Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Gloomwood - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Gloomwood - poradnik do gry

Gloomwood - poradnik do gry

Steampunkowa przygoda Gloomwood poradnik, solucja to najlepsze porady na start, do eksploracji, skradania się, unikania i zabijania wrogów, zagadek środowiskowych. Omawiamy ekwipunek, wszystkie znajdźki, przedmioty, sejfy, klucze, dokumenty, monety, zapis gry, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2022

Poradnik do Gloomwood ułatwi Wam skradanie się w kolejnych lokacjach z gry, eliminowanie lub omijanie przeciwników, a także zebranie 100% lootu oraz różnego rodzaju sekretów i znajdziek (przedmiotów z sejfów, kluczy, dokumentów, kosztowności i innych). W solucji szczegółowo opisaliśmy wszystkie etapy kampanii i przygotowaliśmy również ich mapy. Z poradnika dowiecie się także o głównych mechanikach rozgrywki, problematycznych kwestiach oraz długość gry i jej powiązaniach z serią Thief.

Gloomwood: Zawartość poradnika

Początek naszego poradnika do Gloomwood koncentruje się na podstawach i wyjaśnieniu jak przeżyć w ponurym i niebezpiecznym świecie gry. Przygotowaliśmy przede wszystkim zestaw porad na start, dzięki którym dowiecie się o ważnych elementach gameplayowych i nie będziecie popełniać najczęstszych błędów. Oprócz tego znajdziecie podpowiedzi m.in. na temat skradania się, eliminowania lub unikania wrogów, eksploracji otoczenia, zarządzania inwentarzem o ograniczonej pojemności i tego jaki ustawić poziom trudności.

Kolejnym istotnym rozdziałem poradnika jest solucja zawierająca opisy przejścia wszystkich poziomów gry. Skupiliśmy się na opisach odwiedzanych lokacji, różnych ścieżkach do celu, zagadkach środowiskowych i sposobach radzenia sobie z przeciwnikami. Solucję uzupełniają mapy odwiedzanych lokacji, na których zaznaczyliśmy ważne miejsca.

Z solucją blisko powiązany jest rozdział o sekretach i znajdźkach oraz unikalnych przedmiotach do odnalezienia. Dowiecie się z niego przede wszystkim o lokalizacjach i kombinacjach do otwierania sejfów, miejscach zdobywania kluczy, dokumentach oraz unikalnym loocie (broń palna, kosztowności itp.).

W rozwiązywaniu problematycznych kwestii i wyjaśnieniu niektórych mechanik gry pomoże Wam rozdział FAQ. Możecie w nim znaleźć informacje m.in. jak i kiedy można zapisywać stan gry, czy Gloomwood można przejść bez staczania walk, jak neutralizować źródła światła, jak leczyć sterowaną postać, jak pozyskiwać unikalne bronie, oraz czy gra pozwala powracać do poprzednich lokacji.

Główne rozdziały poradnika uzupełnia aneks, w którym znajdziecie m.in. informacje o wersji Early Access gry Gloomwood, sterowanie, wymagania sprzętowe oraz stronę o podobieństwach i różnicach Gloomwood i Thief.

Gloomwood: Szybkie porady na start

 1. Spoglądajcie na pierścień, by dowiedzieć się czy jesteście ukryci. Pierścień zdobędziecie na samym początku gry i pozwala on łatwo ustalić stan wykrycia bohatera. Szukajcie nieoświetlonych miejsc, ale miejcie świadomość, że niektóre z nich mogą zostać nagle oświetlone.
 2. Lokacje z gry skrywają alternatywne ścieżki oraz sekretne obszary. Powinniście jak najwięcej czasu przeznaczać na dokładne badanie odwiedzanych miejsc. Jest duża szansa, że odkryjecie dobry sposób na zakradnięcie się do pilnie strzeżonego pomieszczenia czy ominięcie wrogów.
 3. Rozglądajcie się za unikalnym lootem oraz znajdźkami. Do ważnych obiektów zaliczają się przede wszystkim sejfy oraz klucze. Możecie też odnajdywać kosztowności, nowe bronie czy unikalne gadżety.
 4. Wykorzystujcie fonografy do zapisywania stanu gry. W Gloomwood nie możecie swobodnie sejwować gry i jest to dostepne tylko dzięki fonografom (Phonograph). Pojawiają się one na szczęście w różnych lokacjach i do każdego możecie powrócić dowolną ilość razy.
 5. Wyrzucajcie niepotrzebne rzeczy z inwentarza. Jest on w grze mocno limitowany i każdy przedmiot zajmuje od 1 do kilku slotów. Po zapełnieniu inwentarza usuwajcie z niego mniej użyteczne rzeczy.

