Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Railway Empire - poradnik do gry

Railway Empire - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Railway Empire: Miasta, fabryki - jak rozwijać? Railway Empire poradnik, porady

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2020

Rozwój miast jest niezbędny w trakcie gry. Czasem jest celem danego scenariusza, gdzie musisz rozwinąć konkretne miasto do pewnego poziomu. Poza tym, większe miasto oferuje większy rynek zbytu i otwiera nowe możliwości. Rozwój miast jest nie tylko przydatny, ale i potrzebny do zwiększenia zysków twojej firmy. Podobnie jest z fabrykami i wytwórniami, im więcej produkują, tym więcej możesz transportować i zarobić.

Warunki rozwoju miast w Railway Empire

Miasta rozwijaj się przede wszystkim poprzez dostarczanie towarów i surowców. Transport pasażerów oraz poczty również ma znaczenie, ale o wiele mniejsze. Równie dobrze, możesz nie przewozić towarów ekspresowych i rozwinąć miasto, ale nie możesz sobie pozwolić na brak towarów czy surowców. W każdym mieście możesz sprawdzić, jakich produktów potrzebuje do rozwoju. Im większe miasta, tym lista jest dłuższa. Co 5 tysięcy mieszkańców jest odblokowana kolejna próg i nowy produkt, którego mieszkańcy oczekują. Ilość i różnorodność dostarczanych towarów wpływa na współczynnik "zaspokojenia potrzeb". Jeśli jest większy niż 60%, ilość mieszkańców się zwiększa. Dlatego potrzebujesz stałych dostaw do miasta.

Charlotte potrzebuje drewna, ale miasto nie otrzymuje transportów w żaden sposób. Z drugiej strony, trafia tam dostateczna ilość zboża, aby zadowolić mieszkańców w zakresie tej potrzeby na 70%. Taki stan rzeczy miasto zawdzięcza transportowi lądowemu i farmie która jest niedaleko. - Railway Empire: Miasta, fabryki - jak rozwijać? - Railway Empire - poradnik do gry
Charlotte potrzebuje drewna, ale miasto nie otrzymuje transportów w żaden sposób. Z drugiej strony, trafia tam dostateczna ilość zboża, aby zadowolić mieszkańców w zakresie tej potrzeby na 70%. Taki stan rzeczy miasto zawdzięcza transportowi lądowemu i farmie która jest niedaleko.

Do miast produkty trafiają na dwa sposoby. Jeśli obiekt produkujący surowce jest blisko (np. farma wytwarzająca zboże), to transport odbywa się w klasyczny sposób za pomocą wagonów i koni. Jest on jednak wolny i dostarcza bardzo małą ilość produktów.

Drugi sposób, polega na transporcie surowców za pomocą pociągów. Niekoniecznie musza być to twoje składy kolejowe. Jeśli rywal dostarcza produkty do miasta, to trafiają do ogólnej puli i przyczyniają się do rozwoju miasta. Małe osiedla nie mają dużych wymagań, więc twoje pociągi mogą szybko przestać jeździć pełnymi składami. Dlatego warto łączyć kilka miast lub kilka wytwórni z jednym miastem.

W każdym mieście jest jakaś fabryka (lub szybko się pojawi, jeśli jest wolny slot), dlatego kolejnym dobrym posunięciem jest połączenie 2-3 miast, aby wozić pomiędzy nimi produkty.

Grand Rapids jest małym miastem i potrzebuje pięciu produktów do rozwoju. W pierwszej kolumnie widzisz ile towarów jest w mieście, potem zapotrzebowanie, a następnie ile z nich jest produkowanych. Widać, że browar w tym mieście nie ma rynku zbytu, a w pobliżu jest ośrodek produkcyjny zboża i drewna. Jest to dobre miejsce na rozbudowę sieci kolejowej. - Railway Empire: Miasta, fabryki - jak rozwijać? - Railway Empire - poradnik do gry
Grand Rapids jest małym miastem i potrzebuje pięciu produktów do rozwoju. W pierwszej kolumnie widzisz ile towarów jest w mieście, potem zapotrzebowanie, a następnie ile z nich jest produkowanych. Widać, że browar w tym mieście nie ma rynku zbytu, a w pobliżu jest ośrodek produkcyjny zboża i drewna. Jest to dobre miejsce na rozbudowę sieci kolejowej.

