Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozwój gospodarczy | Europa Universalis Mroczne Wieki poradnik Europa Universalis: Mroczne Wieki

Wpływy do skarbca pochodzą z dwóch źródeł - z podatków płaconych przez lenników oraz z danin ściąganych z dóbr królewskich. Wysokość tych pierwszych można regulować w panelu budżetu. Zmniejszając podatki naszym lennikom powodujemy, że mają większe powody do lojalności, a przy okazji mogą wystawiać bardziej liczne pułki wojsk. Daniny ściągane z dóbr królewskich zależą od ogólnego bogactwa prowincji, od struktury społecznej i od poziomu zarządzania króla i jego zarządcy (Steward).

Bogactwo prowincji będących bezpośrednią własnością króla można powiększać i zmniejszać budując w prowincji dodatkowe budowle. Nie wszystkie budynki mają pozytywny wpływ na dochody, niektóre z nich oferują większą stabilność nastrojów ludności w zamian za procent od dochodu. Generalnie jednak dobrze jest budować wszystkie możliwe budowle.

Na ekranie budżetu można decydować o wysokości podatków i wydatków państwowych co prosto przekłada się na lojalność naszych poddanych - Rozwój gospodarczy | Europa Universalis Mroczne Wieki - Europa Universalis: Mroczne Wieki - poradnik do gry

Na ekranie budżetu można decydować o wysokości podatków i wydatków państwowych co prosto przekłada się na lojalność naszych poddanych. Podatek Scutage, jeśli zbyt wysoki, przyczynia się do obniżenia, a jeśli niski - do podniesienia lojalności lenników. Najlepiej po zmianie króla obniżyć go na pewien czas, by zwiększyć lojalność hrabiów i książąt. Census Tax i Tolls to podatki nakładane odpowiednio na chłopów i mieszczan i wpływają bezpośrednio na ich lojalność (co w przypadku nadmiernego ich podwyższenia zaowocuje buntami). Army upkeep - to wydatki na armię, nie należy raczej na nich oszczędzać, gdyż obniżenie poniżej 100% spowoduje wykruszenie się armii. Church Donations - wydatki na kościół, wysoki ich poziom dodaje kilka punktów pobożności miesięcznie.

Chłopi płacą podatki o wysokości 50%, mieszczanie 30%, duchowieństwo i rycerze 10%. Wynikałoby z tego, że należy jak najbardziej zwiększać wpływy chłopstwa w prowincjach, by uzyskać największy dochód. Jednak pieniądze w Crusader Kings nie są aż tak ważne. Po uzyskaniu zapasu kilku tysięcy sztuk złota dalsze powiększanie majątku wydaje się zbyteczne. Tymczasem zwiększając wpływy chłopów, zmniejszamy jednocześnie udział rycerzy i innych silnych rodzajów wojsk w pułku z danej prowincji. Chłopi wystawiają lekką piechotę, która nie jest trudnym przeciwnikiem dla rycerzy przeciwnika.