Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Monster Hunter Rise - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Monster Hunter Rise: Porady na start Monster Hunter Rise poradnik, solucja

Niniejsza strona poradnika do Monster Hunter Rise zawiera porady na start dla początkujących graczy. Zamieszczone poniżej wskazówki dotyczą podstawowych mechanik gry, eksploracji świata oraz walki.

Rozpoczynając swoją przygodę w Monster Hunter Rise, możecie czuć się nieco przytłoczeni nadmiarem informacji i zasad w świecie gry. Nie przejmujcie się tym! Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo praktycznych podpowiedzi, które ułatwią Wam poznanie najważniejszych aspektów rozgrywki.

Trening to podstawa

Po zapoznaniu się z okolicą i jej mieszkańcami, udajcie się na obszar treningowy, znajdujący się we wschodniej części wioski - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Po zapoznaniu się z okolicą i jej mieszkańcami, udajcie się na obszar treningowy, znajdujący się we wschodniej części wioski. Podejdźcie do małej łódki na jeziorze i wciśnijcie A, aby przepłynąć do jaskini treningowej. Szybką podróż z poziomu mapy, będziecie mogli wykonać dopiero po odblokowaniu tego terenu.

Przyciskając minus, otworzycie mapę wioski. Strzałkami wybierzcie 1 z 8 obszarów i wciśnijcie A, aby potwierdzić wybór.

Gdy wejdziecie na obszar treningowy, po lewej stronie ekranu pojawią się kombinacje ciosów broni, w którą aktualnie jesteście wyposażeni - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Gdy wejdziecie na obszar treningowy, po lewej stronie ekranu pojawią się kombinacje ciosów broni, w którą aktualnie jesteście wyposażeni.

Na placu znajdziecie wielką drewnianą kukłę, na której możecie potrenować ataki. Poświęćcie chwilę na zapoznanie się ze sterowaniem i poćwiczcie walkę na nieruchomym przeciwniku. Wypróbujcie również działa strzelnicze, znajdujące na drewnianych konstrukcjach.

Pełną listę sterowania i kombinacji ciosów każdego rodzaju broni, znajdziecie w menu gry, po wciśnięciu plusa. Wybierzcie zakładkę Informacje -> Notatki Łowcy -> Sterowanie i kombinacje.

W jaskini zlokalizowana jest skrzynia z przedmiotami, dzięki temu możecie co chwilę zmieniać rodzaj broni i przetestować je wszystkie. Obok skrzynki znajdziecie również tablicę kompanów, w której zmienicie wyposażenie Waszych futrzanych towarzyszy.

U Trenera Sekirei, opiekuna tego obszaru, zmienicie opcje treningu. Pozwala on m.in. na ustawienie innej pozycji głowy kukły, zwiększenie liczby Kablobaków (Wirebus) oraz na zatrzymanie ruchomych celów.

Jeśli chcecie potrenować w terenie, porozmawiajcie z dziewczyną siedzącą na czerwonej ławce - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Jeśli chcecie potrenować w terenie, porozmawiajcie z dziewczyną siedzącą na czerwonej ławce. Hinoa ma do zaoferowania questy przeznaczone dla trybu jednego gracza. Wybierzcie najpierw Zadania treningowe. Możecie je powtarzać wielokrotnie, aby nauczyć się podstaw sterowania, poruszania się za pomocą Kablobaków i walki z dużym przeciwnikiem.

Wybór broni

Podstawowym wyposażeniem Waszej postaci jest długi miecz - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Podstawowym wyposażeniem Waszej postaci jest długi miecz. Już na początku gry, będziecie mieć dostęp do wszystkich 14 rodzajów broni. Podejdźcie do skrzyni na przedmioty i wciśnijcie A. Następnie wybierzcie Zarządzanie sprzętem -> Zmień wyposażenie.

W całej wiosce umieszczonych jest kilka skrzyń. W każdej z nich znajdziecie te same rzeczy. Jeśli więc włożycie przedmiot do skrzyni w Waszym pokoju, pojawi się on również w skrzyni, znajdującej się w Obiekcie treningowym.

Początkującym graczom polecamy wybrać jedną z poniższych broni:

  1. bliźniacze ostrza (dual blades),
  2. miecz i tarcza (sword and shield),
  3. długi miecz (long sword),
  4. lekkie łukodziałko (light bowgun).

