Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2019 - poradnik do gry

Football Manager 2019 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Taktyka w Football Manager 2019 Football Manager 2019 poradnik i porady

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018

Taktyka jest niezwykle ważną częścią gry w Football Manager 2019 - Taktyka w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Taktyka jest niezwykle ważną częścią gry w Football Manager 2019. To właśnie od odpowiedniego ustawienia taktyki zależą Twoje sukcesy na boisku. Na stworzenie odpowiedniej taktyki ma wpływ wiele czynników, jak wybór formacji i ustawienie zawodników, polecenia dla zespołu, indywidualne polecenia dla poszczególnych piłkarzy, wybór wykonawców stałych fragmentów gry oraz wyselekcjonowanie odpowiedniego kapitana. W niniejszym rozdziale znajdziesz wiele informacji oraz porady, które pomogą Ci stworzyć odpowiednią taktykę w grze Football Manager 2019.

Wybór formacji i ustawianie zawodników

Pierwszym i niezwykle ważnym elementem taktyki jest dobór odpowiedniej formacji do stylu gry Twojej drużyny. Po objęciu posady Managera możesz dokonać wyboru formacji (a nawet ustawić 3 zupełnie różne) z kilku wcześniej przygotowanych zestawów, które następnie możesz w dowolny sposób modyfikować. Aby dokonać zmian w formacji po prostu przeciągnij odpowiedniego piłkarza na daną pozycję, przypisując mu nową rolę. Możesz w ten sposób dowolnie przestawiać zawodników jednak staraj się podchodzić do tego z rozwagą, aby nie doszło do sytuacji w której obrońca znajdzie się na pozycji napastnika i na odwrót. Pamiętaj, że po wyznaczeniu formacji, Twoi piłkarze będą musieli poświęcić nieco czasu na przystosowanie się do nowej taktyki. Biorąc pod uwagę fakt, że na pewno zależy Ci na tym, aby Twoi piłkarze dobrze realizowali cele taktyczne i rozumieli się na boisku, wyznacz na to więcej czasu w trakcie treningów drużynowych. Co bardzo istotne, każda zmiana formacji obniża znajomość danej taktyki także postaraj się nie robić zbyt częstych zmian i trzymać się maksymalnie 2 - 3 formacji. Należy także zaznaczyć fakt, że przegranie jednego lub dwóch meczów nie oznacza, że od razu należy zmieniać formację i całkowicie przemodelować styl gry całej drużyny. Na osiągnięcie pożądanych efektów należy poczekać nawet kilka spotkań.

Jaką formację wybrać?

Wybór formacji powinno się uzależnić przede wszystkim od zespołu, którym kierujesz. W pierwszej kolejności poświęć nieco czasu, aby dobrze poznać piłkarzy z którymi przyjdzie Ci pracować i postaraj się wyselekcjonować kilku najlepszych piłkarzy, na których później oprzesz założenia taktyczne. Zwróć także uwagę na głębię składu ponieważ jeśli masz braki wśród napastników (dysponujesz tylko 2 takimi zawodnikami) to ciężko będzie stworzyć z tego formację 4-3-3. Przykładowo, jeśli w Twoim klubie masz do dyspozycji kilku świetnych obrońców i pomocników możesz wybrać formację, która będzie skupiać się na rozgrywaniu piłki w środku pola z jednym wysuniętym napastnikiem, jak np. 4-2-3-1. W takim ustawieniu będziesz dysponować czterema obrońcami, dwoma defensywnymi pomocnikami, trzema pomocnikami ofensywnymi i jednym napastnikiem wbiegającym za plecy obrońców.

Przydzielanie zawodnikom odpowiednich ról

Jeżeli udało Ci się wybrać odpowiednią formację dla Twojego zespołu warto zastanowić się, jaką rolę będą pełnić poszczególni piłkarze. Przykładowo, dwóch bocznych obrońców może pełnić zupełnie inne role grając na tej samej pozycji. Wszystko jest uzależnione od wybranej przez Ciebie taktyki oraz atrybutów danych zawodników. Ustawienie odpowiedniej roli dla zawodnika jest ważnym zadaniem ze względu na to, że definiuje sposób zachowania się danego piłkarza na boisku. Powracając do przykładu z bocznymi obrońcami - jeden z nich może włączać się do akcji ofensywnych, a drugi ze względu na brak odpowiednich atrybutów może zajmować się tylko i wyłącznie obroną. Aby wybrać rolę dla zawodnika kliknij na pasek pod jego koszulką, a następnie z menu wybierz odpowiednią rolę.