Po więcej wskazówek jak przeżyć i nie dać się zauważyć przeciwnikom przejdźcie na osobną stronę: Porady na start.

Gloomwood: Wszystkie etapy, solucja

Gra Gloomwood składa się z połączonych ze sobą lokacji, które można nazwać kolejnymi etapami. W naszej solucji opisaliśmy je na osobnych stronach, skupiając się na unikaniu wrogów, eksploracji i zaliczaniu zagadek.

 1. Croup's Fishery - To wioska rybacka, w której rozpoczniecie zmagania w grze. Dowiecie się jak zdobyć podstawowy sprzęt, jak unikać wrogów z wioski i jak dotrzeć do wejścia do kopalni.
 2. Coast Caves - To wielopoziomowa podziemna lokacja, w której trzeba przejść przez jaskinie. Wyjaśniamy jak radzić sobie ze zmutowanymi psami, jak wyłączyć bramkę pod napięciem, jak uruchomić windę i jak opuścić kopalnię.
 3. Coast Cliffside - Bohater po opuszczeniu kopalni musi podróżować wzdłuż klifu. Informujemy jak dotrzeć do latarni morskiej i bram miasta, a także jak otwierać po drodze zamknięte przejścia i unikać lub zabijać wrogów.

Gloomwood: Sekrety i znajdźki - sejfy

Sejfy to najważniejszy rodzaj sekretnych obiektów z gry. Każdy sejf skrywa wartościowe przedmioty, ale wymagane jest pozyskanie kombinacji do jego otwarcia.

 1. Sejf z biura w Croup's Fishery - Z naszego opisu dowiecie się jak otworzyć sejf z gabinetu na najwyższym piętrze budynku w wiosce rybackiej.
 2. Sejf z jaskini obok Croup's Fishery - Nasz opis zawiera podpowiedzi jak uzyskać dostęp do sejfu zlokalizowanego w jaskini przy wiosce rybackiej.

Gloomwood: Sekrety i znajdźki - klucze, dokumenty

Klucze oraz dokumenty i notatki to inne rodzaje unikalnych przedmiotów do pozyskania. Wszystkie one są ważne na potrzeby przeszukiwania odwiedzanych lokacji w 100 procentach.

Klucze

 1. Croup's Fishery - Zamieściliśmy listę kluczy do pozyskania i użycia w wiosce rybackiej.
 2. Coast Caves - Znajdziecie listę kluczy do pozyskania i użycia w kopalniach.
 3. Coast Cliffside - Możecie znaleźć listę kluczy do pozyskania i użycia w lokacji z latarnią morską.

Dokumenty

 1. Croup's Fishery - Opisaliśmy miejsca znalezienia dokumentów i map w wiosce rybackiej.
 2. Coast Caves - Znajdziecie informacje gdzie szukać dokumentów w jaskiniach.
 3. Coast Cliffside - Zamieściliśmy wskazówki na temat lokalizacji map i dokumentów w lokacji z latarnią morską.

Gloomwood: Podstawy

W naszym poradniku znajdziecie strony opisujące najważniejsze mechaniki rozgrywki oraz oferujące podpowiedzi i wskazówki do nich. Ułatwią one Wam zrozumienie najważniejszych zasad gry.

 1. Inwentarz i dziennik - Strona omawia jak funkcjonuje inwentarz, jak dodawać i usuwać z niego przedmioty, a także jak łączyć pasujące do siebie obiekty. Dowiecie się też o gromadzeniu kluczy, notatek i map.
 2. Skradanie się - Na stronie opisaliśmy podstawowe i zaawansowane techniki unikania wykrycia. Dowiecie się m.in. o ukrywaniu się w mroku, generowaniu hałasu, źródłach światła, zmysłach przeciwników, atakach skrytobójczych i podsłuchiwaniu rozmów.
 3. Eksploracja - Omówiliśmy najważniejsze zasady podróżowanie po świecie gry, w tym zaliczanie zagadek, szukanie przedmiotów questowych, wybór ścieżki do celu podróży, używanie fonografów oraz poleganie na wspinaczce i pływaniu.
 4. Poziomy trudności - Na stronie jest zestawienie poziomów trudności wraz z informacjami o głównych różnicach pomiędzy nimi (m.in. liczebność i agresywność wrogów, dostępność punktów zapisu stanu gry).

