Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA 18 - poradnik do gry

FIFA 18 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

FIFA 18 World Cup, co nowego, porady Poradnik FIFA 18

Poradnik do FIFA 18 World Cup to mnóstwo informacji o nowościach, zmianach w FUT i samej rozgrywce meczowej. Porady pomogą początkującym graczom sięgnąć po upragnione mistrzostwo świata.

Mundialowy dodatek do FIFY 18 World Cup zaczął z przytupem od awarii sklepu z paczkami. Kilka godzin później było już po wszystkim i można było cieszyć się z Ultimate Team w nowej, mundialowej oprawie. Oto bowiem 29 maja premierę miał pełnoprawny, darmowy dodatek związany z mistrzostwami świata do najpopularniejszej gry piłkarskiej. Poniżej znajdziecie porady do trybu World Cup oraz wiele informacji o tym, co zmieniło się w dodatku.

Co zmieni się w samym FUT?

Oprócz kilku trybów z turniejami, w Fifa 18 World Cup dostaliśmy w nasze ręce również długo oczekiwany oddzielny tryb Ultimate Team. Do tego zaimplementowano zawodnikom nowe twarze (Michał Pazdan w końcu będzie przypominał swojego boiskowego odpowiednika!), nowe menu, nowe karty piłkarzy z gustownym, niebieskim tłem i wprowadzono kilka ważnych zmian w FUT. W dodatku każdego z zawodników trzeba będzie odblokować w paczkach. Nie można nimi handlować, ani przenosić do podstawowej wersji FUT. Miejmy jednak na uwadze, że szanse na trafienie wysoko punktowanych zawodników są dość spore. Z każdego kraju do Rosji jedzie tylko garstka wybranych. Daje to liczbę o wiele mniejszą niż w przypadku wszystkich lig dostępnych w zwykłym trybie. Po szybkim zerknięciu na internetowe bazy danych, można się przekonać, że najsłabiej ocenionych, brązowych zawodników jest najwyżej kilkudziesięciu. Reszta to solidne srebrne karty i ozłoceni, oraz, nowość w stosunku do poprzedniego dodatku z 2014 roku, czyli karty legend.

Jak działa zgranie w dodatku?

Porzućcie stare przyzwyczajenia z klasycznego Ultimate Team. Jak było już powiedziane, w Fifa 18 World Cup graczy będziecie musieli "rozpakować", znaleźć w paczkach. W normalnym trybie taki zawodnik ma od razu dodatkowy punkcik zgrania za "lojalność". Odwrotnie w przypadku gracza kupionego na rynku transferowym. Wtedy lojalność zyskujemy dopiero po rozegraniu minimum dziesięciu spotkań. W dodatku, mimo że gracze wyskakują z paczek, musicie rozegrać nimi dziesięć spotkań, by cieszyć się z perfekcyjnego zgrania z tytułu lojalności. W ten sposób będzie można uzyskać maksymalne zgranie całego zespołu. Tak to działa. Nie pytajcie dlaczego.

Niską lojalność zawodnika można obejść, jeśli przydzieli się drużynie trenera z tej samej konfederacji (więcej o tym za chwilę). Pod wodzą Adama Nawałki wszyscy zawodnicy z Europy zyskują z marszu maksymalne zgranie. Problem pojawia się, gdy chcemy tworzyć hybrydy z graczami z Brazylii i Anglii w składzie. Wtedy trzeba spełnić warunek minimum dziesięciu gier, a i tak dany zawodnik bez odpowiedniego trenera nie uzyska maksymalnego zgrania. Coś za coś.

Taki widok ujrzy znacznie więcej graczy dodatku mundialowego niż podstawowej wersji FUT. - FIFA 18 World Cup, co nowego, porady - FIFA 18 - poradnik do gry
Taki widok ujrzy znacznie więcej graczy dodatku mundialowego niż podstawowej wersji FUT.

Kolejną kwestię, jaką należy mieć na uwadze przy tworzeniu idealnie zgranego zespołu, opisują dwa kluczowe słowa: narodowość i konfederacja. Nawet jeśli dani zawodnicy grają razem w jednym klubie na co dzień, nie będzie to miało więcej znaczenia dla zgrania drużyny podczas turnieju w Rosji. Liczy się ich wspólna narodowość oraz przynależność do tej samej konfederacji, ustalonej odgórnie przez FIFA.

Kto z kim w jakiej konfederacji?

UEFA (Europa z częścią Azji), CONMEBOL (Ameryka Południowa), CAF (Afryka), CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby), AFC (Azja i Australia). W strukturze związków piłkarskich FIFA wymienia się jeszcze szósty, AFC, zrzeszający państwa z Oceanii, ale żadne z nich na mundial się nie zakwalifikowało, więc i w grze ich nie uświadczymy. Nas głównie interesują: UEFA, CONMEBOL oraz CAF.