Polecenia dla zespołu

Polecenia dla zespołu składają się na szereg instrukcji, które będą realizowane w trakcie meczu przez Twoich zawodników. Przy wyborze poleceń dla zespołu możesz kierować się preferowanym stylem gry jednak musisz zwrócić uwagę na to, że niektóre opcje wykluczają możliwość wybrania innych. Przykładowo, atak środkiem pola blokuje możliwość ataku skrzydłami.

Styl gry

W zależności od wybranego stylu gry, Twoi piłkarze będą inaczej zachowywać się na boisku. Sztywne ustawienie skutkuje tym, że zawodnicy trzymają się swoich zadań i nie będą włączać się w zadania innych formacji, a więc obrońcy będą odpowiedzialni za obronę, pomocnicy za wsparcie, a napastnicy za atak. W przypadku płynnego stylu gry, zawodnicy mają większą swobodę na boisku i będą angażować się w więcej faz gry, jak np. boczni obrońcy włączający się w akcje ofensywne przy linii boiska. Z takim stylem gry Twój zespół będzie poruszał się znacznie płynniej co może przyczynić się do dokładniejszego wykonywania podań i przesuwania się pod pole karne przeciwnika. Należy jednak pamiętać, że płynność gry uzależniona jest od zdolności zawodników przez co gorzej wyszkoleni piłkarze nie będą w stanie sprostać takiemu zadaniu.

Indywidualne polecenia dla zawodników

Oprócz poleceń zespołowych, w grze Football Manager 2019 masz możliwość wydawania indywidualnych poleceń dla poszczególnych zawodników grających na określonej pozycji. Możesz tego dokonać wchodząc do zakładki taktyki i wybierając opcję piłkarzy. W tej zakładce możesz przydzielać odpowiednie zadania piłkarzom, w oparciu o ich atrybuty.

Stałe fragmenty gry

Stałe fragmenty gry to istotny element taktyki wykorzystywany przez wiele klubów - Taktyka w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Stałe fragmenty gry to istotny element taktyki wykorzystywany przez wiele klubów. W swoim zespole możesz posiadać zawodników, którzy są ekspertami w wykonywaniu rzutów wolnych co może przyczynić się do zdobywania większej ilości bramek. Stałe fragmenty gry można podzielić ze względu na stronę boiska, z której są wykonywane oraz scenariusza (obrona lub atak). Pamiętaj o tym, aby do wykonywania określonych schematów przydzielić zawodników, którzy posiadają odpowiednio rozwinięte atrybuty pod względem dośrodkowywania i strzelania. Przy wykonywaniu rzutów rożnych warto także zwrócić uwagę na to, jaką nogą zawodnik będzie wyprowadzał futbolówkę z rogu boiska. Mocniejsza noga piłkarza wyznacza, czy będzie on dokręcał piłkę w stronę bramki, czy zagra piłkę odchodzącą od bramki. Twoi piłkarze są bacznie obserwowani przez trenerów i jeśli któryś z nich nie będzie nadawał się do np. wykonywania rzutów z autu, niezwłocznie zostaniesz o tym poinformowany.

Wybór kapitana

Wybór odpowiedniego kapitana to decyzja, którą będziesz musiał podjąć przed rozpoczęciem sezonu. Głównym zadaniem kapitana jest motywowanie zawodników na boisku. Można go także określić jako wzór do naśladowania dla kolegów z drużyny. Co więcej, kapitan zespołu jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy zespołem, a Managerem. W razie jakichkolwiek problemów w klubie, możesz zapytać kapitana o morale zespołu i poprosić o rozmowę z poszczególnymi zawodnikami.