Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Atlas - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Atlas - poradnik do gry

Atlas - poradnik do gry

Morskie opowieści. Poradnik do Atlas to praktyczny przewodnik po grze, który przeprowadzi Cię przez pierwsze godziny. Porady na start i tipsy dotyczące rozwoju postaci oraz umiejętności pomogą zaplanować dobrą postać. Opisujemy również wydajność gry i wymagania sprzętowe.

Niniejszy poradnik do gry Atlas to kompendium wiedzy dotyczące tej trudniej i rozbudowanej produkcji, dzięki któremu każdy gracz rozpoczynający swoją przygodę w Freeport znajdzie odpowiedzi na najbardziej nurtujące go pytania. Poradnik otwierają porady na start i opis podstawowych mechanizmów rozgrywki, gdzie każdy gracz znajdzie informacje potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki. Znajdziesz tutaj, między innymi, wyjaśnienie mechaniki polowania, działania ekwipunku i udźwigu postaci, a także informacje dotyczące dostępnych w grze statystyk i umiejętności postaci, wraz z rekomendowaną ścieżką rozwoju.

W tekście znajduje się też, rzecz jasna, rozbudowany dział FAQ, gdzie znaleźć można odpowiedzi i rozwiązania najtrudniejszych problemów, które czekają na początkującego gracza - sposoby pozyskiwania wody, najskuteczniejszego rozwoju postaci, wydostania się z lokacji startowej Freeport czy pozyskania pierwszych narzędzi usprawniających pracę. Znalazło się tutaj także miejsce na rozdział poświęcony poprawie wydajności gry. Poradnik zamyka sekcja Aneks, w której znalazły się nie mniej ważne informacje. To tutaj poczytasz o wymaganiach sprzętowych i dowiesz się, czy twoja maszyna pozwoli na płynną rozgrywkę, znajdziesz tutaj także tajniki sterowania.

Atlas to niezwykle ambitna piracka gra MMO, stworzona przez współtwórców gry ARK: Survival Evolved, pozwalająca na jednej, ogromnej mapie bawić się nawet 40 tysiącom graczy. Atlas umożliwia graczom eksplorowanie rozległego świata o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych, w którym znaleźć można zróżnicowane geograficznie - tak pod względem klimatu, jak i flory i fauny - wyspy. Produkcja pozwala graczom budować własne statki i fortece, a także podbijać terytoria, czy też zrzeszać się w kompaniach, atlasowych odpowiednikach gildii. Akcja rozgrywa się z perspektywy pierwszej i trzeciej osoby, a gracze bawić mogą się wyłącznie w trybie wieloosobowym, na serwerach PvE i PvP.

Porady na start

Przed rozpoczęciem rozgrywki w Atlas, zalecamy zaznajomienie się z poradami na start. Pozwolą one bezboleśnie wejść w świat tej rozbudowanej i trudnej produkcji i wyjaśnią podstawowe mechaniki rządzące rozgrywką. Znajdziesz tutaj, między innymi, informacje o tym, co zrobić, by skuteczniej wydobywać surowce czy nie wpędzić się w niebezpieczną sytuację.

Porady na start:

