Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth World of Warcraft Battle for Azeroth poradnik, porady

Walki pomiędzy graczami są kolejnym aspektem, który przeszedł sporą transformację w Battle for Azeroth. Jako, że dodatek koncentruje się poniekąd na konflikcie pomiędzy frakcjami, Blizzard postanowił dostarczyć graczom odmienione PvP.

War Mode, czyli gotowość do walki

Na starcie należy powiedzieć o systemie War Mode, który dostępy jest dla każdej postaci od 20 poziomu. Zastąpił on klasyczne oflagowanie się, jako chęć do brania udziału w walkach pomiędzy graczami (PvP on/off). Gdzie można uruchomić War Mode?

  1. przedstawiciele Hordy w Orgrimmarze
  2. gracze Przymierza w Stormwind
Po uruchomieniu tego trybu oficjalnie zgadzamy się na branie udziału w potyczkach PvP - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Po uruchomieniu tego trybu oficjalnie zgadzamy się na branie udziału w potyczkach PvP. Nie ma przy tym znaczenia na jakim serwerze gramy. War Mode usuwa podział na serwery PvP oraz PvE. To od włączenia przez nas War Mode zależeć będzie w jakim trybie gramy. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy sytuacji w której spotkamy kogoś niechętnego do walki. Omawiany tryb uruchamiamy na własną odpowiedzialność, zgadzając się równocześnie na panujące na serwerach PvP warunki.

W zamian gracze w trybie War Mode otrzymują 10% więcej punktów doświadczenia za zabijanie potworów, czy ukończenie misji. Należy jednak pamiętać, że wyłączyć lub włączyć tę opcję można jedynie w stolicy. Z tego powodu nie ma możliwości na szybkie wyłączenie PvP, gdy grozi nam niebezpieczeństwo. Do tego talenty PvP działają w otwartym świecie (tzn. poza battlegroundami) tylko wtedy, gdy mamy włączony War Mode

Talenty PvP

Inaczej niż w Legionie, talenty PvP w Battle for Azeroth są zdecydowanie bardziej przystępne. W poprzednim dodatku odblokowywaliśmy do nich dostęp poprzez zbieranie honoru. Teraz jednak ten zestaw bonusów związany jest z procesem expienia naszej postaci.

Bohaterowie na 110 poziomie mają dostęp do czterech gniazd na talenty. Pierwsze gniazdo, główne, odpowiada za talent PvP, który wcześniej związany był z trinketem. Mamy tutaj najmniejszy i najbardziej ograniczony wybór. Z drugiej strony to miejsce odblokowuje się już na 20 poziomie.

Pozostałe trzy gniazda zdobywamy kolejno na 40, 70 oraz 110 poziomie - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Pozostałe trzy gniazda zdobywamy kolejno na 40, 70 oraz 110 poziomie. Są to jednak talenty dodatkowe i posiadają oddzielną listę efektów niż główne gniazdo. W zasadzie więc decydujemy o jednym talencie głównym oraz trzech dodatkowych.

Wybierać możemy, co chcemy i w żaden sposób nie jesteśmy ograniczani. Do tego nic nie stoi na przeszkodzie, by wymieniać talenty w zależności od sytuacji. Oczywiście, nie można tego dokonywać w środku walki - postać musi znajdować się w bezpiecznym miejscu.

Kiedy mamy uruchomiony War Mode, talentów PvP możemy używać również poza walką z innymi graczami - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Kiedy mamy uruchomiony War Mode, talentów PvP możemy używać również poza walką z innymi graczami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich podczas expienia. Wyjątek stanowią raidy oraz dungeony, które nie są strefami PvP, więc te talenty tam nie działają.

Otwarte PvP

Decydując się na włączenie War Mode, zgadzamy się na branie udziału w otwartym PvP. Oznacza to, że w każdej sytuacji (poza sanktuariami) gracz z wrogiej frakcji może nas zaatakować. Blizzard zdecydował jednak, że z tego powodu należy wprowadzić skalowanie się ekwipunku. Skoro gracz decyduje się na PvP, to powinien mieć równe szanse niemal w każdej sytuacji.

