Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Griftlands - poradnik do gry

Griftlands - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

10 porad na start w Griftlands Griftlands porady, tipy

W pierwszym rozdziale poradnika z gry Griftlands znajdziesz garść porad i wskazówek. Nasz poradnik pomoże Ci w dobrym rozpoczęciu rozgrywki. Poniżej znajduje się lista kilku porad oraz wskazówek, dzięki którym Twoje początki z grą Griftlands będą prostsze i znacznie przyjemniejsze.

Jako prezent od Fssh wybierz złoto

Na początku rozgrywki trafiasz do baru swojej dawnej znajomej Fssh. Oferuje Ci ona pomoc oraz nocleg. Oferuje Ci także 3 losowe nagrody na start. W tej puli znajduje się Shills, czyli waluta w Griftlands, dodatkowe miejsca w naszym pancerzu na przedmioty, ulepszenia karty, same karty lub ulepszenie naszych podstawowych statystyk (zdrowie i reslove). Najlepszą z tych nagród jest złoto, jednak nie zawsze możemy mieć je dostępne do wyboru. W takiej sytuacji również dobrym wyborem będzie ulepszenie jednej z kart , dobranie 2 kart do talii negocjacji lub bitewnej a także wzmocnienie statystyk. Ulepszenia pancerza są mało istotne w początkowej fazie rozgrywki, zaś karty jednokrotnego użytku są bardzo często mało opłacalne.

Przykładowe nagrody na start: 50 złota, 2 karty jednorazowego użytku oraz dodatkowy slot w pancerzu na przedmiot - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Przykładowe nagrody na start: 50 złota, 2 karty jednorazowego użytku oraz dodatkowy slot w pancerzu na przedmiot

Negocjacje są bezpieczniejszą formą walki

Zazwyczaj negocjacje są prostsze od używania pięści. W szczególności jeśli mówimy o przeciwnikach silniejszych od nas samych. Jeśli przegramy negocjacje tracimy punkty resolve oraz ewentualnie nie wykonujemy obecnego zadania. W przypadku walki sytuacja ma się gorzej, gdyż przegrywamy całą naszą rozgrywkę. Kolejny plusem negocjacji jest tańsza możliwość wykupienia wsparcia. Jeśli trafiamy do jakiejś lokacji i znajdują się w niej inni towarzysze to możemy ich przekupić żeby nam pomogli w negocjacjach lub w walce. Oczywiście w przypadku negocjacji jest to tańsze.

Dla przykładu, Toeren za pomoc w negocjacjach chce 45 złota, zaś za wsparcie w walce 67. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Dla przykładu, Toeren za pomoc w negocjacjach chce 45 złota, zaś za wsparcie w walce 67.

Dokładnie czytaj opisy kart

Może wydawać się to prozaiczne, jednak niektóre karty dają nam benefity jeśli zagramy je na początku tury a inne na jej końcu. Griftlands posiada bardzo dużo mechanik karcianych. Jednak nie trzeba wcale się ich obawiać. Po najechaniu na kartę po prawej stronie wyświetla nam się słowniczek pojęć, które rozwiewają wszystkie wątpliwości. Możemy w ten sposób dowiedzieć się jak dana karta zadziała jeśli ją zagramy, ile obrażeń zadamy lub jakie benefity otrzymamy.

Jak już wspominałem wcześniej negocjacje są lepsze od walki - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry

Po każdej wygranej walce otrzymujesz zwrot "resolve"

Jak już wspominałem wcześniej negocjacje są lepsze od walki. Jednak niektóre misje wymagają od nas użycia siły. Może też skończyć się na "resolve", który jest wymagany przy negocjacjach. W takich wypadkach musimy wykazać się naszymi umiejętnościami bojowymi. Po wygranej walce otrzymujemy nagrody w postaci kart, przedmiotów lub złota. Dodatkową nagrodą jest odzyskanie kilku punktów "resolve". Istnieją także inne sposoby zregenerowania tej statystyki. W barze u Fssh możemy wykupić trunek który odnowi nam 10 punktów za cenę 22 złota. Kolejnym sposobem jest wypełnianie misji. Po ukończeniu niektórych z nich w nagrodę otrzymujemy do wyboru zregenerowanie 10 punktów zdrowia lub właśnie "resolve". Istnieje także możliwość medytacji, lub rozmów z naszymi przyjaciółmi. Ten pierwszym sposób odradzam, gdyż możemy narazić się na utratę zdrowia lub dodatkowe pojedynki.