Przed wyruszeniem w drogę należy nakarmić drużynę

Przed polowaniem koniecznie zajrzyjcie do kantyny przy Herbaciarni lub usiądźcie przy stole w Centrum zgromadzenia - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Przed polowaniem koniecznie zajrzyjcie do kantyny przy Herbaciarni lub usiądźcie przy stole w Centrum zgromadzenia. Za pieniądze lub punkty kupicie tam Bunny Dango. Jedzenie ich podnosi maksymalny poziom zdrowia i wytrzymałości do czasu następnego powrotu do wioski. Niektóre zestawienia Dango mogą aktywować rożne pasywne bonusy lub odporności na żywioły.

Oprócz Bunny Dango, kucharze przygotują dla was Pstrokate mixy (Motley mix), które przekształcają materiały na racje żywnościowe lub medykamenty. Do przygotowania Pstrokatego mixu potrzebne będą przedmioty, które możecie znaleźć podczas polowania. Niektóre mixy wymagają nawet części z pokonanych potworów. Wytwarzanie mixów nagrodzi Was kwitami na Dango (Dango tickets), które wykorzystacie do zwiększenia szansy aktywacji wszystkich Waszych umiejętności Dango.

Zacznijcie od zadań wioski

Swoją przygodę w Monster Hunter Rise najlepiej zacząć od zadań dla jednego gracza, czyli zadań wioski. Porozmawiajcie z Hinoą, siedzącą na czerwonej ławce. Misje od niej stopniowo wprowadzą Was w świat gry. Potraktujcie to jako dobry trening przed bardziej wymagającymi potworami w misjach od Centrum zgromadzenia.

Misje poboczne

Zanim wyruszycie na polowanie, zaakceptujcie opcjonalne zadania poboczne od Hinoi lub Minoto - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Zanim wyruszycie na polowanie, zaakceptujcie opcjonalne zadania poboczne od Hinoi lub Minoto. Są to w większości proste zadania, takie jak zabijanie małych potworów lub zbieranie ziół, które na pewno wykonacie podczas głównej misji. Zadania te, najczęściej nagradzane są punktami oraz specjalnymi kulami, które wykorzystacie do ulepszenia Waszego sprzętu. Możecie zaakceptować do 5 zadań na raz.

Pozostali mieszkańcy wioski również będą mieli do Was niewielkie prośby. Porozmawiajcie z każdym, nad którym widnieje dymek lub sprawdźcie dostępne zadania z poziomu mapy.

Ustawienia kamery

Jeśli macie problemy z utrzymaniem celu przy swoich atakach, zmieńcie ustawienia kamery - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Jeśli macie problemy z utrzymaniem celu przy swoich atakach, zmieńcie ustawienia kamery. Kliknijcie przycisk Plus na swoim padzie, następnie wybierzcie Opcje z zakładki System i przejdźcie do Kamery. Zmieńcie tryb kamery (camera style) z trybu śledzenia (target camera) na automatyczne śledzenie (focus camera). Dzięki temu, po zlokalizowaniu potwora i wciśnięciu prawego analogu, kamera skupi się na nim i automatycznie zacznie go śledzić. Działa to jedynie na duże potwory.

W trybie automatycznego śledzenia kamery, przyciśnięcie prawego analogu podświetli potwora na minimapie. Kamera zacznie naprowadzać Was do lokalizacji wroga, a po zbliżeniu się do niego, automatycznie skupi się na nim.

Używanie trybu śledzenia ma jednak poważną wadę - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Używanie trybu śledzenia ma jednak poważną wadę. Gdy będziecie chcieli oddalić się od przeciwnika używając Kablobaka (Wirebus), możecie wpaść prosto na niego. Przed ucieczką wciśnijcie ponownie prawy analog, aby wyłączyć śledzenie potwora.

W opcjach kamery znajdziecie więcej ustawień, które możecie dostosować do Waszych potrzeb. Znajdziecie tam m. in. zwiększenie odległości kamery oraz asystę celowania bronią dystansową.

Menu kołowe

Menu kołowe to zestaw 32 skrótów, z których skorzystacie zarówno w wiosce jak i na polowaniu - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Menu kołowe to zestaw 32 skrótów, z których skorzystacie zarówno w wiosce jak i na polowaniu. Aby otworzyć menu kołowe przyciśnijcie L. Następnie zaznaczcie 1 z 4 zestawów skrótów przy pomocy strzałek lub ZR. Prawym analogiem wybierzcie skrót.

Każdy zestaw zawiera 8 skrótów, które dowolnie zmienicie i ustawicie według własnych potrzeb - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Każdy zestaw zawiera 8 skrótów, które dowolnie zmienicie i ustawicie według własnych potrzeb. Do menu kołowego możecie przypisać m. in. przedmioty ze swojej sakwy, lokalne formy życia z klatek przenośnych lub komendy dla Waszych zwierząt.

