Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Steel Division 2 - poradnik do gry

Steel Division 2 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Porady na start | Steel Division 2 Steel Division 2 poradnik, najlepsze porady

Początki w grze Steel Division 2 mogą sprawić kłopot, dla nowych graczy. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby lepiej opanować podstawy zarządzania swoim wojskiem.

 1. Zdobywaj punkt strategiczne! Posiadanie większej ilości flag, jest niezbędne do zwycięstwa w grze. Nie ilość zniszczonych jednostek ani kontrolowany obszar, ale ilość kontrolowanych punktów strategicznych jest warunkiem wygranej. Jeśli masz ich więcej niż przeciwnik, to pasek "życia" danej frakcji po prawej stronie zaczyna się kurczyć. Im więcej punktów kontrolujesz tym szybciej odniesiesz zwycięstwo.
 2. Nie polegaj na jednym typie wojsk! Podstawowym błędem wielu graczy jest przyzwyczajenie z klasycznych RTSów, gdzie czołgi są najlepszymi i uniwersalnymi jednostkami. Owszem, czołgi nadal są najważniejszym elementem natarcia i są to bardzo groźne jednostki. Jednak bez wsparcia piechoty, zwiadu i lotnictwa, twój bardzo drogi i cenny Tygrys (ciężki czołg niemiecki) może okazać się bez radny wobec cennego ostrzału ukrytego działa przeciw pancernego. Podobnie zalewanie wroga falami piechoty, również nie zda egzaminu, jeśli wróg ma rozstawionych kilka stanowisk z karabinami maszynowymi oraz moździerzy. W ten sposób, będziesz bezsensownie tracił żołnierzy w stylu Armii Czerwonej.
Ta grupa czołgów posiada wsparcie w postaci jednostek zwiadowczej oraz mobilnego działa przeciwpancernego. Na ich szczęście, są tutaj tylko nieliczne oddziały piechoty, ale wyposażone w broń przeciwpancerną. Czerwoni powinni wysłać piechotę wraz z czołgami, aby uniknąć strat. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Ta grupa czołgów posiada wsparcie w postaci jednostek zwiadowczej oraz mobilnego działa przeciwpancernego. Na ich szczęście, są tutaj tylko nieliczne oddziały piechoty, ale wyposażone w broń przeciwpancerną. Czerwoni powinni wysłać piechotę wraz z czołgami, aby uniknąć strat.
 1. Poruszaj się grupami, zamiast pojedynczymi jednostkami. Samotny czołg, chociaż o najcięższym pancerzu, nie pokona wrogów, których nie widzi. Dlatego zawsze poruszaj jednostki w grupach np. Czołgi i pojazd zwiadowczy, piechota i wóz wsparcia itd. Pojedynczej jednostki jest łatwo wyeliminować, posiadając liczniejszą grupę, choć o gorszych statystykach.
Lider zwiększa poziom doświadczenia jednostek w pobliży, dzięki czemu obrona na wzgórzu będzie prowadzić efektywny ostrzał i dłużej się utrzyma. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Lider zwiększa poziom doświadczenia jednostek w pobliży, dzięki czemu obrona na wzgórzu będzie prowadzić efektywny ostrzał i dłużej się utrzyma.
 1. Doświadczenie i Liderzy. Na pole bitwy możesz przywołać jednostki regularne (bez doświadczenia) oraz weteranów na pierwszym i drugim poziome doświadczenia. Takie jednostki nie tylko walczą lepiej i celniej strzelają, ale mają też zwiększone morale, szybciej się poruszają, mają lepszą optykę itd. Liderzy to specjalne jednostki, które mogą zwiększyć poziom doświadczenia jednostek, które są w pobliżu. Dzięki temu, w prosty sposób możesz zwiększyć skuteczność dużej liczby wojsk. Co więcej, jednostki w pobliżu liderów nigdy nie skapitulują! Daj o takie jednostki, ponieważ są drogie i bardzo cenne dla twoje armii.
Kolumna czołgów i ciężarówek jest łatwym celem dla wroga. Z przodu powinien jechać pojazd zwiadowczy, który szybko wykryje jednostki przeciwnika i weźmie na siebie ostrzał wroga. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Kolumna czołgów i ciężarówek jest łatwym celem dla wroga. Z przodu powinien jechać pojazd zwiadowczy, który szybko wykryje jednostki przeciwnika i weźmie na siebie ostrzał wroga.
 1. Nie posyłaj piechoty w ciężarówkach/czołgów bez wsparcia w nieznany teren. To dość prozaiczna porada, ale twoje wojska będą poruszać się aż do punkty docelowego, mimo obecności wroga. Ciężarówki automatycznie wyładują wojska, jeśli znajdą się pod ostrzałem. Opancerzone transporty mają dużą szansę wytrzymać pierwszą serię ostrzału wroga, ale zwykłe ciężarówki najczęściej są niszczone podczas pierwszego ataku wraz z transportowanymi oddziałami. Natomiast czołgi będą odpowiadać ogniem w czasie ruchu i trudniej je zniszczyć ze względu na pancerz, ale posiadają bardzo słabą optykę. Wobec czego, są łatwym łupem dla ukrytych dział. Dlatego, bardzo ważny jest...