Gracze z Liverpoolu i ich odwiecznego rywala Manchesteru United w jednej drużynie? Żaden problem, jeśli tylko pochodzą np. z Europy. Messi i Christiano Ronaldo w jednym składzie? To już niestety nie będzie tak proste. Chyba że macie w składzie legendę, którą można wyjątkowo bezproblemowo w mundialowym dodatku zdobyć. Legendarny zawodnik, jak zwykle, dogaduje się dobrze ze wszystkimi. Hybrydowe składy będą zatem w zasięgu ręki, a nie tylko w sferze marzeń, jak to było w przypadku dodatku z mistrzostw świata w FIFIE 14. Oczywiście lepsze zgranie legenda uzyska, jeśli, podobnie jak w wersji podstawowej FUT, sparuje się ją z zawodnikiem z tego samego kraju. A skoro o legendach mowa.

Wyzwania budowania składu, których nie można przegapić

Jeśli wyzwania budowania składu były wam do tej pory obce, to najwyższa pora to zmienić. - FIFA 18 World Cup, co nowego, porady - FIFA 18 - poradnik do gry
Jeśli wyzwania budowania składu były wam do tej pory obce, to najwyższa pora to zmienić.

Jak przeczytaliście w śródtytule, wyzwania budowania składów warto podejmować. Te startowe są ekstremalnie łatwe, a w jednej z nich, można ustrzelić nawet gwarantowaną ikonę. Warto to powtórzyć: ikona na start. Otwieranie paczek chyba nigdy nie było przyjemniejsze. Oczywiście zawsze można kupować je za prawdziwe pieniądze, ale gdzie w tym zabawa. Paczki zdobywać będziemy także za wygrywanie rozgrywek turniejowych. Oprócz zawodników, znajdziemy w nich także przedmioty użytkowe, czyli kontrakty, style, koszulki narodowe, itp.

Kilka ogólnych porad meczowych w FIFA 18 World Cup

Co zmieniło się w FIFA 18 World Cup? Koszulki zawodników i sędziów noszą oficjalne log mistrzostw, stadiony przyozdobiono kilkoma banerami... i to właściwie tyle. Pokusiłem się jednak o napisanie przynajmniej kilku porad, które ułatwią wam rozgrywkę.

Porady te szczególnie przydadzą się początkującym. Jeśli chodzi o podania, to bardzo ważna jest minimapka widoczna u dołu ekranu. Zwłaszcza przy kontrach lub rozpoczynaniu gry od bramkarza. Przy odpowiedniej formacji można jednym rzutem od razu znaleźć napastnika, jeśli wypatrzy się na mapce, jak wybiega do podania. Trzeba tutaj wspomnieć o "wypuszczaniu zawodnika". Sztuczna inteligencja nie zawsze zachowuje się po naszej myśli. Lewym bumperem (LB na Xboksie, L1 na PlayStation) można popędzić zawodnika do wybiegnięcia do prostopadłego podania. To podstawa przy tzw. kick-off glitch, czyli golach, które można w dość łatwy sposób ustrzelić zaraz po gwizdku rozpoczynającym spotkanie. Wystarczy podać do bocznego obrońcy i kazać skrzydłowemu biec ile sił w nogach. Jedno długie podanie i już jesteśmy pod bramką przeciwnika, który nie miał czasu ustawić się w obronie. Rzekomo patch załatał usterkę, przesuwając obronę w głąb pola, ale w wielu przypadkach w dalszym ciągu idzie ustrzelić w ten sposób otwierającą bramkę.

Co do strzałów to niski, cięty strzał jest najskuteczniejszy w tej edycji. Zawodowi gracze strzelają w polu karnym tylko w ten sposób. By oddać niski, mocny strzał, wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk odpowiedzialny za strzał właśnie. Pierwsze przyciśnięcie musi być minimalnie dłuższe od drugiego, które jest stuknięciem. Należy wtedy pamiętać, że obowiązuje tu zasada, że zawodników z lepszą prawą nogą ustawia się po prawej stronie, a z lepszą lewą - na lewym skrzydle. Czyli odwrotnie niż w przypadku strzałów finezyjnych.

Stałe fragmenty gry można wykonywać dowolnym zawodnikiem bez względu na jego silniejszą nogę. Wystarczy prawą gałką zmienić położenie gracza. Przydaje się to zwłaszcza przy tzw. "driven shotach", jeśli któryś zawodnik ma umiejętność "mocne rzuty wolne", np. Dani Alves, to trzeba się nim ustawić jak najdalej od piłki i już można strzelać jak Roberto Carlos w 97 roku w meczu przeciw Francji. Poza tym większość profesjonalnych graczy w zasadzie nie strzela z rzutów wolnych. Woli rozgrywać i podać, bo w ten sposób są większe szanse na strzelenie bramki.

Co do formacji, to należy unikać tych z szeroko rozstawionymi skrzydłowymi i tylko jednym napastnikiem. Praktyka turniejowa pokazuje, że rzadko korzysta się z ustawienia 4-3-3 na rzecz 4-2-2-2 z dwoma napastnikami. Gdy dodatkowo jeden z atakujących jest szybki i zwinny, a drugi wysoki i dobrze zbudowany, daje to wiele więcej opcji taktycznych niż tylko w przypadku szybkich skrzydłowych, którzy po sprincie przez całe boisko z uporem maniaka dośrodkowują w pole karne. Najlepiej oczywiście grać swoją ulubioną formacją, ale sam przekonałem się, że tylko jeden defensywny pomocnik bardzo utrudnia grę. Dobry pomocnik w FIFIE powinien zarówno dobrze podawać, jak i grać w obronie.