Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Patrician III: Rise of the Hanse - poradnik do gry

Patrician III: Rise of the Hanse - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Bitwy lądowe | Bitwy w Patrician III Rise of the Hanse poradnik Patrician III: Rise of the Hanse

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2019

Bitwy lądowe - oblężenia miast

Kiedy miasto zostaje zaatakowane od strony lądu znajduje się w oblężeniu. Atakującymi są grasujący najemnicy albo niezadowolony Książę. Podczas oblężenia miasto będzie odcięte od reszty lądu a zaopatrzenie w dobra będzie ograniczone do tych, które miasto jest w stanie samo wyprodukować lub sprowadzić drogą morską. Reputacja kupców dostarczających w ten sposób (drogą morską) zaopatrzenie miastu znacząco wzrośnie. Tylko Burmistrz miasta ma wpływ na przebieg bitwy (może w niej dowodzić wojskami miasta). Podczas oblężenia miasto zamknie bramy a mury zostaną obsadzone żołnierzami. Manufaktury znajdujące się poza murami miasta podczas jego oblężenia szybko wpadną w ręce oblegających a ich produkcja zostanie zatrzymana.

Oblegający rozbijają obóz

Oblegający będą zawsze starali się znaleźć słaby punkt obleganego miasta (np. bramę miejską z kilkoma tylko wieżami obronnymi). Rozbiją swój obóz w bezpiecznej odległości od wież obronnych a potem ich wojska ruszą na miasto.

Reakcja miasta

Mieszkańcy miasto uciekną do jego centrum gdy tylko oblegająca armia pojawi się w polu widzenia. Bramy zostają zamknięte, żołnierze zajmują pozycje na murach. Część z nich zbiera się przy bramie a Arsenał wstrzymuje szkolenie dalszych jednostek. Wszyscy lokalni kupcy zostaną powiadomieni o sile przeciwnika, podane zostanie do wiadomości nazwisko Księcia, który "wkurzył się" na miasto oraz powody oblężenia (ataku).

Funkcjonowanie Bramy miejskiej podczas oblężenia

Jako Burmistrz masz następujące opcje do wyboru (klikając na Bramie miejskiej):

Atak

Miejscy żołnierze atakują - brama się otwiera i wszyscy Twoi żołnierze ruszają na wroga (powinieneś się upewnić, że są oni w stanie wygrać zanim wybierzesz tą opcję).

Poddanie się

Miasto poddaje się a jego brama otwiera się dla wojsk oblegających. Osada zostanie splądrowana ale jej wojska i umocnienia obronne nie zostaną zabite/zniszczone. Poddanie się nie jest dobrym wyjściem chyba, że rzeczywiście nie jesteś na tyle silny by stawić opór - będziesz uważany za tchórza (reputacja w dół).

Kupienie wolności

Innym wyjście jest kupienie sobie (a właściwie miastu) wolności czyli zapłacenie okupu liderowi oblegających, maksymalny może jednak równać się całemu bogactwu jakie miasto posiada ... Jeśli żądania oblegającego zostaną zaspokojone odstąpi on od oblężenia i wycofa swoje wojska. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo jak wiele będzie on chciał w zamian za Twój spokój. Wielkość okupu zależy od wielkości miasta. Jeśli pierwsza Twoja oferta będzie zbyt mała otrzymasz od atakującego drugą szansę na bycie hojniejszym ale jeśli ta pierwsza suma wydała się oblegającemu wręcz kpiną z niego samego, poczuje się on urażony i zerwie wszelkie negocjacje (nici z drugiej szansy).

Atak zaczyna się

Po kilku dniach oblegający zaatakują.

Zachowanie oblegających

Najpierw spróbują za pomocą tarana wyważyć bramę, w międzyczasie atakując z pomocą machin oblężniczych wieże obronne a potem żołnierzy na murach. Łucznicy również będą ostrzeliwać strażników na murach (oraz podpalać budynki) a potem wycofają się czekając na przybycie żołnierzy, którzy zaatakują bramę wybijaną taranem.

Zachowanie obrońców

Strażnicy w wieżach obronnych najpierw będą starali się "zdjąć" machiny oblężnicze a potem przeniosą swój ogień na łuczników i zwykłych wojów.

Kulminacja

Bitwa jest w swoim kulminacyjnym momencie gdy atakującym uda się w końcu wyłamać bramę miasta. Żołnierze walczą ze sobą i w zależności od tego, która strona jest silniejsza (liczniejsza) - albo uciekają napastnicy albo obrońcy.

Zwycięstwo oblegających

Trzech żołnierzy nieprzyjaciela szturmuje Ratusz miejski i robi skok na kasę miejską - zabierają zawartość wszystkich ratuszowych kufrów. Jak tylko napastnicy ujdą ze swoim łupem wszyscy lokalni kupcy otrzymają oficjalny list z prośbą o zapłacenie specjalnego podatku na odbudowę miasta.

Zwycięstwo miasta

Kupcy otrzymują powiadomienie o chwalebnym zwycięstwie i poniesionych stratach. Nastroje mieszkańców pogorszone przez oblężenie teraz idą w górę.

Zachowanie mieszkańców

Związane z oblężeniem kiepskie zaopatrzenie miasta w dobra dotkliwie nadszarpuje reputacje Burmistrza. Z kolei reputacja kupców, którzy zaopatrują w dobra drogą morską odcięte od reszty lądu miasto rośnie gwałtownie. Liczba żebraków w osadzie rośnie w wyniku braku zatrudnienia (zawsze tak się dzieje jeśli w mieście panuje niepokój). W dłuższym okresie czasu nastroje społeczeństwa są determinowane przez koszty oblężenia jakie miasto ponosi. Jeśli Burmistrz zdoła pokonać wroga w otwartej bitwie jego reputacja rośnie do niespotykanego poziomu. Po oblężeniu budowle obronne miasta wymagają naprawy a szyki straży uzupełnień.