Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Railway Empire - poradnik do gry

Railway Empire - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Railway Empire: Jak zarabiać? Railway Empire poradnik, porady

Na czym najlepiej zarabiać? Co jest najbardziej opłacalne i efektywne?

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2020

Zdobywanie pieniędzy w Railway Empire jest bardzo ważnym aspektem, wokół które toczy się rozgrywka. Zwłaszcza na początku, będziesz potrzebował dobrych linii, które przede wszystkim mają zapewnić stały i dobry zysk. Na początku nie będziesz mógł pozwolić sobie na budowanie licznych stacji, połączeń czy pociągów. Warto budować linię, które obsłużą kilka miast/lokacji produkcyjnych. Wtedy jeden pociąg będzie mógł odwiedzać kilka miejsc i jeździć zawsze z pełnym składem. Na czym najlepiej zarabiać pieniądze?

Pasażerowie i poczta

Pociągi z towarami ekspresowe, czyli pasażerowie i poczta. Na początku rozgrywki to świetna metoda na zarabianie pieniędzy, ale uzależniona od prędkości i odległości pomiędzy stacjami. Im dalej i szybciej przewieziesz pasażerów, tym więcej zarobisz. W scenariuszach we wczesnych latach, zyski nie będą takie wspaniałe, przez słabe lokomotywy. Transport pasażerów jest prosty i wymaga jedynie sprawdzenia, gdzie podróżni chcą się dostać (choć często budowanie połączeń "na ślepo" między miastami i tak przyniesie zyski). Przede wszystkim, zbuduj osobne połączenie dla takiego pociągu, aby inne pociągi nie blokowały go na trasie lub opóźniały dojazd na stację. Prędkość jest tutaj bardzo ważna.

Ten pociąg pasażerski zarobił prawie 40 tysięcy, co jest całkiem dobrym wynikiem. Można wyciągnąć jeszcze więcej po zatrudnieniu pracowników i ulepszeniu lokomotywy. - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry
Ten pociąg pasażerski zarobił prawie 40 tysięcy, co jest całkiem dobrym wynikiem. Można wyciągnąć jeszcze więcej po zatrudnieniu pracowników i ulepszeniu lokomotywy.

Najpierw, poszukaj miast w pobliżu. Jeśli chcesz, żeby pociąg jeździł ciągle pełen to jedno musi być przynajmniej średniej wielkości (2 lub 3 poziom). Poza tym, postaraj się o nabycie najszybszego dostępnego pociągu (na początku nada się każdy) o wysokim poziomie komfortu. I ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz to zbudowanie połączenia, które będzie płaskie i o jak najmniejszej ilości zakrętów, sygnalizacji lub innych niedogodności. Może być to trudne na początku gry, dlatego poszukaj odpowiednich miast w okolicy twojej stacji początkowej. Później, będzie cię stać na budowanie prostych połączeń oraz tuneli i mostów.

Ustaw w opcjach linii, priorytet dla poczty i pasażerów lub ustaw, aby były transportowane tylko towary ekspresowe. W ten sposób pociąg nie będzie doczepiał do składu wagonów towarowych, które go tylko spowolnią. Poza tym, wybierz lokomotywę, której przeznaczeniem będą składy mieszane lub ekspresowe. Lokomotywy towarowe mają inne parametry, które nie spełnią sowiej roli w takim połączeniu.

Możesz zwiększyć swoje zyski poprzez zatrudnienie dodatkowego personelu (inżynier i palacz przyspieszą pociąg, a konduktor i ochrona zwiększą zyski) oraz doczepienie wagonów specjalnych (np. restauracyjny). Tutaj warto sprawdzić, czy lepiej wyjdziesz na pełnym składzie z pasażerami (8 wagonów) czy po doczepieniu wagonów specjalnych (np. 7 wagonów z pasażerami + 1 wagon specjalny). Czasami różnica w zysku jest niewielka, a lepiej jest przewozić więcej pasażerów (to przyczynia się do wzrostu miasta). Jeśli dysponujesz najszybszą lokomotywą w danym scenariuszy i pokona trasę w rekordowej prędkości, zyska specjalny status pociągu ekspresowego i przyniesie jeszcze większe zyski.

Towary i Surowce

Transport surowców, dóbr konsumpcyjnych i towarów przemysłowych to filar działalności twojej firmy. Od dostarczania tych produktów zależy rozwój miast, a dzięki temu będziesz mógł powiększyć zakres usług (i swoje zyski). Co ważne, zysk nie jest uzależniony od prędkości lub odległości. Zawsze otrzymasz tą samą stawkę. Jednak miasta mają określone zapotrzebowanie na część towarów. Zapotrzebowanie rośnie, gdy miasto staję się większe. Co 5 tysięcy mieszkańców, w danej lokacji będziesz mógł dostarczać nowy produkt.

