Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP A Plague Tale Requiem poradnik, solucja

W Plague Tale Requiem możecie rozwijać postać. Nasz poradnik wyjaśnia jak odblokowywać nowe umiejętności (Ostrożność, Agresja, Oportunizm) i jak ulepszać sprzęt Amicii (proca, kusza, alchemia, gadżety).

Ostatnia aktualizacja: 12 października 2022

W Plague Tale: Requiem znalazły się elementy RPG powiązane z rozwojem Amicii. Możecie konkretnie odblokowywać nowe umiejętności dla głównej bohaterki oraz ulepszać jej sprzęt. Z naszego poradnika dowiecie się jakie są wymagania do rozwijania postaci oraz jakie są najlepsze umiejętności i najlepsze upgrade'y.

Rozwijanie umiejętności Amicii

Drzewka umiejętności odblokujecie w rozdziale 2, po zaliczeniu jednej z konfrontacji z przeciwnikami - Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Drzewka umiejętności odblokujecie w rozdziale 2, po zaliczeniu jednej z konfrontacji z przeciwnikami.

W grze możecie rozwijać 3 kategorie umiejętności i w każdej z nich znajdują się 4 umiejętności do odblokowania:

  1. Ostrożność to grupa umiejętności powiązanych ze skradaniem się.
  2. Agresja to grupa umiejętności powiązanych z eliminowaniem wrogów.
  3. Oportunizm to grupa umiejętności powiązanych z używaniem gadżetów.

Za każdym razem gdy uzbieracie wystarczająco dużo XP w danej kategorii gra odblokuje nową umiejętność. Będzie ona już zawsze działała i nie musicie jej ręcznie aktywować.

Kategorie umiejętności możecie rozwijać wykonując powiązane z nimi czynności - Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Kategorie umiejętności możecie rozwijać wykonując powiązane z nimi czynności:

  1. XP w kategorii ostrożności zdobywa się dzięki przekradaniu przez lokacje z przeciwnikami bez eliminowania ich.
  2. XP w kategorii agresji zdobywa się dzięki eliminowaniu wrogów - w bezpośrednich konfrontacjach (kusza, proca, walka wręcz) lub w atakach skrytobójczych.
  3. XP w kategorii oportunizmu jest najbardziej problematyczne. Możecie rozwijać tę dziedzinę używając gadżetów, ale unikając zabijania w bezpośredni sposób wrogów. Starajcie się np. używać Ignifera do rozpalania ognia, Exstinguis do gaszenia źródeł światała czy Odoris do odwracania uwagi szczurów.

XP otrzymuje się zawsze pod koniec danej sceny, np. po opuszczeniu lokacji, w której unikaliście lub walczyliście z przeciwnikami. Punkty doświadczenia otrzymacie zawsze tylko w 1 kategorii, która była dominującą w danej scenie. Przykładowo jeśli najwięcej skradaliście się bez zabijania wrogów to rozwiniecie ostrożność, a jeśli używaliście gadżetów na otoczeniu to rozwiniecie oportunizm. Agresję najlepiej zostawić sobie na koniec, bo najłatwiej ją awansować ze wszystkich 3 grup.

Więcej porad o tym jak gromadzić XP dla kategorii oportunizmu zamieściliśmy na osobnej stronie Oportunizm - jak zwiększać? w rozdziale FAQ.

Najlepsze umiejętności

Lekki krok (Light footstep) - To ulepszenie Ostrożności, dzięki któremu Amicia mniej hałasuje podczas skradania się. Może to Wam ułatwiać unikanie wykrycia i zaskakiwanie przeciwników.

Zwinność (Nimbleness) - To ulepszenie Ostrożności, które pozwala szybciej przemieszczać się w pozycji przykucniętej. Może to Wam pomagać w docieraniu do wrogów lub do kolejnych kryjówek.

Klincz (Grappler) - To ulepszenie Agresji, które pozwala spychać przeciwników w trakcie walki wręcz. Mogą być zepchnięci w ogień lub w stronę szczurów i w obu przypadkach mogą szybko zginąć.

Wiedza alchemiczna (Alchemy knowledge) - To ulepszenie Oportonizmu, które pozwala szybciej wytwarzać nowe gadżety. Docenicie to szczególnie jeśli skorzystanie z craftingu okaże się konieczne podczas walki.

