Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Mass Effect Legendary Edition - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Mass Effect Legendary Edition - poradnik do gry

Mass Effect Legendary Edition - poradnik do gry

Shepard Remastered Mass Effect Legendary Edition poradnik i solucja to kompletny opis przejścia, mapy, najlepsze porady na start oraz do eksploracji i walki. Opisujemy wszystkie romanse, ważne wybory, galaktyki, sekrety i znajdźki oraz trofea i wymagania sprzętowe.

Poradnik do kolekcji Mass Effect Legendary Edition oferuje wszystkie najważniejsze informacje, porady i opisy przejścia do gier Mass Effect 1, Mass Effect 2 oraz Mass Effect 3. Skorzystanie z informacji zawartych w niniejszym poradniku pomoże wam w ukończeniu wszystkich trzech części trylogii ME oraz w zdobyciu trzech platynowych trofeów.

Najwięcej miejsca w poradnikach do kolejnych części Mass Effect zajmują szczegółowe opisy przejścia głównych i pobocznych questów (w tym zadań powiązanych z członkami drużyny). Dowiecie się jak odblokowywać misje, jak wygrywać najtrudniejsze walki (w tym starcia z bossami) oraz jak zachowywać się w miejscach, w których Sheparda czekają ważne wybory - poznacie wszystkie dostępne warianty oraz ich konsekwencje. Solucję uzupełniają mapy atlasu świata, dzięki którym odnajdziecie ważne lokacje i przedmioty, a także dostępne przejścia.

Dużo miejsca w poradniku poświęciliśmy opisom romansów. Dowiecie się z kim można romansować w poszczególnych częściach ME grając mężczyzną lub kobietą, a także jakie warunki trzeba spełnić do doprowadzenia każdego romansu w Mass Effect do końca. Inną kwestią są opisy galaktyk - dowiecie się jakie planety skrywają najcenniejsze skarby i surowce, a także jakie obszary mapy świata mogą być niebezpieczne dla bohaterów.

Dla każdej z części trylogii Mass Effect przygotowaliśmy oddzielne rozdziały przewodnika po grze. Poznacie najważniejsze informacje m.in. na temat stworzenia i rozwoju głównego bohatera, zarządzania drużyną, prawidłowego rozgrywania walk, odbywania rozmów z postaciami niezależnymi, kupowania i wytwarzania sprzętu czy systemu moralności (idealista i renegat).

Główne rozdziały poradnika uzupełniają mniejsze strony, wśród których znalazły się między innymi poradnik trofeowy oraz informacji na temat sterowania, wymagań sprzętowych i długości gier wchodzących w skład trylogii.

Mass Effect Legendary Edition: Najważniejsze informacje

Poniżej zestawiliśmy najważniejsze strony poradnika dotyczące wydania Mass Effect Edycja Legendarna, czyli remasterów gier Mass Effect 1, Mass Effect 2 i Mass Effect 3.

 1. Instalacja i uruchamianie gier - Dowiecie się czy można instalować pojedyncze gry z kolekcji Edycja Legendarna, a także jak wybiera się grę do uruchomienia.
 2. Tryb multiplayer - czy jest w remasterze ME3? - Strona wyjaśnia czy w odświeżonej wersji Mass Effect 3 nadal możliwe jest przystępowanie do kooperacyjnych rozgrywek online.
 3. Najważniejsze nowości i zmiany - Na stronie znajdziecie informacje o wszystkich głównych usprawnieniach i zmianach remasterów Mass Effect 1-3 w stosunku do oryginalnych wydań tych gier.
 4. Wersje gry - Strona informuje o dostępnych wersjach kolekcji Mass Effect Edycja Legendarna, a także o zawartości edycji kolekcjonerskiej

Mass Effect Legendary Edition: Szybkie porady na start

 1. Grajcie drużyną o zróżnicowanych umiejętnościach - idealnie jest mieć w aktywnej drużynie żołnierza, biotyka i postać o umiejętnościach technicznych. Pozwoli wam to być przygotowanym do wszystkich starć, w tym także do tych z przeciwnikami posiadającymi specyficzne odporności.
 2. Sejwujcie często grę. Nie tylko uchroni to was przed przystąpieniem do zbyt trudnych walk, ale przede wszystkim pozwoli wam zabezpieczyć się przed złymi decyzjami w tych scenach, w których czekają cię ważne wybory.
 3. Badajcie wszystkie odwiedzane lokacje, dzięki czemu znajdziecie interaktywne urządzenia, loot czy okazje do dodania nowych wpisów do kodeksu. Wszystko to się wam przyda - zdobędziecie XP oraz loot do wykorzystania lub sprzedania.
 4. Spotykajcie się z innymi postaciami na Normandii. Możecie dzięki temu zacieśniać relacje z nimi i w niektórych przypadkach może to też prowadzić do nawiązywania romansów.
 5. Zajmujcie się też pobocznymi questami. Niektóre z nich otrzymacie automatycznie, o inne trzeba postarać się np. rozmawiając z członkiem drużyny czy napotkanym w świecie gry NPC-em. Ułatwi wam to ukończenie każdej z gier w 100%.

