Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Humankind - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Humankind - poradnik do gry

Humankind - poradnik do gry

Był sobie człowiek Humankind poradnik i solucja to najlepsze porady na start oraz do rozwoju cywilizacji oraz armii, kultury, dzielnic, walut, sławy i surowców. Opisujemy wszystkie mechaniki jak religia, prawa i edykty, technologie, dysplomację oraz wymagania sprzętowe.

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2021

Poradnik do gry Humankind to skarbnica wiedzy na temat podstawowych zasad panujących w grze oraz liczne rozdziały, które poprowadzą do zwycięstwa twoją nację. W poradniku znajdziesz informację na temat pierwszych kroków w grze, podstaw rozwoju oraz garść porad na początek. Humankind to strategia, w której musisz planować swoje poczynania nie tylko w danej turze, ale również mieć długofalową wizję na rozwój swojego państwa.

Oprócz rozdziałów dotyczących podstaw, w poradniku są opisy dotyczące świata gry oraz głównych mechanik, które nim rządzą. Terytoria, posterunki i miasta to podstawowe narzędzie, dzięki którym Wasza cywilizacja ma szansę na rozwój. Do rozwoju będziecie potrzebować jednostek i armii, które poszerzą granicę Waszej nacji i będą jej bronić przed atakami wrogów lub innych cywilizacji. Wasza nacja może zmienić kulturę po każdej zakończonej erze. Nowa kultura to nowe możliwości i lepsze bonusy. Dodatkowo, zawsze będziecie mogli zrekrutować wyjątkową jednostkę i zbudować specjalną dzielnicę, unikatową dla danej kultury.

W grze istnieje kilka walut i surowców, niezbędnych do umacniania Waszej władzy. Każde miasto może zdobywać żywność, rozwijać przemysł, zdobywać pieniądze oraz punkty nauki. Te 4 waluty w skrócie nazywają się po angielsku FIMS. Dodatkowe, należy dbać o morale i stabilność Waszych miast. Punkty wpływów to specjalna waluta, niezbędna do zakładania nowych posterunków i dołączania już zdobytych terytoriów do miast. Brzmi znajomo? Owszem, ponieważ inne tytuły studia Ampliutude Studios opierały się na tym samym schemacie rozwoju imperium. Jeśli graliście w Endless Legends lub Endless Space, to wiele tych mechanik jest prawie identyczna (nawet ikony są takie same).

W poradniku jest również obszerna część poświęcona specjalnych mechanikom, takim jak religia, system zasad, technologie i dyplomacja. Do każdej części znajdziecie porady na temat kierunku rozwoju każdej z tych dziedzin. Osobna część poradnika to prowadzenie wojny. Dowiecie się jak skutecznie przygotować się i prowadzić bitwę oraz oblężenia. Inaczej niż w klasycznych odpowiednikach strategii typu 4X, np. Cywilizacji 6, jednostki są połączone w armie, które prowadzą pojedynki w osobnym trybie, choć nadal na głównej mapie gry. Ostatnim rozdziałem poradnika jest Sława - to nazwa specjalnej punktacji decydującej o zwycięstwie w grze. Z kolei kilka ścieżek do zwycięstwa zostało opisanych w oddzielnej części poradnika - Sposoby na wygraną.

Humankind: Szybkie porady na start

 1. Podzielcie swoje jednostki na kilka grup: Gdy zyskacie dodatkowych członków plemienia, warto podzielić swoją armię na dwie grupy. Wystarczy kliknąć na portret jednostki (lub wybrać kilka jednostek) w ekranie armii i wydać rozkaz ruchu. Dzielenie i łącznie armii kosztuje tylko punkty ruchu. Więcej grup na mapie to lepsze możliwości badania terenu, polowania i znajdowania rozrzuconych bonusów na mapie.
 2. Szukajcie naukowych osobliwości (scientific curiosity): Warto rozglądać się za tymi znaleziskami. Każdy taki bonus zapewnia Wam dodatkowe punkty nauki oraz punkty wpływu (influence). Ten drugi wskaźnik jest niezbędny do zdobywania terytorium i budowania miast. Dodatkowo, zbieranie tych bonusów jest bezpieczniejsze niż walka ze zwierzętami i często to najłatwiejszy sposób na awans do kolejnej ery.
 3. Zbudujcie posterunek (outpost): Każda jednostka ma możliwość postawienia tego obiektu, dzięki któremu zyskacie kontrolę nad danym terytorium. Potrzebujecie punktów wpływu, które zyskacie z osobliwości. Każdy region ma ustalone granice, które nie zmienią się przez całą grę. Posterunki są niezbędne do tworzenia miast i zbierania surowców. Gra sama podpowie Wam, która lokalizacja w danym terytorium jest najbogatsza w surowce. Warto szukać pól z dużą ilością rzek i lasów. Unikajcie bagien i skalistych lub pustynnych regionów. To nie są dobre wybory pod budowę pierwszego miasta.
 4. Zbierajcie Gwiazdki Epoki (Era Stars), aby awansować do ery antycznej: W erze neolitycznej nie ma zbyt wiele opcji rozwoju. Dopiero w erze antycznej można założyć pierwsze miasto i rozpocząć właściwą rozgrywkę. Bez miast nie będziecie mogli szkolić nowych jednostek ani stawiać kolejnych miast, zdobywać technologie lub wprowadzać nowych praw. Miasta to kręgosłup Waszego imperium.
 5. Wybierzcie kulturę, która pasuje do Waszej sytuacji na mapie: Kiedy zdecydujecie się na awans do kolejnej epoki, można wybrać unikatowa kulturę. W ten sposób nie tylko będzie Was odróżniać od pozostałych nacji, ale zapewni również unikalne bonusy, dzielnice i jednostki.