Ulepszanie sprzętu bohaterki

W Plague Tale Requiem nie możecie zdobywać nowych pancerzy i strojów (wyjątkiem jest karwasz opisany poniżej), ale możecie ulepszać wyposażenie Amicii - Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

W Plague Tale Requiem nie możecie zdobywać nowych pancerzy i strojów (wyjątkiem jest karwasz opisany poniżej), ale możecie ulepszać wyposażenie Amicii. Domyślnie dokonuje się tego przy stołach warsztatowych odnajdywanych w świecie gry (pierwszy z nich znajdziecie w rozdziale 2):

  1. otwarte stoły warsztatowe są ogólnodostępne;
  2. zamknięte warsztaty wymagają zużycia noża do otwarcia ich, ale nagrodą za to poświęcenie będzie odnalezienie przy nich dodatkowego lootu.
Każde ulepszenia wymaga zużycia składników do craftingu - Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Każde ulepszenia wymaga zużycia składników do craftingu:

  1. Narzędzia (jednego lub kilku) - Są to unikalne obiekty odnajdywane dość rzadko w grze. Ułatwieniem jest to, że zakup ulepszenia Narzędzie nie do zdarcia (Unbreakable Tool) pozwala znieść wymóg posiadania narzędzi.
  2. Części (Pieces) - Są one bardziej pospolitym lootem. Najwięcej z nich znajdziecie w sekretnych skrzyniach oraz przy zamkniętych stołach warsztatowych.

Uwaga - Ulepszenia z tej samej kategorii musicie kupować po kolei i każde z nich jest coraz droższe. Na liście nie ma początkowo kuszy i powiązane z nią upgrade'y odblokujecie dopiero po wejściu w posiadanie tej broni.

W rozdziale 9 możecie zdobyć karwasz (Bracer), który Amicia automatycznie założy jako nowy element pancerza - Plague Tale Requiem: Rozwój postaci - najlepsze umiejętności i ulepszenia, gromadzenie XP - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

W rozdziale 9 możecie zdobyć karwasz (Bracer), który Amicia automatycznie założy jako nowy element pancerza. Nie jest to przedmiot wyłącznie kosmetyczny, bo może on pozwolić Amicii szybciej wracać do siebie po atakach przeciwników, a więc zwiększają się jej szanse przeżycia.

Zdobycie karwasza wymaga zaliczenia zagadki z wiatrakami i uzyskania dostępu do kryjówki przemytników. Opisaliśmy to dokładniej na osobnej stronie Opcjonalna zagadka z wiatrakami (rozdział 9) w rozdziale o sekretach i znajdźkach.

Najlepsze upgrade'y wyposażenia

W grze jest kilka ulepszeń, którę mogą Wam wyraźnie ułatwiać rozgrywkę. Warto dążyć do odblokowania ich najwcześniej, nawet jeśli są drogie (tzn. wymagają 3 narzędzi i 70-80 części).

Pokrowce przy pasku (Belt Cases) - To bardzo ważne ulepszenie z kategorii sprzętu, które umożliwi Wam przenoszenie w inwentarzu większej liczby noży oraz pirytu (jest on używany do obronienia się przed szczurami).

Narzędzie nie do zdarcia (Unbreakable Tool) - To bardzo ważne ulepszenie, które eliminuje konieczność odnajdywania narzędzi (Tools) na potrzeby ulepszania ekwipunku. Zdobądźcie je już na wczesnym stadium gry.

Większy kołczan (Bigger Quiver) - To ważne ulepszenie kuszy, dzięki któremu zwiększy się limit przenoszonych bełtów. Umożliwi to Wam częstsze używanie tej broni.

Miększe sznurki (Softened Cords) - To ulepszenie procy, które jest w stanie ją wyciszyć. Pozwoli to Wam znacznie sprawniej eliminować wrogów w lokacjach, w których chcecie pozostawać w ukryciu.

Ukryte kieszenie (Hidden Pockets) - To ulepszenie alchemiczne, które pozwala przenosić ze sobą więcej amunicji. Przyda się to głównie w większych bitwach.

Torba bez dna (Bottomless Bag) - To ulepszenie sprzętu, które pozwala przenosić więcej składników do craftingu. Zmniejszy się ryzyko wyczerpania zapasów danego typu.

Wzmocnione bełty (Reinforced Bolts) - To przydatne ulepszenie kuszy, dzięki któremu możliwe jest odzyskiwanie bełtów, ale tylko tych, które trafiły w przeciwników. Efektem jest możliwość częstszego używania kuszy.