Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Returnal - poradnik do gry

Returnal - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? Returnal poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2021

Na tej stronie poradnika zamieściliśmy różnorakie porady i wskazówki jak rzadziej ginąć w Returnal. Nasze podpowiedzi dotyczą m.in. ochraniania poważniej rannej bohaterki, kalkulowania ryzyka oraz ograniczania bardziej ryzykownych działań gdy nie są one wskazane.

Niski poziom energii

Najważniejszą sprawą w temacie utrzymywania Selene przy życiu jest obserwowanie paska energii skafandara, czyli inaczej paska zdrowia głównej bohaterki - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Najważniejszą sprawą w temacie utrzymywania Selene przy życiu jest obserwowanie paska energii skafandara, czyli inaczej paska zdrowia głównej bohaterki. Punkty energii możemy łatwo stracić i nie są one automatycznie odnawiane - w grze nie przewidziano opcji automatycznej regeneracji punktów zdrowia. Jeśli przyczynimy się do osłabienia bohaterki, to będziemy musieli radzić sobie z tym problemem do czasu skorzystania z jednej z dostępnych opcji leczenia.

Grając ciężko ranną postacią nie powinniśmy dużo ryzykować. Starajmy się omijać niebezpieczne lokacje i nie podejmować ryzyka wiążącego się np. z badaniem obszarów z pułapkami czy atakowaniem silniejszych wrogów. Rozglądajmy się na mini-mapie za miejscami, w których główna bohaterka może znaleźć jakiś loot czy urządzenie pozwalające na przynajmniej częściowe leczenie.

Silniejsi przeciwnicy

W trakcie eksploracji świata gry oprócz zwykłych wrogów możemy napotykać silniejszych pojedynczych przeciwników i musimy mieć świadomość tego, że starcia z nimi są znacznie bardziej wymagające - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

W trakcie eksploracji świata gry oprócz zwykłych wrogów możemy napotykać silniejszych pojedynczych przeciwników i musimy mieć świadomość tego, że starcia z nimi są znacznie bardziej wymagające. Silnych wrogów trudniej jest zabić i wyprowadzają oni trudniejsze do unikania ataki - Selene może być przykładowo ostrzelana samonaprowadzalnymi pociskami, zaatakowana nagle w walce wręcz czy w jej stronę może zostać wysłany potężny promień energii.

Starajmy się najpierw szybko pozbyć zwykłych potworów po to żeby ich ataki nie przeszkadzały w starciu z silniejszym przeciwnikiem. Gra zresztą często na to pozwala, gdyż czerwona poświata ostrzega o zbliżającym się pojawieniu elitarnego potwora. Powinno to dać nam trochę czasu na pozbycie się słabszych wrogów. Jeśli widzimy, że jesteśmy zbyt słabi, to możemy spróbować ucieczki. Nie jest to jednak możliwe w tych lokacjach, w których nałożony został lockdown i zablokowane zostały wszystkie przejścia. Musimy wtedy podjąć wzywanie.

Trudniejsze pułapki

Poziom trudności napotykanych pułapek bardzo szybko rośnie - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Poziom trudności napotykanych pułapek bardzo szybko rośnie. O ile jeszcze w pierwszym biomie (regionie świata) z ominięciem większości z nich i dotarciem do ochranianych skarbów nie powinno być większych problemów, to począwszy od drugiego biomu musimy już kalkulować ryzyko, gdyż łatwo jest popełnić kosztowny błąd i odnieść poważne obrażenia lub zginąć.

Po dotarciu z lokacji z pułapką zastanówmy się przede wszystkim czy aktualny stan Selene (w kwestii wyposażenia i posiadanej energii pancerza) pozwoli nam na zmierzenie się z nią. Powinniśmy też ustalić czy pułapka jest obowiązkowa i czy prowadzi do wartościowego skarbu. Pamiętajmy, że pasek zdrowia nie jest łatwo odnowić i musi nam wystarczyć energii na eksplorację całego biomu.

Unik / zryw

Poleganie na zrywach (które można też nazwać unikami) jest bardzo istotne w temacie unikania obrażeń - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Poleganie na zrywach (które można też nazwać unikami) jest bardzo istotne w temacie unikania obrażeń. Jest to podstawowa technika w trakcie praktycznie każdego starcia. Zrywy mogą pomagać w unikaniu ataków dystansowych (pamiętajmy, że Selene może "przenikać" przez lecące pociski podczas wykonywania zrywu) oraz w unikaniu ataków wręcz czy prób złapania bohaterki.

