Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Forge of Empires - poradnik do gry

Forge of Empires - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Budynki w Forge of Empires | Mechanizmy rozgrywki Forge of Empires poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2018

Budynki w grze Forge of Empires tworzą trzon rozgrywki - to od nich (i ich odpowiedniego doboru przez gracza) zależy to, jak sprawnie funkcjonować będzie miasto gracza i jak szybko możliwy będzie rozwój i dalsza ekspansja. W tym rozdziale dowiesz się, jak działa mechanizm wznoszenia konstrukcji, oraz to, w jaki sposób rozbudowywać miasto, by nie marnować ograniczonej przestrzeni.

Budynki - jak działa mechanizm budowania?

Wznoszenie budynków jest w zasadzie bardzo proste - wystarczy uzbierać odpowiednią ilość surowców (monety i zaopatrzenie), wybrać miejsce, w którym wzniesiona ma być konstrukcja i rozpocząć budowę. Tutaj dochodzi jednak kilka czynników, które warunkują to, czy i jak skutecznie funkcjonować będzie budowla. Są to:

  1. Dostęp do drogi. Wzniesiony budynek musi przylegać do drogi. Może to być od dowolnej strony - wystarczy, by stykał się on choć z 1 "kratką" drogi. Jeśli tej drogi zabraknie, to budynek przestanie pracować, a nad nim pojawi się stosowna ikonka informacyjna. Większość budynków wymaga dróg - wyjątkiem są w gruncie rzeczy konstrukcje z zakładki "Dekoracje".
  2. Trzeba wynaleźć odpowiednią technologię. Na początku gry gracz ma możliwość wznoszenia najbardziej podstawowych budowli, z czasem jednak odblokowuje się dostęp do setek nowych konstrukcji.
  3. Na wydajność budynków wpływa poziom zadowolenia mieszkańców. Zwiększenie go do 120% (za sprawą budynków z zakładki "Dekoracje" jak i budowli kulturowych), pozwala zwiększyć wydajność budowli o 20%.

Porady związane z budową

Warto odpowiednio zaplanować rozkład dróg, by nie marnować miejsca. - Budynki w Forge of Empires | Mechanizmy rozgrywki - Forge of Empires - Poradnik do gry
Warto odpowiednio zaplanować rozkład dróg, by nie marnować miejsca.

Mimo, iż zasada budowania jest w grze bardzo prosta, problemem okazuje się odpowiednie rozplanowanie miasta, by w maksymalnym stopniu wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Warto zastosować się do poniższych porad:

  1. Przestrzeń do rozbudowy miasta jest ograniczona, warto więc odpowiednio zaplanować jego rozbudowę. Możesz podzielić miasto na sektory, budując drogi co 4 "kratki". W ten sposób pomiędzy drogami da się zmieścić 2 rzędy budynków zajmujących 2 "kratki" szerokości, bądź linię budynków zajmujących 4 "kratki". Wszystko znajdziesz na powyższym obrazku.
  2. Budynki mieszkalne powinny zajmować najwięcej miejsca w twoim mieście (mniej więcej 50-60%). Zapewniają one mieszkańców, którzy obsługują inne budynki, a także pozwalają zyskać złoto, którego nadmiar zawsze można wykorzystać do zakupu punktów rozwoju. Oprócz tego postaraj się mieć przynajmniej 1 budynek do każdego typu jednostki z danej epoki, po jednym budynku produkującym towary, a resztę miejsca wykorzystaj na konstrukcje z zakładki "Budynki produkcyjne".
  3. Zawsze staraj się utrzymać poziom zadowolenia na 120% ("Zachwyt"). Lepiej jest mieć mniej budynków, a bardziej wydajnych.
  4. Do zwiększania zadowolenia warto początkowo korzystać z budynków z zakładki "Dekoracje", które zajmują 1x1 miejsca - takie jak Krzaki czy Drzewa. Dają one dobre bonusy, można je upchać gdziekolwiek (nie wymagają drogi), a w raz z postępami w grze można zamieniać je na te z nowszych epok.
  5. Jeśli chodzi o budynki towarowe, warto wznosić tylko te, które produkują dobra, do których udało ci się zyskać dostęp. W ten sposób znacząco zwiększy się ich wydajność i będą po prostu produkować więcej towarów - które można potem wymienić na targu na surowce, których nie masz.