Więcej wskazówek i podpowiedzi znajdziecie na stronach Porady na start dla każdej z trzech części Mass Effect:

 1. Porady na start do Mass Effect 1
 2. Porady na start do Mass Effect 2
 3. Porady na start do Mass Effect 3

Mass Effect Legendary Edition: Wymagania sprzętowe

 1. Procesor: Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7970
 4. System operacyjny: 64-bitowy Windows Windows 10
 5. Miejsce na dysku: około 120 GB

Powyższe minimalne wymagania sprzętowe są wspólne dla remasterów wszystkich trzech części Mass Effect. Więcej informacji m.in. o zalecanych wymaganiach PC Mass Effect Edycja Legendarna oraz jej ustawieniach graficznych dla różnych modeli konsol znajdziecie na stronie Wymagania sprzętowe.

Mass Effect Legendary Edition: Długość gry

Kolekcja Mass Effect Legendary Edition oferuje trzy rozbudowane RPG-i akcji. Z każdą z części sagi Mass Effect powinniście średnio spędzić około 30 godzin, przy czym wartość ta może się łatwo zwiększyć jeśli zapragniecie ukończyć wszystkie gry w 100%.

Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo jest przekroczyć barierę 100 godzin na potrzeby pełnego zaliczenia Mass Effect 1, Mass Effect 2 oraz Mass Effect 3. Więcej informacji na temat tego ile czasu zajmuje przejście poszczególnych gier z serii znajdziecie na stronie Długość gry.

Mass Effect Legendary Edition: Trofea i platyna

Kolekcja Mass Effect Edycja Legendarna pozwala na zdobycia aż 3 platynowych trofeów - jednego dla Mass Effect 1, jednego dla Mass Effect 2 oraz jednego dla Mass Effect 3. Możecie ponadto powalczyć o dodatkowe trofea powiązane z całą trylogią. Wszystko to sprawia, że do odblokowania jest grubo ponad 100 różnych osiągnięć.

W naszym poradniku trofeowym zamieściliśmy szczegółowe informacje o wszystkich listach trofeów oraz o wymaganiach wchodzących w ich skład osiągnięć.

 1. Trofea Edycji Legendarnej
 2. Trofea Mass Effect 1
 3. Trofea Mass Effect 2
 4. Trofea Mass Effect 3

Mass Effect Legendary Edition: Polska wersja gry

Polskie wydanie Mass Effect Edycja Legendarna nie pozwala wybrać angielskiego dubbingu oraz polskich napisów dla gier Mass Effect 1 i Mass Effect 2 - musicie zdecydować się na w pełni angielską lub w pełni polską wersję językową. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie gry Mass Effect 3, która nawet w pierwotnym wydaniu nie posiadała polskiego dubbingu.

Więcej informacji o dostępnach opcjach językowych znajdziecie na stronie Polska wersja gry w rozdziale Aneks.

Mass Effect 1: Opis przejścia

Poniżej znajdziecie zestawienie głównych rozdziałów naszego opisu przejścia gry Mass Effect 1. W ramach każdego rozdziału do zaliczenia jest co najmniej jeden główny quest. Mogą się też w nich pojawiać poboczne misje.

 1. Rozdział 1 - Prolog
 2. Rozdział 2 - Eden Prime
 3. Rozdział 3 - Cytadela (pierwsza wizyta)
 4. Rozdział 4 - Normandia - powrót
 5. Rozdział 5 - Therum
 6. Rozdział 6 - Feros
 7. Rozdział 7 - Noveria
 8. Rozdział 8 - Powrót na Cytadelę
 9. Rozdział 9 - Virmire
 10. Rozdział 10 - Cytadela - trzecia wizyta
 11. Rozdział 11 - Ilos
 12. Rozdział 12 - Ostateczna bitwa
 13. Ostateczna konfrontacja

Mass Effect 1: Atlas świata

Poniżej znajdziecie zestawienie stron poradnika do pierwszej części Mass Effect informujących o obszarach galaktyki możliwych do zbadania:

 1. Argos Rho
 2. Mgławica Armstronga
 3. Artemis Tau
 4. Attican Beta
 5. Gromada Exodusy
 6. Gemini Sigma
 7. Hades Gamma
 8. Hawking Eta
 9. Mgławica Końskiego Łba
 10. Pogranicze Keplera
 11. Gromada lokalnay
 12. Rdzawe Morze
 13. Pangea
 14. Sentry Omega
 15. Styx Theta
 16. Mgławica Węża
 17. Gromada Voyager

Mass Effect 1: Sekrety i znajdźki

Misje zbierackie w ME1 dotyczą m.in. zbierania medalionów, ID, dysków protean oraz rzadkich surowców. Ich zestawienie znajdziecie poniżej.