W efekcie różnica pomiędzy poziomami oraz jakością posiadanego sprzętu będzie miała minimalny wpływ na potyczki. Gracz lepiej ubrany będzie miał więcej punktów życia oraz zada większe obrażenia. Niemniej będą to skromne wartości, a wszystko po to, aby nikt nie miał nad przeciwnikiem ogromnej przewagi. W każdej sytuacji liczyć się mają przede wszystkim umiejętności, a nie statystyki. Warto zaznaczyć przy tym, że dotyczy to jedynie PvP.

Co ciekawe, dzięki trybowi War Mode gracze mogą używać przedmiotu Net-o-Matic 5000 w całym Azeroth (i nie tylko) - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Co ciekawe, dzięki trybowi War Mode gracze mogą używać przedmiotu Net-o-Matic 5000 w całym Azeroth (i nie tylko). Do czego służy to urządzenie? Do zrzucania przeciwnika z wierzchowca. Jeśli rywal ucieka z walki lub jej unika, możemy sprawić, że zostanie wyrzucony z siodła, dzięki czemu nie ucieknie. Przedmiot ten przyda się zwłaszcza, gdy wprowadzone zostanie latanie. Wiele osób zwyczajowo unika potyczek, mimo włączonego PvP. Dzięki Net-o-Matic 5000 sprawimy, że wróg spadnie z latającego wierzchowca.

Łowcy nagród oraz polowania

War Mode ma również kilka innych, dodatkowych atrakcji. Pierwszą jest możliwość stania się łowcą nagród lub bycia na liście poszukiwanych. Jeśli w otwartym PvP będziemy skutecznie polowali na przedstawicieli wrogiej frakcji i zabijemy ich odpowiednią ilość bez umierania, otrzymamy bonus. Zostaniemy oflagowani jako assassin naszej frakcji i póki nie zginiemy, będziemy zadawali o 15% większe obrażenia oraz otrzymamy o tyle samo zwiększone leczenie.

Automatycznie jednak otrzymamy również nietypowego debuffa - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Automatycznie jednak otrzymamy również nietypowego debuffa. Wroga nacja wyznaczy za nas nagrodę i zostaniemy wpisani na listę poszukiwanych przez łowców nagród. Przez to będziemy widoczni dla wszystkich graczy z przeciwnej frakcji w lokacji, na której zdobyliśmy bonus. Rywale będą znali naszą lokalizację, bowiem na podglądzie mapy zostanie ona zaznaczona. Dodatkowo, za zabicie nas otrzymają oni dodatkową nagrodę. W efekcie będziemy stanowić łakomy kąsek dla przeciwników.

Z drugiej strony działa to analogicznie. Polowanie na gracza za którego wyznaczona została nagroda zapewnia nam premię. Warto jednak pamiętać, że taki zabójca zadaje zwiększone obrażenia, więc pokonanie go wcale nie będzie takie łatwe.

Zrzuty zaopatrzenia

Zrzuty zaopatrzenia to kolejna nowość Battle for Azeroth. Okazjonalnie w trybie War Mode, żyrokopter przeleci przez najniebezpieczniejsze lokacje w Zuldazar oraz Kul Tiras. Pojazd ten najpierw będzie słychać, a następnie zobaczymy go na niebie. Będzie leciał w prostej linii przez całą szerokość danej strefy i w pewnym momencie zrzuci ładunek.

Nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Trasa żyrokoptera jest losowa i wiadomo, że teoretycznie lata co około 20 minut. Niemniej moment zrzutu może nastąpić w każdej chwili jego podróży. Zrzut nie jest zaznaczony na mapie, więc trzeba cały czas obserwować niebo. Do tego pojazd porusza się szybciej niż najszybszy, latający wierzchowiec, więc nie ma możliwości wyprzedzenia go lub zrównania się.

