Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Plague Tale Requiem: Porady na start - lista A Plague Tale Requiem poradnik, solucja

W naszym poradniku do Plague Tale Requiem znajdziecie zestaw porad na start. Ułatwią Wam one unikanie szczurów i przeciwników, eliminowanie zagrożeń i poprawne używanie elementów wyposażenia Amicii.

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2022

Plague Tale: Requiem jest produkcją, w której łatwo możecie zginąć lub popełnić jakiś poważny błęd. Nasz poradnik oferuje porady na start, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem zabawy. Dowiecie się m.in. o często popełnianych błędach, sprytnych sposobach eliminowania lub unikania przeciwników, a także o radzeniu sobie z problemem hord krwiożerczych szczurów.

Nie zużywajcie noży w konfrontacjach z przeciwnikami

Noże są bardzo przydatnymi gadżetami w Plague Tale Requiem, ale mają jedną zasadniczą wadę - są przedmiotami jednorazowego użytku i niezależnie w jakich okolicznościach zostały użyte przepadają po wykonaniu danej akcji - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Noże są bardzo przydatnymi gadżetami w Plague Tale Requiem, ale mają jedną zasadniczą wadę - są przedmiotami jednorazowego użytku i niezależnie w jakich okolicznościach zostały użyte przepadają po wykonaniu danej akcji. Wymusza to odnajdywanie kolejnych.

Starajcie się mieć zawsze w zapasie 1 nóż, bo tylko dzięki nim możecie otwierać zamknięte stoły warsztatowe skrywające narzędzia i inny wartościowy loot. W przypadku braku noża nie moglibyście zajrzeć do wnętrza warsztatu. Noży można też używać do zabijania przeciwników, ale są różne inne techniki, dzięki którym możecie uzyskać ten sam efekt.

W dalszej części gry możecie zwiększyć liczbę przenoszonych noży dzięki zakupionemu ulepszeniu Pokrowce przy pasku (Belt cases). Dokładniej opisaliśmy to na osobnej stronie Noże - jak zwiększyć limit?.

Zakupcie ulepszenie, które usuwa konieczność odnajdywania narzędzi

Narzędzia (Tools) domyślnie potrzebne są do tworzenia ulepszeń przy stołach warsztatowych - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Narzędzia (Tools) domyślnie potrzebne są do tworzenia ulepszeń przy stołach warsztatowych. Przedmioty te możecie odnajdywać w świecie gry razem z innym lootem, ale rzadko pojawiają się i mogą być dobrze ukryte.

Możecie na szczęście wyeliminować stres związany z szukaniem narzędzi. Zakupcie na dość wczesnym stadium gry ulepszenie Narzędzie nie do zdarcia (Unbreakable Tool). Jego działanie polega na usunięciu wymogu posiadania narzędzi. Potrzebne Wam będą "jedynie" zwykłe części do craftingu (Pieces), dzięki czemu szybciej odblokujecie kolejne ulepszenia.

Na stronie Rozwój postaci dokładniej opisaliśmy temat ulepszeń, jak również umiejętności Amicii.

Zwiększcie dzięki upgrade'om przydatność kuszy Amicii

Kuszę zdobędziecie w rozdziale 5 kampanii, ale początkowo ma ona istotne ograniczenie - w inwentarzu możecie przenosić tylko 1 bełt i zawsze po oddanym strzale musicie rozglądać się za kolejnym - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Kuszę zdobędziecie w rozdziale 5 kampanii, ale początkowo ma ona istotne ograniczenie - w inwentarzu możecie przenosić tylko 1 bełt i zawsze po oddanym strzale musicie rozglądać się za kolejnym. Może to bardzo poważnie ograniczać używanie kuszy, ale nie musi być tak przez całą grę.

Bardzo pomocne są ulepszenia:

  1. Większy kołczan (Bigger Quiver) - Możecie dzięki niemu przenosić więcej bełtów i częściej korzystać z kuszy.
  2. Wzmocnione bełty (Reinforced Bolts) - Mozecie dzięki niemu odzyskiwać bełty, którymi trafiliście wrogów. Znajdziecie je przy ich zwłokach.

Więcej informacji o kuszy i jej głównych zastosowaniach jest na stronie Kusza - jak odblokować? w rozdziale FAQ.

Dokładnie badajcie odwiedzane lokacje i szukajcie sekretnych lokacji

W Plague Tale Requiem dokładna eksploracja okolicy jest bardzo wskazana - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

W Plague Tale Requiem dokładna eksploracja okolicy jest bardzo wskazana. Możecie przede wszystkim w ten sposób pozyskiwać loot - amunicję czy składniki do craftingu. Pojawia się również szansa natrafiania na ciekawsze i unikalne znaleziska, m.in.:

  1. stoły warsztatowe - możecie dzięki nim kupować ulepszenia;
  2. sekretne skrzynie - są większe od zwykłych pojemników i skrywają lepsze skarby;
  3. kwiaty i pióra do herbarium Hugo - to jedna z kategorii znajdziek.
  4. pamiątki - to jedna z kategorii znajdziek.

Niektóre sekrety są w dobrze ukrytych lokacjach. Rozglądajcie się np. za wyższymi półkami czy bramkami, które można otworzyć niszcząc blokadę z pomocą procy.

