

Dlatego tak ważne jest planowanie naszych posunięć. Wiele razy w grze (w szczególności na wyższych poziomach trudności) staniemy przed sytuacją jakiej nie przewidzieliśmy i będziemy musieli reagować stosownie do niej a nie zgodnie z naszymi planami. Niemniej dobre strategiczne myślenie pozwoli nie tylko ograniczyć ilość takich sytuacji, ale przede wszystkim pozwoli nam na samodzielne określanie reguł na jakich toczyć się będzie konfrontacja z naszymi przeciwnikami.