Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Stardew Valley - poradnik do gry

Stardew Valley - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start poradnik Stardew Valley

Aby rozwiązać twoje problemy ze Stardew Valley, wypisaliśmy rozwiązania tajemnic, zagadek i pytań z początkowego etapu gry.

Gdzie ulepszyć konewkę?

Twoja konewka może nawadniać trzy pola, a nie jedno! Ulepszenie (Copper Watering Can) zamówisz u Clinta, miejscowego kowala. Kosztuje 2000g oraz 5 sztuk Copper Bar. Pamiętaj: ulepszenie zajmuje jeden dzień, więc dobrze to zaplanuj - najlepiej oddaj swoją konewkę na dzień przed deszczem!

Jak ulepszyć plecak?

Kupno nowego plecaka i zwiększenie limitu ekwipunku w Stardew Valley nie jest tak oczywiste. Plecaka nie kupisz bezpośrednio u sprzedawcy. Zamiast tego... zwróć uwagę na ladę obok Pierre'a, właśnie tam leży plecak! Pierwsze ulepszenie do 24 slotów kosztuje 2000 g.

Plecak leży obok sprzedawcy! - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry
Plecak leży obok sprzedawcy!

Gdzie jest zagubiona siekiera Robin?

Na tablicy ogłoszeń koło sklepu Pierre'a znajdziesz zadanie od Robin. Zgubiła siekierę. Jej narzędzie znajdziesz w tym punkcie na mapie:

Sprawdź w miejscu X, niedaleko ściany. - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry
Sprawdź w miejscu X, niedaleko ściany.

Gdzie są zagubione spodenki Majora?

Nasz Major najwyraźniej prowadzi podwójne życie. Jego spodenki znajdziesz... w sypialni w domku Marnie... Odzyskaj je i dostarcz mu, aby zakończyć questa.

Zadanie rozpocznie się po cut-scence - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry

Jak odnowić Community Center?

Zadanie rozpocznie się po cut-scence. Wejdź po niej do środka i znajdź świecącą tabliczkę. Nie zdołasz jej odczytać. Na drugi dzień w swojej skrzynce pocztowej znajdziesz wiadomość od miejscowego czarodzieja. Udaj się do niego, a nauczysz się rozumieć język leśnych istot. Od teraz możesz ulepszać miejscowe Community Center wchodząc w interakcję ze świecącą tabliczką. Wystarczy dostarczyć potrzebne przedmioty dla każdego z pomieszczeń.

Jak otworzyć kanały?

Sewers w Stardew Valley możesz otworzyć, zdobywając Rusty Key. Klucz ten zdobędziesz poprzez oddanie 60 przedmiotów (minerałów lub artefaktów) do miejscowego muzeum.

W deszczowe dni możesz usłyszeć przerażające dźwięki zawodzenia czy śpiewów - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry

Dziwne, straszne dźwięki w deszczowe dni?

W deszczowe dni możesz usłyszeć przerażające dźwięki zawodzenia czy śpiewów. Niestety, wciąż dokładnie nie wiadomo, czym są te dźwięki i co je wydaje, choć gracze prześcigają się w teoriach. Jedno jest pewne: Stardew Valley skrywa wiele tajemnic!

Do czego służy przedmiot sap?

Do wytworzenia prostego nawozu - od drugiego poziomu doświadczenia będziesz mógł wytwarzać taki nawóz, który pomoże w czasie uprawy.

Co uprawiać na wiosnę?

Truskawki!

Co uprawiać na lato i jesień?

Pierwszego dnia lata posadź kukurydzę. Będzie ona dawała owoce również jesienią!

Jak zdobyć maskotkę Junimo?

Junimo Plush to przedmiot, który możesz zdobyć 28 dnia KAŻDEJ pory roku. Wystarczy udać się wówczas na plac zabaw w mieście i potrząsnąć krzakiem znajdującym się bezpośrednio za ścianką wspinaczkową. Gratulujemy. Przedmiot nie ma żadnej wartości i nic nie można z nim zrobić.

28 dnia każdej pory roku dotknij krzaka za ścianką wspinaczkową! - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry
28 dnia każdej pory roku dotknij krzaka za ścianką wspinaczkową!

Czy psa lub kota się karmi?

I tak i nie. Pies i kot w Stardew Valley nie pełnią żadnej przydatnej funkcji poza zabawową - nie musisz się też nimi opiekować ani ich karmić, są całkowicie samowystarczalne. Możesz ich oczywiście nakarmić i nalać do ich miski wody przy pomocy swojej konewki (miska znajduje się poza domkiem).

Miska Twojego psa. Psy>koty. - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry
Miska Twojego psa. Psy>koty.

Czy muszę opiekować się kurami?

Tak. Po prawdzie zwierzęta nie umierają, więc nawet głodzone nie odejdą na tamten świat, lecz przestaną również znosić jajka. Dbając o swoje kury, zadbasz również o swoje jajka.

Gdzie znaleźć żelazo? (iron ore lub iron bar)

W początkowym etapie rozgrywki odnalezienie żelaza jest bardzo trudne. Złoża żelaza pojawiają się w kopalni masowo dopiero na 40-50 poziomie, więc są nieosiągalne dla początkującego farmera. Dlatego jedynymi sposobami na zdobycie żelaza na początku gry są:

  1. Przeszukiwanie śmietnika koło kowala (tak, śmietniki w mieście ukrywają losowe przedmioty! UWAGA: przeszukiwanie śmietników na oczach mieszkańców powoduje utratę zaufania!)
  2. Kupno sztabki żelaza u kowala za 150 sztuk złota.
Jeśli zamierzasz przeszukiwać śmietniki, rób to wtedy, gdy nikt nie patrzy. Zawartość śmietnika zależy od zawodu mieszkańca! - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry
Jeśli zamierzasz przeszukiwać śmietniki, rób to wtedy, gdy nikt nie patrzy. Zawartość śmietnika zależy od zawodu mieszkańca!

Gdzie znaleźć węgiel?

Węgiel możesz znaleźć przede wszystkim w kopalni - losowo i bardzo rzadko wypada on z rozbijanych kamieni. Węgiel znajdziesz też np. po uderzeniu motyką w robaki, a w ostateczności kupisz u kowala za 150 sztuk złota.

1 - Tajemnice, zagadki i zadania w Stardew Valley | Szybki start - Stardew Valley - poradnik do gry