Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Europa Universalis III - poradnik do gry

Europa Universalis III - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Najemnicy | Wojna w Europa Universalis III poradnik Europa Universalis III

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019

Najemnicy

Oddziały najemne to dość desperackie rozwiązanie.

  1. Po pierwsze ich wynajęcie kosztuje coraz więcej wraz z każdym kolejnym oddziałem. Koszty ich zatrudnienia mogą błyskawicznie wyczerpać nawet całkiem niezłe oszczędności.
  2. Po drugie - są znacznie droższe w utrzymaniu niż nasze narodowe oddziały.
  3. Po trzecie - w przypadku unowocześniania naszych armii, odziały najemne nie zmieniają się w ogóle, do końca swojej służby korzystając z wyposażenia z jakim ich wynajęliśmy.

Mają jednak dwie bardzo duże zalety:

  1. Po pierwsze są dostępni od razu - zakupiony oddział pojawia się na mapie w chwili gdy za niego zapłacimy, nie ma więc konieczności czekania kilkudziesięciu dni aż zostanie zwerbowany. Nie znaczy to jednak, że najemnicy wchodzą do gry od razu z maksymalnym poziomem morale - podobnie jak konwencjonalne oddziały potrzebują czasu nim osiągną poziom który pozwoli im na walkę na froncie.
  2. Po drugie - można ich powoływać w pełnym składzie nawet gdy nasz limit siły ludzkiej wynosi zero. Najemnicy są czerpani ze specjalnej puli, dostępnych w danym regionie oddziałów - jest więc możliwe też iż gdy powołamy ich dostatecznie dużo pod broń to i ta pula się wyczerpie. Szczerze mówiąc zazwyczaj dużo wcześniej wyczerpią się nasze możliwości finansowe i po prostu zabraknie nam złota na powołanie kolejnych regimentów.

Na koniec warto dodać jeszcze jedną ważna informację - wszelkie straty najemnicy odtwarzają w ten sam sposób w jaki robią to nasze oddziały. W sytuacji więc gdy nie mamy już ludzi, których można powołać pod broń, nawet najemnicy nie będą prawdopodobnie w stanie uzyskać pełnego stanu osobowego swoich regimentów. Co dodatkowo irytujące odziały najemne otrzymują uzupełnienia przed naszymi narodowymi!

Z tych względów najemników należy powoływać tylko wtedy gdy nie mamy innego wyjścia i po zakończeniu konfliktu rozwiązywać ich oddziały. Pozbywanie się najemników jest jednak nieco ryzykowne.

W sytuacji gdy są oni jedynie uzupełnieniem naszych sił zbrojnych nie musimy tego robić w pierwszej kolejności, choć gdy nie przewidujemy w najbliższym czasie konfliktu zbrojnego, nie ma potrzeby wydawać na nich bez sensu pieniędzy - w takiej sytuacji najlepiej rozwiązać wszystkie najemnicze oddziały.

Gdy jednak większość naszej armii to najemnicy należy ich rozwiązać sukcesywnie. Zwolnienie ich wszystkich ze służby od razu doprowadzi do tego, że nagle zostaniemy bez żadnych armii - co uczyni nas wyjątkowo łakomym kąskiem dla większości z sąsiadów. Oddziały najemne powinniśmy więc zwalniać powoli - tak aby wciąż być w stanie obronić nasze terytorium przed nieprzyjacielem.

I ostatnia rada dotycząca najemników - zawsze (nawet w trakcie wojny) likwidujemy te regimenty najemników które osiągnęły zerową liczebność. Nie stanowią one dla nas co prawda żadnego obciążenia finansowego (dopóki nie zaczną regenerować swoich strat), ale niepotrzebnie będą tylko odbierać rekrutów pozostałym oddziałom.