 1. Pilnuj wskaźników potrzeb bohatera. Wskaźniki potrzeb znajdziesz w prawym dolnym rogu ekranu. Tam wyświetlają się informacje o stopniu zaspokojenia pragnienia i głodu (wraz z zapotrzebowaniem witaminowym), poziom zdrowia, udźwig czy też wytrzymałość bohatera. Warto ciągle monitorować stan tych wskaźników i w przypadku trzech z nich - głód, pragnienie, zdrowie - nie dopuścić do ich wyczerpania.
 2. Nie atakuj zwierząt, jeśli Twoja postać nie jest odpowiednio wyposażona. Nim rozpoczniesz polowanie na mocniejsze stwory, stwórz szmaciane odzienie (Cloth Hat, Cloth Shirt, Cloth Gloves, Cloth Pants i Cloth Boots) i włócznię (Spear). Szczegółowe informacje odnośnie sposobu ich tworzenia, jak i inne cenne wskazówki dotyczące początkowego ekwipunku, znajdziesz w rozdziale "Przedmioty, które warto wytworzyć jak najszybciej".
 3. Dwa razy zastanów się, zanim zaatakujesz stworzenie. Zaatakowanie stwora należącego do grupy może ściągnąć na ciebie innych wrogów, jednak większym problemem są stwory oznaczone jako "Alpha". Są to po prostu podpakowane wersje zwykłych stworów, które są kilka(naście) razy silniejsze i wytrzymalsze i w kilka sekund potrafią zabić postać gracza. Ich eliminacja jest niebezpieczna, acz opłacalna - zabicie takiego stwora awansuje Twoją postać o kilka poziomów
 4. Wytwórz narzędzia, by skuteczniej pozyskiwać surowce. Tłuczenie w drzewa przy pomocy gołych pięści może działać w Minecrafcie, tutaj jednak skutkować będzie utratą zdrowia kierowanej postaci, jak i mizerną ilością pozyskiwanych surowców, warto więc stworzyć odpowiednie narzędzia, by sobie w tym pomóc.
 5. Dbaj o stan swojego ekwipunku. Ciągłe korzystanie z narzędzi czy broni doprowadza do ich stopniowego wyniszczenia - jest to reprezentowane przez swoisty "pasek zdrowia" danego przedmiotu. Gdy ten się wyczerpie, część przedmiotów pęknie i zniknie, części nie będzie z kolei można używać. Większość niszczejących przedmiotów w grze można w prosty sposób zreperować - wystarczy kliknąć na przedmiot i wybrać odpowiednia opcję (Repair).
 6. Zainwestuj w odpowiednie umiejętności. Odpowiednio rozplanowany rozwój postaci może znacząco ułatwić pierwsze godziny z grą - szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale "W jaki sposób rozwijać postać?".
 7. Dbaj o stan swojego okrętu. Warto odpowiednio dbać o jego stan i naprawiać wszelakie uszkodzenia, które powstają zarówno podczas samych podróży, jak i w trakcie walki z innymi okrętami. Pamiętaj też, by za bardzo nie obciążyć okrętu, gdyż może to skończyć się jego zatopieniem!
 8. Nie przejadaj się. Jeśli postać zje zbyt dużo, również tracić będzie punkty zdrowia. Problemem jest także przyswojenie zbyt dużej ilości witamin. Dla przykładu, zjedzenie zbyt dużej ilości owoców sprawi, iż ekran zabarwi się na zielono i utrudni nawigację. Wskaźniki witamin znajdziesz przy prawej krawędzi ekranu.

Podstawy rozgrywki

Tutaj znajdują się rozdziały opisujące podstawowe mechanizmy rządzące rozgrywką. Znajdziesz tutaj, między innymi, wyjaśnienie mechaniki polowania, działania ekwipunku i udźwigu postaci, a także informacje dotyczące dostępnych w grze statystyk i umiejętności postaci, wraz z rekomendowaną ścieżką rozwoju.

 1. Rozwój postaci
 2. Statystyka i umiejętności
 3. Ulepszanie okrętu
 4. Porady ogólne
 5. Oswajanie i trening stworzeń
 6. Polowanie
 7. Ekwipunek i udźwig

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Dział FAQ poradnika, w którym odpowiadamy na wszelkie pytania, które pojawić mogą się podczas obcowania z grą Atlas. To tutaj dowiesz się, w jaki sposób zwiększyć skuteczność pozyskiwania materiałów, jak skutecznie rozwijać postać, co zrobić, by móc rozwijać postać powyżej 8 poziomu, czy jak wydostać się z lokacji startowej Freeport.

 1. Dlaczego nie mogę awansować?
 2. Śmierć - co mnie czeka po śmierci?
 3. Jak pozyskać i przechowywać wodę?
 4. Jak pozyskać pierwsze surowce?
 5. Jak stworzyć pierwsze narzędzia?
 6. Jak opuścić Freeport?

Aneks

Część zamykająca poradnik, w której znajdziesz przede wszystkim opis sterowania w wersji na PC, jak i konsole Xbox One, a także wymagania sprzętowe dla wszystkich platform.

 1. Wymagania sprzętowe
 2. Wydajność w Atlas

Informacje o Atlas - poradnik do gry

Autor : Jakub Bugielski

Ostatnia aktualizacja : 7 lutego 2019

Poradnik zawiera : strony: 22, ilustracje: 22 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Atlas - poradnik do gry

ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401356ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401355ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401354ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401353ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401352ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401351ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401350ATLAS - screen - 2019-07-30 - 401349ATLAS - screen - 2019-04-15 - 395453