Zrzut spadnie w wybranym miejscu i wtedy rozpocznie się walka. Przeciwne frakcje będą rywalizowały o możliwość otworzenia ładunku. Komu uda się tego dokonać, ten otrzyma dostęp do przedmiotów ze zrzutu. Wszyscy przedstawiciele frakcji, która otworzyła ładunek, mogą zebrać z niego przedmioty, o ile znajdują się w pobliżu. Nie ma reguł dotyczących rywalizacji - liczy się to, kto otworzy paczkę. Trzeba zatem uważać, by w ferworze walki ktoś nie sprzątnął nam ładunku sprzed nosa.

System honoru w Battle for Azeroth

Honor przestał być płynną walutą w World of Warcraft. Teraz służy za punkty określające nasz udział w PvP. Zdobywać go możemy biorąc udział w potyczkach na arenach, battlegroundach lub polując na rywali w trybie War Mode. Czym więcej punktów honoru zbierzemy, tym wyższy będzie nasz Honor Level.

Za osiąganie coraz to większych pułapów otrzymywać będziemy nagrody kosmetyczne, jak wierzchowce, pety, czy tytuły - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Za osiąganie coraz to większych pułapów otrzymywać będziemy nagrody kosmetyczne, jak wierzchowce, pety, czy tytuły. Pierwszy prezent dostaniemy za wbicie piątego poziomu. Z czasem wymagania poziomowe do kolejnych przedmiotów będą znacząco wzrastały, a całość ma motywować do zabawy.

Honor Level nie wpływa na nasze talenty PvP, a do tego jest współdzielony przez całe konto. Służy zatem do pokazania zaangażowania gracza w walkę pomiędzy frakcjami.

Battlegroundy

Pól bitewnych w World of Warcraft zdecydowanie nie brakuje. Blizzard uznał jednak, że należy je posegregować, aby gracze mogli swobodniej wybierać, w czym chcą brać udział. W efekcie możemy teraz decydować o tym, czy chcemy grać na battlegroundach przeznaczonych dla mniejszej ilości graczy, czy też na tych o większej skali, czyli tzw. Epic Battlegrounds. Mowa tutaj również o Wintergrasp,Tol Barad, czy Battle for Southshore, które mogą pojawić się jako pola bitewne. Warto przy tym zaznaczyć, że z puli usunięte zostało Strand of the Ancients.

Co z osobami, które chciałyby zdobywać coraz to lepszy sprzęt, ale biorąc udział w walkach pomiędzy graczami - PvP, War Mode oraz ekwipunek w WOW Battle for Azeroth - World of Warcraft Battle for Azeroth - poradnik do gry

Ekwipunek PvP

Co z osobami, które chciałyby zdobywać coraz to lepszy sprzęt, ale biorąc udział w walkach pomiędzy graczami? Dla nich przygotowano Conquest Points. Każdego tygodnia gracze będą otrzymywali zlecenie na zdobycie określonej ilości tych punktów. W ten sposób w nagrodę otrzymają jedną część ekwipunku PvP. Gdy zbiorą cały set, wtedy będą mogli walczyć od nowa, ale o lepszą wersję sprzętu.

Gracze odznaczający się sporymi osiągnięciami na arenach, będą mogli przeskoczyć ten pułap i od razu powalczyć o lepsze nagrody. Osoby z kolei dopiero rozpoczynające przygodę z PvP nigdy nie będą w tyle, bowiem system pozwoli im nadrobić straty.

Conquest Points zdobywamy z kilku źródeł:

  1. Rated Arenas
  2. Rated Battlegrounds
  3. Unrated Battlegrounds (zapewniają małą i ograniczoną ilość punktów)
  4. Epic Battlegrounds (cotygodniowe zadania)
  5. Aktywności związane z World PvP

Dodatkowo, na koniec walk na arenach oraz battlegroundach otrzymamy szansę na zdobycie sprzętu ze skrzynki. Zawsze będzie on dopasowany do naszej postaci tak, aby działał jako zasłużona nagroda. Nie sprawi jednak, że zyskamy ogromną premię do obrażeń. Zamiast tego odpowiadać ma naszemu poziomowi w PvP. Przykładowo osoby na poziomie Gold (Challenger) będą zdobywały sprzęt odpowiadający raidom na poziomie Normal.