 2. ...Zwiad! Jednostki z tej kategorii posiadają bardzo wysoki poziom optyki oraz wykrywania jednostek wroga. W ten sposób, twoje dalekosiężne jednostki, będą mogły szybko nawiązać walkę z oddalonymi wrogami. Jednostki piechoty w tej kategorii, mają bardzo dobry wskaźnik ukrycia. Dzięki temu, możesz ustawić je w dobrej pozycji na mapie i obserwować pole bitwy. Wiedza o pozycjach wroga to połowa sukcesu!
Jeśli nadal widzisz terytorium wroga, które nie zmienia lub zwiększa swój obszar, to na pewno jest tam kilka ukrytych oddziałów przeciwnika (1). Działa to w druga stronę: na obrazku powyżej, czerwony oddział piechoty bez problemu przejął kilka punktów strategicznych i dużą część terenu, ponieważ nie ma tam żadnych oddziałów (2). Uważaj jednak na zwiadowców, oni nie mają wpływu na front i mogą czaić się na twoje jednostki. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Jeśli nadal widzisz terytorium wroga, które nie zmienia lub zwiększa swój obszar, to na pewno jest tam kilka ukrytych oddziałów przeciwnika (1). Działa to w druga stronę: na obrazku powyżej, czerwony oddział piechoty bez problemu przejął kilka punktów strategicznych i dużą część terenu, ponieważ nie ma tam żadnych oddziałów (2). Uważaj jednak na zwiadowców, oni nie mają wpływu na front i mogą czaić się na twoje jednostki.
 1. Obserwuj linię frontu. Linia frontu to jeden z najważniejszych elementów gry. Decyduje o kontroli punktów strategicznych oraz ma wpływ na twoje jednostki. Jeśli twoje wojska nie są na twoim terytorium, szybciej tracą morale i mogą skapitulować! Możesz też okrążyć wroga, aby odciąć go od głównej strefy kontroli i w ten sposób szybciej pokonać jednostki przeciwnika, które są okrążone przez twoich żołnierzy. Niektóre typy wojsk nie przesuwają granicy frontu np. zwiad. Im masz więcej jednostek, tym więcej terenu zyskasz. I odwrotnie, im masz mniej jednostek tym szybciej i więcej terenu stracisz.
Na tym zdjęciu widać, jak można w prosty sposób zaprojektować skuteczną obronę mostu. Widać tutaj kilka ważnych informacji: wysunięty zwiadowca (1) dostarcza cennych informacji dla dział przeciwpancernego oraz karabinu maszynowego (2). Grupa uderzeniowa wroga została również przygwożdżona przez ostrzał artylerii (3). Pasek stresu, czyli morale, jest wypełniony i zmusił niektóre jednostki do ucieczki (4). - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Na tym zdjęciu widać, jak można w prosty sposób zaprojektować skuteczną obronę mostu. Widać tutaj kilka ważnych informacji: wysunięty zwiadowca (1) dostarcza cennych informacji dla dział przeciwpancernego oraz karabinu maszynowego (2). Grupa uderzeniowa wroga została również przygwożdżona przez ostrzał artylerii (3). Pasek stresu, czyli morale, jest wypełniony i zmusił niektóre jednostki do ucieczki (4).
 1. Morale jednostek - każdy oddział ma czerwony pasek morale, tuż nad swoją ikoną. Jeśli twoja jednostka dobrze się czuje, pasek jest niewidocznym, ale jeśli trafi pod ciężki ostrzał pasek stanie się widoczny i zacznie się napełniać. Różne typy wojsk, reagują inaczej na ostrzał wroga np. piechota jest podatna na ostrzał artyleryjski oraz miotacze ognia, natomiast czołgi szybciej panikują pod zmasowanym ostrzał, który może nawet nie przebijać pancerza. Jednostki mogą panikować, rzucić się do ucieczki, a w najgorszym wypadku skapitulować. Warto włączyć do akcji jednostki liderów lub żandarmerii, które pozytywnie wpłyną na morale i nie pozwolą poddać się wrogowi w ich zasięgu.
Niebieski ukrył swoje oddziały w budynkach, więc kiedy oddziały czerwonych opuściły las zostały zdziesiątkowane przez wroga. Budynki zapewniają bonus do redukcji obrażeń, gdzie jednostki czerwonych były na otwartej przestrzeni. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Niebieski ukrył swoje oddziały w budynkach, więc kiedy oddziały czerwonych opuściły las zostały zdziesiątkowane przez wroga. Budynki zapewniają bonus do redukcji obrażeń, gdzie jednostki czerwonych były na otwartej przestrzeni.
