Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Sinking City - poradnik do gry

The Sinking City - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ważne wybory w grze The Sinking City The Sinking City poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika znajdziesz wszystkie ważne wybory w The Sinking City. Zestawiliśmy decyzje podejmowane w ramach rozgrywania głównych śledztw. Z naszego opisu możesz dowiedzieć się czego dotyczy dany wybór, jakie są możliwe warianty i ewentualnie jakie konsekwencje (także długofalowe) może mieć podjęta decyzja.

Ogólne informacje na temat wyborów w The Sinking City

 1. The Sinking City wygląda na mocno nieliniową grę, ale są to tylko pozory. Główne śledztwa zawsze rozwiązuje się w ustalonej kolejności i najważniejsze momenty fabuły są niezmienne. Nawet jeśli pojawi się jakaś ważna decyzja, to nie spowoduje to, że w kolejnych śledztwach będziesz wykonywał zupełnie inne czynności. Zmiany oczywiście mogą się pojawić, ale nie będą one nigdy znaczące i główna linia fabularna nie zostanie w wyraźny sposób zmodyfikowana.
 2. Większe wybory zazwyczaj podejmuje się w końcowej części każdego śledztwa i przeważnie mają one miejsce w trakcie rozmów z NPC-ami. Możesz np. wyjawić komuś poufne informacje lub wybrać opcję dialogową równoznaczną z zaatakowaniem rozmówcy. Dla pewności radzimy zapisywać stan gry przed każdą rozmową. Pozwoli ci to zabezpieczyć się jeśli nie będziesz gotowy do podjęcia decyzji lub jeśli przez przypadek wybierzesz "złą" opcję dialogową.
 3. Konsekwencje niektórych wyborów ujawnią się dopiero po czasie. Mowa tu w szczególności o decyzji w sprawie Carpenterów. Reed będzie później potrzebował pomocy ze strony jednego z nich.
 4. Wybory nie wpływają na dostępność zakończeń gry. Pod koniec głównej fabuły zawsze dostępne będą wszystkie 3 zakończenia. Twoje decyzje mogą jedynie wpłynąć na to kto pojawi się w halucynacjach, których w drodze do finałowej lokacji będzie doświadczał główny bohater.

Poniżej znajdziesz zestawienie ważnych wyborów. Każda z wymienionych decyzji o wiele dokładniej omówiona została w naszym opisie przejścia gry.

Uwaga - Lista wyborów zawiera duże spoilery na temat najważniejsyzch wydarzeń, do których dochodzi w trakcie gry!

Morderca Alberta Throgmortona - śledztwo Mroźne powitanie

W trakcie rozgrywania tego śledztwa ustalisz, że Lewis odpowiedzialny jest za zamordowanie Alberta Throgmortona - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa ustalisz, że Lewis odpowiedzialny jest za zamordowanie Alberta Throgmortona. Po przyjrzeniu się sprawie masz trzy opcje zachowania:

 1. Powiedzenie Robertowi Throgmortonowi o Lewisie od razu po zbadaniu magazynu - Przepadnie w ten sposób szansa spotkania się z Lewisem w barze i tym samym okazja do wysłuchania jego wersji wydarzeń. Ludzie Roberta dopadną Lewisa.
 2. Spotkanie się z Lewisem i następnie wyjawienie prawdy Robertowi Throgmortonowi - Ludzie Roberta dopadną Lewisa.
 3. Spotkanie się z Lewisem i następnie skłamanie w rozmowie z Robertem Throgmortonem - Robert nie dowie się o tym, że Lewis zamordował jego syna.

Dodatkowo w trakcie spotkania z Lewisem możesz obiecać zachowanie wiedzy o jego czynie dla siebie i otrzymać dzięki temu amunicję. Obietnicy tej nie musisz oczywiście dotrzymać. W dalszym ciągu możesz powiedzieć Robertowi o Lewisie.

Wszystkie warianty mają wspólne zakończenie - Reed będzie mógł opuścić port i awansować do kolejnej głównej sprawy.