Więcej porad, które ułatwią Wam rozpoczęcie rozgrywki, znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Porady na start.

Humankind: Początek gry

Rozpoczęcie gry w Humankind może sprawić kilka problemów, ale gra stara się płynnie wprowadzić gracza w świat gry. Na samym początku część mechanik jest zablokowana i co kilka tur otrzymacie dostęp do nowych narzędzi oraz sposobów rządzenia nacją. W naszym opisie skupiamy się wszystkich częściach i detalach gry, które są niezbędne przez pierwsze 20-30 tur.

 1. Porady na start

Humankind: Podstawy gry i główne mechaniki

Humankind jest dość złożoną grą strategiczną. Zawiera liczne mechaniki i elementy, które z każdą odkrytą technologią i erą czynią ją coraz bardziej skomplikowaną. Każde miasto musi lokalnie zdobywać kilka surowców niezbędnych do rozwoju. Miasta warto ciągle rozbudowywać i powiększać, jednocześnie dbając o stabilność i zwiększanie populacji. Czyli, im dalej w las tym ciemniej. Jednak nasz poradnik rozświetli każdy z tych elementów gry.

 1. Posterunki - czym są, gdzie budować?
 2. Posterunki - zajmowanie terytorium
 3. Terytorium - łączenie z miastem

Humankind: Rozwój, miasta i ekspansja

W poradniku do gry Humankind umieściliśmy liczne porady na temat rozwoju i ekspansji. Początkująca cywilizacja musi rozwijać się w kilku kierunkach, ale bardzo przydają się miasta lub terytoria o określonej specjalizacji. Większe limity miast, zasoby strategiczne i luksusowe czy cuda świata mają duży wpływ budowanie potęgi Waszej cywilizacji. Właśnie takie opisy i porady znajdziecie w tym poradniku.

 1. Miasta - jak i gdzie budować?
 2. Miasta i ich cechy
 3. Surowce podstawowe
 4. Populacja i specjaliści
 5. Stabilność
 6. Dzielnice miast
 7. Infrastruktura

Humankind: Ery, kultury i dyplomacja

Oprócz rozwoju własnego terytorium, gracz w Humankind musi dbać o dobre relacje i prowadzić skuteczna dyplomację z pozostałam nacjami. Oprócz tego, na koniec każdej ery, możecie wybrać nową kulturę, która może całkowicie zmienić styl gry. W poniższych stronach poradnika, zostały szczegółowo opisane właśnie takie zagadnienia.

 1. Epoka Starożytna - jak awansować?

Humankind: Wojna i aspekty militarne

Humankind posiada rozbudowany aspekt militarny. Prowadzenia wojny, oblężenia, potyczki na jeszcze nie zajętych terytoriach to spora część gry. Praktycznie każda jednostka ma specjalne umiejętności, które mogą przechylić los pola bitwy na Waszą korzyść. Nasz poradnik opisuje wszystkie te elementy walki oraz zawiera liczne porady na każdy temat.

 1. Jednostki - ruch i walka
 2. Jednostki - jak powiększyć armię?

Humankind: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7
 2. Procesor: Intel Core i5 (czwartej generacji) lub AMD FX-8300
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 770 lub AMD Radeon R9 290 z obsługą DirectX 11
 5. Miejsce na dysku: 25 GB

Zalecane wymagania sprzętowe znajdziecie na osobnej stronie naszego poradnika: Wymagania sprzętowe.

Autor Poradnika

Mateusz "mkozik" Kozik


Informacje o Humankind - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 21 sierpnia 2021

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.