 1. Medaliony Ligi, Salariańskie ID, Insygnia turian
 2. Ziemie rzadkie
 3. Metale lekkie
 4. Metale ciężkie
 5. Złoża gazu, Dyski z danymi protean, Zapiski matki

Mass Effect 1: Przewodnik po grze

Strony przewodnika do pierwszej części Mass Effect dotyczą m.in. rozwoju Sheparda oraz wybranych głównych mechanik rozgrywki. Oto ich lista:

 1. Bohater - klasy postaci
 2. Moralność
 3. Perswazja
 4. Najlepsze talenty
 5. Walka
 6. Poziom trudności

Mass Effect 2: Opis przejścia

Poniżej znajdziecie zestawienie głównych questów naszego opisu przejścia gry Mass Effect 2. Zaliczanie tych misji jest wymagane do dotarcia do finału kampanii ME2.

 1. Uratuj Jokera
 2. Stacja badawcza Łazarz
 3. Przebudzenie
 4. Pochód Wolności
 5. Omega - Aria T'Loak
 6. Akta - Profesor
 7. Akta - Archanioł
 8. Akta - Skazaniec
 9. Cytadela - Rada
 10. Cytadela - Kapitan Bailey
 11. Akta - Przywódca
 12. Powstrzymaj Zbieraczy
 13. Horyzont
 14. Akta - Tali
 15. Statek Zbieraczy
 16. Illium - Liara T'Soni
 17. Akta - Egzekutorka
 18. Akta - Zabójca
 19. Moduł identyfikacyjny Żniwiarza
 20. Powstrzymaj Zbieraczy - FINAŁ (etap 1)
 21. Baza Zbieraczy - Infiltracja
 22. Baza Zbieraczy - Długi spacer
 23. Powstrzymaj Zbieraczy - FINAŁ (etap 2)
 24. Zakończenia

W Mass Effect 2 każdy ze zrekrutowanych towarzyszy posiada swój własny quest. Oto lista zadań członków drużyny, których opisy przejścia znajdziecie w naszej solucji:

 1. Miranda - Córka marnotrawna
 2. Samara - Ardat-Yakshi
 3. Thane - Grzechy ojca
 4. Garrus - Oko za oko
 5. Grunt - Rytuał przejścia
 6. Mordin - Stara krew
 7. Jacob - Dar wielkości
 8. Jack - Obiekt zero
 9. Tali - Zdrada
 10. Legion - Kłótnia w rodzinie

W Mass Effect 2 wiele pobocznych questów rozpocyzna się w głównych lokacjach-hubach. Oto ich zestawienie:

 1. Normandia
 2. Omega
 3. Cytadela
 4. Illium
 5. Tuchanka

Mass Effect 2: Atlas świata

W poradniku do gry Mass Effect 2 przygotowaliśmy różnorakie strony na temat eksploracji galaktyki oraz odnajdywania sekretów / znajdziek. Oto zestawienie najważniejszych stron:

Technologie

 1. Odblokowywanie i podział
 2. Samodzielne opracowywanie nowych technologii
 3. Kupowanie gotowych technologii
 4. Najlepsze technologie na początek gry
 5. Plany nowych technologii
 6. Opracowywanie technologii
 7. Gotowe upgrade'y

Surowce

 1. Metody pozyskiwania
 2. Pierwiastek zero
 3. Iryd
 4. Platyna
 5. Pallad

Zestawienia

 1. Akcesoria
 2. Handlarze - Sklepy
 3. Handlarza - Oferta
 4. Leksykon
 5. Planety i księżyce

Mass Effect 2: Drużyna i romanse

Poniżej znajdziecie zestawienie stron na temat rekrutowania członków drużyny w ME2 oraz inicjowania romansów:

 1. Zestawienie członków drużyny
 2. Romanse - mężczyzna
 3. Romanse - kobieta
 4. Romans z Kelly Chambers
 5. Poprawianie relacji z załogą