Menu kołowe podzielone jest na 2 kategorie: ustawiania menu podczas polowań i podczas przebywania w wiosce.

Ustawienia menu kołowego znajdziecie w menu gry, po wciśnięciu Plusa.

Skrzynie gildii

Po rozpoczęciu polowania zajrzyjcie do niebieskiej skrzyni. Znajdziecie tam przedmioty pozostawione dla Was od gildii, które możecie użyć jedynie podczas aktualnego zadania. Wykorzystajcie je więc przed użyciem własnych zasobów. Jeśli wykonujecie questa dla jednego gracza, zabierzcie całą zawartość, przy trybie multiplayer zostawcie coś dla reszty drużyny.

Skrzynia od gildii zawiera najczęściej podstawowe rzeczy, takie jak mikstury, prowiant, bomby i pułapki oraz amunicję.

W pobliżu umiejscowiony jest również namiot, w którym możecie zmienić elementy swojego wyposażenia oraz stworzyć niezbędne przedmioty, jeśli zapomnieliście tego zrobić w wiosce.

Na psie będzie szybciej

Wasz Kumpies (Palamute) to nie tylko pomocnik w walce - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Wasz Kumpies (Palamute) to nie tylko pomocnik w walce. Przyciśnijcie A przez kilka sekund, aby usiąść na jego grzbiecie, dzięki czemu podróż po rozległych terach będzie znacznie szybsza, a Wy nie zużyjecie wytrzymałości podczas zwykłego biegania. Kumpies potrafi również wspinać się po ścianach z winorośli.

Nie martwcie się jeśli Kumpsa nie ma w pobliżu lub będzie zajęty walką. Przybiegnie na każdą Wasza komendę, działa to nawet gdy jesteście w ruchu. Pamiętajcie tylko o schowaniu broni przed zawołaniem Kumpsa.

Jadąc na psie możecie używać itemów, zbierać znalezione przedmioty, a nawet ostrzyć broń i atakować potwory.

Jeśli zauważycie małe wejście do jaskini, zejdźcie z Kumpsa i wczołgajcie się do środka, Wasi futrzani towarzysze po chwili zrobią to samo.

Poniżej znajdziecie zasady sterowania podczas jazdy na Kumpsie:

Dosiadanie (Przytrzymanie) - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Dosiadanie (Przytrzymanie)

Poruszanie się - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Poruszanie się

Sprint (Przytrzymanie) - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Sprint (Przytrzymanie)

Skok - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Skok

Drift, przyspieszenie (Podczas sprintu) - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Drift, przyspieszenie (Podczas sprintu)

Atak - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Atak

Zsiadanie - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Zsiadanie

Przeszukajcie dokładnie okolicę

Po rozpoczęciu zadania rozejrzyjcie się dobrze po okolicy - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Po rozpoczęciu zadania rozejrzyjcie się dobrze po okolicy. Odkrywając całą mapę znajdziecie nie tylko zioła i materiały potrzebne do wytworzenia przedmiotów i mikstur. Każdy obszar polowania zawiera mnóstwo lokalnej fauny (Endemic life).

Lokalne formy życia zwiększą maksymalny poziom zdrowia, wytrzymałości, ataku lub obrony na czas trwania polowania. Kolor stworzenia określa, które statystyki ulegną zwiększeniu po ich dotknięciu.

Niektóre małe stworzenia zapewniają tymczasowe korzyści, inne zaś możecie schwytać i wykorzystać w walce jako przedmiot z poziomu paska przedmiotów.

Po odkryciu całego terenu, dokładną lokalizację lokalnej fauny sprawdzicie na mapie - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Po odkryciu całego terenu, dokładną lokalizację lokalnej fauny sprawdzicie na mapie. Przytrzymajcie minus, aby włączyć mapę, L lub R zmienicie kategorię pokazywanych zasobów.

Wyższe tereny kryją rzadsze przedmioty i stworzenia. Z góry będziecie również mogli obejrzeć całą okolicę, aby lepiej zaplanować polowanie. Wspinajcie się więc na wszystkie wzniesienia, przeszukujcie dokładnie lasy i zaglądajcie do napotkanych jaskiń.