Nie zapominajmy, że uniki nie są całkowicie nielimitowane. Domyślnie musimy odczekać krótką chwilę aż możliwy będzie kolejny zryw. Niektóre uszkodzenia pancerza czy pasożyty mogą wydłużyć czas oczekiwania na odnowienie się zrywu i może to nam poważnie utrudnić rozgrywkę. Warto o tym pamiętać szczególnie jeśli lubimy grać bardziej agresywnie.

Korzystanie z zasłon

Z chowania się za zasłonami nie korzysta się w Returnal tak często jak z uników, ale mimo wszystko jest to inna dobra metoda do utrzymywania głównej bohaterki przy życiu - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Z chowania się za zasłonami nie korzysta się w Returnal tak często jak z uników, ale mimo wszystko jest to inna dobra metoda do utrzymywania głównej bohaterki przy życiu. Używanie zasłon przydaje się szczególnie podczas walk z silnymi, wolniejszymi przeciwnikami. Możemy korzystać z tej techniki do unikania problematycznych ataków dystansowych, np. takich, które zakładają posyłanie w stronę Selene serii samonaprowadzalnych pocisków. Ustawienie się za zasłoną może też być dobrym sposobem odczekania w spokoju na odnowienie się zapasu amunicji czy alternatywnego ataku broni.

Pamiętajmy, że niektóre zasłony mogą zostać zniszczone. Ustawiajmy się za dużymi skałami oraz w pobliżu przejść pomiędzy sąsiednimi obszarami. W tego typu miejscach nie dojdzie do zniszczeń. Dodatkowo wrogowie często mają problemy i "zacinają się" w przejściu. Może to pomóc w wystawieniu ich na nasze ataki.

Wydawanie obolitu

W trakcie rozgrywki możemy natrafiać na różne miejsca, w których Selene może wydawać zgromadzony obolit (główny surowiec będący walutą w grze) - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

W trakcie rozgrywki możemy natrafiać na różne miejsca, w których Selene może wydawać zgromadzony obolit (główny surowiec będący walutą w grze). Jako że nigdy nie będziemy dysponowali ogromnymi ilościami obolitu warto priorytetyzować najważniejsze zakupy. Nasze dwie rekomendacje to:

1) Ulepszanie paska integralności - To bardzo pomocne ulepszenia statystyk. W przykładzie z obrazka ulepszenie może wydłużyć pasek energii aż o 25%. Dysponowanie dłuższym paskiem zdrowia może ułatwiać nam przetrwanie trudniejszych walk.

2) Kupowanie apteczek - Generalnie chodzi tu o przedmioty zużywalne, dzięki którym możemy odnowić utraconą energię skafandra - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

2) Kupowanie apteczek - Generalnie chodzi tu o przedmioty zużywalne, dzięki którym możemy odnowić utraconą energię skafandra. Tego typu przedmioty możemy m.in. kupować w wybranych fabrykatorach. Optymalnie powinniśmy starać się podróżować z jednym tego typu obiektem w zapasie po to żeby w razie znalezienia się na skraju śmierci móc się szybko podratować.

Drugie życie

Selene domyślnie ginie i kończy dany cykl w momencie utraty całego paska energii, ale istnieją odstępstwa od tej reguły, dzięki którym możemy doprowadzić do wskrzeszenia bohaterki i kontynuowania zmagań bez konieczności restartu i powrotu do miejsca katastrofy Heliosa - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Selene domyślnie ginie i kończy dany cykl w momencie utraty całego paska energii, ale istnieją odstępstwa od tej reguły, dzięki którym możemy doprowadzić do wskrzeszenia bohaterki i kontynuowania zmagań bez konieczności restartu i powrotu do miejsca katastrofy Heliosa. Dwie najważniejsze techniki powiązane z wskrzeszaniem Selene to:

1) Korzystanie z rekonstruktorów - Są to duże urządzenia, dzięki którym możemy niejako zapisać swoje postępy. Po ewentualnej śmierci odrodzimy się w rekonstruktorze i zachowamy cały sprzęt, który posiadaliśmy przed zgonem. Niestety użycie rekonstruktora wymaga wydania 6 eteru (rzadkiego surowca). Najlepiej spróbować zachować swoje postępy przed przystąpieniem do starcia z bossem danego biomu.