Zawsze negocjuj większą opłatę za misję

Podczas przyjmowania misji istnieje opcja wynegocjowania dodatkowej zapłaty w postaci złota, czyli po prostu premii. Negocjacja taka nie różni się niczym od innych, poza tym, że zbijając argumenty przeciwnika dostajemy dodatkowe shillsy do zapłaty. Po każdej oddanej turze ilość złota za zbicie danego argumentu zmniejsza się od 25%. Zwykle uda nam się wynegocjować najniższą stawkę bez starty nawet jednego punktu "resolve". Możemy jednak poświęcić parę punktów więcej w celu uzyskania większej premii. Trzeba jednak liczyć siły na zamiary. Możemy też poddać negocjacje co skutkuje utratą wynegocjowanych premii, jednak nie odzyskamy utraconych punktów "resolve".

Za zbicie argumentu z: 8 hp otrzymamy 71 złota, 5 hp 37 złota a z 3 hp 21 złota. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Za zbicie argumentu z: 8 hp otrzymamy 71 złota, 5 hp 37 złota a z 3 hp 21 złota.

Posiadanie przyjaciół jest ważne...

W Griftlands istnieje system relacji z postaciami żyjącymi w świecie gry. Rozróżnia się 5 różnych stanów relacji z danym bohaterem: kocha nas, lubi, nie lubi, nienawidzi oraz jest wobec nas neutralna. Jeśli dana postać nas lubi może nam pomóc przy negocjacjach lub jeśli jest handlarzem da nam zniżki na swoje przedmioty. Zaś jeśli dana postać nas kocha otrzymujemy od niej bonus. Mogą to być dodatkowe punkty zdrowia lub dodatkowe obrażenia na pierwszą zagraną kartę. Osiągamy to przez wykonywanie zadań od danej postaci lub wręczając jej podarunek: 100/150 shillsów. Także, jeśli posiadamy dobre kontakty z jakąś postacią, możemy liczyć na dodatkowe wydarzenia na mapie. Możemy otrzymać od niej prezent, przyjść z nią porozmawiać, dzięki czemu odnowi się nam trochę "resolve" lub pomóc jej wyjść z tarapatów.

Posiadając bardzo dobre relacje z innymi postaciami możemy liczyć na różne bonusy. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Posiadając bardzo dobre relacje z innymi postaciami możemy liczyć na różne bonusy.

...Równie ważne jak nieposiadanie wrogów

Istnieje także druga strona medalu. Jeśli jakaś postać nas nie lubi to będzie nam utrudniać negocjacje. Zaś jeśli jakaś postać nas nienawidzi to otrzymamy od niej karę w postaci obniżenia naszych statystyk lub utrudnień podczas walki lub negocjacji. Postać taka może też zastawić na nas zasadzkę kiedy będziemy przemieszczać się po mapie. Bohater może mieć do nas negatywne nastawienie jeśli wygramy z nim pojedynek, zabijemy jego towarzysza z danej frakcji lub jeśli wybierzemy do wykonania zadanie kogoś innego. W późniejszej fazie kampanii ten ostatni powód jest nieunikniony. Z tego powodu należy znaleźć balans w wykonywaniu zadań i czasami zrezygnować z lepszej nagrody na rzecz lepszych relacji. Zawsze można też polepszyć stosunki przy trunku w barze.