Ta fabryka nie potrzebuje więcej bydło, ponieważ ma przepełnione magazyny (czerwona strzałka). Po wejściu w szczegóły miasta (ikona lupy) otwiera się nowe okno (niebieska strzałka), które dostarczy tobie szczegółowych informacji o stanie magazynów i zapotrzebowaniu miasta na dane artykuły. - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry
Ta fabryka nie potrzebuje więcej bydło, ponieważ ma przepełnione magazyny (czerwona strzałka). Po wejściu w szczegóły miasta (ikona lupy) otwiera się nowe okno (niebieska strzałka), które dostarczy tobie szczegółowych informacji o stanie magazynów i zapotrzebowaniu miasta na dane artykuły.

Gdy zapotrzebowanie zostanie spełnione, miasto nie będzie przyjmować nowych produktów. Z jednej strony, im bliżej jest dany interes, tym szybciej dostarczysz towar i dostaniesz pieniądze. Z drugiej strony, miasto będzie szybko nasycone danym produktem i będziesz musiał odczekać aż zapotrzebowanie wzrośnie (a co za tym idzie, będziesz mniej/wolniej zarabiał). Aby temu zapobiec, transportuj surowce jedną linią do odpowiednich fabryk (np. zboże na piwo), a drugą linia zacznij rozwozić towary (czyli np. piwo) do innych miast. W ten sposób miasto będzie miało stałe zapotrzebowanie na zboże. W wypadku tego surowca, jest to bardzo przydatne, ponieważ mieszkańcy potrzebują zboża do konsumpcji oraz fabryka (browar).

Zanim zaczniesz transport surowców, sprawdź okoliczne miasta. Część surowców jest od razu pożytkowana przez miasto (np. zboże, kukurydza lub drewno). W ten sposób szybko zarobisz i przyczynisz się do rozwoju miasta. Jeśli kilka wytwórni, które mogą zaspokoić potrzeby danego miasta to warto podłączyć dwa, trzy takie interesy i rozwozić surowiec na zmianę. Jest to szczególnie istotne przy małych miastach, ponieważ zapotrzebowanie na początku jest małe. Natomiast, w ten sposób skład zawsze będzie jeździł pełen, a ty będziesz otrzymywał maksymalne zarobki. Z czasem, kiedy miasto się rozrośnie, być może zajdzie potrzeba stworzenia oddzielnych składów kolejowych do transportu każdego surowca.

Większe stację mają większy zasięg pobierania surowców z okolicznych interesów. Dzięki temu mniej wydasz na tory, a twoje pociągi nie muszą zajeżdżać do dwóch oddzielnych stacji. - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry
Większe stację mają większy zasięg pobierania surowców z okolicznych interesów. Dzięki temu mniej wydasz na tory, a twoje pociągi nie muszą zajeżdżać do dwóch oddzielnych stacji.

Jeśli największa stacja (za 200 tysięcy; posiada 4 perony) jest w stanie objąć swoim obszarem więcej niż jeden interes, warto takową postawić. Dzięki temu, twój pociąg będzie automatycznie zabierał odpowiednią ilość surowców z jednej stacji, w zależności od potrzeb punktu docelowego. Jeśli np. jeden interes jest bliżej miasta, a drugi dalej, możesz zbudować tory w linii prostej, żeby pociąg zjeżdżał do każdej stacji po kolei. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pociąg będzie automatycznie zabierał najpotrzebniejszy towar i rezerwował wagony dla następnych stacji (czyli załaduje tylko kilka wagonów na pierwszej stacji, jeśli surowiec z drugiej okaże się potrzebny).

Za towary otrzymujesz większe pieniądze niż za surowce. Są to wszystkie produkty przetworzone w fabrykach umiejscawianych w miastach. Zazwyczaj potrzebują jednego surowca do produkcji, ale z czasem część fabryk będzie potrzebować więcej niż jednego typu surowców. Towary są pożytkowane przez miasto. Zarobisz na dowiezieniu surowców do fabryki oraz na transporcie towarów (np. piwo, mięso) do innych miast. Towary wyprodukowane i zużyte w tym samym mieście nie dają żadnych zysków. Jednak ceny za towary są większe niż za surowce. Jeśli nie ma dużych miast, nie uzyskasz zbyt wielkich dochodów (brak rynku zbytu), choć będą coraz większe wraz z rozwojem miast. Dobrym pomysłem na początku, jest dowożenie surowca i transport towarów do innego miasta za pomocą tego samego pociągu. W ten sposób zaoszczędzisz trochę grosza, ale później będziesz zmuszony na zmianę rozwiązania, gdy twoja sieć kolejowa stanie się większa i gęstsza.

Maksymalizuj zyski personelem i dodatkowymi wagonami

Gra oferuje dodatkowe możliwości zwiększenia twoich zysków. Możesz wykorzystać personel oraz wagony specjalne.