Gloomwood: FAQ

W rozdziale FAQ z naszego poradnika znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania. Dotyczą one m.in. niezrozumiałych lub mniej oczywistych mechanik gry.

 1. Zapisywanie gry - jak sejwować? - Wyjaśniamy kiedy i na jakich zasadach można używać fonografów do zapisywania aktualnego stanu gry.
 2. Broń palna - jak zdobyć? - Informujemy kiedy i jak można pozyskać pierwsze modele broni palnej - rewolwer, pistolet z tłumikiem oraz strzelbę.
 3. Źródła światła - czy można niszczyć? - Na stronie opisaliśmy rodzaje źródeł światła oraz ewentualne możliwości sabotowania ich po to żeby skuteczniej ukrywać się.
 4. Walka - czy jest obowiązkowa? - Ta strona wyjaśnia czy możliwe jest przechodzenie Gloomwood jako pacyfista, tzn. bez zabijania napotykanych przeciwników.
 5. Kod 0451 - czy można wprowadzić? - Odpowiadamy na proste pytanie czy w Gloomwood zadziała kombinacja znana z innych immersive simów.
 6. Leczenie - jak odzyskać zdrowie? - Na tej stronie znajdziecie wyjaśnienie jak sprawdzić aktualny stan zdrowia bohatera i jak odzyskiwać stracone zdrowie.
 7. Poprzednie lokacje - czy można powracać? - Ta strona odpowiada na pytanie czy możliwe jest cofanie się do wcześniej odwiedzanych lokacji gry.
 8. Amunicja - jak zdobywać? - Na stronie znajdziecie informacje jak uzupełniać zapasy amunicji do przenoszonych odmian broni palnej.
 9. Obracanie przedmiotów - jak aktywować? - Strona z poradnika wyjaśnia jak można obrócić przedmiot w walizce o 90 stopni w lewo lub w prawo.
 10. Rzut przedmiotem - jak wykonać? - Opisaliśmy krok po kroku jak wykonać mniej intuicyjną akcję rzucenia butelką lub innym przedmiotem.

Gloomwood: Długość gry

Wersja gry Gloomwood z wczesnego dostępu oferuje 3-5 godzin rozgrywki, które możecie spędzić na badaniu kilku poczatkowych lokacji, m.in. wioski rybackiej, kopalni i okolic latarni morskiej. W każdej z nich premiowana jest bardzo dokładna eksploracja, dzięki której natraficie na sekrety i unikalne skarby.

Po więcej informacji zajrzyjcie na strony Długość gry oraz Early access w naszym poradniku.

Gloomwood: Trofea i osiągnięcia

Gra Gloomwood w wersji z wczesnego dostępu nie posiada żadnych osiągnięć Steam i nie możecie zajmować się ich zdobywaniem. Autorzy gry obiecali, że achievementy pojawią się wraz z edycją 1.0, tzn. po tym jak Gloomwood doczeka się premiery finalnej wersji po wyjściu z fazy early access.

Gloomwood: Wymagania sprzętowe PC

 1. Procesor: Dual Core 2.4 GHz
 2. Pamięć RAM: 4 GB RAM
 3. Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 660 z 2 GB pamięci VRAM
 4. Wymagane miejsce na dysku: 1 GB
 5. System operacyjny: Windows 7/10/11 64-bit

Minimalne wymagania gry są bardzo niskie, ale chcąc uruchomić Gloomwood w najlepszej jakości potrzebny jest trochę lepszy sprzęt. Więcej o wymaganiach sprzętowych znajdziecie na stronie: Wymagania sprzętowe.

Gloomwood: Spolszczenie, polska wersja językowa

Gloomwood w wersji z wczesnego dostępu oferuje wyłącznie angielską wersję językową. W grze nie znajdziecie też napisów dla dialogów wypowiadanych przez przeciwników, które pojawią się dopiero w późniejszej aktualizacji lub finalnej wersji gry.

Po więcej informacji przejdźcie na osobną stronę: Polska wersja językowa.

Autor Poradnika

Jacek "Stranger" Hałas


Informacje o Gloomwood - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 7 września 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.