Kashio jest przykładem postaci, która nienawidzi nas od samego początku, jednak nie otrzymujemy z tego powodu żadnych kar. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Kashio jest przykładem postaci, która nienawidzi nas od samego początku, jednak nie otrzymujemy z tego powodu żadnych kar.

Nie zabijaj swoich przeciwników

Odbywając pojedynek z innymi postaciami w Griftlands możemy doprowadzić ich do stanu paniki. W stanie ogłaszają chęć poddania się a nad ich głowami pojawia się biała flaga. Stan ten trwa 3 tury. Jeśli walczymy z więcej niż jednym przeciwnikiem to wszyscy oni muszą być w stanie paniki, żeby mogli się poddać. Mechanika ta jest o tyle istotna, że oszczędza nam swoje punkty zdrowia które stracilibyśmy na walce do ostatniego punktu HP przeciwników. Również nie zabijając przeciwnika nie narażamy się na agresję ze strony jego przyjaciół lub towarzyszy z jego frakcji.

Kiedy doprowadzimy do stanu paniki w wszystkich przeciwników w naszej ręce pojawia się karta egzekucji a w prawym dolnym rogu przycisk do zaakceptowania poddania się. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Kiedy doprowadzimy do stanu paniki w wszystkich przeciwników w naszej ręce pojawia się karta egzekucji a w prawym dolnym rogu przycisk do zaakceptowania poddania się.

Po przespaniu nocy odnawiają się Twoje punkty zdrowia i "resolve"

Nieważne jak dobrze zagramy nasze pojedynki i negocjacje i tak stracimy mniej lub więcej z naszych statystyk początkowych. W przypadku stracenia całego "resolve" możemy dalej kontynuować naszą rozgrywkę, jednak bez możliwości prowadzenia negocjacji. Zaś jeśli chodzi o punkty zdrowia to są one wymagane do dalszej rozgrywki. Jeśli podczas jednej z walk stracimy znaczną część którejś z tych statystyk możemy udać się do baru Fssh gdzie za kilka sztuk złota odnowią się one, jednak nie w całości. Jedynym sposobem na zwrócenie całkowicie naszych punktów HP oraz "resolve" jest sen. W tym samym barze, który należy do Fssh, możemy odpocząć i się zregenerować. Jednak nie możemy tego zrobić kiedy nam się żywnie podoba. Po wykonaniu odpowiednich zadań głównych w grze nastanie noc. Kiedy zaś dotrzemy do baru przy Fssh pojawi się nowa opcja dialogowa, która pozwoli nam na przespanie nocy.

Po udaniu się na spoczynek naszym oczom ukazuje się ekran podsumowywujący jakie relacje osiągnęliśmy oraz jakie karty i przedmioty zdobyliśmy. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
Po udaniu się na spoczynek naszym oczom ukazuje się ekran podsumowywujący jakie relacje osiągnęliśmy oraz jakie karty i przedmioty zdobyliśmy.

Nie kupuj kart jednokrotnego użytku

W grze poza standardowymi kartami istnieją także karty, które możemy zagrać ograniczoną liczbę razy. Możemy je dostać w prezencie lub zdobyć za wykonane zadanie. W tym przypadku te karty są opłacalne. Jednak w żadnym wypadku kart takich nie opłaca się kupować od sklepikarzy. W podobnej cenie lub nawet taniej możemy przekupić postać żeby pomogła nam z problemem. Do tego nie mamy pewności czy dobierzemy taką kartę w odpowiednim dla nas momencie lub czy wystarczy nam punktów akcji do jej zagrania.

W tym wypadku dobre relacje z sklepikarzem obniżyły cenę kart o 25%, jednak i tak są one stanowczo za drogie. Wyjątek stanowi karta pierwsza, która nie ulegnie zniszczeniu po użyciu. - 10 porad na start w Griftlands - Griftlands - poradnik do gry
W tym wypadku dobre relacje z sklepikarzem obniżyły cenę kart o 25%, jednak i tak są one stanowczo za drogie. Wyjątek stanowi karta pierwsza, która nie ulegnie zniszczeniu po użyciu.