 1. Korzystaj z osłon i ukrycia. Jest to szczególnie ważne dla jednostek miękkich (soft units), czyli piechoty, dział przeciwpancernych, stanowisk karabinów maszynowych, moździerzy itd. W lasach, okopach czy budynkach, takie jednostki zyskają bonus do obrony. Wróg ma zmniejszoną celność ostrzału, a twoje oddziały otrzymają mniej obrażeń. Dodatkowo, osłony dają kamuflaż i zwiększają poziom ukrycia jednostek. Jest to szczególnie przydatne gdy chcesz uciec przed silnym wrogiem lub urządzić zasadzkę na np. kolumnę czołgów.
Do mądrego pozycjonowania swoich jednostek używaj narzędzia Pole Widzenia pod klawiszem C. Zobaczysz co jednostka w danym punkcie będzie widzieć oraz zobaczysz odległości. Musisz oczywiście wiedzieć, jaki zasięg ma broń wybranego oddziału, ale np. większość czołgów i dział przeciwpancernych potrafi strzelać na 2 kilometry. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
Do mądrego pozycjonowania swoich jednostek używaj narzędzia Pole Widzenia pod klawiszem "C". Zobaczysz co jednostka w danym punkcie będzie "widzieć" oraz zobaczysz odległości. Musisz oczywiście wiedzieć, jaki zasięg ma broń wybranego oddziału, ale np. większość czołgów i dział przeciwpancernych potrafi strzelać na 2 kilometry.
 1. Klawisz "C" to twój przyjaciel, czyli narzędzie Pola Widzenia (Line of Sight tool). To niezwykle cenna opcja, która może zmienić sytuację na polu bitwy. Po wciśnięciu i przytrzymaniu ujrzysz specjalną miarkę, która pokaże ci pole widzenia w wybranym punkcie oraz odległości. Zobaczysz, jakie przeszkody terenowe blokują zasięg i jak daleko może sięgać wzrok jednostki na tej pozycji. Miarka uwzględnia lasy, budynki a nawet wysokość i ukształtowanie terenu. Jest to świetna pomoc w określeniu jakie obszary mogą być niebezpieczne, która pozycja dla twojego działa przeciwpancernego jest najlepsza i czy dane zabudowanie będzie dobre dla twojego karabinu maszynowego i zabezpieczy wszystkie możliwe kierunki natarcia.
 2. Zapoznaj się ze statystykami jednostek. W wypadku piechoty, ważna jest liczebność oraz uzbrojenie. Najlepiej, jeśli oddziały mają broń przeciwpancerną. Dzięki czemu będziesz mógł walczyć z czołgami w lasach i zabudowaniach. Zwróć uwagę jakim środkiem transportu pojawiają się na polu bitwy - opancerzone ciężarówki są bardzo przydatne i możesz je nadal wykorzystać na polu bitwy. W przypadku czołgów, ważny jest pancerz oraz kaliber działa. Przydadzą się również wysoka mobilność, ilość amunicji oraz koszt w punktach rekwizycji. Zwiad musi mieć bardzo dobrą optykę (zasięg wykrywania jednostek) oraz wysoki wskaźnik ukrycia.
W tej grupie szturmowej nie mogę wezwać wielu zwiadowców i czołgów. Dlatego postawiłem tutaj na niedoświadczone oddziały, aby zwiększyć ich liczbę. Z kolei piechota i działa przeciwpancerne to trzon tej grupy bojowej. - Porady na start | Steel Division 2 - Steel Division 2 - poradnik do gry
W tej grupie szturmowej nie mogę wezwać wielu zwiadowców i czołgów. Dlatego postawiłem tutaj na niedoświadczone oddziały, aby zwiększyć ich liczbę. Z kolei piechota i działa przeciwpancerne to trzon tej grupy bojowej.
 1. Stwórz zbalansowaną grupę bojową. Im bardziej urozmaicona grupa bojowa, tym lepiej. Na początku warto skupić się na kilku typach jednostek, aby nie pogubić się w ilości dostępnych opcji. Zawsze warto mieć zwiad, sporą ilość oddziałów piechoty, czołgi oraz działa przeciwpancerne. Mądrym posunięciem, jest zaopatrzenie się w chociaż jedną jednostkę z bardzo mocną armatą przeciwpancerną. Prawie każda grupa bojowa ma przynajmniej jedną, bardzo wytrzymały i niebezpieczny pojazd bojowy opancerzoną (Tygrys, Pantera, KV, IS, Churchil, Sherman Jumbo). Dlatego warto mieć w zanadrzu, odpowiednią ripostę dla takiego wroga. Jeśli chcesz mieć dużo samolotów, nie warto dodawać zbyt wielu dział przeciw lotniczych (i odwrotnie). Natomiast, jeśli chcesz mieć więcej dział artyleryjskich, nie zapomnij o ciężarówkach z zaopatrzeniem.