Mass Effect 2: Przewodnik po grze

Strony przewodnika do drugiej części Mass Effect dotyczą m.in. rozwoju Sheparda oraz wybranych głównych mechanik rozgrywki. Oto ich lista:

Podstawy

 1. Stworzenie lub importowanie postaci
 2. Proces tworzenia postaci

Klasy i moce postaci

 1. Żołnierz
 2. Szpieg
 3. Szturmowiec
 4. Strażnik
 5. Adept
 6. Inżynier
 7. Cechy wspólne klas
 8. Odblokowywanie mocy specjalnych

Rozgrywka

 1. Moralność
 2. Eksploracja
 3. Walka

Mass Effect 3: Opis przejścia

Poniżej znajdziecie zestawienie głównych questów naszego opisu przejścia gry Mas Effect 3. Zaliczanie tych misji jest wymagane do dotarcia do finału całej trylogii Mass Effect.

 1. Priorytet - Ziemia
 2. Priorytet - Mars
 3. Priorytet - Cytadela
 4. Priorytet - Palaven
 5. Priorytet - Sur'Kesh
 6. Trawers Attykański - Oddział krogan
 7. Trawers Attykański - Raknii
 8. Tuchanka - Pluton turian
 9. Priorytet - Tuchanka
 10. Priorytet - Cytadela #2
 11. Priorytet - Mgławica Persuesza
 12. Priorytet - Pancernik gethów
 13. Rannoch - Admirał Koris
 14. Rannoch - Eskadry myśliwskie gethów
 15. Priorytet - Rannoch
 16. Priorytet - Cytadela #3
 17. Priorytet - Thessia
 18. Priorytet - Horyzont
 19. Jak przygotować się do finału kampanii?
 20. Priorytet - Kwatera główna Cerberusa
 21. Priorytet - Ziemia - finał
 22. Zakończenia gry

Poboczne questy gry Mass Effect 3 podzieliliśmy na cztery główne kategorie w zależności od ich specyfiki i miejsc ich rozpoczynania:

 1. Zadania na Cytadeli
 2. Zadania poza Cytadelą
 3. Mini-zadania
 4. Zadania N7

Mass Effect 3: Romanse

W naszym poradniku do Mass Effect 3 bardzo szczegółowo opisaliśmy wszystkie dostępne romanse dla bohaterów obu płci. Oto lista stron na ich temat:

Lista możliwych romansów - Shepard-mężczyzna:

 1. Ashley Williams
 2. Diana Allers
 3. Jack
 4. Kaidan Alenko
 5. Kelly Chambers
 6. Liara T'Soni
 7. Miranda Lawson
 8. Steven Cortez
 9. Tali'Zorah

Lista możliwych romansów - Shepard-kobieta:

 1. Diana Allers
 2. Garrus Vakarian
 3. Kaidan Alenko
 4. Kelly Chambers
 5. Liara T'Soni
 6. Samantha Traynor

Mass Effect 3: Zasoby wojenne

W poradniku do ME3 znajdziecie zestawienie miejsc i wydarzeń, dzięki którym możecie gromadzić różnorakie zasoby wojenne. Są one pomocne w zaliczeniu finału całej trylogii z możliwie jak najlepszym rezultatem.

 1. Zasoby - Omówienie działania
 2. Lista zasobów - Kategoria Obcy
 3. Lista zasobów - Kategoria Przymierze
 4. Lista zasobów - Kataegoria Asari
 5. Lista zasobów - Kategoria Tygiel
 6. Lista zasobów - Kategoria Ex-Cerberus
 7. Lista zasobów - Kategoria Kroganin
 8. Lista zasobów - Kategoria Gethy
 9. Lista zasobów - Kategoria Salarianin
 10. Lista zasobów - Kategoria Turianin
 11. Lista zasobów - Kategoria Quarianin
 12. Możliwe konflikty interesów

Mass Effect 3: Znajdźki i unikalne przedmioty

W poradniku do ME3 znajdziecie przydatne informacje o odnajdywaniu sekretów i pozyskiwaniu unikalnych elementów wyposażenia. Oto ich lista:

 1. Bronie - Informacje wstępne
 2. Bronie - Zestawienie
 3. Ulepszenia broni - Informacje wstępne
 4. Ulepszenia broni - Zestawienie
 5. Pancerze
 6. Unikalne przedmioty
 7. Sklepy
 8. Leksykon / Kodeks
 9. Podróżowanie po galaktyce - główne informacje
 10. Mapa galaktyki
 11. Cytadela - mapy
 12. Normandia - mapy
 13. Zestawienie - surowce, artefakty i zasoby