Członkowie ekspedycji w podwodnej jaskini - śledztwo Zagubieni na morzu

W trakcie rozgrywania tego śledztwa dotrzesz do podwodnej jaskini z członkami ekspedycji, którzy padli ofiarą szaleństwa - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa dotrzesz do podwodnej jaskini z członkami ekspedycji, którzy padli ofiarą szaleństwa. Wybór czeka cię po powrocie do Roberta Throgmortona, który wysłał Reeda z zadaniem odnalezienia zaginionych osób. Masz dwie opcje zachowania:

 1. Powiedzenie prawdy Robertowi Throgmortonowi, że niektórzy członkowie ekspedycji nadal żyją i że potrzebują pomocy w wydostaniu się z jaskini.
 2. Skłamanie w rozmowie z Robertem Throgmortonem, że wszyscy członkowie ekspedycji zginęli.

W teorii założenie jest takie, że wydostanie członków ekspedycji na powierzchnię wiąże się z ryzkiem dalszego rozprzestrzeniania się szaleństwa, które ich ogarnęło. Nie zauważysz jednak różnicy podczas dalszego przechodzenia gry. Można więc stwierdzić, że to wybór o trochę "oszukanym" znaczeniu.

Magazyn rybny ZD - śledztwo Quid Pro Quo

W trakcie rozgrywania tego śledztwa zajmiesz się badaniem magazynu rybnego ZD (EOD), którego miał pilnować Daryl Grimes - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa zajmiesz się badaniem magazynu rybnego ZD (EOD), którego miał pilnować Daryl Grimes. Po powrocie do Anny celem zdania raportu czeka cię wybór co jej powiedzieć. Masz dwie opcje zachowania:

 1. Skłamanie, że Daryl Grimes walczył w obronie magazynu jak lew - Mężczyzna uniknie dzięki temu kary ze strony ZD.
 2. Powiedzenie prawdy, że Daryl Grimes przegapił moment wtargnięcia intruza - Mężczyznę spotka kara ze strony ZD.

Dodatkowo w trakcie spotkania z Darylem możesz obiecać, że nie powiesz Annie o przegapieniu włamania. W nagrodę otrzymasz aminicję. Obietnicy tej nie musisz oczywiście dotrzymać. W dalszym ciągu możesz powiedzieć prawdę Annie i jest to nagradzane dodatkowo osiągnięciem.

Wybór ten nie wpłynie na kolejne spotkanie Reeda z Anną. Widoczną różnicą jest to czy Daryl pojawi się po powrocie do magazynu czy nie.

Sprzymierzenie się z ZD lub z Cavendishem - śledztwo Quid Pro Quo

W trakcie rozgrywania tego śledztwa konieczne będzie zbadanie mieszkania Georgea Cavendisha - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa konieczne będzie zbadanie mieszkania George'a Cavendisha. Po tym jak właściciel mieszkania przyłapie Reeda masz dwie opcje zachowania:

 1. Nawiązanie współpracy z Cavendishem wymierzonej w ZD - Możesz pomóc naukowcowi w dokończeniu jego planu polegającego na zatruciu ryb. Po wykonanym zadaniu trzeba ponownie pogadać z Cavendishem.
 2. Odmówienie Cavendishowi i kontynuowanie współpracy z ZD - Będziesz musiał zabić Cavendisha, który automatycznie zaatakuje głównego bohatera. Po tym jak powiesz o wszystkim Annie wyśle ona Reeda do piwnicy targu rybnego. Czeka tam pułapka - okaże się, że nigdy nie miało dojść do spotkania Reeda z wyżej postawionymi osobami w ZD.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli obiecałeś pomóc Cavendishowi możesz go oszukać i udać się do Anny. Unikniesz dzięki temu staczania walki z nim w jego mieszkaniu.

Oba warianty prowadzą do spotkania z Fredem. Zasadnicza różnica polega na tym w jakich okolicznościach spotkasz Freda - czy po otrzymaniu namiarów od Cavendisha (wariant 1) czy po wydostaniu się z pułapki w piwnicy (wariant 2). W obu przypadkach Fred poprosi Reeda o tę samą przysługę.

Odnalezienie kryjówki przemytników - śledztwo Ojcowie i synowie

W trakcie rozgrywania tego śledztwa należy odnaleźć miejsce pobytu przemytników - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa należy odnaleźć miejsce pobytu przemytników. Reed po dotarciu do bocznej alejki spotka kilku z nich. Masz tu dwie główne opcje zachowania:

 1. Wybranie złej opcji dialogowej (pierwszej, drugiej lub trzeciej) - Przemytnicy zaatakują Reeda i musisz ich zabić. Przy jednym z nich znajdziesz notatkę z podpowiedzią o lokalizacji kryjówki. Czekają cię tam kolejne walki. Reed musi dotrzeć do pokoju na piętrze.
 2. Wybranie dobrej opcji dialogowej, tzn. tej o zabiciu wściekłego psa - Przemytnicy zaoferują wspólną wyprawę do kryjówki. Jeśli się na nią zgodzisz od razu dotrzesz do pokoju na piętrze.