Każdy pociąg może zatrudnić pracowników na 4 unikalnych stanowiskach - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry

Każdy pociąg może zatrudnić pracowników na 4 unikalnych stanowiskach. Dla pociągów pasażerskich najbardziej przydatny jest konduktor, który zwiększa zyski z towarów ekspresowych (pasażerowie i poczta). Ochroniarz również zwiększa zyski i zapewnia bezpieczeństwo (przydatne np. przy reklamie twoich linii). Z kolei palacz i inżynier nie wpływają bezpośrednio na zyski, ale dzięki nim pociąg będzie jeździł dłużej bez napraw i szybciej, co przyspieszy transport towarów. Jeśli pracownicy się dogadują (zielone strzałki relacji), to otrzymają większe premię. Pracownicy pobierają opłaty na wejście i mają miesięczną pensję.

Specjalne wagony mogą zapewnić większy zysk dla pasażerów, poczty lub produktów spożywczych - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry

Specjalne wagony mogą zapewnić większy zysk dla pasażerów, poczty lub produktów spożywczych. Warto dołączyć taki wagon do swoich pociągów, zwłaszcza gdy produkcji lub zapotrzebowanie jest małe. W ten sposób sztucznie wydłużysz skład i zapewnisz trochę większe zyski. Ostatni dostępny wagon ma za zadnie polepszyć produktywność twoich pociągów, więc najwięcej wykorzystasz jego zalety przy pełnej obsadzie pociągu. Z drugiej strony, każdy wagon specjalny pozbawia cię miejsca w składzie, gdzie mógłbyś mieć wagony z jakimś towarem. To przekłada się na potencjalne słabsze korzyści, więc nie warto ich doczepiać do wszystkich pociągów.

Fabryki, udziały i losowe zdarzenia

Oprócz transportu towarów i pasażerów masz jeszcze kilka metod zarabiania. Są to dobre "wspomagacze", ponieważ ich zysk i tak opiera się na budowaniu linii kolejowych i transporcie towarów.

Fabryka ubrań przynosi spore zyski, ponieważ nie tylko otrzymuje surowce potrzebne do produkcji, ale też to co wyprodukuje (ubrania) jest pożytkowane w mieście i rozwożone do sąsiednich miast. - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry
Fabryka ubrań przynosi spore zyski, ponieważ nie tylko otrzymuje surowce potrzebne do produkcji, ale też to co wyprodukuje (ubrania) jest pożytkowane w mieście i rozwożone do sąsiednich miast.

Kupowanie fabryk i wytwórni. Każdy interes możesz nabyć, choć tylko fabryki możesz zbudować bezpośrednio. Czasem będą organizowane aukcje, a jeśli dana placówka słabo sobie radzi, może nawet zwrócić się do ciebie bezpośrednio. W takich sytuacjach zwykle otrzymasz możliwość ich nabycia za niższą cenę niż przy normalnym zakupie. Również budowa fabryki jest o wiele tańsza, niż wykup już istniejącej. W obu wypadkach ważny jest transport. Wytwórnie (farmy, kopalnie itp.) przynoszą zyski, kiedy rozwozisz ich produkty, natomiast fabryki przynoszą znaczne dochody, gdy przywozisz surowce i transportujesz wyprodukowane towary. Warto kupować fabrykę, tam gdzie jest wykorzystywana i to niekoniecznie przez ciebie. Jeśli ty lub twój przeciwnik korzystasz np. z browaru, zwozisz zboże i rozprowadzasz piwo po okolicznych miastach, to taka fabryka będzie przynosić stałe i wysokie zyski.

Losowe zdarzenia to najczęściej bonusy pieniężne za podłączanie miasta lub interesu do twojej sieci kolejowej albo zbudowanie nowej fabryki - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry

Losowe zdarzenia to najczęściej bonusy pieniężne za podłączanie miasta lub interesu do twojej sieci kolejowej albo zbudowanie nowej fabryki. Zazwyczaj taka premia jest dostępna przez bardzo krótki czas i nie zarobisz na niej dużo. Zwróci jednak (przynajmniej część) kosztów budowy i stworzysz nowy rynek zbytu.

Udziały to swojego rodzaju akcję w danym sektorze gospodarki - Railway Empire: Jak zarabiać? - Railway Empire - poradnik do gry

Udziały to swojego rodzaju akcję w danym sektorze gospodarki. Możesz kupić dowolną ich ilość i sprzedać w dogodnym dla ciebie momencie. Jest to inwestycja długoterminowa, ponieważ zysk otrzymasz przy sprzedaży udziałów kiedy cena wzrośnie. Ma na to wpływ sytuacja na mapie. Jeśli zamierzasz przewozić sporo artykułów rolnych i przetworów, kup udziały w branży spożywczej. Po jakimś czasie cena tych udziałów wzrośnie i będzie można je sprzedać z zyskiem. Nie jest to najlepsza forma zarobku, ponieważ i tak opiera się na sieci kolejowej, a na pieniądze trzeba trochę poczekać.