Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Last of Us 2 - poradnik do gry

The Last of Us 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Last of Us 2: Eksploracja świata The Last of Us 2 poradnik, solucja

Eksploracja: konstrukcja świata, skok, pływanie, najważniejsze mechaniki; umiejętności. Dokładna eksploracja – dlaczego warto?

Ta strona poradnika do The Last of Us 2 zawiera komplet informacji na temat eksploracji świata gry. Dowiesz się m.in. na temat konstrukcji świata w TLoU2, ważnych mechanik i umiejętności związanych z eksploracją, a także zalet wynikających z dokładnego badania odwiedzanych miejscówek.

Konstrukcja etapów

The Last of Us 2 nie jest grą z otwartym światem, tak jak np - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

The Last of Us 2 nie jest grą z otwartym światem, tak jak np. Horizon Zero Dawn czy Days Gone. Sequel oferuje natomiast większą swobodę działania od poprzedniej części cyklu i w niektórych lokacjach do celu podróży prowadzi więcej niż jedna ścieżka. Doskonałym przykładem może tu być etap Capitol Hill, w którym w trakcie podróży do budynku stacji telewizyjnej możesz wybierać pomiędzy różnymi drogami do celu i niektóre większe lokacje (np. stację benzynową) całkowicie ominąć.

Większą swobodę możesz również odczuć na wielu arenach walk. Są to często rozległe (i niekiedy także wielopoziomowe) lokacje, które pozwalają na więcej zagrań taktycznych - przeciwników możesz zachodzić z różnych stron, czy łatwiej uciekać im w przypadku wykrycia sterowanej postaci.

W TLoU2 znalazła się też jedna półotwarta mapa - Śródmieście Seattle. Ellie i Dina mogą swobodnie przemieszczać się po dużej części tej lokacji. Na potrzeby głównej fabuły należy odwiedzić dwie większe miejscówki na terenie Śródmieścia, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zbadać wszystkie dostępne miejsca (pomaga w tym zresztą mapa Śródmieścia, na której Ellie odznacza odwiedzone już lokacje). Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy tego typu poziom w grze studia Naughty Dog. Przykładowo w grze Uncharted: Zaginione Dziedzictwo możliwe było podróżowanie po Ghatach Zachodnich i zajmowanie się opcjonalnymi aktywnościami. Śródmieście z TLoU2 jest znacznie mniejszą lokacją od Ghatów z Uncharted, ale za to wypełnioną po brzegi atrakcjami.

W TLoU 2 możesz i powinieneś poświęcać więcej czasu na przeszukiwanie mijanych opcjonalnych lokacji - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W TLoU 2 możesz i powinieneś poświęcać więcej czasu na przeszukiwanie mijanych opcjonalnych lokacji. Mowa tu między innymi o zrujnowanych i opuszczonych budynkach, czy mieszkaniach odwiedzanych apartamentowców. Z niektórymi z opcjonalnych miejscówek powiązane są drobne zagadki środowiskowe - możesz zostać zmuszony np. do znalezienia alternatywnego wejścia do budynku mieszkalnego, który ma szczelnie zamknięte frontowe drzwi. Możesz też np. natrafić na zamknięty sejf, która wymusza odnalezienia wskazówek do ustalenia kombinacji niezbędnej do jego otwarcia.

Drobne zagadki mogą też dotyczyć głównych postępów w grze. Żadna z nich nie jest na szczęście szczególnie trudna - twoja postać musi np. przeciągnąć kabel czy przesunąć kontener w odpowiednie miejsce.

W trakcie przechodzenia gry musisz pamiętać o tym, że nie możesz wracać się do wcześniejszych lokacji. Wyjątkiem jest oczywiście wybranie z menu głównego gry opcji powtórzenia całego poziomu. Staraj się w miarę możliwości zbadać aktualną lokację w 100% zanim przejdziesz do kolejnej. Przejściem do kolejnego obszaru mogą być np. duże drzwi, które bohater zabarykaduje ze sobą, czy duży zeskok, który uniemożliwi powrót na górę.