W obu przypadkach będziesz mógł spotkać się z Brutusem Carpenterem. Co ciekawe nie musisz spodziewać się wrogiej reakcji z jego strony nawet jeśli wymordowałeś jego ludzi w alejce i na parterze. Wybór ten wpływa jedynie na to czy rozegrasz walki czy ich unikniesz.

Powrót z jaskini fanatyków religijnych - śledztwo Ojcowie i synowie

W dalszej części tego samego śledztwa do odwiedzenia jest podwodna jaskinia fanatyków religjnych, dzięki której dowiesz się o ambicjach Grahama - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W dalszej części tego samego śledztwa do odwiedzenia jest podwodna jaskinia fanatyków religjnych, dzięki której dowiesz się o ambicjach Grahama. Po powrocie z jaskini masz dwie opcje zachowania:

 1. Sprzymierzenie się z Grahamem Carpenterem - Wybór ten oznacza konieczność zamordowania Brutusa oraz innych osób przebywających w kryjówce najemników.
 2. Sprzymierzenie się z Brutusem Carpenterem - Ojciec nie będzie żądał śmierci syna i będziesz mógł kontynuować grę bez staczania walk.

Zarówno Graham jak i Brutus będą mogli pomóc w wydostaniu Freda z miasta, a więc końcowa część śledztwa będzie identyczna dla obu wariantów. Wybór ten wpływ natomiast na to kto pojawi się w areszcie w dalszej części gry żeby wydostać Reeda z więzienia. Dotyczy on jednak tylko spotkań w areszcie i w posiadłości Carpenterów. Dalsza część śledztwa ma taki sam przebieg niezależnie kto pomógł Reedowi w wyjściu na wolność.

Spotkanie z Harriet Dough - śledztwo Na łeb, na szyję

W trakcie rozgrywania tego śledztwa dotrzesz do podwodnej jaskini, w której przebywa Harriet Dough - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa dotrzesz do podwodnej jaskini, w której przebywa Harriet Dough. Należy zainicjować rozmowę z nią. Masz tu dwie opcje zachowania:

 1. Wydostanie się wraz z Harriet z jaskini - Reed postanawia jej nie zabijać.
 2. Zamordowanie Harriet Dough - Reed uzna, że to on jest Wybrańcem i że należy pozbyć się Harriet. Trzeba ją zabić w bezpośredniej walce.

Wybór ten jest niestety tylko pozorny, bo Harriet Dough nie przeżyje niezależnie od wybranego wariantu. Nawet jeśli zdecydowałeś się na wspólny powrót z nią na powierzchnię, to po awansowaniu do kolejnego głównego śledztwa dowiesz się o jej utonięciu. Jej zwłoki będą znajdowały się w szpitalnej kostnicy.

Spotkanie z Ebernotem Blackwoodem - śledztwo Ugoda z diabłem

W trakcie rozgrywania tego śledztwa konieczna staje się eksploracja fabryki konserw - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa konieczna staje się eksploracja fabryki konserw. Ebernote Blackwood pojawi się w fabryce po zbadaniu dostatecznej jej części i nie wypuści Reeda dopóki ten nie odpowie na jego propozycję. Masz dwie opcje zachowania:

 1. Zgodzenie się na wzięcie w rytuału odprawianym przez Blackwooda - Reed musi powrócić do piwnicy i położyć się na ołtarzu. Rytuał będzie nieudany i Blackwood zginie.
 2. Odmówienie Blackwoodowi i wyrażenie chęci zabrania Pieczeci ze sobą - Blackwood zaatakuje Reeda i należy go zabić.

W obu wariantach Blackwood zginie z rąk Reeda. Jedyną różnicą jest to czy dojdzie do tego w wyniku świadomego ataku (wariant 2) czy po tym jak Reed straci nad sobą kontrolę (wariant 1). Warto jednak dodać, że zgodzenie się na rytuał jest nagradzane osiągnięciem i to nawet pomimo tego, że zakończy się on niepowodzeniem.