Sekretne obiekty uwzględniliśmy w naszej solucji. Informacje o nich znajdziecie też w rozdziale Sekrety i znajdźki naszego poradnika.

W lokacjach ze szczurami nie oddalajcie się od źródeł światła

Pożarcie przez szczury to najczęstszy powód śmierci w grze, bo łatwo możecie zapomnieć się i wkroczyć do obszaru, w którym są w stanie Was dopaść - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Pożarcie przez szczury to najczęstszy powód śmierci w grze, bo łatwo możecie zapomnieć się i wkroczyć do obszaru, w którym są w stanie Was dopaść. Musicie zawsze dbać o pozostawanie w zasięgu źródła światła. Mogą to być pochodnia, ognisko czy kosz. Niektóre źródła światła są dostępne podczas poruszania się - są to m.in. kijki (mają ograniczony czas działania), pochodnie zabierane ze stojaków czy pryzmat zdolny do załamywania światła (pojawia się on dopiero w dalszych rozdziałach).

Możecie tworzyć nowe źródła światła i nie musicie polegać tylko na tych, które są widoczne po dotarciu do danej lokacji. W grze są też opcje tymczasowego przepędzania szczurów i odwracania ich uwagi (gadżet Odoris). Wszystkie te sposoby mogą zwiększać Wasze szanse przezycia.

Szczury mogą pożerać Waszych przeciwników

Przeciwieństwem techniki z poprzedniego podpunktu jest celowe sabotowanie źródeł światła - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Przeciwieństwem techniki z poprzedniego podpunktu jest celowe sabotowanie źródeł światła. Możecie do tego celu używać gadżetu Exstinguis, który odblokujecie na stosunkowo wczesnym stadium rozgrywki.

Exstinguis może być używany na przeciwnikach - jeśli zgasicie pochodnię, z którą patrolują okolicę czy pobliskie ognisko to stracą ochronę przed szczurami i mogą zostać pożarci. Jest to doskonały sposób na pozbywanie się wrogów bez ryzyka bezpośredniej konfrontacji czy zaalarmowania okolicy o swojej pozycji.

Smoła i Ignifer to doskonały kombinacja gadżetów do podpalania wrogów

Neutralizowanie źródeł światła nie jest jedyną dostępną techniką sprytnego pozbywania się wrogów - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Neutralizowanie źródeł światła nie jest jedyną dostępną techniką sprytnego pozbywania się wrogów. Bardzo ciekawym sposobem jest również poleganie na smole oraz Igniferze - są to gadżety Amicii, które odblokujecie na wczesnym stadium rozgrywki. Ogólny pomysł jest taki żeby:

  1. Rzucić w przeciwnika / przeciwników naczyniem ze smołą - zostaną oni w ten sposób nią pokryci i jednocześnie spowolnione zostaną ich ruchy.
  2. Rzucić w tego samego wroga / wrogów Igniferem - zostaną podpaleni i doprowadzi to do ich śmierci.

Jeżeli spotkacie przeciwnika chodzącego z pochodnią, to możecie od razu rzucić w nią naczyniem ze smołą i nie będzie wymagane dodatkowe użycie Ignifera.

Chowanie się w wysokiej trawie to podstawa skradania się

Najważniejsza technika skradania się nie zmieniła się w porównaniu z pierwszą częścią Plague Tale - możecie chować się w wysokiej trawie i będziecie tam bezpieczni o ile przeciwnicy nie przejdą w zaalarmowany stan - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Najważniejsza technika skradania się nie zmieniła się w porównaniu z pierwszą częścią Plague Tale - możecie chować się w wysokiej trawie i będziecie tam bezpieczni o ile przeciwnicy nie przejdą w zaalarmowany stan. Mogą wtedy zacząć przeszukiwać okolicę, w tym także zaglądać do trawy.

Możecie też odwracać uwagę strażników. Jeden sposób jest znany i to rzucanie kamieniami w skrzynie ze sprzętem. Druga metoda jest nowa i zakłada używanie pryzmatu Sophii do podpalania trawy. Technika ta jest niestety dostępna jedynie w wybranych rozdziałach gry.

Towarzysze Amicii nie są nieśmiertelni

Przez zdecydowaną większość czasu główna bohaterka podróżuje z 1 lub nawet 2 towarzyszami - Plague Tale Requiem: Porady na start - lista - A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Przez zdecydowaną większość czasu główna bohaterka podróżuje z 1 lub nawet 2 towarzyszami. Sojusznicy potrafią się ukrywać, ale nie są nieśmiertelni. Ich życie możecie znaleźć się w niebezpieczeństwie jeśli mają miejsce bezpośrednie walki oraz w odgórnie narzuconych momentach gry (np. po nagłym rozdzielniu się bohaterów).

Musicie zawsze pomóc towarzyszowi w potrzebie zanim zostanie zamordowany. Jest on oznaczany wtedy ikoną i możecie ustalić ile macie jeszcze czasu na przeprowadzenie misji ratunkowej - musicie zabić w dowolny sposób przeciwnika lub przeciwników, którzy zagrażają Waszemu sojusznikowi. Pamiętajcie o tym, bo śmierć towarzysza oznacza przegraną i konieczność restartu sceny.