2) Korzystanie z artefaktów wskrzeszających Selene - Jest to szybsza metoda, bo bohaterka od razu odrodzi się w miejscu, w którym zginęła - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

2) Korzystanie z artefaktów wskrzeszających Selene - Jest to szybsza metoda, bo bohaterka od razu odrodzi się w miejscu, w którym zginęła. Niestety tego typu artefakty znajduje się dość rzadko i nawet jeśli pojawiają się w fabrykatorze to wyprodukowanie ich jest bardzo kosztowne.

Poziom biegłości

W Returnal na wielkość obrażeń zadawanych przez daną broń wpływa jej poziom biegłości - im wyższy poziom, tym lepszymi statystykami opisana jest dana pukawka - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

W Returnal na wielkość obrażeń zadawanych przez daną broń wpływa jej poziom biegłości - im wyższy poziom, tym lepszymi statystykami opisana jest dana pukawka. Biegłość to inaczej xp - możemy ją zwiększać dzięki eliminowaniu przeciwników oraz zbieraniu określonego lootu.

Starajmy się rozglądać za broniami z wyższych poziomów i dokonywać podmiany sprzętu. W przeciwnym razie możemy mieć duże problemy z eliminowaniem nawet zwykłych przeciwników, bo wymagany będzie bardzo długi ostrzał żeby ich ostatecznie pokonać. Nowe bronie możemy odnajdywać przede wszystkim w różnego rodzaju pojemnikach. Aktualny poziom biegłości Selene wpływa na minimalny poziom odnajdywanych broni. Przykładowo jeśli biegłość Selene wynosi 3, to będziemy odnajdywali bronie z poziomów 3 i wyższych. Nie pojawią się już natomiast żadne nowe bronie z poziomów 0, 1 i 2.

Żółte przejścia

Podczas eksploracji kolejnych biomów możemy natrafiać na żółte przejścia na mapie - przykładowe pokazuje obrazek - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Podczas eksploracji kolejnych biomów możemy natrafiać na żółte przejścia na mapie - przykładowe pokazuje obrazek. Symbolizują one miejsca staczania najtrudniejszych walk. W każdej tego typu lokacji musimy pokonać kilka grup przeciwników i wśród wrogów będą także ich bardziej elitarne odmiany.

Jeśli dopiero poznajemy grę i mechaniki walki lub jeśli gramy osłabioną postacią, to od tego typu miejsc najlepiej trzymać się z daleka. Jeśli uważamy, że nasze umiejętności i wyposażenie są wystarczająco rozwinięte, to możemy podjąć wyzwanie i powalczyć o xp i dobry loot.

Starcia z bossami

Konfrontacja z głównym bossem każdego biomów to ostateczne wyzwanie, któremu musimy sprostać - Returnal: Śmierć - jak rzadziej ginąć? - Returnal - poradnik do gry

Konfrontacja z głównym bossem każdego biomów to ostateczne wyzwanie, któremu musimy sprostać. Techniki pokonywania konkretnych bossów szczegółowo opisaliśmy w rozdziale Bossowie. Oto kilka porad jak unikać regularnych zgonów i niepowodzeń w walkach z bossami:

  1. Nie rozpoczynajmy starcia z bossem jeśli mamy mało energii - Postarajmy się powrócić w razie potrzeby do poprzednich lokacji albo zajrzeć do opcjonalnych obszarów. Być może znajdziemy loot lub przedmioty do kupienia w fabrykatorze, dzięki którym Selene odzyska stracone zdrowie. Im więcej energii będziemy mieli podczas starcia z bossem, tym większe szanse będziemy mieli na wygraną.
  2. Nauczmy się wszystkich ruchów bossa - Nieumiejętne reagowanie na ataki bossa może doprowadzić do bardzo szybkiej przegranej. Musimy dobrze poznać ataki bossa i wiedzieć kiedy skupiać się na unikach, a kiedy wyprowadzać ataki. Warto tu przypomnieć, że wachlarz ataków bossa zmienia się w kolejnych fazach walki - musimy być na to przygotowani.
  3. Zdobądźmy przed walką jak najlepsze wyposażenie - Postarajmy się przystąpić do pojedynku z bronią palną o możliwie jak najwyższym poziomie biegłości, a także mieć co najmniej 1 przedmiot zużywalny. Może to być np. przedmiot o charakterze leczniczym, ochronnym albo pomocnym w zadaniu bossowi dodatkowych obrażeń.