Obserwacja przeciwnika

Każdy potwór ma swój zestaw ruchów i ataków. Poświęćcie chwilę na obserwację i naukę tych schematów. Dzięki temu będziecie wiedzieć, kiedy zrobić unik lub odbiec w bezpieczne miejsce. W szybkiej ucieczce pomogą wam również Kablobaki (Wirebugs). Pamiętajcie tylko, aby przed użyciem Kablobaka schować broń.

Wypatrujcie najlepszych momentów na Wasze ataki lub serie ciosów. Wykorzystujcie chwile, w których potwór upadnie lub zacznie dyszeć ze zmęczenia.

Jeśli przeciwnik będzie zbyt trudny do pokonania, wróćcie do wioski i zajrzyjcie do Notatek Łowcy - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Jeśli przeciwnik będzie zbyt trudny do pokonania, wróćcie do wioski i zajrzyjcie do Notatek Łowcy. Znajdziecie w nich przydatne informacje o potworze, jego słabe punkty i podatność na żywioły. Przygotujcie odpowiednio broń i wyposażcie się we właściwe bomby oraz trucizny. Powodzenia!

Informacje o potworach znajdziecie w menu gry, po wciśnięciu plusa. Wybierzcie zakładkę Informacje -> Notatki Łowcy -> Duże potwory.

Ostrzenie broni

Podczas walki Wasza broń ulega zniszczeniu - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Podczas walki Wasza broń ulega zniszczeniu. Nienaostrzona broń będzie ślizgać się po potworze zamiast zadawać mu obrażenia. Pasek stanu broni znajduje się pod paskiem wytrzymałości, gdy podświetli się on na pomarańczowo, będzie to oznaczało, że Wasza broń traci ostrość.

Osełka (whetstone) jest podstawowym elementem Waszego wyposażenia. Przytrzymując L wybierzcie ją z paska przedmiotów przy pomocy Y lub A, a następnie użyjcie jej wciskając Y.

Animacja ostrzenia broni jest dosyć długa. Jeśli podczas używania osełki Wasza postać zostanie zaatakowana, czynność zostanie przerwana, a broń pozostanie nienaostrzona. Przed użyciem osełki najlepiej więc oddalić się od miejsca walki, lub usiąść na swoim Kumpsie i ostrzyć broń podczas jazdy.

Anulowanie animacji

Animacja spożywania mikstur lub używania przedmiotów czasem może okazać się zbyt długa. W szczególności gdy macie zaraz otrzymać potężny cios od potwora. Wciskając B, Wasza postać przeturla się i tym samym anuluje animacje. Jeśli używaliście osełki, po anulowaniu animacji Wasza broń nie zostanie naostrzona. Jeżeli zaś piliście miksturę, zdrowie odnowi się tylko częściowo.

Komenda czekaj

Pasek akcji znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Strzałkami w lewo i prawo służą do wybrania akcji, strzałki w górę i w dół aktywują lub dezaktywują akcję.

Pasek akcji zawiera komendę czekaj i idź. Po wydaniu komendy czekaj, Wasi futrzani towarzysze usiądą w miejscu. Nie będą oni atakować przeciwników, ani za Wami podążać. Komenda ta przydaje się, jeśli np. chcecie prześlizgnąć się obok wroga. Wydając komendę idź, Kumpies (Palamute) i Koleżkot (Palico) błyskawicznie pojawią się przy Waszej postaci.

Komenda czekaj ma również inną korzyść - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Komenda czekaj ma również inną korzyść. Dzięki niej, będziecie mogli pogłaskać, nakarmić albo pobawić się z Waszym zwierzakiem!

Transport dużych przedmiotów

Niektóre zadania wymagają przetransportowania przez Was większego przedmiotu - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Niektóre zadania wymagają przetransportowania przez Was większego przedmiotu. Podróż do skrzyni, znajdującej się przy obozie na początku mapy, może okazać się długa i niebezpieczna.

Przed podniesieniem dużego obiektu upewnijcie się, że w pobliżu nie ma żadnych potworów. Jeśli podczas transportu zaatakuje Was przeciwnik, upuścicie przedmiot.

Upadek z wysokości może skończyć się rozbiciem niesionego przez Was obiektu. Duży przedmiot zajmie Wam obie ręce, nie będziecie wtedy mogli biec ani dosiadać psa. Próba wykonania szybkiej podróży do obozu skończy się upuszczeniem trzymanego przedmiotu. Z pomocą przyjdą Wam Kablobaki (Wirebus), dzięki którym szybko przemieścicie się do obozu. Zapewnią Wam również miękkie lądowanie i ocalą trzymany przedmiot, gdy przypadkiem spadniecie w dół.