Skok

Jedną z ważnych nowości w The Last of Us Part 2 jest dodanie dedykowanego przycisku do wykonywania skoków - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Jedną z ważnych nowości w The Last of Us Part 2 jest dodanie dedykowanego przycisku do wykonywania skoków. Najważniejszym zastosowaniem dla tej funkcji jest oczywiście przeskakiwanie nad przepaściami oraz doskakiwanie do oddalonych półek. Może to umożliwić sterowanej postaci dotarcie w nowe miejsca, do których nie prowadziła żadna inna ścieżka. Pamiętaj jednak o tym, że daleki skok zakończy się sukcesem tylko jeśli wykonasz go z rozbiegu (miej przytrzymane L1) oraz jeśli odbijesz się w ostatnim momencie.

Pływanie

Inną ważną cechą gry The Last of Us 2 w kontekście eksploracji map jest to, że obie grywalne postacie potrafią pływać oraz nurkować - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Inną ważną cechą gry The Last of Us 2 w kontekście eksploracji map jest to, że obie grywalne postacie potrafią pływać oraz nurkować. Pozwala to im na przemierzanie zbiorników wodnych oraz odnajdywanie podwodnych tuneli, które mogą prowadzić do lokacji związanych z główną fabułą lub do opcjonalnych miejscówek. Podczas nurkowania staraj się rozglądać po dnie, bo możesz tam znaleźć zapasy lub nawet pojedyncze znajdźki.

W etapie Zatopione miasto pojawia się również opcja podróżowania łodzią. Trasa podróży łodzią jest odgórnie narzucona, aczkolwiek w trakcie przeprawy możesz natrafić na kilka opcjonalnych miejscówek, w których możesz zacumować łódź i zejść na chwilę na suchy ląd żeby rozejrzeć się za unikalnym lootem.

Zagrożenia

W trakcie prowadzenia rozgrywki musisz mieć na uwadze zagrożenia środowiskowe, które nie są powiązane z napotykanymi przeciwnikami - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W trakcie prowadzenia rozgrywki musisz mieć na uwadze zagrożenia środowiskowe, które nie są powiązane z napotykanymi przeciwnikami. Mogą one doprowadzić do nagłej śmierci twojej postaci i zmusić cię do powtórzenia ostatniego fragmentu etapu.

Główne typy zagrożeń w świecie gry to:

  1. Pułapki - Odnajduje się je przede wszystkim w etapie Capitol Hill. Musisz unikać dotknięcia którejś z rozwieszonych linek, bo doprowadzi to do detonacji połączonej z nią miny. Pułapki możesz omijać, bądź też celowo detonować dzięki strzelaniu do min lub rzucaniu w nie butelkami / cegłami.
  2. Przepaście i duże zeskoki - Nie musisz obawiać się standardowych zeskoków z niższych dachów budynków czy półek. Twoja postać może zginąć "jedynie" w wyniku zeskoku z bardzo dużej wysokości lub spadnięcie a przepaść. Pilnuj się w tych etapach, w których wykonuje się duże skoki na wysokościach, np. w misji Brama.
  3. Rwąca rzeka - Ellie i Abby umieją pływać, ale rwąca rzeka stanowi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Twoja postać może mianowicie zostać porwana przez nurt po wpadnięciu do wody i nie będziesz jej mógł wybronić przed śmiercią. Graj ostrożnie szczególnie w etapie Droga na skróty - Abby musi bezbłędnie doskakiwać do kolejnych półek podczas przeprawy przez rwącą rzekę.

Loot

W The Last of Us 2 analogicznie do jedynki sterowana postać dysponuje bardzo ograniczonymi zapasami - The Last of Us 2: Eksploracja świata - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of Us 2 analogicznie do "jedynki" sterowana postać dysponuje bardzo ograniczonymi zapasami. Możesz je też szybko wyczerpać, szczególnie jeśli chcesz często używać broni i gadżetów w trakcie walk z przeciwnikami. Wszystkie tego typu przedmioty trzeba oszczędzać i używać ich dopiero gdy stanie się to absolutnie konieczne.

Główną zachętą do badania wszystkich dostępnych lokacji jest możliwość odnajdywania lootu. Najbardziej wartościowymi odmianami lootu są amunicja, apteczki, znajdźki (w całej grze jest ich ponad 200) suplementy (potrzebne do kupowania pasywnych umiejętności) oraz złom (potrzebny do ulepszania broni). Rozglądaj się też jednak za batonikami (odnawiają część punktów zdrowia), przedmiotami do rzucania i materiałami do craftingu. Podczas przeszukiwania pomieszczeń nie zapominaniu o otwieraniu wszystkich interaktywnych szuflad i pojemników, które mogą skrywać dodatkowe skarby.