Oczyszczenie się z zarzutów - śledztwo W obroni własnej

Motywem przewodnim tego śledztwa jest oczyszczenie Reeda z zarzutu zamordowania Johannesa van der Burga - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

Motywem przewodnim tego śledztwa jest oczyszczenie Reeda z zarzutu zamordowania Johannesa van der Burga. Do wyboru jest więcej opcji zachowania niż zazwyczaj. Możliwe warianty to:

 1. Ostrzeżenie lub nie odwiedzenie Agathy Pierce - Strauszka nie zginie, ale Milton Pierce nie wycofa oskarżeń pod adresem głównego bohatera.
 2. Zamordowanie Agathy Pierce z użyciem trucizny - Milton Pierce wycofa oskarżenia pod adresem Reeda, ale nadal będziesz musiał dotrzeć do prawdziwego mordercy.
 3. Wyrażenie chęci uratowania porwanej rodziny Glenna Byersa - Reed musi zlokalizować kryjówkę porywaczy, zabić ich i porozmawiać z uratowanymi członkami rodziny. W zamian Glenn zgodzi się złożyć zeznania na policji.
 4. Zmuszenie Glenna Byersa do wydania rewolweru - Po zdobyciu narzędzia zbrodni możesz je podłożyć w piwnicy Miltona Pierce'a.

Decyzja w sprawie staruszki jest ostatecznie nieistotna, choć jeśli są otrujesz zdobędziesz dodatkowe trofeum. Dostępne są dwa główne zakończenia - Glenn Byers może zgłosić się dobrowolnie na policję lub Milton Pierce może zostać oskarżony o zabójstwo po podłożeniu fałszywych dowodów zbrodni. Dla samego Reeda finał sprawy jest taki sam - zostanie oczyszczony z zarzutu popełnienia morderstwa. Warto zaznaczyć, że po spotkaniu żyjącego jednak Johannesa skomentuje on podjętą decyzję. Ani Miltona ani Glenna nie spotkasz już jednak osobiście w dalszej części gry.

Zdobycie informacji o więzieniu Cthygonnaar - śledztwo Frunący Feniks

W trakcie rozgrywania tego śledztwa przewijają się dwie główne postacie - nieumarła kapłanka Usha (która dodatkowo przejmie dwukrotnie kontrolę nad ciałem Raymonda) oraz archeolog Joseph Hill - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania tego śledztwa przewijają się dwie główne postacie - nieumarła kapłanka Usha (która dodatkowo przejmie dwukrotnie kontrolę nad ciałem Raymonda) oraz archeolog Joseph Hill. Gra oferuje trzy opcje zachowania w sprawie tych postaci:

 1. Zamordowanie Ushy - Jest to działanie po myśli Josepha Hilla.
 2. Zamordowanie Josepha Hilla - Jest to działanie zgodne z życzeniem Ushy.
 3. Zamordowanie Ushy oraz Josepha Hilla - Postacie te zabija się po kolei, nie w tej samej lokacji.

Informacje o więzieniu Cthygonnaar zdobędziesz niezależnie od tego kto zginie, gdyż każda z wymienionych postaci może podzielić się wiedzą przed ewentualną śmiercią. Wariant 3 jest równoznaczny ze zdradzeniem zaufania Ushy lub Josepha Hilla, gdyż drugiego NPC-a zamordujesz już po dowiedzeniu się jak dostać się do Cthygonnaaru. Wybór kogo zabić nie wpływa na przebieg finałowego śledztwa gry ani na dostępnych zakończeń głównej fabuły.

Zakończenia gry - śledztwo Ku głębinom

Wszystkie zakończenia bardzo dokładnie opisaliśmy na stronie Lista zakończeń - Ważne wybory w grze The Sinking City - The Sinking City - poradnik do gry

Wszystkie zakończenia bardzo dokładnie opisaliśmy na stronie Lista zakończeń. Raz jeszcze przypominamy, że wszystkie zakończenia są zawsze dostępne nawet jeśli w trakcie przechodzenia gry zginęło wiele postaci niezależnych. Masz trzy opcje zachowania:

 1. Zakończenie Cyklu (centralny piedestał).
 2. Rozpoczęcie Cyklu od nowa (lewy piedestał).
 3. Ucieczka z Oakmont i zostawienie jego mieszkańców na pastwę losu (prawy piedestał).