Uwaga na innych!

Walcząc z potworami w trybie wieloosobowym, uważajcie na pozostałych graczy. Wasza broń nie zada im obrażeń, lecz niektóre kombinacje ataków mogą ich obezwładnić, w szczególności gdy posługujecie się długim mieczem. Jeśli inni gracze będą stać obok Was, używajcie tylko zwykłych ataków.

Pauzowanie gry

Pauzę znajdziecie w zakładce system, po wciśnięciu Plusa na Waszym padzie - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Pauzę znajdziecie w zakładce system, po wciśnięciu Plusa na Waszym padzie. Zatrzymanie gry przydaje się szczególnie w trybie multiplayer. Rozgrywka zatrzyma się wtedy jedynie dla Was.

Przycisk Home na padzie może czasem spowodować odłączenie od zadania w trybie wieloosobowym, zalecamy więc zawsze zatrzymywać grę w poziomu opcji w menu.

Kuźnie w wiosce

Po zabiciu potworów, czy to małych czy dużych, nie zapomnijcie wyciąć z nich części - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Po zabiciu potworów, czy to małych czy dużych, nie zapomnijcie wyciąć z nich części. Posłużą one jako materiały do tworzenia i ulepszania broni u kowala w wiosce.

Pamiętajcie, że czasem zamiast zabijać dużego potwora, warto go schwytać. Z żywego potwora otrzymacie inne materiały.

Pracownie kowali znajdują się na głównym placu wioski oraz w Centrum Zgromadzenia - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Pracownie kowali znajdują się na głównym placu wioski oraz w Centrum Zgromadzenia. Do wykucia broni i zbroi będą Wam potrzebne odpowiednie materiały i pieniądze.

Wyposażenie dla towarzyszy wykonacie ze skrawków materiałów, pozostałych po wykuciu Waszej broni lub zbroi. Skorzystajcie z usług kowala Kisaki, siedzącego obok Hamona lub odwiedźcie kowala Kojiri w Kuźni kompanów, która usytuowana jest na wyższym piętrze w Centrum zgromadzenia (Gathering hub).

Statystyki broni, którą chcecie wykuć, wyświetlają się po prawej stronie ekranu - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Statystyki broni, którą chcecie wykuć, wyświetlają się po prawej stronie ekranu. Przy pomocy ZL i ZR przejrzycie wszystkie zakładki. Wciskając lewy analog porównacie ją z aktualnie posiadaną bronią, po wciśnięciu prawego analogu dowiecie się jakie umiejętności oferuje.

Znaki zapytania zamiast nazw drzew oznaczają, że nie zostały przez Was jeszcze zebrane odpowiednie materiały. Regularnie zaglądajcie do Kuźni, aby zobaczyć, jakie drzewa otworzyły się dla Was od ostatniej wizyty.

Do ulepszeń niektórych broni potrzebne będą materiały z potworów, możecie wtedy wybrać które części chcecie wykorzystać - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Do ulepszeń niektórych broni potrzebne będą materiały z potworów, możecie wtedy wybrać które części chcecie wykorzystać. Do ulepszenia zbroi użyjecie kul pancerza (armor sphere), zdobytych podczas wykonywania zadań pobocznych.

Gniazdo pełne skarbów

Hukacz (Cohoot) to nowe zwierzę w serii Monster Hunter, z który można wchodzić w interakcję jedynie w wiosce Kamura - Monster Hunter Rise: Porady na start - Monster Hunter Rise - poradnik do gry

Hukacz (Cohoot) to nowe zwierzę w serii Monster Hunter, z który można wchodzić w interakcję jedynie w wiosce Kamura. Na początku każdej misji Wasza postać wypuści Hukacza, aby zbadał okolicę. To dzięki niemu na mapie widoczne są pozycje potworów.

Przebywając w wiosce wybierzcie ikonę Hukacza z paska akcji, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Wezwane zwierzę będziecie mogli nakarmić, pogłaskać lub zmienić jego imię oraz wygląd. Jeśli trzymając Hukacza na ekranie pojawi się ikona, wciśnijcie ZR, aby sprawdzić co się stanie.

Gniazdo Hukacza znajduje się na drzewie na Placu Kompanów (Buddy Plaza). Zaglądajcie tam regularnie, aby zebrać niekiedy naprawdę rzadkie przedmioty jak np. Stalowe jajo.

O dokładnej lokalizacji gniazda przeczytacie na osobnej stronie poradnika: Gniazdo Hukacza - gdzie jest?.