Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik do gry

Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Dyplomacja w pigułce w Total War Saga Thrones of Britannia Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2018

Dzięki dyplomacji, możesz zmienić swoją sytuację z tragicznej na relatywnie dobrą. Jednak nie z wszystkimi nacjami możesz osiągnąć porozumienie, bynajmniej nie trwałe. Dyplomacja pomorze tobie konsolidować władzę w okolicy, zabezpieczyć się przed atakiem groźnych przeciwników lub ułatwi ekspansję terytorialną.

Gdy otworzysz zakładkę Dyplomacja, ekran główny zmienić się na podgląd dyplomatyczny - Dyplomacja w pigułce w Total War Saga Thrones of Britannia - Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik do gry

Gdy otworzysz zakładkę Dyplomacja, ekran główny zmienić się na podgląd dyplomatyczny. Twoje królestwo zostanie podświetlone, i ujrzysz pokolorowane prowincje innych państw. Jest to podgląd relacji jakie masz z pozostałymi nacjami (1). Twoje państwo jest oznaczone kolorem żółtym. Zielony oznaczają bardzo dobre stosunki, a czerwonym kolorem są oznaczone nieprzychylne tobie państwa. Możesz wybrać inne królestwo, aby podejrzeć relacje z pozostałymi sąsiadami i w odpowiedni sposób zaplanować swoją ekspansję.

Na dolnym panelu informacyjnym masz listę królestw (2). Możesz posegregować państwa według siły, nazwy, ilości regionów, czy aktualnych stosunków dyplomatycznych (3). Po wybraniu państwa, naciśnij przycisk poniżej, aby przejść do okna negocjacji (4). Tutaj możesz dodać różne prośby lub żądania dyplomatyczne. Po wybraniu dowolnej, zobaczysz poniżej spodziewaną reakcję. Jeśli pisze "niewystarczająca" lub jest inne niezachęcające słowo, dorzuć pieniądze lub spróbuj najpierw polepszyć stosunki.

Po bokach są portrety państw i ich przywódców, zazwyczaj po lewej jest twój portret, a po prawej wybranego państwa. Każdy przywódca jest opisany kilkoma wskaźnikami (5): niektóre wskazują na zamiłowanie do pieniędzy, inne informują cię jakich kultur nie toleruje, jeszcze inne sugerują jaką ma opinię i czy dotrzymuje słowa. Na przykład Walijczykom zawsze będzie trudno dogadać się z Anglosasami, a Wikingowie mają problem z dotrzymywanie słowa i dogadaniem się praktycznie z każdą nacją na wyspach brytyjskich. Wysoki poziom wpływów oraz sława, ma dobry wpływ u innych przywódców i często łatwiej ich skłania do negocjacji na twoją korzyść.

Deklaracja przyjaźni jest dobrym posunięciem, jeśli zamierzamy zacieśnić więzy z jakimś królestwem. - Dyplomacja w pigułce w Total War Saga Thrones of Britannia - Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik do gry
Deklaracja przyjaźni jest dobrym posunięciem, jeśli zamierzamy zacieśnić więzy z jakimś królestwem.

Rodzaje akcji dyplomatycznych:

  1. Zapłata. W ten sposób możesz dodać pieniądze do swojej oferty, aby przekonać przeciwnika. Możesz też żądać pieniędzy lub sprawić prezent dla innego państwa i poprawić relacje.
  2. Zawrzyj Sojusz/Zerwij Sojusz z... Jeśli masz dobre relacje lub dane królestwo jest zagrożone wojną przez agresywnych sąsiadów, to możesz z nim zawrzeć sojusz. Działa on podczas napaści oraz wypowiedzenia wojny. Posiadanie sojuszy nie oznacza, automatycznego dołączenia do wojny. Każdy gracz może zadecydować o swoim udziale i odmówić w krytycznym momencie. Możesz też poprosić docelowe królestwo, aby zerwało sojusz z innym państwem.
  3. Pakt obronny/Zerwij pakt obronny z... Działa podobnie jak sojusz, ale tylko w wypadku napaści wrogiego państwa. Nie służy do wyspowiadania wojen. Królestwa chętniej zawierają taki pakt, niż sojusz, bo łatwiej jest się z niego wywiązać.
  4. Dołącz do wojny z... Ta akcja pozwoli tobie dołączyć do wojny, którą prowadzi dane królestwo lub możesz ich poprosić/zmusić do wzięcia udziału w twojej wojnie. Czasem będzie trzeba sypnąć złotem albo nawiązać przyjaźń, aby zachęcić takie królestwo do współpracy.
  5. Dostęp wojskowy. Przekraczanie granic innych królestw, często wiąże się z karą do relacji. Posiadanie tej umowy, rozwiązuje ten problem i służy zacieśnieniu więzów.
  6. Deklaracja przyjaźni/odwołaj deklarację przyjaźni z... Jest to najczęstsza umowa, która jest pierwszym krokiem ku prawdziwej przyjaźni. Do niczego nie zobowiązuje, ale służy poprawie stosunków między państwami. Jednak wypowiedzenie wojny takiemu królestwu, szkodzi naszej reputacji.
  7. Zaaranżuj małżeństwo. Jeśli ty lub docelowe królestwo posiada, niezamężną córkę i odpowiedniego (wolnego) kandydata do ślubu, możesz zainicjować związek małżeński pomiędzy stronami. W ten sposób znacznie zacieśnisz więzy pomiędzy królestwami.
  8. Stwórz podległe królestwo. Dzięki tej akcji, możesz stworzyć lenno, które będzie tobie podporządkowane, czyniąc z danego królestwa swoistego "przymusowego sojusznika". Takie państwo będzie tobie podległe i nie będzie prowadzić polityki zewnętrznej, choć nadal może wypowiedzieć tobie nieposłuszeństwo. Możesz też uczynić kogoś wasalem poprzez podbój ostatniej osady i wybraniu specjalnej akcji.
  9. Zaanektuj. Dostępna dla niektórych państw. W ten sposób, możesz pokojowo przejąć terytoria innego państwa i wcielić je do swojego królestwa.
  10. Porozumienie pokojowe. Dostępne tylko podczas wojny. Po uzgodnieniu warunków i żadań, pomiędzy państwami następuje pokój.

Zwróć uwagę, że dyplomacja przydaje się przede wszystkim do zabezpieczenia granic. Państwa, które są w przyjaźni z tobą, mają pakty lub sojusze, nie są skłonne wypowiedzieć tobie wojny. Przynajmniej przez dłuższy czas. Warto zawrzeć sojusz z tymi państwami, które będą oddzielać ciebie od większych rywali lub ułatwią tobie podbój innego państwa. Nie obieraj przyjacielskiego kursu względem państw, które masz na celowniku. Wypowiadanie wojny mimo różnych porozumień, źle się odbije na twojej opinii, przez co trudniej będzie tobie prowadzić akcje dyplomatyczne.