Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Championship Manager 4 - poradnik do gry

Championship Manager 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Taktyka (Tactics) - Instrukcje indywidualne | Gra w CM | Championship Manager 4 poradnik Championship Manager 4

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2019

Instrukcje indywidualne

Podania - podania jakimi ma grać nasz zawodnik w trakcie meczu.

  • Mieszane - mieszane. Najlepiej stosować je w dobrych klubach, gdzie mamy dobrych zawodników. Wybierając tę opcję "pozwalamy" piłkarzom podawać tak jak im się podoba. Oni sami będą decydować jak podać i rozegrać piłkę. Warto aby zawodnicy z ustawionymi podaniami Mieszanymi mieli wysokie współczynniki: Podania, Dośrodkowania, Przewidywanie, Kreatywność.
  • Krótkie - krótkie podania warto stosować u zawodników grających w ofensywie. Szybka "klepka" rozmontuje nawet najlepszą obronę. Przydatne zwłaszcza gdy stosujemy taktyki bez skrzydłowych, gdy zagęszczamy środek boiska.
  • Bezpośrednie - podania bezpośrednie. Najczęściej stosowane wśród pomocników. Dokładne podania w pomocy pozwalają na stworzenie wielu podbramkowych sytuacji. Stosować jedynie w stosunku do naprawdę dobrych graczy. Słabi po prostu pogubią się, a zespół przypłaci to częstymi stratami. Kluczowe parametry to: Podania i Kreatywność.
  • Długie - długie, crosowe podania to znakomita broń przy kontratakach. Długie podanie z obrony bardzo często otwiera drogę do bramki dla napastnika. Warto jednak zauważyć, że przy słabszych napastnikach (zwłaszcza o niskich parametrach Przewidywanie i Przyspieszenie) nie warto tego typu podań stosować. Nasi "fajterzy" albo będą łapani na spalonych, albo po prostu nie dadzą rady. Spore znaczenie ma także pogoda. Długie podania na mokrych boiskach nie są najlepszym rozwiązaniem. Piłka będzie nabierać poślizgu, a opanowanie jej będzie graniczyć z cudem. Jeśli już zdecydujecie się na grę tym stylem podań to dobierzcie zawodników o wysokich współczynnikach Siła, Przewidywanie, Gra głową.

Gra przy przeciwniku - gra presingiem na pewno uprzykrzy życie naszemu rywalowi, jednak spowoduje także, iż nasi zawodnicy będą się znacznie szybciej męczyć.

  • Na dystans - gra bez presingu. Na pewno nie jest to żaden błąd. W słabszych zespołach jest to nawet wyższa konieczność. Gra presingiem po prostu dobije fizycznie naszych piłkarzy, a u tych ze słabym Wytrzymałość powoduje, że nie nadają się do gry już po 45 minutach. Nieraz warto grać bez dodatkowego obciążenia i odpuścić presing.
  • Tylko własna połowa - jedna z nowych opcji. Gra presingiem tylko na własnej połowie. Bardzo dobre rozwiązanie, jednak wymaga obrońców obdarzonych wysokim współczynnikiem Wytrzymałość (jak najwyższe Siła również wskazane).
  • Zawsze - presing non stop. Tutaj jest jedyna kwestia, czy wytrzymają nasi zawodnicy. Jeśli gramy jakimś potentatem można odważyć się i spróbować zagrać z włączoną opcją.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie meczu zmienić to ustawienie i w gruncie rzeczy jest to najlepsze rozwiązanie. Warto grać presingiem na początku spotkania, często pozwala to na szybkie zdobycie bramki. Opcję radzę wyłączyć w końcowych fragmentach meczu (od 70 - 75 minuty). Wtedy i tak nasi piłkarze są już zmęczeni, a dodatkowe obciążenie na pewno nie wpłynie dobrze na ich kondycję (zwłaszcza, gdy rywal wprowadza nowego zawodnika i nasz zmęczony obrońca musi go pilnować).

Wślizgi - wślizgi (z racji braku innych opcji można także zakwalifikować tutaj grę barkiem, przepychanki, wyprzedzanie itd.) to nieodłączony element każdego meczu. Choć swoją drogą to także najlepszy sposób na spowodowanie "karniaka" i zarobienie "kartonika".

  • Lekki - wybierając ten rodzaj dajemy naszemu piłkarzowi do zrozumienia, żeby za bardzo nie pchał się do "jeżdżenia" po murawie. Osobiście nigdy tej opcji nie wybieram, bo nie widzę sensu. Każdy piłkarz jeśli ma możliwość powinien próbować odebrać piłkę.
  • Normalnie - piłkarz sam decyduje kiedy ma zaatakować rywala. Czy jego interwencja będzie opłacalna. W przypadku zawodników o wysokim atrybucie Przewidywanie opcja sprawdza się bardzo dobrze.
  • Ostry - ostra gra ma swoje wady i zalety. Obrońcy o wysokim parametrze Siła i włączonej tej opcji już po paru minutach spotkania budzą u rywali respekt (nie każdy odważyć się zaatakować "brutala"). Największy mankament to oczywiście kartki. Ostra gra często doprowadza także do wielu groźnych sytuacji (rzuty wolne, karne). Mimo tego opcja jest bardzo często spotykana w taktykach graczy.

Krycie - opcja odpowiadająca za rodzaj krycia.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie