Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Król i jego właściwości | Europa Universalis Mroczne Wieki poradnik Europa Universalis: Mroczne Wieki

Władca, oprócz licznych przymiotów i przywar, jakie zyskuje w trakcie życia, posiada cztery podstawowe parametry charakteryzujące jego zdolności do rządzenia: militarny, dyplomatyczny, intrygi i umiejętności administracyjne.

Dyplomacja (Diplomacy) - wysoki współczynnik działa pozytywnie na lojalność lenników, na próby zawarcia sojuszu, czy na próby podporządkowania sobie niezależnych hrabiów lub książąt.

Zarządzanie (Stewardship) - od tego współczynnika bezpośrednio zależy, iloma prowincjami może gospodarować król. Tylko tyle prowincji może wchodzić w skład dóbr królewskich bez obniżenia sprawności zarządzania. Król może oczywiście posiadać w swoich dobrach więcej prowincji, ale wtedy sprawność zarządzania, a co za tym idzie i uzyskiwane wpływy pieniężne, ulegają obniżeniu poniżej 100%. Gdy współczynnik ten obniży się do 60-50%, król ma bardzo duże szanse na otrzymanie cechy Przemęczony (Stressed), a jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, może podupaść na zdrowiu fizycznie lub psychicznie (zwariować). Jeśli współczynnik jest poniżej 50% dochodzą do tego bunty.

Zdolności wojenne (Martial) - przekładają się na skuteczność wojsk w bitwie.

Intrygi (Intrigue) - określają zdolności do działań zakulisowych - uniknięcia wykrycia skrytobójstwa.

Poza tym król gromadzi złoto (gold), prestiż (prestige) i pobożność (piety). Dwa ostatnie wskaźniki pomagają utrzymać lojalność lenników i mają też wpływ na pojawienie się niektórych wydarzeń losowych. O ile prestiż gromadzi się łatwo, to problemem jest niedopuszczenie do zbyt dużego spadku pobożności. Następca tronu dziedziczy jedynie skarbiec, natomiast punkty prestiżu i pobożności musi gromadzić od nowa.

Kartoteka naszego władcy (dostępna po kliknięciu na jego portret w prawym górnym rogu na głównym ekranie) to miejsce w którym warto spędzić sporo czasu w grze - Król i jego właściwości | Europa Universalis Mroczne Wieki - Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Kartoteka naszego władcy (dostępna po kliknięciu na jego portret w prawym górnym rogu na głównym ekranie) to miejsce w którym warto spędzić sporo czasu w grze. Tu można sprawdzić wiek władcy, cechy nabyte przez króla (kolorowe ikonki na górze), liczbowe wartości jego podstawowych atrybutów (Martial, Diplomacy, Inrigue, Stewardship) oraz poszperać po zestawieniu następców tronu (Successors).

W zależności od wysokości tych współczynników u króla i jego małżonki - można spodziewać się podobnych charakterystyk u potomków. O ile nie mamy wpływu na współczynniki aktualnego króla, to należy bardzo dokładnie dobierać osobę, którą nasz król poślubi, gdyż od tego zależy przyszłość dynastii.