Zapotrzebowanie miasta

Na początku większości misji, każde miasto zawsze potrzebuję zboża, kukurydzy, drewna (są to surowce produkowane w wytwórniach poza miastami) oraz piwa i mięsa (towary wytwarzane w miejskich fabrykach). Często miasta posiadają browar lub przemysł mięsny już na początku scenariusza. Są to podstawowe surowce, które przewijają się w każdym mieście. Co więcej, ze np. zboża można wytwarzać piwo (czyli jeden z podstawowych towarów), a z drewna deski (półprodukt potrzebny dla mieszkańców oraz do produkcji kilku towarów w kolejnych progach). W ten sposób miasto i fabryka skorzysta z tego samego surowca, a twoja sieć może się powiększyć i pomnożyć zyski.

Zanim zaczniesz transport surowców do danego miasta, sprawdź jak wygląda zapotrzebowanie w danym mieście i w jakiej odległości są wytwórnie od tego miasta. Jeśli większość ośrodków produkcyjnych jest daleko od tego miasta, warto zmienić lokację. Czasem nie jest to możliwe, albo jesteś zmuszony do rozwoju konkretnego miasta. Jednak z czasem, warto mieć jedno miasta, gdzie transport wielu produktów i surowców jest bardzo łatwy. W ten sposób zapewnisz sobie dobre miejsce na zbyt towarów i pomnożysz fundusze, które będą potrzebne do realizacji pozostałych celów.

Podobnie jest z produkcją towarów. Fabryki również korzystają z transportu klasycznego i kolejowego. Jednak jeśli ich produkty nie są rozwożone lub pożytkowane w mieście, produkcja zostanie wstrzymana i przestaną przyjmować dostawy z wytwórni. Możesz wykorzystać fakt, że rywal dostarcza np. zboże do browaru i samemu rozwozić tylko piwo do innych miast. Będziesz jednak uzależniony od dostaw rywala.

Fabryki możesz ulepszać, ale jest to kosztowna czynność. Wytwórnie np. farmy, zwiększają swoje możliwości jeśli transportujesz dużo i często ich produkty. Ilość pól lub sadów pokazuje jak wysoki poziom ma dany zakład. - Railway Empire: Miasta, fabryki - jak rozwijać? - Railway Empire - poradnik do gry
Fabryki możesz ulepszać, ale jest to kosztowna czynność. Wytwórnie np. farmy, zwiększają swoje możliwości jeśli transportujesz dużo i często ich produkty. Ilość pól lub sadów pokazuje jak wysoki poziom ma dany zakład.

Jeśli zamierzasz skupić się na jakimś konkretnym mieście, rozważ budowę lub zakup fabryki. Czasem gra ułatwia taką decyzję i wystawa fabrykę na licytację lub zostanie przedstawiona tobie oferta kupna po niższej cenie. W ten sposób będziesz zarabiał dodatkowe pieniądze na transportach, które i tak planujesz. Dobierz towar pod potrzeby miasta lub wybierz fabrykę, której nie ma w okolicy, aby rozwozić nadmiar produkcji. Jeśli w mieście jest fabryka, która jest nieprzydatna lub wytwórnia jest bardzo daleko, to możesz ją wykupić, zniszczyć i postawić bardziej przydatny przemysł. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, więc dwa razy przemyśl ten krok lub zapisz grę przed podjęciem decyzji.

Warto zaznaczyć, że jeśli kilka stacji jest w zasięgu fabryki/wytwórni, to produkty tych obiektów będą rozdzielane równo pomiędzy stacjami (obojętnie czy są to twoje stację, czy przeciwnika). Poza tym, każde przedsiębiorstwo może zwiększyć lub zmniejszyć ilość wytwarzanych surowców lub towarów. Wystarczy przez długi czas utrzymywać wysoki wskaźnik efektowności produkcji. Jeśli interes należy do ciebie, możesz po prostu zainwestować pieniądze i zwiększyć produkcję.

Budowanie muzeum jest pomocnym rozwiązaniem, jeśli masz problem z utrzymaniem wskaźnika zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta - Railway Empire: Miasta, fabryki - jak rozwijać? - Railway Empire - poradnik do gry

Wybuduj muzeum!

Budowanie muzeum jest pomocnym rozwiązaniem, jeśli masz problem z utrzymaniem wskaźnika "zaspokojenia potrzeb" mieszkańców miasta. Każde miasto ma specjalny slot na unikalne obiekty. Mogą być to atrakcje przyciągające dodatkowych pasażerów lub uniwersytet, który przyspiesza zdobywanie punktów badań. Do wybudowania takiego obiektu, musisz mieć stację w mieście, a liczba mieszkańców musi przekroczyć próg 60 tysięcy.

Wybudowanie Muzeum podnosi wskaźnik zadowolenia o 10%. Mieszkańcy będą akceptować mniejszą ilość towarów, a miasto nadal będzie się rozwijać.